Përshtatja e Debian 12 dhe MX 23: Përvoja ime

Përshtatja e Debian 12 dhe MX 23: Përvoja ime

Përshtatja e Debian 12 dhe MX 23: Përvoja ime

Si në vitet e kaluara, dhe pasi ka kaluar një kohë e arsyeshme që nga lansimi i versionit të ri të qëndrueshëm të Shpërndarja GNU / Linux, i cili këtë vit ka qenë Debian 12, dhe disa nga Distros përkatëse GNU/Linux të bazuara në të, si MX 23, antiX 23 ndër shumë të tjera; Ne kemi bërë tashmë mësimet tona përkatëse se në cilat paketa të instalojmë Debian, MX, antiX dhe të tjera të ngjashme.

Pra, tani, dhe duke vazhduar me sekuencën tonë tradicionale të botimeve, sot do të trajtojmë një tutorial mbi temën e personalizimit, me një shembull krijues dhe praktik të bazuar në përvojën time, tani që sapo kam çinstaluar MX 21 bazuar në Debian 11, për të shijuar MX 23 bazuar në Debian 12 që po personalizoj. Versioni i MX Linux, të cilin e gjeta shumë të qëndrueshme, të gjithanshme dhe me performancë të shkëlqyer. Dhe këtë, si zakonisht, po e përdor për të krijuar Respin tim të ri (të ardhshëm) personal dhe edukativ për qëllime mësimore rreth GNU/Linux të quajtur MilagrOS. Nga të cilat, do të mund të shihni personalizimin e kryer për të mësuar pak më shumë rreth personalizimit të Linux të mjedisit të desktopit XFCE.

XFCE: Si të rregullojmë mjedisin Linux Mouse Desktop?

XFCE: Si të rregullojmë mjedisin Linux Mouse Desktop?

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim se si të personalizoni mjedisin e desktopit të mausit Linux (XFCE) "përshtatja e Debian 12 dhe MX 23", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur për lexim të mëvonshëm:

XFCE: Si të rregullojmë mjedisin Linux Mouse Desktop?
Artikulli i lidhur:
XFCE: Si të rregullojmë mjedisin Linux Mouse Desktop?

Personalizimi i Debian 12 dhe MX 23 duke përdorur XFCE

Personalizimi i Debian 12 dhe MX 23 duke përdorur XFCE

Përvoja ime personale duke personalizuar Debian 12 dhe MX 23

Rezultatet e personalizimit

Para se të filloni të detajoni se si cilësimet dhe cilësimet e personalizimit aplikuar në sistemi im i ri operativ GNU/Linux MX 23 i cili bazohet në Debian 12, Unë do t'ju tregoj rezultatin e personalizimit në fjalë në 8 imazhet e para. Dhe këto janë këto:

 • Sistemi operativ Desktop i sapofilluar

Përvoja ime personale duke personalizuar Debian 12 dhe MX 23 - 1

 • Vizualizimi i Neofetch pa asnjë lloj modifikimi pranë htop-it që funksionon.

Përvoja ime personale duke personalizuar Debian 12 dhe MX 23 - 2

 • Menuja e aplikacioneve.

Përvoja ime personale duke personalizuar Debian 12 dhe MX 23 - 3

 • Të dhëna teknike për SW/HW të përdorura.

Përvoja ime personale duke personalizuar Debian 12 dhe MX 23 - 4

 • Nisësi i aplikacionit Ulauncher po funksionon.

Përvoja ime personale duke personalizuar Debian 12 dhe MX 23 - 5

 • Shfaqja e të gjitha mjeteve të instaluara MX, duke përfshirë Shërbimet MX dhe Paketat e instaluara nga Përdoruesi.

Përvoja ime personale duke personalizuar Debian 12 dhe MX 23 - 6

 • Menyja lundruese XFCE

Përvoja ime personale duke personalizuar Debian 12 dhe MX 23 - 7

Rregullimet dhe konfigurimet e aplikuara

Tani duke pasur një ide të qartë të rezultatit, le të thellohemi në të. çfarë ndryshimesh kemi bërë për të marrë këtë personalizim interesant dhe të mrekullueshëm. Dhe këto janë këto:

Menyja e paraqitjes

Këtu kemi instaluar dhe përzgjedhur Tema vizuale Sweet-Amber-Blue-Dark-v40, Paketa e ikonave BeautyFolders, dhe zgjodhi disa burime të Ubuntu.

