Gixy, Pandora, Pire, Porto dhe Rep: Yandex Open Source - Pjesa 2

Gixy, Pandora, Pire, Porto dhe Rep: Yandex Open Source - Pjesa 2

Gixy, Pandora, Pire, Porto dhe Rep: Yandex Open Source - Pjesa 2

Me këtë pjesa e dytë nga seria e artikujve në "Burim i Hapur Yandex" Ne do të vazhdojmë eksplorimin tonë të katalogut të aplikacione të hapura zhvilluar nga Gjigandi Teknologjik de "Yandex LLC".

Në mënyrë që të vazhdojmë të zgjerojmë njohuritë tona në lidhje me aplikacionet e hapura të lëshuara nga secili prej Gjigandëve Teknologjikë të grupit të njohur si GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon dhe Microsoft) dhe të tjera si: "Alibaba, Baidu, Huawei, Netflix, Samsung, Tencent, Xiaomi, Yahoo dhe Yandex".

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë tonat publikimi fillestar në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

Artikulli i lidhur:
GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Dhe në pjesa e parë të këtij seriali rreth "Burim i Hapur Yandex":

Artikulli i lidhur:
YxOS-P1: Eksplorimi i Burimit të Hapur të gjerë dhe në rritje të Yandex - Pjesa 1

YxOS-P1: Burim i Hapur i Yandex - Pjesa 1

YxOS-P2: Burim i Hapur i Yandex - Pjesa 2

Aplikimet e Burim i Hapur Yandex

Para fillimit, vlen të përmendet se përveç, faqja zyrtare e Burim i hapur Yandex (YxOS), gjithashtu mund të gjeni shumë projekte të tjera të hapura të kësaj kompanie në 2 faqet e saj zyrtare në GitHub (Yandex y YandexMobile) dhe faqet e internetit të Burim i Mrekullueshëm i Hapur, Agjenda me burim të hapur y Libs me burim të hapur.

YxOS-P2: Burim i Hapur i Yandex - Pjesa 2

Nga kjo listë e projekteve të përmendura në "Burim i Hapur Yandex" Ne do të fillojmë me Aplikacionet vijuese të tuajën Faqja kryesore e GitHub:

Xixi

Shkurtimisht, juaji faqe zyrtare në GitHub, përshkruan sa vijon në lidhje me të:

“Gixy është një mjet për të analizuar konfigurimin e Nginx. Qëllimi kryesor i Gixy është parandalimi i konfigurimit të gabuar të sigurisë dhe automatizimi i zbulimit të defekteve në kod. Versionet e mbështetur aktualisht Python janë 2.7, 3.5, 3.6 dhe 3.7. Mbani në mend se, Gixy është testuar mirë vetëm në GNU / Linux, Sistemet e tjera Operative mund të paraqesin disa probleme. "

Përveç kësaj, në mesin e saj Karakteristikat kryesore përmendet fuqia për të zbuluar risitë e mëposhtme:

 • [ssrf] Falsifikimi i kërkesës nga ana e serverit.
 • [http_splitting] Ndarja e HTTP.
 • [origjina] Çështje me referencë / vërtetim origjine.
 • [add_header_redefinition] Ridefinimi i kokat e përgjigjeve duke përdorur direktivën "add_header".
 • [host_spoofing] Falsifikimi i kokës së hostit të kërkesës.
 • [referues të vlefshëm] asnjë në referues të vlefshëm.
 • [add_header_multiline] Header-et e përgjigjes multiline.
 • [alias_traversal] Kalimi i rrugës përmes një pseudonimi të konfiguruar gabimisht.

Mucha më shumë informacionXixi mund të gjenden në vijim lidhje.

Pandora

Shkurtimisht, juaji faqe zyrtare në GitHub, përshkruan sa vijon në lidhje me të:

“Pandora është një gjenerator i karikimeve me performancë të lartë në gjuhën Go. Ka mbështetje të integruar për HTTP (S) dhe HTTP / 2 dhe ju lejon të shkruani skenarët tuaj të ngarkesës në Go, në mënyrë që ato të përpilohen pak para se të testohen. "

Mucha më shumë informacionPandora mund të gjenden në vijim lidhje.

plesht

Shkurtimisht, juaji faqe zyrtare në GitHub, përshkruan sa vijon në lidhje me të:

“Shtë një bibliotekë e shprehjeve të rregullta të papajtueshme të Perl. Kjo bibliotekë synon të kontrollojë një sasi të madhe të tekstit kundrejt shumë shprehjeve të rregullta. Duke folur gjerësisht, mund të kontrolloni vetëm nëse një tekst i dhënë përputhet me një shprehje të caktuar të rregullt, por mund ta bëni me të vërtetë shpejt (mbi 400 MB / s në pajisjen tonë është e zakonshme). Për më tepër, regexps të shumëfishta mund të kombinohen së bashku, duke dhënë aftësinë për të kontrolluar tekstin rreth afërsisht 10 regexps në një kalim të vetëm (dhe duke ruajtur të njëjtën shpejtësi). "

Mucha më shumë informacionplesht mund të gjenden në vijim lidhje.

Porto

Shkurtimisht, juaji faqe zyrtare në GitHub, përshkruan sa vijon në lidhje me të:

“Porto është një tjetër sistem i menaxhimit të kontejnerëve Linux, i zhvilluar nga Yandex. Qëllimi kryesor është të sigurojmë një pikë të vetme hyrëse për nënsistemet e ndryshme të Linux si grupet e grupeve, hapësirat e emrave, montimet, rrjetet, etj. Porto synon të jetë një bazë për projektet e mëdha të infrastrukturës ".

Përveç kësaj, në mesin e saj Karakteristikat kryesore përmenden si më poshtë:

 • Mbështetje për kontejnerët e mbivendosur.
 • Mbështetje për virtualizimin e vendosur.
 • Një konfigurim fleksibël.
 • Një shërbim i besueshëm.

Mucha më shumë informacionPorto mund të gjenden në vijim lidhje.

Platforma e Eksperimentit të Riprodhueshëm (REP)

Shkurtimisht, juaji faqe zyrtare në GitHub, përshkruan sa vijon në lidhje me të:

“Isshtë një mjedis i bazuar në ipaton për të kryer kërkime të drejtuara nga të dhënat në një mënyrë të qëndrueshme dhe të riprodhueshme. Ose me fjalë të tjera më të thjeshta: It'sshtë një kuti mjetesh për të mësuar makinerinë për njerëzit. "

Përveç kësaj, në mesin e saj Karakteristikat kryesore përmenden si më poshtë:

 • Përfshin një mbështjellës të unifikuar të pitonit për biblioteka të ndryshme të ML.
 • Lejon trajnimin paralel të klasifikuesve të grupeve.
 • Ofron raporte klasifikimi / regresioni me grafikë.
 • Ka mbështetje grafike interaktive.
 • Ai përfshin algoritme për kërkimin e rrjeteve inteligjente me ekzekutim paralel.
 • Ka një version të hetimit përmes git.
 • Ofron metrika me cilësi të shtojcave për renditje.
 • Ka një dizajn meta-algoritëm (Rep-lego).

Mucha më shumë informacionREP mund të gjenden në vijim lidhje.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në këtë eksplorim të dytë të «Yandex Open Source», ofron një larmi interesante dhe të gjerë të aplikacioneve të hapura të zhvilluara nga Gjiganti Teknologjik i «Yandex LLC».

Gjithashtu, bëjeni atë shumë të dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.