Devuan: Piruni i Habemus

Kjo supozohet të jetë një e treta e saga jonë të zgjedhjes për të cilën ju kam thënë. Por unë do ta shkruaj në një mënyrë normale.

Një pirun që të mos hani me dorë. Pas çfarë në votime Zhvilluesit e Debian do t'u thonë të gjithëve që të ndalojnë së qeshuri me systemd dhe docking (plus kokat e prera), disa të mbijetuar të cilët me siguri nuk do të ndalonin së qeshuri duke u përgatitur çfarë këndohej fillimisht, por ai tashmë ishte realitet. Sot ajo ide ka një emër: Devuan.

Devuan (VUA në mes është nga Administratorët Veteran Unix) gjëja e parë që do të përpiqet të bëjë është të ndërtojë transaksionin e qetë nga Debian Wheezy në atë që do të ishte versioni një i Devuan. Për këtë ata tashmë kanë konfigurimin e tyre (paketa juaj e pare), dhe më pas do të vijë BTS e tyre, një sistem i mundshëm integrimi i vazhdueshëm (nga github te ndërtuesi i jenkins dhe prej andej te repot e tyre). Ndërkohë, ata po kërkojnë ndihmë të dyja monetare si fuqi punëtore (zhvillues).

Vlen gjithashtu të theksohen njerëzit e interesuar siç raportohet sinklag. Por sidomos, ai që nisi të gjithë idenë e pirunit nuk është askush tjetër përveç hakerit artivist Jaromil (i njohur për faqen e tij të projektit dyne.org, distro 100% falas dyne: bolike dhe pirun bombë si vepër arti). Flitet se Keith Packard (nga Intel dhe gjithashtu anëtar i Komitetit Teknik) dhe Clement Lefebvre (nga Linux Mint) do të interesoheshin gjithashtu.

Tani për tani nuk ka asgjë tjetër të krijuar, nuk dihet se cilin iniciativë ata do të përdorin si parazgjedhje (nga disa në dispozicion për të zgjedhur), nëse do të jetë 100% falas (do të kishte kuptim për mendimin tim), por kush dëshiron të interesohet në fund të faqes janë kontaktet (lista e postave, IRC, etj.)

https://devuan.org/


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

82 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  Paj në Firefox-in tim, këtë adresë

  https://devuan.org/donate.html

  shfaqet si një faqe mashtruese (phishing). Diçka këtu mban erë SHUM TAD KEQ (dhe jo ... Unë nuk po nënkuptoj se njerëzit në debianfork.org duan të kryejnë mashtrime, por më tepër duket si një sabotim "poeteringesco"). 🙁

  1.    mario dijo

   Në Firefox shfaqet si një "vend i dyshuar për mashtrim"? Bëni kujdes sepse ai që kontrollon listën e phishing është Google, në opsionet që mund ta modifikoni këtë. Po kështu, gjëja më e këshillueshme është të flisni me zhvilluesit më parë, ata kanë një IRC dhe email në atë faqe për t'i kontaktuar ata.

   1.    Marcelo dijo

    Ata nuk kanë filluar akoma dhe ata tashmë po kërkojnë para ...

   2.    slogane dijo

    Pershendetje Mario!
    Çfarë versioni të firefox keni?
    Unë kam versionin 31.2 dhe më të fundit (34).
    Kontrolloni faqen dhe nuk më dërgon ndonjë gabim Phishing.

  2.    joako dijo

   Kurdoherë që një faqe në internet nuk ka përfunduar, ju merrni atë poster. Thjesht vendoseni në përjashtime dhe voila. E njëjta gjë më ndodhi me faqen OpenMandriva në atë kohë.

  3.    sinklag dijo

   Kjo është për shkak se certifikata ssl është vetë e nënshkruar dhe nuk i paguhet një entiteti autorizues.

  4.    Raphael Mardechai dijo

   Dhe me atë xDD të neveritshëm për krijimin e faqeve në internet

 2.   moskosov dijo

  Shpresojmë që ata të përdorin Systemd… ah… ok ok ok

 3.   Gibran dijo

  Gjynah që ekipi i Debian është i fragmentuar, megjithëse nuk dyshoj që forca do të vazhdojë të ketë distroja më veterane, e hapur për të parë se çfarë lloj inovacionesh ka kjo pirun, sepse nëse do të ndryshojnë vetëm disa paketat, unë do të ndjek duke mbetur me gjithë mbështetjen dhe përvojën e Debian Gnu / Linux.

  Tani që nëse ata e shfrytëzojnë rastin për ta bërë LXQT desktopin e paracaktuar dhe rastësisht i japin dorën e një mace vizualizimit, e njëjta gjë dhe unë mendoj për këtë më qetësisht.

  1.    jlbaena dijo

   Mos u bë i jashtëzakonshëm, ekipi i Debian nuk është fragmentuar, disa zhvillues largohen dhe do të zëvendësohen nga të tjerë (nëse ubuntu dëshiron një sistem fillestar, do të duhet të bëjë diçka), të tjerët bëjnë një pirun, në rregull, zakonisht ndodh në këtë linux (ose çfarë është linuxmint). Systemd nuk bind shumë njerëz dhe, për fat të mirë, në softuerin e lirë shtigjet mund të ndahen, gjëja qesharake është që disa vjet më parë, Gentoo përdori që tashmë kishte hapur openrc dhe kishte polemikë me sistemin fillestar (tashmë Poettering nuk Unë i mora mirë kritikat ndaj këtij komuniteti) dhe asgjë nuk ndodhi, tani kjo çështje është e verdhë e verdhë.

   të fala

  2.    joako dijo

   Shtë një pirun për njerëzit që nuk duan sistemim, të mos kalojnë në debian ekstrem për diçka super të ftohtë dhe të freskët.

