Kompjuter interneti: Platformë informatike kolektive me burim të hapur

Kompjuter interneti: Platformë informatike kolektive me burim të hapur

Kompjuter interneti: Platformë informatike kolektive me burim të hapur

Sot, ne do të shqyrtojmë një tjetër projekt të ftohtë me burim të hapur nga Bota DeFi i quajtur "Kompjuter interneti".

Me fjalë të shkurtra, "Kompjuter interneti" është një projekt i platformë informatike kolektive me burim të hapur e ndertuar nga Fondacioni DFINITY, për të zgjidhur disa nga problemet kryesore me të cilat përballet Interneti tradicional të ditëve të sotme.

Filecoin: Sistemi i Ruajtjes së Decentralizuar me Burim të Hapur

Filecoin: Sistemi i Ruajtjes së Decentralizuar me Burim të Hapur

Dhe si zakonisht, para se të hyj në detaje teknike mbi temën aktuale të "Kompjuter interneti", ia vlen të kujtohet, e jona postimi i fundit i lidhur del Bota DeFi, i cili merret me një projekt të ngjashëm, që është, në një shkallë planetare dhe të decentralizuar, të quajtur "Filecoin". Dhe kjo mund të përshkruhet shkurtimisht si më poshtë:

“Një rrjet peer-to-peer që ruan skedarët, me stimuj të integruar financiarë për të siguruar që skedarët të ruhen në mënyrë të besueshme me kalimin e kohës. Misioni i Filecoin është të krijojë një themel të decentralizuar, efikas dhe të fortë për informacionin e njerëzimit.

"Filecoin" si një zgjidhje me burim të hapur, mund të na ndihmojë të mos varemi nga zgjidhjet pronësore, të mbyllura dhe komerciale të tilla si DropBox dhe Mega nga Sistemet tona Operuese falas dhe të hapura, të tilla si, GNU / Linux Distros tonë. "

Artikulli i lidhur:
Filecoin: Sistemi i Ruajtjes së Decentralizuar me Burim të Hapur

Kompjuter i Internetit: Projekt për të përmirësuar internetin aktual

Kompjuter i Internetit: Projekt për të përmirësuar internetin aktual

Çfarë është kompjuteri në internet?

Sipas faqja zyrtare e Fondacionit DFINITY, projekti në fjalë mund të përshkruhet si më poshtë:

"The "Kompjuter interneti" është një projekt me burim të hapur që kërkon të zgjerojë funksionalitetin e Internetit aktual publik, në mënyrë që të mund të presë softuer backend, duke e shndërruar atë në një platformë informatike globale. Kështu që zhvilluesit mund të krijojnë faqe në internet, sisteme kompjuterike të biznesit dhe shërbime të Internetit, duke instaluar kodin e tyre direkt në internetin publik dhe pa përdorur kompjutera serverë dhe shërbime komerciale cloud.

Kështu, duke lejuar që sistemet të ndërtohen drejtpërdrejt në Internet dhe adresimin, zbutjen ose zgjidhjen e problemeve serioze që kanë munduar Teknologjitë e Informacionit në internet për një kohë të gjatë, të tilla si siguria e sistemeve, disponueshmëria e një mjeti për të investuar dhe zhbllokimi i rritjes monopolizimi i shërbimeve të Internetit, marrëdhëniet me përdoruesit dhe të dhënat e tyre dhe si ta kthejmë internetin në rrënjët e tij krijuese, inovative dhe pa leje ".

Përparësitë dhe përfitimet e zbatimit të tij

avantazh

Krijuesit e saj supozojnë se, sepse projekti "Kompjuter interneti" pret softuerin e tij vendas (Sistemi Operativ + Aplikimet) brenda një mjedis i pandalshëm i mbrojtur nga ngatërresat, domethënë një rrjet i decentralizuar në Internet, kjo lejon krijimin e sistemeve që nuk varen nga muret e zjarrit, sistemet rezervë dhe dështimet, për të siguruar sigurinë e tyre dhe funksionimin e mirë.

