Çfarë duhet të bëni pas instalimit të Deepin 15.4

Rezultati i testimit Linux thellësi 15.4 Ka qenë më se e kënaqshme, një distro me një pamje vizuale shumë të mirë, me një performancë mjaft të pranueshme dhe me një larmi të suksesshme të aplikacioneve të instaluara si parazgjedhje. Tani, përkundër faktit që distro është gati për t'u përdorur nga çdo përdorues, ne mund të kryejmë disa optimizime pas instalimit të Deepin 15.4 do ta shohim më tej.

Çfarë ka të re në Deepin 15.4?

Unë personalisht e konsideroj Deepin një nga distrot më të mira kineze që kam parë prej kohësh, pasi ka pamjen më të mirë vizuale të sotme që di të përzihet me performancë të mirë dhe softuer të azhurnuar. Në mënyrë të ngjashme, distro-ja vjen e pajisur me një qendër të përparuar kontrolli që do të na lejojë të parametrizojmë dhe konfigurojmë distro-n tonë sipas preferencës sonë.

Ekipi i zhvillimit deepin është kujdesur për çdo detaj në këtë distro të re, nga ndërfaqja e tij e instalimit e cila ka zbulim inteligjent, skanim të kodit QR dhe mesazhe në lidhje me distro. Po kështu, ata kanë shtuar kernelin Linux 4.9.8 në këtë shpërndarje në mënyrë që të kenë një mbështetje më të zgjeruar të pajisjeve.

Desktopi deepin 15.4 është thjesht i shkëlqyeshëm, me ikona të hyrjes së shpejtë, shiritin e veglave të adaptueshëm, menunë e përparuar të personalizimit, ndër veçori të tjera.  Çfarë duhet të bëni pas instalimit të Deepin 15.4

Unë ju rekomandoj të shihni disa nga rishikimet e mëposhtme deepin ku detajohen karakteristikat e tij dhe bukuria e kësaj distro.

Disa konsiderata që duhet të merren parasysh para fillimit të udhëzuesit

 • Deepin 15.4 Isshtë një distro e bazuar në debian me një desktop të personalizuar, kështu që shumica e aplikacioneve, udhëzuesve dhe udhëzimeve të hartuara dhe zhvilluara për këtë distro funksionojnë në thellësi.
 • Në varësi të pajisjes suaj, disa prej funksionaliteteve të thella mund të mos funksionojnë siç duhet, në atë rast ju lutemi raportoni.
 • Rekomandimet që tregojmë më poshtë duhet të kryhen nën përgjegjësinë tuaj, ato janë rezultat i përvojës sonë dhe leximit të ekspertëve të ndryshëm të fushës.

Hapat për të kryer pas instalimit të Deepin 15.4

Përditësoni depot e deepin në ato më të pranueshme për vendndodhjen tuaj gjeografike.

Ky është një hap që unë e konsideroj thelbësor pas instalimit të deepin pasi që depot që aktivizohen si parazgjedhje janë shumë të ngadalta për shumicën e vendeve që janë jashtë kontinentit aziatik, mund të provoni të ndryshoni në një nga depot që shfaqen në listë që Deepin na ofron opsionet e azhurnimit (unë rekomandoj atë nga Brazili), por elav gjithashtu ndau një listë të pasqyrave alternative që mund të përdorni dhe që unë ndaj më poshtë

Për të shtuar këto depo duhet të redaktojmë burimet.listë për ta bërë këtë, ekzekutojmë komandën e mëposhtme: sudo nano /etc/apt/sources.list

Amerikë: Shtetet e Bashkuara, Meksika, Republika Dominikane, Porto Riko, etj.

deb ftp://mirror.jmu.edu/pub/deepin/ kontributi kryesor i paqëndrueshëm deb jo i lirë ftp://ftp.gtlib.gatech.edu/pub/deepin/ kontribut kryesor i paqëndrueshëm deb pa pagesë ftp: // pasqyrë .nexcess.net / deepin / kontributi kryesor i paqëndrueshëm jo-falas