 4.   Chamaeleonidae dijo

  Nuk ka shqetësime, nëse systemd infekton të gjitha distrotrat që unë po shkoj në FreeBSD.

  Ah

  Unë tashmë jam duke përdorur FreeBSD

  :3

  1.    ianpocks dijo

   Gjëja më e mirë është të bësh atë që ke bërë… të presësh Manjaro të lëshojë inst net, openbox dhe Xfce me OpenRc. Ka ende shpresë ...

  2.    Tito dijo

   Epo, hajde këtu, po fillojmë!
   http://www.bsdunix.ml

  3.    peterçeko dijo

   Koment i mirë: D.

 5.   dhunter dijo

  "Boohoohoo, ne jemi Veteranë të Unix dhe nuk e përdorim atë sistem të ri me kaq shumë blofa"

  Nuk e kam problem systemd, përkundrazi unë e vlerësoj atë, sistemi është shumë më i shpejtë që kur kam bërë ndryshimin.

  1.    Dayara dijo

   Se nëse të fillon ...

   1.    dhunter dijo

    Fillon me një milion, systemd nuk është plehra, ka mënyrën e tij të të qenurit, po, por Red Hat Inc. nuk vë bast në teknologjitë e plehrave, unë jam një komunitet deri në ekstrem por urrejtja e systemd po na konsumon, më pak muhabet dhe më shumë kodim.

  2.    SynFlag dijo

   Sistemi? Çfarë ka të bëjë sistemi me fillimin në shpejtësinë e tij? A nuk është se fillimi është më i shpejtë? Ok, ju thjesht humbët respektin tim, duke menduar se një fillim e bën sistemin më të shpejtë, si ato që Ata thonë se këpucët më të mira i bëjnë ato të vrapojnë më shpejt ...

 6.   kevinjhon dijo

  A nuk do të ishte më mirë të bëjmë një iso me opsionet e instalimit? Kjo është, përdoruesi zgjedh që ai dëshiron systemd ose openRc

  1.    SynFlag dijo

   Do të ishte ideale, zgjidhni, sistemoni ose OpenRC ose një tjetër më të thjeshtë, por nuk është ideja e RH. Bettershtë më mirë për të gjithë të veshin një gjë, atë që bëjnë.

 7.   arrë kokosi dijo

  Ata e kanë thënë atë mirë në të kaluarën: Linux dhe gjithçka që sillet rreth tij është si një kancer që ha vetë

  1.    hënë dijo

   A keni nevojë të urreni gnu / linux për të dashur "windows-aero" tuaj?

   ps: faleminderit që kritikuat sistemin që përdorim këtu, ju jeni më afër nesh.

   1.    joako dijo

    Hej, pse duhet të duash dritaret që të urresh linux? Përveç kësaj, ajo kurrë nuk tha se e urrente atë.
    Vetëm për shkak se duket se përdor Windows, ju tashmë i keni markuar shumë gjëra që as nuk i dini nëse janë të vërteta. Komenti i tij mund të ketë qenë sepse ai mendon se kaq shumë përçarje dhe fanatizëm është kancer.

  2.    marcelo dijo

   Mos e ushqeni trollin

  3.    SynFlag dijo

   Ugshtë e shëmtuar ta thuash por ke të drejtë, ti dhe aeroplani yt. Microsoft është më i bashkuar dhe përveç Vista dhe Windows 8, ata nuk marrin vendime kaq të menjëhershme dhe nëse i rregullojnë (Windows 7 dhe tani 10). Në Windows nuk keni pasur kurrë kontroll mbi asgjë, kështu që nuk mund të humbni diçka që nuk e keni dhe këto gjëra zakonisht nuk ndodhin, për më tepër, ato ndodhin anasjelltas, thanë të gjithë, telefoni i Windows një dështim dhe doli që funksionon shumë mirë dhe me efikasitet.

 8.   Rolo dijo

  Kur doli piruni për libreoffice, shumica dërrmuese e zhvilluesve të openoffice u larguan nga projekti. prandaj libreoffice, nga minuta 0 kishte cilësi.
  kjo pirun që deri më tani nuk është asgjë më shumë se një faqe në internet, nuk ka depo me softuerin e degëzuar, as një imazh të instalueshëm. kjo është nëse ata tashmë kërkojnë para.
  debian ka afërsisht 37500 paketa të softuerit të lirë, por nuk e di se sa jo-falas dhe kontribuojnë, dhe duke marrë parasysh që për Jessie shumica dërrmuese e programeve janë përshtatur për systemd. ne po flasim për të filluar nga 0 përshtatjen 37500 për sysvinit një punë që kërkon shumë njerëz me shumë njohuri
  Unë me të vërtetë nuk e di nëse ata që janë në projektin e kësaj piruni janë njerëz të njohur, dua të them dikush me famë, që frymëzon pak besim
  cilësia e softuerit debian është e padiskutueshme por kjo është rezultati që debian nuk është vetëm një sistem operativ, ai ka standarde dhe një filozofi dhe strukturë politike, një kontroll rigoroz të cilësisë, të cilat i kanë dhënë asaj qëndrueshmëri përgjatë këtyre 20 vjet

  Më në fund, ai projekt do të jetë një degëzim i debianit, ditën që do të ketë depo, një instalues ​​dhe të njëjtin nivel cilësie si debian. por në çdo rast është një projekt i një rrjedhe nga debiani ose i prejardhur nga ai i prejardhur, nga të cilët ka më shumë se 1000, midis tyre ubuntu, nint, trisquel, knoopix, distros edukative, huayra, etj, etj, etj

  1.    diazepani dijo

   Nga sa shoh në koment, juve ju kanë munguar disa lidhje për të lexuar.

