Cloud Computing: Aplikacionet dhe Platformat aktuale me burim të hapur

Cloud Computing: Aplikacionet dhe Platformat aktuale me burim të hapur

Cloud Computing: Aplikacionet dhe Platformat aktuale me burim të hapur

Herë pas here, ne zakonisht eksplorojmë në thellësi a Domain IT Fokusuar nga perspektiva e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / LinuxMe Herën e fundit ishte kohët e fundit në lidhje me Inteligjenca artificiale në një botim të quajtur: "Inteligjenca Artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur". Dhe sot ne do të bëjmë diçka të ngjashme me fushën e IT të "Përllogaritja në re", domethënë të Informatikë në re.

Mbani në mend se "Cloud Computing" ose Informatikë në re në thelb është menaxhimin e burimeve të virtualizuara të TI -së përmes internetitMe Isshtë një llogaritje e pastër e zbatuar si një shërbim, dhe e ofruar sipas një skeme të kërkesës dhe pagesës për konsum, përmes a Platforma e shërbimeve cloud.

Informatikë në re: Gjithçka si shërbim - XaaS

Cloud Computing: Gjithçka si shërbim - XaaS

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë disa nga tonat postimet e mëparshme të lidhura me fushëveprimin e Cloud Computing, mund të klikoni në lidhjet e mëposhtme, pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim:

"XaaS aktualisht është paradigma e re për tregun e informatikës cloud dhe trendi i rritjes së të cilit për vitet e ardhshme do të ketë një ndikim të madh në segmentet e Telekomunikacionit, Të Dhënave të Mëdha dhe Internetit të Gjërave (IoT). Meqenëse XaaS është një koncept teknologjik që përfshin disa koncepte që lidhen me inovacionin teknologjik në cloud, i cili gjeneron mënyra të reja të gjenerimit dhe shtimit të vlerës për organizatat, publike dhe private.". XaaS: Cloud Computing - Gjithçka si Shërbim

Artikulli i lidhur:
XaaS: Cloud Computing - Gjithçka si Shërbim

Artikulli i lidhur:
Cloud Computing: Disavantazhet - Ana tjetër e medaljes!
Artikulli i lidhur:
Ndërveprimi përmes Cloud: Si ta arrijmë atë?
Artikulli i lidhur:
OpenStack dhe Cloud Computing: E ​​ardhmja e Cloud Computing me Softuer të Lirë
Artikulli i lidhur:
Cloud Ethernity: Rrjeti i Burimeve të Hapura Cloud Computing

Cloud Computing: Platformat dhe aplikacionet kryesore me burim të hapur

Cloud Computing: Platformat dhe aplikacionet kryesore me burim të hapur

Platformat Cloud Computing

Ndërmjet Platformat "Cloud Computing" o Informatikë në re, Dhe burim i hapur, ne mund të përmendim dhe përshkruajmë 4 në vijim:

OpenStack

Shtë një Sistem Operativ në cloud që kontrollon grupe të mëdha të llogaritjes, ruajtjes dhe burimeve të rrjetit në një qendër të tërë të të dhënave, të gjitha ato të menaxhuara dhe të siguruara përmes API -ve me mekanizma të përbashkët të vërtetimit. Ai gjithashtu ka një panel kontrolli që lejon administratorët të kontrollojnë dhe lehtësojnë sigurimin e burimeve për përdoruesit e tyre përmes një ndërfaqeje në internet. Përveç funksionimit standard të infrastrukturës-si-shërbim, ka komponentë shtesë që ofrojnë orkestrim, menaxhim të gabimeve dhe menaxhim të shërbimeve, ndër shërbimet e tjera, për të siguruar disponueshmërinë e lartë të aplikacioneve të përdoruesve. Çfarë është OpenStack?

Shkritore cloud

Shtë një Platformë e hapur si Shërbim (PaaS) që ofron një model shumë efikas dhe modern për shpërndarjen e aplikacioneve të reja cloud në krye të Kubernetes. Përveç kësaj, ajo ofron një përzgjedhje të reve, kornizave të zhvilluesve dhe shërbimeve të aplikacionit. Duke e bërë më të shpejtë dhe më të lehtë për ju ndërtimin, testimin, vendosjen dhe shkallëzimin e aplikacioneve. Çfarë është Cloud Foundry?