Dhe ata sigurojnë se, "Kompjuter interneti" do të përmirësojë ndërveprimi midis sistemeve të ndryshme, duke e bërë ndërveprimin e tyre aq të thjeshtë sa një thirrje funksioni. Përveç kësaj, të arrihet një përmirësim i automatizuar në përdorimin e kujtesës, dhe të arrihet eliminimi i nevojës për skedarë tradicionalë, duke lejuar kështu organizatat të bëjnë pa infrastrukturë të pavarur siç janë serverat e bazës së të dhënave.

përfitimet

Me pak fjalë, të gjitha këto avantazh lejojnë Sistemet e programeve në internet janë plotësisht autonome dhe adresojnë sfidat e sotme të sigurisë, ndërsa ulin në mënyrë dramatike kompleksitetin e tepruar dhe koston e IT. Çfarë në praktikë përkthehet në:

  1. Të jesh në gjendje të krijosh versione 'të hapura' të shërbimeve kryesore të internetit, të tilla si faqet e internetit të mediave sociale ose shërbimet e biznesit SaaS, që funksionojnë si pjesë e strukturës së vetë internetit.
  2. Merrni shërbime të reja të hapura që mund t'u ofrojnë përdoruesve garanci shumë më të larta në trajtimin e të dhënave të trajtuara nga zgjidhje të ngjashme të mbyllura.
  3. Ndani të dhënat dhe funksionet e përdoruesit më lehtë me shërbime të tjera të internetit përmes API-ve të përhershme që nuk mund të revokohen kurrë.

Jam më shumë, eliminon "rrezikun e platformës" dhe lejon një zgjerim dinamik dhe bashkëpunues të ekosistemit, në mënyrë që të gjenerohen efekte të ndërsjellta të rrjetit që favorizojnë konkurrencën me monopolet e Gjigandët Teknologjikë të Internetit Botëror (GAFAM), duke siguruar mundësi të reja të jashtëzakonshme për sipërmarrësit dhe investitorët.

operacion

La Fondacioni DFINITY përshkruan se "Kompjuter interneti":

“Isshtë i përbërë nga një protokoll i përparuar i decentralizuar i quajtur ICP (Protokolli i Kompjuterit të Internetit) që drejton qendra të pavarura të të dhënave në të gjithë botën për të kombinuar fuqinë e kompjuterëve individualë në një univers të pandalshëm, të pandalshëm, ku pritet dhe drejtohet nga programi vendas i internetit me të njëjtat garanci sigurie kontrata të zgjuara. Dhe kjo gjithashtu integron me standardet e Internetit, të tilla si DNS, dhe mund të shërbejë përvojat e përdoruesve direkt në shfletuesit e internetit dhe smartphone."

Monedha e kriptomonedhës së shoqëruar

Së fundmi, vlen të përmendet se kjo Projekti DeFi World Open Source është e lidhur me Monedha kriptore thirren njësoj ICP (Protokolli i Kompjuterit në Internet). E cila aktualisht është pjesë e 10 Top e kriptovalutave kryesore nga kapitalizimi i tregut, duke qëndruar pranë atyre të tjera të njohura, të tilla si XRP, Dogecoin (DOGE) dhe Cardano (ADA). Edhe arritja, në mundësi të caktuara për të zënë deri në vendin e katërt të 10 Top.

më shumë informacion

Të thellohem pak më shumë në lidhje me këtë Projekti DeFi World Open Source i quajtur "Kompjuter interneti" ju mund të eksploroni Seksioni i pyetjeve të bëra më shpesh (Faq) nga faqja e tyre zyrtare e internetit, e cila është plotësisht në anglisht, faqja zyrtare e internetit në GitHub dhe faqen e saj zyrtare për Bllokoni Eksploruesin.

Dhe në rast se doni të eksploroni pak më shumë rreth Projekt dhe kriptomonedha ICP (Protokolli i Kompjuterit në Internet) lidhur, ju rekomandojmë të vizitoni ndonjë nga këto lidhje të tjera jozyrtare:

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Internet Computer (Computador de Internet)», i cili është një projekt i platformë informatike kolektive me burim të hapur e ndertuar nga Fondacioni DFINITY, për të zgjidhur disa nga problemet kryesore me të cilat përballet interneti tradicional sot; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y JedIT, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.