   1.    Rolo dijo

    kur thashethemet kthehen në fakte ne flasim.
    …. Isshtë përfolur që inteligjenca kaq shumë dhe se nuk e di se ku ai lab .. së pari ata nxjerrin pirunin me depon e 37000 paketave me cilësi të kaluara në sysvinit dhe më pas kërkojnë para 😉

    Sqaroj se nuk e shoh aspak keq që bëhet një pirun debian, por që të jetë, duhet të jetë si debian dhe jo rrëmujë ose derdh galerinë. Por ata thonë bazuar në debian dhe voila

   2.    SynFlag dijo

    Plotësisht ... ai nuk e di se kush janë Jaromil ose miqtë e tij, as unë nuk e google atë ... përveç që ata sapo kanë filluar ... por hej, atje ai. Nga rruga për ata që nuk e dinë, jaromil përveç që ka një distro prapa, softuer bitcoin dhe kontribuon në frei0r-plugins, është një djalë i përkushtuar ndaj asaj që bën. Ai vetë i shkroi një email një idioti i cili tha se nuk mund të kërkonte donacione pa vendosur emra dhe i tha qartë, se ai nuk e bën atë sepse ata tashmë e kanë sulmuar atë në një mënyrë të neveritshme në reddit (unë e di) dhe se ai ka humbur vendet e punës në herën e kaluar, ai kishte një kohë të keqe, por ai vazhdonte gjithmonë me gjithçka në këmbë, dyne.org edhe pse nuk kishte një punë, sot një tjetër mik i italianit po bënte gjëra dhe tha se dëshironte të mbaronte disa gjëra shpejt sepse kishte probleme shëndetësore dhe madje kështu që unë isha ulur në PC duke bërë gjëra. Bardo, një djalë nga Arch, shihet se ata janë të njohur në Itali (bard është italian) u bashkua me ekipin, kështu që, ajo që tha më sipër ... është idiotësi totale, besohet se ata janë fëmijë të vegjël që bëjnë një remix të Fedora.

  2.    daryo dijo

   nuk është e mjaftueshme për të përdorur parketet e vjetra? dhe azhurnoni ato nga atje.
   gjithashtu jo të gjitha ato paketa gjenerojnë varësi të sistemit

   1.    sinklag dijo

    Jo, nuk është e njëjta gjë sepse ato duhet të hapin dhe pastrojnë me kirurgji fjalët jaromil, paketa me varësi të systemdlib0 të cilat janë të shumta.

  3.    joako dijo

   Ajo për të cilën ai referon është se ata nuk kanë pse të ndryshojnë paketat, supozohet se kur instaloni apt-get, paketa instalohet me varësitë përkatëse për sistemin tuaj. Paketa në vetvete nuk është ajo që përfshin ato varësi.
   Gjithashtu, më duket se, në përgjithësi, programet funksionojnë pavarësisht nga sistemi i fillimit që keni.
   Nëse nuk kërkojnë që sistemi të instalohet për të punuar, atëherë programet duhet të funksionojnë mirë, dhe kjo ka ndodhur vetëm me Gnome deri më tani.

  4.    mario dijo

   Shtë një mit që i përshtatet sistemit. Soshtë kaq e lehtë për ta çinstaluar atë (http://without-systemd.org/wiki/index.php/How_to_remove_systemd_from_a_Debian_jessie/sid_installation) Në debian, paketat 37500 mbajnë një farë pajtueshmërie me sysv, dhe systemd-shim ka ekzistuar për një kohë të gjatë - e njëjta gjë vlen për ubuntu-. Nuk është si fedora e cila është e pastër me sistem dhe nuk mund të thirrni komandat e vjetra të sysv.
   Përjashtim është Gnome, systemd është pothuajse i detyrueshëm dhe distro i vetmi që e bëri atë është Funtoo.

   1.    Rolo dijo

    keni të drejtë, por për anti-systemd që nuk dëshiron një paketë të vetme të sistemuar në sistemin e tyre, debian 8 e detyron atë të ketë paketën libsystemd0. Zgjidhja që u krijua në debian është paketa systemd-shim që lejon të kesh sysvinit-core dhe të jesh në gjendje të instalosh desktopë si kde, gnome, lxde, mate, etj. duke shmangur pyetjen për systemd-sysv

  5.    dhunter dijo

   Saktësisht, a e mban mend dikush atë Tanglu, i cili doli me një bezdi të jashtëzakonshme dhe disk, duke thënë se do të plotësonte boshllëkun që Testimi nuk ishte në gjendje të plotësonte?

   1.    diazepani dijo

    Këtu e keni atë
    http://tanglu.org/download/

    Tani ata janë me beta 2 të versionit 2

 9.   sinklag dijo

  Jam shumë i lumtur që ky postim është bërë dhe më vjen shumë keq të shoh komente të tilla si "systemd me fillon shpejt" kur çështja nuk kalon me shpejtësi. Shpresojmë, të njëjtët njerëz që thonë se kurrë nuk duhet të administrojnë dhe korrigjojnë demonët në një server, sepse K THTU dua t'i shoh ata duke dashur sistemim. Ajo që ndodh është që edhe Linux dëshiron t'i japë më shumë vrull desktopit Linux, por me systemd ata kaluan vijën, është shumë invaziv dhe ndërhyrës, nuk lejon çaktivizimin e gjërave si journald dhe zëvendëson projektet e hiper-testuara të viteve si rsyslog, dhe unë ju ftoj të shihni në faqen e internetit të gentoo krahasimi midis systemd, openrc, sysvinit dhe fillestar në mënyrë që të mund të shihni mijëra linja të kodit jo të dokumentuar të systemd që tejkalojnë mijëra sisteme të tjera fillestare. Kjo është padyshim një e ardhme android, systemd përveç bërthamës është pothuajse një OS i plotë nga pikëpamja teknike si android, thjesht askush nuk përdor android ose chromeOS në servera.

