PeerTube 3.3 vjen me mbështetje për të personalizuar faqen kryesore dhe më shumë

kohët e fundit u prezantua lëshimi i versionit të ri të PeerTube 3.3 dhe në këtë version të ri si risia kryesore që paraqitet, ajo është mundësia për të krijuar një faqe në shtëpi të personalizuar për secilën shembull të PeerTube. Kjo do t'u lejojë administratorëve të instancave të tregojnë më qartë se cila është instanca e tyre, çfarë përmbajtje është në dispozicion, si të pajtoni ose të propozoni zgjedhje të përmbajtjes (listë jo e plotë).

Sa i përket ndryshimeve të tjera që gjithashtu dallojnë nga versioni i ri, mund të zbulojmë se ato mund të jenë tashmë ndani lidhjet e shkurtra, si dhe mbështetjen për një listë dëgjimi, ndër të tjera.

Për ata që nuk janë të njohur me PeerTube, ata duhet ta dinë se kjo ofron një alternativë të pavarur nga shitësi në YouTube, Dailymotion dhe Vimeo, duke përdorur një rrjet të shpërndarjes së përmbajtjes bazuar në komunikimet P2P dhe duke lidhur shfletuesit e vizitorëve.

PeerTube bazohet në përdorimin e një klienti BitTorrent, WebTorrent, i cili ekzekutohet në një shfletues dhe përdor teknologjinë WebRTC për të organizuar një kanal komunikimi P2P ndër-shfletuesi i drejtpërdrejtë dhe protokolli ActivityPub, i cili lejon që serverat e ndryshëm të videos të kombinohen në një rrjet të përbashkët të federuar, në të cilin vizitorët marrin pjesë në shpërndarjen e përmbajtjes dhe kanë mundësinë të regjistroheni në kanale dhe të marrin njoftime për videot e reja.

Tani, ka më shumë se 900 servera për të pritur përmbajtjen, mbështetur nga vullnetarë dhe organizata të ndryshme. Nëse përdoruesi nuk është i kënaqur me rregullat për postimin e videove në një server specifik PeerTube, ata mund të lidhen me një server tjetër ose të fillojnë serverin e tyre.

Karakteristikat kryesore të reja të PeerTube 3.3

Në këtë version të ri që paraqitet i PeerTube 3.3 siç e përmendëm në fillim, risia kryesore është aftësia për të krijuar një faqe në shtëpi me porosi për secilën shembull të PeerTube.

Me të në faqen kryesore, informacioni rreth faqes mund të renditet, përmbajtjen në dispozicion, qëllimin dhe pajtimet. Në thelb mund të vendoset:

 • një buton i personalizuar
 • një luajtës i integruar për video ose lista për luajtje
 • një video, listë dëgjimi ose tablo e kanalit
 • një listë automatikisht e azhurnuar e videove (me aftësinë për të filtruar sipas gjuhës, kategorisë ...)
 • Përveç kësaj është e mundur të integrohen butonat, video player, listat e dëgjimit, miniaturat e videove dhe kanalet në faqe.

Plus, listat e integruara të videos azhurnohen automatikisht. Shtimi i një faqe në shtëpi bëhet përmes menusë Administrimi / Cilësimet / Faqja Kryesore në formatin Markdown ose HTML.

Një tjetër nga ndryshimet që bie në sy në këtë version të ri është mbështetje për të kërkuar lista për luajtje, të cilat tani reflektohen në rezultatet e kërkimit kur shfletoni PeerTube dhe kur përdorni motorin e kërkimit Sepia.

Përveç kësaj gjithashtu shtoi mbështetjen për postimin e lidhjeve të shkurtuara për video dhe lista riprodhimi, edhe pse nuk janë lidhje të shkurtuara, ajo që u bë ishte një ndryshim në identifikuesit e parazgjedhur të videos (GUID) 36 karaktere dhe tani mund të botohen në formatin e 22 karaktereve dhe në vend të shtigjeve "/ videos / watch /" dhe "/ videos / watch / playlist /", ato shkurtohen me: "/ w /" dhe / w / p / ".

Nga ana tjetër, ne gjithashtu mund ta gjejmë atë është realizuar optimizimi i performancës, e cila lejon të jesh në gjendje të marrësh informacionin e videos tani është dy herë më shpejt, përveç kësaj performanca u përmirësua edhe në pyetjet e federuara. Po punohet për të identifikuar problemet në sistemet me një numër të madh përdoruesish, videot dhe lidhjet me nyjet e tjera.

Vihet re gjithashtu se është krijuar një ndërfaqe e përshtatur për gjuhët RTL (nga e djathta në të majtë), me të cilën PeerTube tani mbështet paraqitjen RTL nëse konfiguroni ndërfaqen PeerTube në një nga gjuhët nga e djathta në të majtë. Menuja lëviz në të djathtë dhe fotografitë janë të arsyeshme.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me këtë version të ri të PeerTube ose në përgjithësi në lidhje me të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.