Spanja dhe Evropa:

deb ftp://deepin.ipacct.com/deepin/ kontribut kryesor i paqëndrueshëm deb jo-falas ftp://mirror.bytemark.co.uk/linuxdeepin/deepin/ kontribut kryesor i paqëndrueshëm deb pa pagesë ftp: //mirror.inode .në / deepin / kontributi kryesor i paqëndrueshëm jo-falas

Danimarkë:

deb ftp://mirror.dotsrc.org/deepin/ unstable main contrib non-free

Amerika Jugore:

deb ftp://sft.if.usp.br/deepin/ unstable main contrib non-free

Rusi:

deb ftp://mirror.yandex.ru/mirrors/deepin/packages/ unstable main contrib non-free

Burgaria:

deb ftp://deepin.ipacct.com/deepin/ unstable main contrib non-free

Mbretëritë e Bashkuara:

deb ftp://mirror.bytemark.co.uk/linuxdeepin/deepin/ kontribut kryesor i paqëndrueshëm jo-falas deb ftp://ftp.mirrorservice.org/sites/packages.linuxdeepin.com/deepin/ kontribut kryesor i paqëndrueshëm jo-falas

Gjermani:

deb ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/linuxdeepin/ kontributi kryesor i paqëndrueshëm jo-falas deb ftp://mirror2.tuxinator.org/deepin/ kontribut kryesor i paqëndrueshëm deb pa pagesë ftp: //ftp.fau .de / deepin / kontributi kryesor i paqëndrueshëm jo-falas

Suedi:

deb ftp://ftp.portlane.com/pub/os/linux/deepin/ unstable main contrib non-free

Afrika e Jugut:

deb ftp://ftp.saix.net/pub/linux/distributions/linux-deepin/deepin/ unstable main contrib non-free

Filipinet:

deb ftp://mirrors.dotsrc.org/deepin/ unstable main contrib non-free

Japon:

deb ftp://ftp.kddilabs.jp/Linux/packages/deepin/deepin/ unstable main contrib non-free

Përditësoni sistemin dhe depot:

Le të ekzekutojmë komandën e mëposhtme nga terminali ynë:

sudo apt-get update && apt-get upgrade

Mund ta bëni gjithashtu nga ndërfaqja e konfigurimit, në opsionin e azhurnimit të sistemit. Ju mund të përfitoni dhe të miratoni kërkimin për azhurnime automatike.

Instaloni drejtuesit e pronarit:

Ne shpesh kemi nevojë për drejtuesit e pronarit në mënyrë që kompjuteri ynë të funksionojë më mirë, në atë rast ne mund ta instalojmë atë si më poshtë, për këtë ne thjesht hapim aplikacionin e menaxherit të drejtuesit që deepin ka instaluar si parazgjedhje, futni fjalëkalimin tonë dhe zgjidhni drejtuesit e disponueshëm për kompjuterin tonë.

Instaloni Synaptic

Edhe pse tregu Deepin është mjaft i lehtë për t’u përdorur dhe ka një numër të madh të aplikacioneve, unë konsideroj që synaptic është një depo më e plotë e aplikacioneve prandaj rekomandoj instalimin e tij, për këtë mjafton që të shkarkojmë versionin e 32 bit o 64 bit që korrespondon me arkitekturën tuaj dhe instaloni duke përdorur gdebi, ose ndonjë menaxher tjetër të paketës. Synaptic

Ndryshoni gjuhën në wps

Paketa e zyrës që deepin sjell si parazgjedhje është wps, ne duhet ta ndryshojmë gjuhën në spanjisht në mënyrë që ajo të pranojë të gjithë personazhet e gjuhës sonë dhe korrigjuesi të funksionojë si duhet.

Për ta bërë këtë, thjesht hapni wps dhe shkoni në panelin e sipërm të majtë ku do të keni një mundësi që thotë ndryshoni gjuhën (ndërroni gjuhën), ne do të kërkojmë gjuhën (ose dialektin) që duam dhe ne e pranojmë atë, paketa përkatëse do të shkarkohet dhe gjuha do të ndryshojë.