  PS: Unë konfirmoj diazën, linja është gplv3 + kështu që do të jetë falas dhe u përfshinë një zhvillues debian, gentoo dhe kde

  1.    diazepani dijo

   çfarë licence është gplv3 +? paketat që ata krijojnë ose shumë oooooooo distro

  2.    dhunter dijo

   @synflag: As nuk jam duke komentuar nga injoranca, unë jam i vetëdijshëm se një skenar init nuk krahasohet me një systemd. shërbim, dhe unë nuk e konsideroj veten një mbrojtës i vendosur por qëndrimi i "bota po mbaron le të vrapojmë në bunker për të mbrojtur veten nga systemd "As nuk është fundi i filozofisë UNIX në distro GNU / Linux ndërsa ata e pikturojnë atë.

   Jo se preferoj të sistemuar ndaj të tjerëve, në jetën reale nuk më intereson se çfarë ka për sa kohë që funksionon mirë, por i besoj shijes së Red Hat, Debian, Arch dhe përdoruesve të tjerë. Sipas mendimit tim, pirja e Debian vetëm për fillimin është të harxhosh burime, mund të thuhet se systemd tashmë ka fituar luftën, ato që mbeten janë renegatët në ishull.

   1.    daryo dijo

    Epo, ka mjaft njerëz që nuk mendojnë se po harxhojnë burime.

    Ata që nuk janë të kënaqur me systemd, shumë prej tyre janë përdorues të përparuar dhe sysadmins. Cila është vendi ku tregu është me të vërtetë i fortë linux. Në desktop nuk arrin 2%.

    A do të mendonit të paktën për të ruajtur atë kuotë të serverave, apo jo?

   2.    tenshinhan dijo

    ata që nuk janë të kënaqur me systemd, shumë prej tyre janë përdorues të energjisë dhe sysadmins.

    Ata janë akoma një pakicë JO-AKTIVE në zhvillimin e softuerit të lirë, ata janë vetë-përshkruar përdorues të përparuar (faqja e parë e pirunit debian ishte gazmore, stili shumë i mjekrës së qafës 4channer).

    A do të mendonit të paktën për të ruajtur atë kuotë të serverave, apo jo?

    Mendohet, kjo është arsyeja pse pjesa e tregut Linux vazhdon të rritet në servera pavarësisht systemD dhe ju keni iniciativa mjaft avangarde të tilla si CoreOS që përdorin avantazhet që ofron.

    Realiteti është që ju keni shumë njerëz që nuk duan të ndryshojnë, dhe ata janë të njëjtët të zhurmshëm si gjithmonë, njerëz që ankohen sepse është më lehtë të ankohen sesa të programojnë dhe të kontribuojnë. Ata u ankuan tek Xorg, ata u ankuan në KDE 4 dhe linux vazhdoi të punonte. Në përgjithësi, ata kërcënojnë të shkojnë në BSD dhe kur shohin se askush nuk i merr malli për ta (dhe se nuk dinë ta instalojnë mirë BSD) kthehen me bishtin midis këmbëve

   3.    SynFlag dijo

    Unë nuk i besoj RH. Prej andej kemi filluar keq, një gjë tjetër për mua nëse më intereson se çfarë duhet të filloj nën sistemin tim, nga kabllo sata te bootloader. Në fakt, nëse është ashtu siç e pikturojnë, systemd nuk është POSIX dhe nuk është LSB, atëherë çfarë është? ... fito ... Për këtë, le të ndalemi së ndyrë dhe ta qijmë, le të përdorim Windows 10 që duket se është barbar!

   4.    johnfgs dijo

    Unë nuk i besoj RH.

    Pra, çfarë bëni duke përdorur një bërthamë që është bërë e mundur në një pjesë të madhe nga kontributet e njerëzve në Red Hat?

    Për atë, le të ndalemi së ndyrë dhe në dreq, le të përdorim Windows 10 që duket të jetë barbar!

    Hmm personalisht unë përdor GNU / Linux sepse është falas, për të mos ndjerë se përdor Windows diçka më mirë, në fakt unë kam përdorur Linux për një kohë të gjatë dhe në shumë mënyra nuk është më superior se Windows ose OSX (ndërsa në shumë të tjerë është) , por është falas dhe është ajo që ka rëndësi.

    Doubshtë dy herë qesharake që "Unë nuk i besoj RedHat" pasi Linux pa dyshim nuk do të ishte atje ku është pa mbështetjen e kompanive si Red Hat, e cila nga rruga ka qenë e përfshirë në zhvillimin e kernelit që nga fillimi.

 10.   nacho20u dijo

  Kjo ka xfce si parazgjedhje

 11.   Chamaeleonidae dijo

  http://k30.kn3.net/2/1/A/4/F/A/3BD.jpg

  Une nuk e di…

  Kjo logo do të ishte perfekte.

  1.    SynFlag dijo

   Më pëlqen, do ta propozoj ty.

 12.   SynFlag dijo

  @tenshinhan

  Nuk jeni aktiv? A mendoni se jo? Devuan është një shembull që po, dhe unë ju them se përtej Devuan ata gjithmonë kontribuojnë, ju thjesht nuk i shihni.

 13.   SynFlag dijo

  @daryo

  Më në fund ai që e kupton!

