Python kudo, madje edhe në iPhone & iPad !!!

Për njohësit e GNU / Linux Nuk është sekret i potencialit të Piton (shih historitë e suksesit të Python), jo me zgjedhje doli si Gjuha më e përdorur e programimit në 2010, dhe sigurisht që përparësitë e tij janë të shumta dhe të pamohueshme.

Sot lexova një lajm që sigurisht është inkurajues. Ndodh që një përdorues i komunitetit tonë (Christopher) arriti që aplikimet 100% Python ka punuar pa probleme në IOSKëtu është një përkthim i artikullit të tij:

Kohët e fundit kam pasur mundësinë të bëj disa hulumtime me qëllim vrapimin Piton në çdo pajisje IOS (iPhone, iPad, iPod touch) Ideja është vetëm të shkruash një kod Piton dhe transportojeni atë në platforma të ndryshme pa ndryshuar asgjë fare (P.sh Windows, Linux, Mac OS X, Android, iOS)

Nëse jeni të interesuar, këtu është një draft i cili në një nivel disi të lartë (teknik), por lehtë për tu kuptuar, përmbledh atë që duhet bërë.

Tani, unë nuk jam duke thënë se kjo është mënyra për të zhvilluar softuer ndër-platformor, veçanërisht për pajisjet si tabletët. Qëllimi im ishte vetëm të shihja nëse ishte teknikisht e mundur dhe e realizueshme të shkruaja aplikacione IOS duke përdorur vetëm dhe ekskluzivisht Piton. Për fat të mirë, duket se është e mundur dhe në të vërtetë programet funksionojnë mjaft shpejt. Gjithashtu, përdorni GPU për të dhënë duke përdorur OpenGL ES 2.0, kështu që nuk ka jailbreak është e nevojshme.

Konsideroni këtë punë në progres. Ka ende shumë gjëra në listën e gjërave për të bërë (GJITHÇKA), unë thjesht doja të ndaja rezultatet e hershme / të hershme me ju dhe t'ju njoftoj se është vërtet e mundur, e mundur të ekzekutohen aplikacione thjesht Piton en IOS. Kodi është në GitHub (lidhjet më poshtë) dhe unë jam duke përdorur kornizën kivi.

Unë jam duke kërkuar mundësi për ta paraqitur këtë më në thellësi në një orë apo konferencë. Nëse ndonjëri prej jush di ndonjë mundësi, ju lutem më dërgoni një email (adresa është në PDF).

Lidhje:

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, unë do të doja të përsëris atë që kam shkruar në PDF, për të cilën falënderoj mikun tim Mathieu Virbel (nga ekipi i Kivy) për të gjithë ndihmën e tij. Më pëlqeu shumë seksioni i hackeve që kishim në UDS.

Dhe këtu artikulli mbaron.

Ju jap një të vërtetë dhe të thellë «Falënderim"në Christopher për punën e tij, me të vërtetë frymëzon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kondor dijo

  Interesant

 2.   vampir dijo

  Unë jam një mbështetës i pitonit dhe shumë sukseseve për kriterin

 3.   Emilio dijo

  Duke u përpjekur të bëjmë "Hello World" të parë në fiton, për Android dhe IO. E bukur kjo lajm! Faleminderit për shpërndarjen