PCLinuxOS 2019.06 mbërrin me Kernel 5.1 dhe më shumë azhurnime

pclinuxos

kohët e fundit u lëshua versioni i ri i shpërndarjes Linux PCLinuxOS 2019.06, e cila erdhi thjesht si një azhurnim i përbërësve të sistemit. Kjo është në mënyrë që përdoruesit e rinj të mos kenë nevojë të shkarkojnë një numër të madh të paketave shtesë, pavarësisht se kanë shkarkuar tashmë imazhin e sistemit.

PCLinuxOS Shtë një shpërndarje Linux e cila më parë mori bazën e Mandriva Linux, por më vonë u degëzua në një projekt të veçantë.

PCLinuxOS ndryshon në përdorimin e paketës së menaxhimit të paketës Debian GNU / Linux APT në kombinim me menaxherin e paketës RPM, i cili i përket klasës së shpërndarjeve të celularëve ku azhurnimet e paketave lëshohen vazhdimisht dhe përdoruesi mund të ketë qasje në versionet më të fundit të softuerit pa pritur.

Depoja PCLinuxOS ka rreth 14,000 pako.

Përveç kësaj PCLinuxOS ka një skenar të quajtur mylivecd, i cili lejon përdoruesin të marrë një 'pamje' të instalimit të tyre sistemin aktual (të gjitha cilësimet, aplikacionet, dokumentet, etj.) dhe kompresoni atë në një imazh CD, DVD ose USB ISO.

Kjo i lejon përdoruesit të kryejë një kopje rezervë e lehtë për të dhënat e përdoruesit dhe gjithashtu e bën të lehtë krijimin e një LiveCD, DVD ose USB tuaj të personalizuar.

Një mjet i avancuar diagnostikues i kujtesës është gjithashtu i integruar në menunë startuese, duke lejuar përdoruesit e përparuar të ndryshojnë parametrat e kernelit, drejtuesit dhe të përdorin modalitetin e sigurt grafik në rast se karta e tyre video nuk mbështetet.

Edhe pse në PCLinuxOS Ne mund të zbulojmë se KDE është mjedisi desktop i sistemit, ekziston edhe një alternativë tjetër që është Mate. Kështu që përdoruesit e rinj mund të zgjedhin nëse do të shkarkojnë imazhin e sistemit me KDE ose Mate.

Për më tepër, nëse nuk ju pëlqejnë këto mjedise, duhet të dini se veçmas, bashkësia që ekziston e kësaj shpërndarjeje Linux zhvillon versione me mjedise të tjera desktop. Ndërtimet e krijuara nga komuniteti bazohen në desktopët Xfce, MATE, LXQt, LXDE dhe Trinity.

Çfarë ka të re në PCLinuxOS 2019.06?

Me lëshimin e këtij versioni të ri të PCLinuxOS 2019.06 Siç e përmendëm në fillim, mbërrijnë versionet e azhurnuara të shumë prej paketave të sistemit.

Nga kjo mund të nxjerrim në pah versionin e ri të kernelit Linux 5.1 e cila shton optimizime të ndryshme dhe mbi të gjitha mbështetje për më shumë përbërës për sistemin.

Nga ana tjetër, aplikacionet që u azhurnuan, ne mund t'i gjejmë versione të reja të mjedisit desktop të sistemit KDE 19.04.2, Kornizat e KDE 5.59.0 dhe KDE Plasma 5.16.0.

Paketa bazë përfshin aplikacione të tilla si Ndërmarrja e Backup Timeshift, Menaxheri i Fjalëkalimit Bitwarden, Sistemi i Përpunimit të Fotove Darktable, Redaktuesi i Imazheve GIMP, Sistemi i Menaxhimit të Mbledhjes së Imazheve Digikam, Shërbimi i Sinkronizimit të të Dhënave në cloud Megasync, sistemi i kontrollit të qasjes në distancë Teamviewer, sistemi i menaxhimit të aplikimit Rambox, softueri i marrjes së shënimeve Simplenotes, qendra mediatike Kodi, Ndërfaqja e lexuesit të e-librave të kalibrit, paketa financiare Skrooge, shfletuesi Firefox, klienti i emailit Thunderbird, muzikant Strawberry Spruce dhe video player VLC.

Shkarkoni dhe merrni PCLinuxOS 2019.06

Nëse nuk jeni përdorues i shpërndarjes dhe dëshironi ta përdorni në kompjuterin tuaj ose ta provoni në një makinë virtuale.

Ju mund të merrni imazhin e sistemit, Ju vetëm duhet të shkoni në faqen zyrtare të projektit ku mund të gjeni lidhjet në seksionin e tij të shkarkimit.

Lidhja është si më poshtë.

Imazhet e sistemit që do të gjeni janë krijuar për t'u përdorur në modalitetin e drejtpërdrejtë, por gjithashtu mbështet instalimin në një hard disk.

Versionet e plota (1.8 GB) dhe të reduktuara (916 MB) të shpërndarjes bazuar në mjedisin desktop KDE janë gati për shkarkim.

Ju mund ta ruani imazhin e sistemit në një pajisje USB me ndihmën e Etcher që është një mjet multiplatform ose mund të zgjidhni edhe unetbootin.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.