  Jo si Lennart, i cili përdor Fedora si një server ... për të ardhur keq:

  0pinter.de

  Apache / 2.4.10 (Fedora) OpenSSL / 1.0.1e-fips mod_fcgid / 2.3.9 PHP / 5.5.16

  Si mendoni se një djalë që përdor Fedora 20 si një server mund të mendojë për diçka më shumë sesa një desktop? Të gjithë ata do të përfundojnë duke përdorur një lloj Windows por me një kernel Linux, po aq të pakuptueshëm, kështu që liria që ata duan nëse do të jetë të gjithë binarë?, vetëm ata që e njohin C do të jenë në gjendje të kuptojnë diçka. Pra, nuk është në pyetje vetëm liria e sysadmin, por edhe ajo e përdoruesve që të paktën duan të jenë në gjendje të lexojnë një TXT ose të dinë se si e fillon një demon duke lexuar skenarin e tyre bash.

  1.    Dariem dijo

   Përdorimi i Fedora është si përdorimi i Red Hat i paqëndrueshëm. Ai mund ta lejojë ta bëjë këtë sepse është një zhvillues, jo një sysadmin si ju që keni frikë nga C.

  2.    dhunter dijo

   >>> Si mendoni se një djalë që përdor Fedora 20 si server mund të mendojë për diçka më shumë sesa një desktop?

   Ju lutemi, le të qëndrojmë objektivë, nëse e shikoni me perspektivë Fedora 20 nuk është Arch ose Gentoo, në të vërtetë është një emër tregtar (kështu tërheq më shumë testues falas sesa të ishte "Testimi i RHEL") për bazën e shfaqjes tjetër të "Red Hat" Enterprise Linux », pasi unë vetë e përdor Debian Testing si një server për një projekt që do të lëshohet kur ai Testim të jetë i Qëndrueshëm, dhe sidoqoftë Lennart është një inxhinier i Red Hat, ai mund të lejojë ta përdorë atë në çfarëdo mënyre, në fakt ata paguhen dhe inkurajohen të përdorin Fedora për t'i dhënë flakë dhe për të gjetur mete.

   Në fund secili mediton me jastëk nëse vazhdon në Debian ose nëse shkon në Devuan dhe u shpjegon drejtorëve të kompanisë arsyet: «… Unë jam një administrator veteran i unix…» o_O

   1.    SynFlag dijo

    Nëse nuk shihni asgjë të keqe në përdorimin e Fedora si një server, atëherë nuk ka shumë për të diskutuar. Le të përdorim Windows 7 me IIS, pse jo?

   2.    dhunter dijo

    Nuk shoh asgjë të keqe nëse një inxhinier teston programin e ri të kompanisë së tij në blogun e tij personal, ju keni marrë temën e systemd.

    Lennart dhe ekipi nuk punojnë në atë që duan, ata nuk vendosin rrugën përfundimtare të systemd, ata janë punonjës të Red Hat dhe anija e tyre RHEL është për serverat. A është që unë flas kinezisht?

 14.   Dariem dijo

  Nuk e kam lexuar ende arsyen e parë bindëse pse systemd është "Satani i ri". Dikush që nëse shkrimet nuk janë me tekst të thjeshtë, dhe se shkrimet në tekst të thjeshtë janë të mirë sepse ai mund t'i filtrojë ato ... bah, e njëjtë me daljen e çdo komande, dhe një komandë është ajo që systemd përdor për të lexuar shkrimet binare. Dikush që nuk mund të modifikojë skriptet e fillimit sepse ato nuk janë të shkruara në skenarë shell ... bah, sikur dikush të kalonte jetën e tij duke modifikuar skenarë fillestar (përveç kësaj, në një skedar ini është shumë më i qartë) ... dhe blah blah blah , topi kruhet dhe përhapet. Më bindni! Ende po e pres, për tu bindur. Dhe mos më vini me filozofinë Unix: Unix është pothuajse i vdekur, po vdes, Linux e ka vrarë ngadalë. Kalojeni! Aktualisht ka programe që janë kafshë shumë të mëdha të pandashme dhe ato janë atje, askush nuk i kritikon ata. Të gjitha këto kurva nuk janë asgjë më shumë sesa shfaqje e rezistencës ndaj ndryshimit, njerëz që janë në zonën e tyre të rehatisë dhe janë rezistent ndaj çdo ndryshimi të paradigmës. Ata madje bëjnë një budalla në vetvete nëse kodi nuk është i dokumentuar. Pyes veten se sa prej tyre kanë lexuar kodin falas të aplikimit, me sasinë e madhe të kodit falas që ekziston pa dokumentacion! Përjashtim është gjetja e kodit të dokumentuar, jo rregulli. Dhe gjithashtu se nëse pjesa tjetër është super e testuar dhe kjo është e re. WTF! Më mirë të mos programoni ndonjë gjë të re, çfarë është ajo, sepse ne do të prezantojmë mete dhe i gjithë ai kod i vjetër që kemi me të gjithë ata algoritme të vjetër, joefikasë dhe të vjetëruar është super i testuar, pse të merrni një shans. (!!)

  1.    mario dijo

   Sikur dikush duhej të të bindte për çfarë? Faleminderit shumë për vrasjen e patë që vendosi vezët e arta. Cili treg është ai që merr malet me para të RedHat? Cili është lloji i kompjuterit në të cilin GNU / Linux është 95% i përhapur? Platformat falas dhe të pronarit * NIX dominojnë sot (dhe disa mburren me pajisjen e tyre të shtrenjtë të aluminit të çertifikuar nga Unix). Nuk ka asnjë alternativë tjetër (edhe serveri Windows ka një tastierë Unix). Gjë e mirë që Stallman kujdesej dekada më parë për ta bërë të përputhshëm me Unix-in e tij.