Instaloni gërmat e dritareve:

Mund të instalojmë gërmat e windows-it me komandën vijuese

sudo apt-get instalo ttf-mscorefonts-instalues ​​ttf-bitstream-vera ttf-dejavu ttf-çlirim ttf-freefont

Merrni maksimumin nga dyqani deepin

Diçka që ka deepin është një dyqan i shkëlqyeshëm, i bukur, i organizuar, i shpejtë, me një numër të madh të aplikacioneve dhe me një instalim të thjeshtë, rekomandimi im personal është që ne të marrim maksimumin nga ky dyqan, duke kërkuar aplikacione që nuk i njohim, duke testuar apo instaluar aplikacionet më të përdorura.

Me këto ndryshime të vogla do të kemi një thellim pak më të akorduar, që nëse fillojmë të modifikojmë disa gjëra të tjera, me siguri do të dalë diçka më produktive.


20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Martial del Valle dijo

  E shkëlqyeshme, shumë e mirë !!

 2.   Gonzalo dijo

  Pershendetje pershendetje Unë kam një problem që nuk kam qenë në gjendje ta zgjidh në Deepin 15.4, e cila është videoja e shqyer, kam një grafikë intel të integruar, shpresoj se dikush mund të më ndihmojë, faleminderit.

  1.    Axel dijo

   Unë kam të njëjtin problem që nuk mund ta zgjidhja

 3.   Alexander dijo

  Një udhëzues shumë i mirë do të jetë i dobishëm për të sapoardhurit në distro, por unë duhet të sqaroj diçka për ju dhe kjo është që Synaptic të përfshihet në dyqanin deepin, ju mund ta kërkoni dhe instaloni nga atje. Gjithashtu ka shumë aplikacione që gjenden vetëm nga sinaptika.

 4.   jose dijo

  Përditësimi i depove nuk duhet të jetë i vështirë siç bëhet në terminal, këtu është zgjidhja më e lehtë
  https://www.youtube.com/watch?v=03qmRefAGRI&t=33s

  më në fund lë një video që shpjegon në mënyrën më të mirë, çfarë të bëj pas instalimit të deepin?
  https://www.youtube.com/watch?v=1aNbkgqr3lw&t=3s

  dhe rishikimi zyrtar i deepin 15.4
  https://www.youtube.com/watch?v=UoGV-xjbMNc&t=723s

 5.   Gerson dijo

  Faleminderit për bashkëpunimin me këtë shpërndarje kineze, unë vij nga OpenSUSE 42.2 (KDE dhe Kanellë) e cila më lëshon poshtë sepse bëhet shumë e ngadaltë dhe nuk është e vështirë. Për momentin, sapo është instaluar, Deepin funksionon mirë, por për të parandaluar daljen e tij kur përdorni "azhurnimi i sudo apt-get && apt-get upgrade":
  E: Nuk mund të hapet skedari i bllokimit "/ var / lib / dpkg / kyç" - i hapur (13: Leja është refuzuar)
  E: Nuk mund të bllokohet drejtori i administratorit (/ var / lib / dpkg /), a jeni si superpërdorues?
  Kam përdorur: "sudo su" vendos fjalëkalimin tim dhe shkruaj: "apt-get update && apt-get upgrade" dhe menjëherë fillon azhurnimi, natyrisht unë së pari shkova në Qendrën e Kontrollit (këndi i poshtëm i djathtë) dhe prej andej tek "Update / Cilësimet e azhurnimit »Kam ndryshuar pasqyrën në atë më të shpejtën për zonën time.
  Dhe pas vendosjes së burimeve të pronarit duhet të vendosni: sudo fc-cache
  Unë nuk jam ekspert, thjesht jam kurioz për GNU / Linux dhe gjithmonë më ka pëlqyer KDE, kam mësuar gjithçka nga artikuj dhe udhëzime si tuajat.