OpenShift

Shtë një platformë konteinerike e ndërmarrjes Kubernetes me operacione të automatizuara nga njëra anë në tjetrën, duke ju mundësuar që të menaxhoni shpërndarjet hibride cloud, multicloud dhe edge computing. Kjo zgjidhje nga kompania Red Hat është optimizuar për të përmirësuar produktivitetin e zhvilluesve dhe për të nxitur inovacionin. Dhe me operacionet e automatizuara nga njëra anë në tjetrën, një përvojë të qëndrueshme në mjedise dhe vendosje vetë-shërbimi për zhvilluesit, ekipet mund të punojnë së bashku për të lëvizur idetë nga zhvillimi në prodhim në mënyrë më efikase. Çfarë është Red Hat OpenShift?

Re me re

Shtë një platformë e orkestrimit me shumë re dhe burim të hapur. E cila ndër të tjera, u mundëson organizatave të kalojnë pa mundim në arkitekturën publike cloud dhe vendlindjen e reve, duke i lejuar ata të automatizojnë infrastrukturën e tyre ekzistuese, së bashku me burimet e shpërndara dhe cloud. Për më tepër, ai gjithashtu u mundëson përdoruesve të menaxhojnë fusha të ndryshme automatizimi dhe orkestrimi si pjesë e një tubacioni të përbashkët CI / CD. Çfarë është Cloudify?

Tjetër 13 ekzistuese dhe të njohura shëndoshë:

 1. Alibaba Cloud
 2. Apache Mesos
 3. Shkallë AppScale
 4. Cloudstack
 5. FOSS-Re
 6. Eukalipt
 7. Nebula e hapur
 8. Origjina OpenShift / OKD
 9. Stackato
 10. Synnefo
 11. Tsuru
 12. VirtEngine
 13. WSO2

Aplikacionet për llogaritjen në re

Ndërmjet aplikimet të lidhura ose të zbatueshme për Domain IT del "Përllogaritja në re" o Informatikë në re, Dhe burim i hapur, mund të përmendim 10 në vijim:

 1. në ajër të hapur
 2. Bakula
 3. GridGrain
 4. Hadoop
 5. Nagios
 6. Odoo
 7. OwnCloud
 8. Xen
 9. Zabbix
 10. Zimbra

më shumë informacion

Mos harroni se, në postimet e mëparshme të lidhura e përmendur më lart, është e mundur të thellohet në koncepte dhe teknologji në vijim:

 1. Gjithçka si shërbim: XaaS, Çdo gjë si Shërbim, ose Gjithçka si Shërbim.
 2. Softueri si shërbim: SaaS, Softueri si Shërbim.
 3. Platforma si shërbim: PaaS, Platforma si Shërbim.
 4. Infrastruktura si shërbim: IaaS, Infrastruktura si Shërbim.
 5. Përfitimet, Avantazhet, Disavantazhet dhe Rreziqet: Nga Cloud Computing.
 6. ndërveprimi: Nëpër Re.
 7. Llojet e reve: Publike, Private, Komunitare dhe Hibride.
 8. Platformat e ardhshme të decentralizuara: Përllogaritja në re.
Artikulli i lidhur:
Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, fushëveprimi i "Përllogaritja në re" është një nga shumë tendencat aktuale të IT se çdo ditë përparon me forcë dhe se premton të materializojë shumë arritje të rëndësishme për shoqërinë, veçanërisht në aspektin e punës dhe mënyrës së jetesës së njerëzve. E Informatikë cloud së bashku me teknologjitë në zhvillim të plotë si p.sh 6G, Inteligjenca Artificiale (AI), Interneti i Gjërave (IoT) dhe shumë të tjerë, premtoni një IT e ardhme e madhe për njerëzimin.

Së fundmi, shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.