Pamja: Pamja e ekranit 8

Pamja: Pamja e ekranit 9

Pamja: Pamja e ekranit 10

Pamja: Pamja e ekranit 11

Preferencat e panelit të desktopit

Këtu kemi vendosur tonën paneli i desktopit horizontalisht dhe i kyçur, me një madhësi rresht prej 32 piksele.

Preferencat e panelit të desktopit - Pamja e ekranit 12

Aktivizimi i modalitetit të errët dhe duke i dhënë si sfond një transparencë totale (ngjyrë transparente të ngurta) me një opacitet të dyfishtë (hyrje dhe dalje) prej 80%.

Preferencat e panelit të desktopit - Pamja e ekranit 13

Ne kemi shtuar në panelin tonë të desktopit hequr, shtuar dhe personalizuar artikujt vijues:

Preferencat e panelit të desktopit - Pamja e ekranit 14

Për sfondin tonë të desktopit kemi krijuar një imazh i këndshëm aluziv linux tonën Blog i mrekullueshëm nga Nga Linux.

Sfondi i desktopit - Pamja e ekranit 15

Dhe më pas, ne kemi aplikuar sa vijon cilësimet në seksionin Menutë dhe Ikonat nga tavolina.

Menytë e desktopit - Pamja e ekranit 16

Ikonat e desktopit - Pamja e ekranit 17

Cilësimet e menaxherit të dritareve

Menuja e cilësimeve të menaxherit të dritareve Ne kemi bërë rregullimet e mëposhtme:

Cilësimet e menaxherit të dritareve - Pamja e ekranit 18

Cilësimet e menaxherit të dritareve - Pamja e ekranit 19

Cilësimet e menaxherit të dritareve - Pamja e ekranit 20

Cilësimet e menaxherit të dritareve - Pamja e ekranit 21

Cilësimet e menaxherit të dritareve - Pamja e ekranit 22

Cilësimet e menaxherit të dritareve - Pamja e ekranit 23

Shënim: Nëse keni një kompjuter me shumë burime harduerike (CPU/RAM/HHDD) në këtë seksion të paraqitur në imazhin e mësipërm, mund të luani me transparencën e dritareve për një efekt të bukur transparence, duke fokusuar një dhe jo të tjerët, ose duke i lëvizur ato. Unë rekomandoj të provoni me 80% transparencë.

Menyja e Uiskerëve

Më në fund, ne kemi aplikuar konfigurimin e mëposhtëm në Menunë e Whisker të përdorur:

Menyja "Whisker" - Pamja e ekranit 24

Menyja "Whisker" - Pamja e ekranit 25

Menyja "Whisker" - Pamja e ekranit 26

Menyja "Whisker" - Pamja e ekranit 27

Menyja "Whisker" - Pamja e ekranit 28

Arritja deri këtu dhe mbaroi cilësimet dhe konfigurimet tuaja në Debian 12 ose MX 23, ose një tjetër të ngjashme me XFCE, ne jemi të sigurt se do të keni krijuar diçka shumë origjinale dhe kreative, si për ju ashtu edhe për të tjerët.

Tutorial III: Paketa shtesë për të përmirësuar Debian 12, MX 23 dhe më shumë
Artikulli i lidhur:
Tutorial III: Paketa shtesë për të përmirësuar Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Shkurtimisht, shpresojmë që ky tutorial i ri se si të personalizoni mjedisin e desktopit të mausit Linux (XFCE) "përshtatja e Debian 12 dhe MX 23" Duke marrë si shembull përvojën time të aplikuar në ndërtimin e Respin MX tim personal, mund të jetë e dobishme për shumë njerëz. Mbi të gjitha, për ata përdorues fillestarë dhe fillestarë në GNU/Linux që kërkojnë të mësojnë më shumë rreth Arti i personalizimit të Linux-it të bazuar në Debian. Si për të krijuar Respines tuaj, ashtu edhe për të treguar krijimtarinë tuaj para të tjerëve, në çdo ditë të caktuar ose një ditë festimi si të Premteve në Desktop Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.