Pas 9 vitesh Slax u kthye në bazën e Slackware me Slax 15

Pak ditë më parë u bë e njohur lajme të shkëlqyera së bashku me fillimin e shpërndarjes kompakte «Slax 15″, në të cilën Risia kryesore që bie në sy është rikthimi në përdorim i zhvillimeve të projektit Slackware. Po, është e drejtë, siç po e lexoni pas 9 vitesh Slax u kthye në bazën Slackware, sepse në 2018, shpërndarja u zhvendos në bazën Debian.

Për ata që nuk dinë për Slax-in, duhet ta dinë se kjo është një shpërndarje shumë e lehtë mediatike live nga zhvilluesi çek Tomas Matejicek. Shpërndarja në fillimet e tij u bazua në Slackware dhe më vonë (në fund të vitit 2017) Tomas Matejicek njoftoi se kishte marrë vendimin për në të cilin do të bazohej lëshimi i versionit të ri të Slax Linux (në atë kohë). Debian dhe jo në Slackware.

Tomas Matejicek e justifikoi vendimin për të hequr Slackware Linux në favor të Debian me arsyetimin se "Debian ia bëri jetën shumë më të lehtë dhe ai mendon se versioni i bazuar në Debian do ta bëjë jetën më të lehtë edhe për përdoruesit."

Pas kësaj (tani), Tomas zbuloi korrikun e kaluar se ata po luanin me një rilindja e shpërndarjes bazuar në Slackware dhe është tani (në gusht) që na befason me lançimin e këtij versioni të ri që është tashmë i disponueshëm.

Në njoftimin e këtij publikimi të ri Tomas Matejicek ndan sa vijon:

Versioni Slax 11.4.0 është një përditësim i ri në rritje i Slax bazuar në Debian,
Versioni Slax 15.0.0 është tani një version i ri fillestar i Slax i bazuar përsëri në Slackware.

Këto publikime të Slax u bënë të mundura nga mbështetësit bujarë të Patreon. Nëse dëshironi të shihni më shumë publikime në të ardhmen ose nëse dëshironi të jeni pjesë e komunitetit në rritje të njerëzve të interesuar për të mbështetur rregullisht Slax-in, mos ngurroni të bashkoheni me ne atje.

Të dy versionet ofrojnë të njëjtin desktop me pothuajse të njëjtat paketa të instaluara.

Risitë kryesore të Slax 15

Jam i kënaqur të njoftoj lëshimin e ri të Slax bazuar në Slackware 15! Versioni i vjetër i bazuar në Slackware daton në 2013, na falni për vonesën 🙂

Ky version i ri i Slax 15 që është paraqitur, siç e përmendëm në fillim mbërrin me bazën e sistemit në Slackware 15, së bashku me të cilin ky version i Slax vjen me Linux Kernel 5.15 i cili përfshin një drejtues të ri NTFS me mbështetje për shkrim, modul ksmbd me implementim të serverit SMB, nënsistem DAMON për monitorimin e aksesit në memorie, primitivë bllokimi për modalitetin në kohë reale, mbështetje fs-verity në Btrfs dhe më shumë gjëra.

Sa i përket ndërfaqes së përdoruesit, ai vjen i pajisur me mjedisi grafik bazohet në menaxherin e dritareve FluxBox dhe ndërfaqja e desktopit/nisësit xDreka, VTE, një redaktues teksti dhe një menaxher skedari.

Një tjetër ndryshim që bie në sy nga versioni i ri është ai Slax Linux sjell procedurën e përditësuar të mbylljes për të përmirësuar trajtimin e pajisjeve të çmontimit dhe për të zbatuar ruajtjen e pajisjeve të montuara midis rindezjeve duke hequr rregullat e sistemit.

Vlen të përmendet se në të njëjtën kohë, u formua një version korrigjues i degës së bazuar në Debian, Slax 11.4., i cili përfshin përditësimet e propozuara të paketës në Debian 11.4.

Të dy versionet e Slax (si në Slackware ashtu edhe në Debian) përdorin të njëjtin softuer, pra të njëjtin menaxher të dritares Fluxbox me të njëjtën ndërfaqe përdoruesi duke përdorur lëshuesin e aplikacionit xLunch të krijuar posaçërisht për Slax dhe një përzgjedhje softueri identik. Dallimi i vetëm midis të dy versioneve është baza e sistemit (njëri është i bazuar në Debian dhe tjetri në Slackware), asgjë tjetër.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe merrni Slax 15

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të testojnë ose instalojnë këtë version të ri të Slax 15, ata duhet të dinë se ndërtimet e degës Slax 11.x (të dyja të bazuara në Slackware dhe të bazuara në Debian) janë përgatitur për arkitekturat x86_64 dhe i386 dhe jo më shumë se 300 mb.

Lidhja është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.