   1.    Dariem dijo

    Unë them që ata më bindin se systemd është i keq sepse pa marrë parasysh sa e shikoj kudo shoh vetëm se është ndryshe; sepse çdo justifikim që ata bëjnë është i dobët, ato janë thjesht justifikime për të qëndruar në terren të njohur. Nga ana tjetër, unë shoh përfitimet: Unë shoh se si sistemi ngrihet më shpejt, nuk shoh një paqëndrueshmëri të tillë që flasin në distros që tashmë përdorin systemd, unë shoh përdorimin që CoreOS i jep systemd për të ngritur kontejnerët me flotë (sa e lehtë është konfigurimi i systemd për të ngritur një kontejner docker me një shërbim falë skedarëve të tij të konfigurimit në format ini). Kështu që unë dua që dikush të më tregojë diçka vërtet të keqe në lidhje me systemd kështu që unë mund të them: kjo është e drejtë, kjo është një disavantazh * i vërtetë, jo vetëm një justifikim i detyruar që dikush ka bërë të ankohen se po e detyrojnë atë të funksionojë pak më ndryshe .

  2.    daryo dijo
   1.    Rolo dijo

    ato nuk janë të dhëna teknike vetëm paragjykime politike, shumë përgjigje për ato akuza në lidhje me systemd përgjigjet nga vetë lennart http://0pointer.de/blog/projects/the-biggest-myths.html

   2.    Dariem dijo

    FUD i pastër Shumica e pretendimeve bazohen në supozime për atë që mund të ndodhë. Formati i regjistrave nuk është aq i errët sa i pikturojnë, dhe nëse prishen nga ndërprerja e energjisë ose diçka e ngjashme (siç mund të ndodhë me ato të syslog) journalctl ka mënyra për t'i rikuperuar ato dhe madje, në rastin më të keq, mund të lexohet me mjete të tjera të leximit të skedarëve me pak filtrim me grep dhe sed. Ata që shkojnë kundër filozofisë së Unix, këshilla ime është që nëse jeni kaq purist, instaloni një Unix dhe voila, përsëri në vitet '70. Nëse jeni pastrues i sigurt i Unix nuk duhet të pëlqeni gjithashtu ngarkimin e modulit dinamik të kernelit dhe zbulimin automatik të pajisjes me udev. Pothuajse të gjitha pikat vërtiten rreth përputhshmërisë së Unix, nëse duhet të jetë në përputhje me sa ekziston implementimi i libc, etj. Pse nuk është ankuar askush, për shembull, që udev është vetëm Linux? Me systemd ishte e nevojshme të mblidhej një listë e gjithçkaje që nuk shkonte me të, kështu që ata grumbulluan trurin e tyre duke kërkuar gjithçka që mund të hiqte pikë, dhe kështu ata morën kartën e papajtueshmërisë, kur ka shumë gjëra në GNU / Linux që janë Vetëm Linux.

   3.    johnfgs dijo
  3.    Giskard dijo

   Jam dakort me ty. Gjithashtu, siç e kuptoj, u mor një votë dhe propozimi i Systemd fitoi, kështu që ata që bëjnë pirun janë një pakicë e bezdisshme që propozimi i tyre nuk fitoi. Sipas këtij parimi do të ketë një pirun për secilën kokë. Një person një distro! Ne shkojmë kështu.

 15.   Rolo dijo

  për sysadmins këtu është një përmbledhje e artikujve në lidhje me systemd nga blogu i Lennart http://0pointer.net/blog/archives.html për administratorët http://goo.gl/Vgt7WF në format epub

 16.   Jon gërmon dijo

  Se ata përdorin initng ose GNU dmd.

  Në rastin tim, unë ndalova së përdoruri Debian disa vjet më parë.

  1.    Tito dijo

   Nuk është diçka që prek vetëm Debian. Ndikon në vetë "zemrën" e Linux. Ne nuk po flasim për shpërndarjen «juanito».

 17.   Shaka dijo

  Mund të duket anekdotale, por ngurrimi i shumë njerëzve për të ndryshuar në një botë ku përshtatja është jetike ka çuar në situata si kjo çdo 3 ose 4 vjet. Unë kam qenë duke përdorur systemd për më shumë se një vit dhe sinqerisht, truri im nuk është kalbur. Unë gjithashtu menaxhoj makineri me sysVinit dhe më pëlqen. Ata janë thjesht të ndryshëm me pikat e forta dhe të dobëta. A nuk bazohet në GNU / Linux?

  Nja dy vjet më parë unë kam kaluar me pulseaudio "djallin që askush nuk e donte sepse ALSA u dha atyre atë që duhej". Nëse shikojmë prapa, madje kishte ankesa në lidhje me instaluesin debian që u krijua nga Hot Potato. Nëse ata madje hidhnin gurë në NGINX ose më së fundmi në btrfs.

  Dhe çfarë lidhje me ata njerëz të çmendur që krijuan një procesor të lirë dhe e bashkangjitën atë në një TV të vogël për ta shitur atë tek njerëzit e zakonshëm ... buff, çmenduni, për çfarë duan njerëzit e zakonshëm një kompjuter? (fundi i ironisë)

  Dallimi i vetëm është se këto fjalime zhvilloheshin dikur në cep të një lokali me 4 djem që dinin se për çfarë flisnin sepse e ngisnin gjithë ditën. Ai që nuk e pëlqente, nuk e vishte apo madje mblodhi një grup njerëzish për të hartuar alternativa. Kjo ka funksionuar për vite me radhë dhe nuk ka pasur asnjë dramë si kjo, nëse jo alternativa dhe diversitet që kanë çuar në progres.

