OpenSUSE po fiton terren, shkarkimet e shpërndarjeve po rriten

OpenSUSE

openSUSE është një shpërndarje dhe projekt falas i sponsorizuar nga SUSE Linux

U publikua së fundmi, u publikuan informacione se OpenSUSE ka një numër të madh shkarkimesh të cilat po rriten dhe një version i ri i Leap 15.5 të qëndrueshëm do të jetë i disponueshëm së shpejti.

Dhe është se si e tillë asnjë arsye zyrtare nuk ka rrjedhur si shpjegim të kësaj rritjeje të shkarkimeve dhe ka mundësi që kjo të jetë një reflektim i pakënaqësisë së përdoruesve të Ubuntu me theksin tek Snap në shpërndarje, duke përfshirë paketën Firefox Snap.

Përveç kësaj gjithashtu dyshohet për një numër të madh përdoruesish të zhgënjyer të RedHat me ndërprerjen e CentOS Linux dhe duke kërkuar kështu një shpërndarje tjetër të qëndrueshme të bazuar në RPM ndoshta shpjegon edhe këtë rritje të popullaritetit të OpenSUSE.

Sipas një postimi në Twitter nga projekti openSUSE, ai ka parë një rritje të mprehtë në shkarkimet e tij kohët e fundit. Nëse doni të gërmoni pak më thellë, statistikat e shkarkimit janë të disponueshme.

Situata ka të ngjarë të ringjallë debatin mbi fragmentimin e ekosistemit Linux, i përmendur si arsyeja e dështimit kundër Windows në desktop.

Në një kuptim të gjerë, duke folur për Linux i referohet çdo sistemi operativ që mbështetet nga kerneli në fjalë; Ky është një nga aspektet që shënon veçantinë e këtij OS pasi përdoruesi mund të zgjedhë midis 319 variacioneve ose shpërndarjeve nëse i përmbahemi listës së LiveCD-ve.

Për të gjithë, ky numër i madh opsionesh është tashmë konfuz dhe veçanërisht me lëshimin e shpërndarjeve të reja, plus vetë Linus pranon se kjo është arsyeja pse sistemi operativ po përpiqet të vendoset në sektorin e kompjuterëve.desktop.

Dhe është se duke folur për këtë, ne gjithashtu nuk mund të injorojmë aleancën e fundit midis GNOME dhe KDE, fuqitë e desktopit Linux, të cilat janë bashkuar për të ndërtuar një ekosistem aplikacionesh që kapërcen shpërndarjet e ndryshme dhe krijon një treg të hapur për të gjithë. .

Ideja: të zëvendësohen metodat tradicionale të ofrimit të aplikacioneve desktop Linux, të tilla si sistemet e menaxhimit të paketave DEB dhe RPM, me një qasje të bazuar në sistemin e paketave Flatpak.

Arsyeja: Aplikacionet Flatpak funksionojnë në të gjitha shpërndarjet Linux. Qasja duhet të ndihmojë në zvogëlimin e fragmentimit të ekosistemit që u përmend si një nga arsyet e dështimit të Linux kundër Windows në desktop.

E vërteta është se Një pjesë e madhe e përdoruesve të Linux preferojnë të mos kenë probleme kur duan të instalojnë një aplikacion dhe se ata duhet të kryejnë procese që kërkojnë investim më shumë kohë. Përveçse SUSE mund të jetë afër rivalit të Red Hat në testimin beta, shpërndarja ka një plus të madh në atë që ka një bërthamë të qëndrueshme të shpërndarjes së ndërmarrjeve, e cila mund të jetë një tërheqje e madhe për përdoruesit që preferojnë të mos jenë në një model të publikimeve të reja në periudha të shkurtra kohore.

Pa zgjatur, mund të themi se Rritja e fundit në shkarkimet e openSUSE mund të jetë një pikë e shkëlqyer nga të cilat projekti dhe zhvilluesit mund të përfitojnë dhe të marrin parasysh arsyet pse përdoruesit nga distro të tjera po kalojnë në openSUSE.

Arch Linux mund të jetë gjithashtu në pamjen e shumë njerëzve, por konflikti më i madh me të cilin përballet shpërndarja është se nuk është një shpërndarje që mund të rekomandohet për përdoruesit e rinj të Linux, aq më pak për fillestarët, pasi procesi i instalimit të tij mund të trembë më shumë nga një ( megjithëse e vërteta është se është relativisht e thjeshtë, por realiteti është se shumë prej nesh preferojnë të shmangin shpenzimin e kohës për çështje si këto që zgjidhen duke përdorur një magjistar instalimi).


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Enso dijo

  …”është e mundur që kjo të jetë një reflektim i pakënaqësisë së përdoruesve të Ubuntu”

  Po, por jo, ka shumë të ngjarë, kush e di.

  E vërteta është se nëse nuk do të kishte cilësinë që ka dhe besueshmërinë që ka shfaqur vitet e fundit, "të pakënaqurit" do të shkonin kudo.

  Nëse do të më pyesnin do të thosha se edhe versioni Tumbleweed është i përshtatshëm për "prodhim".