GNOME

Shtesat më të mira për GNOME

Lista e disa prej shtesave më të mira dhe më praktike për mjedisin desktop të GNOME që do të dëshironi të keni nga tani e tutje

Logoja e Wayland

Wayland 1.16 lëshuar me disa azhurnime

Serveri grafik X që ka jetuar me ne për kaq shumë kohë në mjediset Unix ka alternativa interesante si Wayland. Për jo-Wayland, paketa e bibliotekës dhe protokollit të serverit grafik bën një hap tjetër të vogël në luftën për të qenë alternativa de facto ndaj X

Tema Macos për Ubuntu

10 temat kryesore për Ubuntu

Ne ju paraqesim temat më të mira për Ubuntu që ekzistojnë, njihuni me to dhe instaloni atë që ju pëlqen më shumë për të ndryshuar stilin e tavolinës suaj të punës

Mendimi im për pamjen dhe ndjesinë e Libreoffice II

Pas 5 vjetësh dhe një muaji, unë do të doja të përsëris mendimin tim për Libreoffice Look, nëse dëshironi të shihni hyrjen e parë këtu është lidhja. Si në shumicën e shënimeve në blog, gjëja më interesante janë komentet.

Tux

Tuxeando Ubuntu me tux4ubuntu

Kam lexuar një artikull në omgubuntu ku ata na tregojnë për një skenar të quajtur Tux4Ubuntu që lejon Tux të jetë "nuska zyrtare e Linux" ...

Çfarë ka të re në Gnome 3.20

Mjedisi i famshëm i desktopit Gnome, për GNU / Linux, u shfaq disa ditë më parë me prezantimin e versionit të tij të ri, i cili

Përshtatja e KDE në ekstrem

Epo ky është një postim që kam në pritje për një kohë të gjatë, shumë njerëz më pyesin se si mund ta modifikoj KDE-në time ...

Kaledonia vjen në jetë

Nëse jeni përdorues i KDE SC është shumë e mundur që ta dini se është Kaledonia, por nëse nuk jeni, ju ...

Ribashkim me kanellë

Përshëndetje miq nga DesdeLinux, pas një periudhe mungese (për shkak të Fakultetit) kthehem t'ju tregoj për ribashkimin tim ...

Jepini GIMP pamjen e Photoshop CS6

Normalshtë normale që përdoruesit e GNU / Linux kryesisht t'i përkushtohen personalizimit të desktopit tonë në mënyrë që ata të ngjajnë me të tjerët ...

NumixBLUE: temë për GTK dhe Openbox

Unë mendoj se shumë janë të njohur me temën Numix, në fakt ka tashmë një postim në blog »https://blog.desdelinux.net/numix-bonito-tema-para-acompanarte/ Epo atëherë

DLinux: Tema për KDM dhe KSplash

Natën e kaluar isha i mërzitur dhe duke u përpjekur të personalizoja pak mjedisin tim të desktopit, fillova të shikoj skedarët e mi ...

Tema e bukur për RazorQT

Në LubuntuBlog mund të gjejmë një temë të bukur për RazorQt që, të paktën më pëlqeu shumë. Siç e dimë,

Shkurtoret e tastierës në Fluxbox

Para dje në Twitter, përdoruesi dhe bashkëpunëtori Icausilla më kërkuan disa mësime për të konfiguruar Fluxbox, veçanërisht shkurtesat ...

Vendosja e KDM

Përshëndetje Tifozë të KDE! Këtu përsëri dhe kësaj here ju sjell mënyrën e konfigurimit të menaxherit ...

Gnome Shell, nuk është aq keq

Ende mbaj mend, kur Gnome SHELL sapo kishte dalë, ishte versioni 3, koncept i mirë, performancë e tmerrshme, pamja e paracaktuar, ...

Mendimi i Clem mungon

Manuel de la Fuente tashmë foli për mënyrën se si Cinnarch dhe Manjaro u larguan nga Kanella dhe të gjitha për arsye të ndryshme: 1)

Kanella nuk do të vdesë.

Disa nga komentet që kam lexuar në FromLinux në lidhje me të ardhmen e Kanellës janë shumë interesante. Rastësisht kjo ...

Ikonat e Faenza për LibreOffice 4.0.0

Unë kam përshtatur ikonat e Andrea Bonanni që mund t'i gjeni këtu: http://gnome-look.org/content/show.php/?content=152391 për të punuar në LibreOffice 4.0.0. Unë bëra ...