  Por tani që komuniteti ka qasje më të dukshme në këto diskutime, palët dhe luftimet absurde krijohen kur duhet të ketë konkurrencë dhe krijim për të përmirësuar atë që ekziston dhe të tregojë se tjetri nuk është në rregull. Ata rritin një top dëbore pa mend në vend që të krijojnë dhe hartojnë alternativa.

  Ne kemi lënë cepin e errët të lokalit ... por nga ajo që shoh për keq.

  1.    daryo dijo

   Paj, njeri jam dakord që shumë mendojnë pa ditur të krijojnë argumente absurde.

   dhe ai systemd nuk ka asgjë të gabuar për sa kohë që ka alternativa dhe nuk u imponohet të gjithëve, dhe ka alternativa shumë të mira si runit openrc etj.

   Unë gjithashtu nuk e kuptoj pse kaq shumë problem me krijimin e një piruni. Nëse ata janë 4 gabime për të ndryshuar siç thonë ata ose nëse përfundon të jetë një shpërndarje me derivate dhe mbështetje të komunitetit, koha do ta tregojë, por disa mendojnë se nëse Linux nuk bëhet një lloj Microsoft ku ka unitet absolut nuk do të vijë në hiç.

   1.    Shaka dijo

    Kjo është ajo që dua të them. Ka vetëm dy persona të prekur në këtë dilemë dhe askush nuk duhet të ofendohet, unë e them këtë nga përvoja ime personale kur kam të bëj me administratorë të ndryshëm të sistemit.

    Në radhë të parë, ato janë ato për të cilat shtresa e tyre e punës ndërhyn drejtpërdrejt me funksionimin e systemd dhe iniciativave të ndryshëm. Nëse jeni një nga ata në këtë pozicion, do të keni njohuri të mjaftueshme për t'u përshtatur me systemd, për t'i përshtatur nevojave tuaja ose thjesht për të migruar në një shpërndarje tjetër ose për të kryer vetë azhurnimin e paketave kritike në versione jo të mirëmbajtura.

    Kush nuk e bën këtë është për "komoditetin e pjesës së poshtme të shpellës".

    Nëse jeni në këtë grup, nuk ju intereson për debian, arch, fedora apo çfarëdo tjetër. Ju ndërtoni atë që dëshironi bazuar në nevojën tuaj përtej asaj që ofron shpërndarja ose nëse armatoseni me durim, krijoni një grup pune për të bërë diçka të re dhe kur keni rezultate, publikojeni atë përpara komunitetit. Këtu debati është gjithmonë në favor të përmirësimit të asaj që ju mendoni se është më efikase, jo kritikimit të pjesës tjetër.

    Nga ana tjetër, ka nga ata që nuk ndërhyjnë fare në funksionimin e tyre të përditshëm dhe në të vërtetë do të bënin të njëjtën punë me openRC, initV ose systemd. Këto janë ato që tërheqin temat e zakonshme.

    Ky grup nuk shkon përtej "shpërndarjes" dhe ata rrallë marrin një program, e modifikojnë atë dhe e përpilojnë atë për nevojat e tyre. Ata nuk ndërtojnë atë që u nevojitet por marrin atë që kanë bërë tashmë dhe e supozojnë atë si të tyren. Preciselyshtë pikërisht ky grup që krijon terma si "bojkoti i sistemit" "sysGarbage" ose teoritë e konspiracionit të kontrollit absolut siç kam lexuar kohët e fundit.

    Sigurisht që është grupi i fundit që janë "I-sign-in-fashion" të cilët instalojnë ubuntu për ta filluar para miqve të tyre dhe thonë se ata janë linuxer dhe pastaj ata janë gjithë ditën me dritare. Fatkeqësisht, ky grup është një tregues i thatë për këtë lloj marrëzie dhe ata thjesht thonë të njëjtën gjë që lexojnë pa i tretur më parë. Unë as nuk u them atyre pasi që nuk ndikon aspak tek ata dhe për fat të mirë të gjithë dimë t’i dallojmë shumë mirë.

   2.    daryo dijo

    jorks Unë do të shtoja një grup tjetër dhe është ai që përdor linux nga ideologjia kjo do të thotë që edhe pse nuk e kuptojnë se për çfarë flasin, ata hyjnë në diskutime teknike duke mbështetur atë që sipas tyre "përfiton më shumë nga programi falas",

    atëherë ka nga ata që mendojnë se systemd "është një kalë trojan për të kontrolluar softuerin e lirë përmes redhat" dhe të tjerë që mendojnë se është mënyra ideale për të standardizuar linux dhe për ta bërë atë të zgjeruar dhe të gjithë ata që mendojnë ndryshe është sepse kanë frikë nga ndryshimi

    siç i kam thënë tashmë sistemit tim, unë e konsideroj interesante (dhe nëse ka defekte), por ju duhet të ndaloni t'i shihni gjërat si një luftë e shenjtë.

   3.    daryo dijo

    Dhe ki kujdes, nuk po i kritikoj keto pozicione (hap ata qe kane argumente shume te mira) por ata qe e bejne jashte ideologjise pa ditur se per cfare flasin

 18.   alex dijo

  Debian, distroja më veterane e GNU / Linux, i është dhënë sytemd që dëshiron të kontrollojë të gjithë dhe të gjithë sistemin Linux, pa qenë në gjendje të modifikojë ose korrigjojë defektet që ka, është një turp i madh që të gjitha përpjekjet që ka arritur Debian deri më sot - ata qëndrojnë në duar private si sistemi i Ret Hat, më e keqja e të gjitha derivateve të bartura që varen nga ajo.

