Pema e komandave: Shfaq direktoritë si një pemë në Linux

Ndonjëherë lundrimi në drejtoritë Linux nga tastiera bëhet paksa i komplikuar, përveç kësaj, në disa raste duhet të njohim strukturën e disa drejtorive, mënyra natyrale për ta përmirësuar këtë është duke treguar drejtoritë në formën e një peme.

Shfaqja e drejtorive si një pemë në Linux është mjaft e thjeshtë, falë programit pemë, e cila nuk është instaluar si parazgjedhje në shumicën e shpërndarjeve të Linux-it, por gjendet në depot zyrtare.

drejtoritë në formë peme

drejtoritë në formë peme

Çfarë është komanda e pemës?

Shtë një komandë e përdorur gjerësisht nga përdoruesit e Linux, e cila na lejon të tregojmë në mënyrë grafike dhe të strukturuar hierarkinë e direktorive të sistemit tonë operativ.

Komanda pemë gjithashtu ju lejon të renditni direktoritë e pajisjeve të jashtme.

Instalimi i komandës pemë në Linux

Në disa distrosë komanda e pemës është instaluar si parazgjedhje, por në shumicën e rasteve nuk është kështu, në shumicën e rasteve mjafton ta instaloni duke përdorur depot e secilës distro.

Ju mund të përdorni ndonjë nga komandat e mëposhtme për ta instaluar atë në distro-n tuaj të preferuar.

$ sudo pacman -S tree # Arch Linux
$yum instaloni pemën -y #Centos y Fedora
$ sudo apt-get install tree # Ubuntu 
$ sudo aptitude install tree # Debian

Ju mund të siguroheni që instalimi ka përfunduar me sukses duke ekzekutuar komandën pemë

Si të përdoret komanda e pemës

Mënyra më e mirë për të mësuar të gjitha avantazhet e ofruara nga komanda pemë është duke përdorur dokumentacionin e vetë komandës, për të bërë këtë drejtuar nga terminali       $ man tree

Në të njëjtën mënyrë, më poshtë ju ofroj një listë, me disa nga opsionet më të përdorura rreth kësaj komande:

$ tree    # Muestra directorios y ficheros
$ tree -d   # Muestra sólo directorios
$ tree -L X  # Muestra hasta X directorios de profundidad
$ tree -f   # Muestra los archivos con su respectiva ruta
$ tree -a   # Muestra todos los archivos, incluidos los ocultos.
$ tree /   # Muestra un árbol de todo nuestro sistema
$ tree -ugh  # Muestra los ficheros con su respectivo propietario (-u),
el grupo (-g) y el tamaño de cada archivo (-h)
$ tree -H . -o tudirectorio.html # Exporta tu árbol de directorio a un archivo
HTML

Ka shumë kombinime të tjera të komandës që mund të jenë shumë të dobishme kur shfaqen direktoritë si një pemë në Linux.

Mos harroni se parametrat e kësaj komande mund të kombinohen, duke arritur për shembull «tregoni listën e të gjithë skedarëve përfshirë ato të fshehura me rrugën e tyre përkatëse«, Për këtë ne ekzekutojmë tree -af

Kështu që ne shpresojmë që të mund të përfitoni sa më shumë nga kjo komandë e thjeshtë, por e dobishme.


4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   federico dijo

  Artikull shumë i mirë dhe konciz, hardhucë! Sa herë që djemtë më thoshin se kishte një aplikacion Windows që bënte të njëjtën gjë, unë do t'u mësoja atyre komandën pemë. Pak prej tyre dinin komandën MS-DOS dir / et dhe opsionet e tjera.

 2.   anonim dijo

  E dija këtë komandë përmes dritareve dhe të vërtetës, më dukej e çuditshme që linux nuk e kishte atë si parazgjedhje por është shumë komode pasi të instalohet.

 3.   Taty aguilar dijo

  Shkëlqyeshëm !!, më shpëtove, kaq shumë ditë duke kërkuar deri në fund, faleminderit !!!!!

 4.   paçu dijo

  Shkëlqyeshëm !! Ka punuar perfekt, faleminderit shumë për ndihmën.