  1.    uzanto dijo

   Ju duhet të specifikoni sudo dy herë dhe apt-get nuk është e nevojshme edhe me apt. "Azhurnimi i duhur i Sudo && azhurnimi i përshtatjes së sudo"

 6.   Pipo dijo

  Përshëndetje, tutorial shumë i mirë, kam një problem, instaloj deepin por nuk më lejon të ruaj ose fshij disqe ose ndarje ntfs, vendos një bllokim në secilën prej tyre dhe nuk di si ta zgjidh këtë problem, pres përgjigjen dhe tani e tutje, faleminderit . Brohoritje

  1.    Darwins torres dijo

   Mirëdita, provoni të hiqni opsionin e fillimit të shpejtë në opsionet e dritares, rinisni në deepin dhe voila

 7.   Carlos Luciano Figueroa dijo

  Përshëndetje si jeni, unë kam një fletore cx me i7 16gb ram dhe një kartë grafike intel hd plus një tjetër nga nvidia 940mx. Unë e dua Deepin 15.4 por nuk mund ta rregulloj problemin e azhurnimit përmes GUI. Sa herë që kërkon të riniset për të azhurnuar, unë e bëj atë, por jep një moment në 0% dhe jep një gabim, pavarësisht riprovimit vazhdon me të njëjtën gjë. Unë azhurnova përmes terminalit. Msg shfaqet në fund: 0 të azhurnuara, 0 të reja do të instalohen, 0 për tu hequr dhe 52 të pa azhurnuara. Ky gabim i njëjtë me sa duket nuk më lejon të shkarkoj dhe instaloj aplikacione të tjera nga dyqani, pasi ato gjithashtu japin një gabim. Depot janë nga vendi im dhe ato punojnë me shpejtësinë time normale të lidhjes 20 MB. Si mund ta zgjidhja atë problem? Unë kam qenë duke kërkuar dhe kërkuar informacion në lidhje me të, por unë jam i ri në Linux dhe gjithçka kushton dyfish. Së pari, shumë faleminderit për kontributin tuaj dhe kohën e kaluar. Gëzuar!

  1.    Darwins torres dijo

   Ndiqni hapat për të ndryshuar depot zyrtare të Pekinit për një më afër vendit tuaj

  2.    Marcelo orlando dijo

   Përveç të bësh atë që thotë Darwin Torres, është i përshtatshëm për të instaluar apt-fast (Kërkon instalimin e aria2). Nëse e shihni shumë komplekse për të instaluar të gjitha ato nga terminali, mund të shkarkoni .deb të prozilla dhe apt-proz (Edhe pse është pak më i ngadaltë). Ky program ju lejon të shpejtoni numrin e lidhjeve, duke i bërë shkarkimet më të shpejta.
   .
   PS: Nëse vendosni të instaloni apt-fast, duhet të përdorni manualin për ta instaluar në Debian, jo në Ubuntu.

 8.   borola dijo

  Blog-u juaj është i mirë por shpresoj të më informoni se si azhurnohen depot e aplikacioneve deepin sepse sudo add-apt-repository ppa: ato nuk funksionojnë ose nuk azhurnohen.

  1.    Darwins torres dijo

   Në konfigurimin, në seksionin e azhurnimit, shfaqet një listë e pasqyrave nga të cilat mund të zgjidhni një që është afër vendit tuaj

  2.    anonim dijo

   Deepin nuk është i pajtueshëm me ppa pasi bazohet në Debian dhe jo në Ubuntu. Por këto paketa mund t’i instaloni me “Aptik”, mund t’i gjeni në dyqanin Deepin, në përshkrim thotë se ju lejon të instaloni paketa softuerësh si ppa.

  3.    Marcelo orlando dijo

   Deepin nuk është i pajtueshëm me ppa pasi bazohet në Debian dhe jo në Ubuntu. Por këto paketa mund t’i instaloni me “Aptik”, mund t’i gjeni në dyqanin Deepin, në përshkrim thotë se ju lejon të instaloni paketa softuerësh si ppa.

   1.    Bovë dijo

    Epo, u përpoqa dhe nuk më tërhoqi

 9.   Carlos Flores dijo

  Përshëndetje, mësim i shkëlqyeshëm. Një pyetje në deepin tim 15.4 Nuk kam të instaluar komandën DEB. Si ta instaloj ???

  1.    Darwins torres dijo

   në mënyrë që të menaxhoni skedarët .DEB duhet të instaloni gdebi

 10.   Roge dijo

  Na vjen keq që kam një problem, unë instaloj deepin 15.4, azhurnoj gjithçka, por kur u çaktivizua dhe u ndez, doku dhe lëshuesi u hoqën dhe nuk mund ta rregulloja, kam nevojë për ndihmë