PaSh kalon në duart e Fondacionit Linux

Disa ditë më parë projekti PaSh (e cila zhvillon mjete për ekzekutimin paralel të skripteve shell) dhe Fondacioni Linux kanë njoftuar se projekti do t'i kalojë këtij të fundit i cili do të sigurojë infrastrukturën dhe shërbimet e nevojshme për të vazhduar zhvillimin.

Dhe kjo PaSh ka bërë hapa të mëdhenj në paralelizimin e shkrimeve të guaskës, arritjen e përmirësimeve të rëndësishme të performancës. Në kompjuterët modernë shumëprocesorë, PaSh mund të kryejë detyra të tilla si zvarritja dhe indeksimi i uebit, analitika të lidhura me COVID19, përpunimi i gjuhës natyrore dhe ngarkesa të tjera pune në një pjesë të kohës së tij origjinale.

Fondacioni Linux, organizata jofitimprurëse që mundëson inovacion masiv përmes burimit të hapur, njoftoi sot se do të presë projektin PaSh. PaSh është një sistem për paralelizimin automatik të skripteve të guaskës POSIX që optimizon programet dhe shpejton kohën e ekzekutimit, duke gjeneruar rezultate më të shpejta për shkencëtarët e të dhënave, inxhinierët, biologët, ekonomistët, administratorët dhe programuesit.

Projekti mbështetet nga MIT, Universiteti Rice, Instituti i Teknologjisë Stevens dhe Universiteti i Pensilvanisë dhe qeveriset nga një Komitet Drejtues Teknik që përfshin Nikos Vasilakis, një shkencëtar kërkimor në MIT; Michael Greenberg, asistent profesor në Institutin e Teknologjisë Stevens; dhe Konstantinos Kallas, Ph.D. student në Universitetin e Pensilvanisë.

PaSh përfshin një përpilues JIT, kohën e funksionimit dhe bibliotekën e shënimeve:

 • Koha e ekzekutimit nga ana e saj siguron një sërë primitivësh për të mbështetur ekzekutimin paralel të skripteve.
 • Biblioteka e shënimeve është ajo që përcakton një sërë vetish që përshkruajnë situatat në të cilat komandat individuale POSIX dhe GNU Coreutils mund të paralelizohen.
 • Ndërsa përpiluesi është përgjegjës për kryerjen e analizës së shkrimit të propozuar Shell në fluturim në një pemë sintaksore abstrakte (AST), ai e ndan atë në fragmente të përshtatshme për ekzekutim paralel dhe forma, bazuar në to, një version të ri të shkrimit, pjesë të të cilave mund të drejtohen njëkohësisht.
  Përpiluesi merr informacionin për komandat që mund të paralelizohen nga biblioteka e shënimeve. Në procesin e krijimit të një versioni paralel të ekzekutueshëm të skenarit, konstruksione shtesë të Kohëzgjatjes zëvendësohen në kod.

"Fondacioni Linux siguron infrastrukturën dhe shërbimet e qeverisjes teknike që PaSh ka kërkuar pasi është bërë më e pjekur," tha Nikos Vasilakis, Kryetar i Komitetit Drejtues Teknik të Projektit PaSh. "Ne ndërtuam projektin për të përmirësuar dhe përshpejtuar ekzekutimin e skriptit të guaskës përballë ndryshimeve të reja të zvarritjes, indeksimit dhe përpunimit të gjuhës natyrore."

"Shkrimet e guaskës janë përdorur gjerësisht për gjysmë shekulli, dhe tendencat e fundit drejt" konteinerizimit "janë shtuar vetëm në rëndësi," tha Michael Greenberg, anëtar i Komitetit Drejtues Teknik të Projektit PaSh. "Paralelizimi i saktë dhe i automatizuar i skripteve të guaskës ka qenë një problem për disa dekada. PaSh premton një rritje të shpejtësisë për përdoruesit e shell të të gjitha llojeve.

Për të shpejtuar skriptet e guaskës, PaSh siguron një përpilues paralelizimi burim-burim, një program që merr skriptin e një programuesi si input dhe kthen një program të ri që është dukshëm më i shpejtë se programi origjinal. 

Meqenëse PaSh është burim në burim, lejon që skripti i optimizuar i guaskës të inspektohet dhe ekzekutohet duke përdorur të njëjtat mjete, në të njëjtin mjedis dhe me të njëjtat të dhëna si skenari origjinal. 

Një bibliotekë e vogël e kohës së funksionimit dhe shënimet shoqëruese në programet që zakonisht përdoren në skriptet e guaskës e kompletojnë figurën, duke i siguruar përpiluesit PaSh primitivë me performancë të lartë dhe duke mbështetur funksionet e tij kryesore.

"Projekti PaSh përfaqëson inovacionin në shkencën kompjuterike dhe softuerin me burim të hapur," tha Mike Dolan, menaxher i përgjithshëm dhe nënkryetar i lartë i Projekteve në Fondacionin Linux. "Ndërsa zhvillimi i softuerit evoluon për të adresuar mësimin e makinerisë, kontejnerizimin, inteligjencën artificiale dhe më shumë, PaSh duket se mbështet zhvilluesit dhe shkencëtarët e të dhënave që kanë nevojë për më shumë nga mjetet e tyre të skriptimit. Ne jemi të lumtur që presim këtë vepër të rëndësishme në Fondacionin Linux, një shtëpi e natyrshme për një projekt si ky.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të e shënimit, ju mund të konsultoheni detajet në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.