Personalizoni menunë tuaj në LXDE dhe madje Xfce me LXMEd

Ato që kemi përdorur (ose përdorim) çdo shpërndarje me LXDE, ne e dimë që për të redaktuar menunë, duhet të "prekim" manualisht skedarët brenda / usr / share / aplikacionet / për të hequr ose shtuar sende në të.

Epo, lutjet tuaja janë përgjigjur. Ekziston një aplikacion i quajtur LXMEd (aka LXMenuEditor) shkruar në Java që do të lehtësojë këtë detyrë në LXDE dhe madje funksionon me Xfce y xhuxh.

Sipas faqes në internet të autorit, LXMEd aktualisht punon pa probleme dhe është testuar, në LUbuntu, Linux Mint, SuSe y Arch linux. Mund ta shkarkoni nga kjo lidhje. Ndërfaqja e saj është shumë e thjeshtë dhe ngjan shumë me të Alacarte, redaktuesi i menusë xhuxh.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ata janë Link dijo

  Shkarkimi dhe testimi në Arch dhe si një menu në dokun Adeskbar

 2.   Oscar dijo

  Në cilën shpërndarje provuat LXDE @elav, a mund të më jepni një mendim për funksionimin dhe performancën e tij?

  1.    elav <° Linux dijo

   Unë e kam testuar atë në Debian, dhe Ubuntu. Në të parën funksionon më mirë sesa në të dytën

   LXDE bie paksa në desktop krahasuar me Gnome, KDE dhe madje Xfce, por e bën punën e saj shumë mirë dhe është shumë e lehtë. Mënyra më e mirë për ta vlerësuar përdorimin e saj është duke e pasur përvojën vetë.

   1.    Oscar dijo

    Faleminderit për përgjigjen tuaj, kam kohë ta provoj, do ta shkarkoj ISO-në e Debian dhe do ta instaloj, pastaj do të komentoj për rezultatin.

 3.   Holmes dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të di se si të bëj për të instaluar në opensuse.
  vlw fwi, Holmes

  1.    elav <° Linux dijo

   Unë mendoj se si e njëjta është instaluar në të gjithë të tjerët. Kur shkarkoni skedarin dhe e zbërtheni, ekziston një skenar që duhet të ekzekutohet si root. A e keni bërë tashmë atë?

   të fala

 4.   Holmes dijo

  hello Unë kam instaluar tashmë, thjesht ndiqni informacionin!
  Brohoritje
  vlw fwi, Holmes

  1.    elav <° Linux dijo

   Shijoni !! 😀

 5.   Holmes dijo

  faleminderit elav <° Linux.
  Brohoritje
  vlw fwi, Holmes

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Me atë "vlw fwi" isha duke menduar për disa minuta, derisa duhej të pyesja Google JAJAJAJA !!!!
   Diçka e re që mësova sot

 6.   Holmes dijo

  pershendetje, KZKG ^ Gaara… vlw fwi, ne Portugez eshte "valeu go" (faleminderit, po shkoj). mirë, një gjë që keni vërejtur në LXMEd është se ka gjëra në menunë time që nuk janë në LXMEd.
  Brohoritje ...
  vlw fwi, Holmes

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Po, kam lexuar që është një frazë në portugalisht e përdorur shumë në Brazil, do të thotë "faleminderit" ndërsa lexoj, haha ​​nuk më pëlqen të dyshoj HAHA.

   Përshëndetje dhe faleminderit për ndalimin dhe komentimin.

 7.   arturo molina dijo

  Ky është një aplikacion që unë hasa kur instalova Lubuntu më shumë se 6 muaj më parë, duket pak i shkurtër për veçoritë, por çfarë ndihmon? Nuk mund ta mohojë atë.

  Unë sqaroj se nuk është instaluar si parazgjedhje.