  Mirë për Devuan, mbron programin falas dhe që përdoruesi mund të modifikojë dhe korrigjojë sipas dëshirës që dëshiron. Shpresojmë që Linux Mint dhe shpërndarjet e tjera ta tjetërsojnë Devuan dhe të mos kthehen në sytemd.

  Po testoj sistemin e desktopit FreeBSD dhe po bën shumë mirë.

 19.   shpirti dijo

  Debian ka tradhtuar parimet e veta dhe filozofinë e Linux, të gjitha përpjekjet e saj për shumë vite nuk kanë arritur asgjë duke dorëzuar Sytemd, politika Ret Hat e të cilit privon zhvilluesin ose përdoruesit nga modifikimi ose korrigjimi i gabimeve të sistemit - të lënë te kontroll i plotë i systemD që merret me Ret Hat. Me të, ajo çon shumë derivate drejt standardizimit dhe kontrollit total të përdoruesve të tij të tipit Windows.

  Devuan, është rezistenca ndaj kontrollit të monopolit (systemd) që ata duan të fillojnë në rrugën e tyre të kontrollit total, në kohën e duhur që kjo distro të rishfaqet dhe së bashku me Linux Mint dhe softuerët e tjerë GNU / Linux ata mund të sigurojnë softuer falas pa sytemd, dhe mbaje lirinë dhe rregulloje shijen që zhvilluesit oh përdoruesit e Linux.

 20.   Xiep dijo

  Unë nuk kisha një problem Debian me systemd, kisha një konflikt. Sipas mendimit tim, kjo ishte keq-vlerësuar brenda shpërndarjes dhe disa faktorë, të brendshëm për Debian, e kanë çuar situatën në një pikë pa kthim. Çdo konflikt mund të hidhet poshtë si një "problem". A ka ndodhur e njëjta gjë këtu? Nuk jam i sigurt. Çështja nuk ishte aq për të "rregulluar" një problem (ne vëmë sysvinit ose vendosim systemd) sesa për të arritur një marrëveshje për të zgjidhur një konflikt (diçka që përfshin detyrimisht detyra nga palë të ndryshme). Sigurisht, një votë (e famshme GR "Rezoluta e Përgjithshme") dhe vendimi i një Komiteti Teknik (i cili, për më tepër, u zgjidh me minimum), nuk duket se janë instrumentet e duhura për të zgjidhur një konflikt të kësaj madhësie.

  Për të gjithë këtë, komuniteti është hutuar nga përshkallëzimi i luftimeve dhe zgjidhja përfundimtare: piruni i Debian. Fat i keq, jo të gjitha konfliktet zgjidhen mirë.

  Shumica nuk do të bëjë një dreq që init merr Debian me vete dhe shumë do të preferojnë të sistemuar, megjithatë, një pjesë e komunitetit nuk pajtohet me masën. Argumentet janë dëgjuar në mënyrë aktive dhe pasive deri në lodhjen reale. Në të gjithë procesin ka pasur një Nuk e di çfarë në mjedisin e lojës me zjarrin, derisa të jetë tepër vonë.

  Tani që ata që nuk duan të sistemohen kanë një hapësirë ​​në të cilën të punojnë dhe të ofrojnë alternativa për shqetësimet e tyre, nuk do të ishte koha t'i lëmë njerëzit vetëm dhe të mos e ngrenë më shpirtin e tyre? Respektoni diversitetin. Mos ngatërroni "bashko" me "standardizoj". Ne mund të mos e pëlqejmë fragmentimin, megjithatë, uniteti është i mundur vetëm përmes konsensusit të gjerë dhe systemd nuk e sjell atë.

  Në mënyrën sesi po shkonin gjërat, botës së debit po i mungonte një projekt ambicioz pa u sistemuar. Konflikti nuk mund të zgjidhej, mirë se erdhët në pirun.

 21.   eliotime3000 dijo

  Shumica e sysadmines urrejnë GNOME 3 dhe SystemD. Kjo është arsyeja pse Debian i lidhi ato dhe kështu pjesa tjetër e mjediseve të desktopit varet nga SysVinit dhe çështja e zgjidhur. A kishte ndonjë ankesë në Arch Linux për SystemD? Jo Në Fedora? Në diçka; Dhe si ishte në Ubuntu? Ai nuk dha një dreq.

  E vërteta është se shumë pak njerëz janë në të vërtetë sysadmins dhe pjesa tjetër e njerëzve kryesisht nuk janë të vetëdijshëm se çfarë është INIT dhe shumica e tyre flasin vetëm me gurë. Nuk e kuptoj këtë pirun nëse Debian tashmë ka ndaluar varësinë uber të SystemD pas valës së madhe të ankesave nga sysadmins.

  1.    Giskard dijo

   Unë do të pirun pirunin sepse ai emër, Devuan, nuk më pëlqen.
   Pirunë për të gjithë !!!

 22.   linuXgirl dijo

  WTF - Çfarë pirun ??? !!!

  1.    Rafael Kastro dijo

   Pranohet !!! LOL

  1.    Rolo dijo

   SynFlag çfarë marrëzie arti. nëse nuk i besoni ditarit. Ju mund të bëni skenare që funksionojnë si demonë ose me cron për t'i hedhur informacionet në një tekst të thjeshtë. dhe madje mund të kufizoni madhësinë në MB

   i dobët nuk duhet të mbyteni në një gotë me ujë. lirohem pak me kryqëzatën nati-systemd

   1.    SynFlag dijo

    Unë tashmë jam "i dobët", nuk jam aq trap, as nuk do ta përdorja atë në nivel lokal, por nga distanca siç bëj me rsyslog, por mos jini aq "budalla" për të mos kuptuar që demoni i prerjes është i dizajnuar keq.