GNOME 3.8 i disponueshëm

Versioni 3.8 i GNOME është tani në dispozicion për t'u shkarkuar, një version që vjen i mbushur me lajme dhe përmirësime ...

KDE e shpejtë dhe elegante

Edhe pse publikimi i Debian 7 po afron, në këtë postim "Ne do të tregojmë rrugën" për të përgatitur në Debian Squeeze një ...

Xfce 4.12 gati për të dalë?

Sipas Udhërrëfyesit Xfce Wiki, versioni 4.12 i këtij Mjedisi të shkëlqyeshëm Desktop duhet të ishte lëshuar në ...

Ubuntu, Fedora dhe Stuffy Distro

Pas instalimit të Ubuntu 12.10 në kompjuterin tim për të testuar versionin e azhurnuar të Unity dhe për të verifikuar që është i qëndrueshëm (jo ...

Great Plymouth për Mageia

Në KDE-Look.org gjithmonë gjej gjëra vërtet interesante, kësaj here do të jem (shpresoj) të kënaqem me përdoruesit e Mageia, dhe jo ...

Wallpapers live në KDE tuaj

Përshëndetje kolegë, sot e mirëpres këtë 2013. Unë do të tregoj se si instaloj dhe "konfiguroj" një sfond të drejtpërdrejtë në ...

Hacking "The GLMatrix"

Për postimin tim të dytë .. .. Unë do t'ju tregoj (diçka që për disa mund të jetë mjaft e padobishme) si ta ndryshoni ngjyrën ...

MacBird: temë për xfce

Përshëndetje! Unë kam krijuar një temë për modifikimin e xfwm të quajtur Greybird-mac, e shihni, kjo temë është disi e vjetëruar dhe nuk kombinon ...

[GIMP] Efekti i ngjitëses

Ky është një udhëzues i vogël që do të na ndihmojë të krijojmë një efekt ngjitës ose ngjitës realist, këtë herë ...

Gnome: Hapi tjetër

Me sa duket djemtë në GNOME mendojnë se ata tashmë kanë Desktopin e përsosur ose diçka tjetër sepse qëllimi i tyre i ardhshëm është ...

8 sfonde nga dhe për FreeBSD

Epo, dje ata ishin Wallpapers për Gentoo, dhe sot ato janë Wallpapers për FreeBSD 😀 Asgjë që shpresoj se do t'i pëlqejë disa……

Konfiguroni Xfce dhe Xmonad

Ky është "kontributi" im i parë në botën GNU / Linux, shpresoj të jetë i dobishëm. Isshtë në një udhëzues të vogël për të ...

4 sfonde nga dhe për Gentoo

Ne kemi vendosur shumë sfonde nga distro të ndryshme, por kurrë nuk kemi bërë një postim specifik për Gentoo 🙂 Epo… ja ku jam am

Linus Torvalds kthehet në KDE

Ky është një nga ato lajmet që gjithmonë kanë një ndikim në Komunitetin e Software-it të Lirë, dhe kjo është kur ...

Shpërndarjet GNU / Linux

Rehabilitimi nga kërcimi distro

Sipas llogarive të mia, unë kam përdorur GNU / Linux për gati 2 vjet. Isshtë një kohë e papërfillshme kur krahasohet me ekzistencën ...

Çfarë është guaska?

Si jeni. Disa orë më parë po postoja për GNOME Shell dhe të ardhmen e tij dhe një lexues i referohej diçkaje që ...

A ka një të ardhme GNOME Shell?

Si jeni. Ky është bashkëpunimi i parë që botoj në këtë hapësirë ​​dhe do të doja të kthehesha në një temë që ka ...

Fotografitë e reja të Fedora 18

Ne tashmë mund të shohim në Fedora Wiki Wallpapers të propozuara dhe të zgjedhura për versionin 18 të këtij shkëlqyeshëm ...

Temat më të mira për Fluxbox

Siç e përmenda tashmë në Fluxbox: Instalimi dhe konfigurimi Fluxbox është një nga mjediset më të personalizueshëm të disponueshëm për ...

Instalimi dhe Përshtatja e OpenBox

Përshëndetje kolegë, sot ju sjell një udhëzues të thjeshtë se si të instaloni dhe konfiguroni Openbox. Për shumë është kundër njohur, ...

Dy anët e GNOME

Ana Pesimiste Më poshtë është një përkthim i artikullit "Vështrimi në humnerë" (Shikimi drejt humnerës) të blogut ...

KU 4

Pllaka në KDE

Përkundër faktit që kanë kaluar 2 ose 3 muaj që kur kam qenë përgjithmonë në KDE, po zbuloj pak ...