Plazma 5.2 në dispozicion, le të shohim se çfarë ka të re [Përditësuar]

Ya ne jemi në epokën e re të KDE SC. Plazma 5.2 është lëshuar me funksionalitete të reja dhe shumë rregullime të defekteve, për të cilat do të flasim më poshtë.

Plasma 5.2

Komponentët e rinj të plazmës 5.2

Ky version i Plasma vjen me disa përbërës të rinj për ta bërë KDE një desktop edhe më të plotë:

 • Bluedevil: do të na lejojë të menaxhojmë pajisjet Bluetooth. Ne mund të konfigurojmë miun, tastierën dhe të dërgojmë / marrim skedarë, përveç navigimit në pajisjet e përputhshme me këtë teknologji.
 • KSSHAskPass: Nëse kemi qasje në kompjuterë të tjerë me ssh, dhe siç duhet të jetë logjike, përdoruesi ka një fjalëkalim, ky modul do të na japë një ndërfaqe grafike të përdoruesit për të futur fjalëkalimin.
 • muon: Me këtë mjet (tashmë të njohur për shumë njerëz) ne do të jemi në gjendje të instalojmë, menaxhojmë softuer dhe shtesa të tjera për kompjuterin tuaj.
 • Konfigurimi për SDDM: SDDM tani është menaxheri i aksesit i zgjedhur për Plasma, duke zëvendësuar KDM-në e vjetër dhe ky modul i ri i Konfigurimit të Sistemit ju lejon të konfiguroni temën.
 • Ekrani KS: është moduli i konfigurimit të sistemit për të konfiguruar mbështetjen për shumë vëzhgues (shih imazhin e mëvonshëm).
 • Stili për aplikimet GTK: Ky modul i ri ju lejon të konfiguroni temat e aplikacioneve Gnome.
 • KDekorimi- Kjo bibliotekë e re e bën më të lehtë për të bërë tema për KWin në mënyrë më të besueshme. Ka përmirësime mbresëlënëse të kujtesës, performancës dhe qëndrueshmërisë. Nëse po ju mungon një veçori, mos u shqetësoni, ajo do të kthehet në Plasma 5.3.

k ekran

Gjithashtu, tani mund të zhbëjmë veprimin e heqjes së një Vegël në Plazmë:

Zhbëhet në plazmë

KRunner tani është më i fuqishëm dhe më i organizuar kur bëhet fjalë për shfaqjen e informacionit që na nevojitet, dhe madje na lejon të kontrollojmë muzikantin. Gjithashtu, tani është lansuar duke përdorur kombinimin e tasteve Ndalet + hapësirë.

krunner

KWin Ajo tashmë vjen me temën e re që tashmë e kemi parë si parazgjedhje dhe kemi një grup të ri kursorësh dhe ikonash të quajtura Fllad (Fllad), megjithëse për mendimin tim ende i mungojnë (ikonat) shumë aplikacione për të mbështetur.

Ikona me fllad

Për pjesën tjetër kemi Widgets të reja për tavolinën e punës, menuja alternative e aplikimit (Rreng) mund të instaloni aplikacione nga vetë menuja dhe të shtoni funksione redaktimi. Baloo ju merrni optimizime dhe tani konsumoni shumë më pak CPU gjatë fillimit. Analizuesi i pyetjeve ka funksionalitete të reja për të shkruar për shembull "type: Audio" në Krunner dhe për të filtruar rezultatet e audios.

Në dollapin e ekranit, integrimi me identifikimin është përmirësuar për të siguruar që ekrani të jetë mbyllur siç duhet përpara pezullimit. Sfondi i ekranit mund të vendoset. Brenda saj ai përdor një pjesë të protokollit Wayland, i cili është e ardhmja e desktopit Linux.

Ka përmirësime në trajtimin e monitorëve të shumtë. Kodi i zbulimit për shumë vëzhgues arriti të bartet për të përdorur direkt shtesën XRandR dhe disa gabime të lidhura u rregulluan. Këto dhe përmirësime të tjera mund të shihen në Shënimet e Lirimit.

Tranzicioni është në rrugën e vet

Të paktën në ArchLinux tashmë kemi disa paketa që përkryer plotësojnë KDE 4.14 të vjetër, Kate, Konsol, janë dy shembuj të tij. Megjithëse për KDE4 cilësimet e përdoruesit do të ruhen brenda / .kde4 /, për aplikacione të reja ata do të ruhen në ~ / .config / si Arch Wiki.

Për momentin nuk jam i sigurt nëse Plasma 5.2 mund të instalohet plotësisht në ArchLinux, megjithëse mendoj se mundet. Më vonë ne do t'ju sjellim informacion në lidhje me të dhe si ta bëni nëse është e mundur.

Instalim manual i plazmës 5.2

Sapo bëra një instalim manual nga Antergos (pa mjedis grafik) dhe në thelb kjo është ajo që duhet të instalohet në mënyrë që gjithçka të funksionojë pak a shumë me dinjitet:

$ sudo pacman -S xorg plazma-meta konsole plazma-nm kdebase-delfin sni-qt kdemultimedia-kmix rrjet menaxher oksigjen-gtk2 oksigjen-gtk3 oksigjen-kde4 fllad oksigjeni-kde4 kdegraphics-ksnapshot kate

Megjithatë, KMix ende nuk funksionon. Kjo është ajo që duket si:

Plazma5.2


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

30 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   idecasso dijo

  Unë kam qenë duke u përpjekur të përdor versionet e mëparshme në Archlinux, por kam pasur shumë probleme ose papajtueshmëri, shpresoj së shpejti të jetë e mundur të përdoret KDE Plasma në prodhim.

  1.    elav dijo

   Sapo e instalova duke përdorur Antergos si bazë dhe për fat të keq kjo ende varet nga shumë gjëra nga KDE 4.14, siç është Dolphin. Akoma mungon ..

 2.   aioria dijo

  Unë do të pres këtë Kde 5 më të pjekur për tani Kaos është duke bërë mirë me kde 4.14.4

  1.    Dago dijo

   Epo, Anke llogarit shkuarjen në kf5 deri në fund të shkurtit, duke mbajtur vetëm kf5 dhe plazmën 5, ajo do të ndalojë mbajtjen e kde 4.

 3.   aioria dijo

  Nga informacioni i mirë nga rruga ...

 4.   Leper_Ivan dijo

  Për gjëra të tilla më mungon ArchLinux. Por ndërkohë më pëlqen KDE në Fedora.

  1.    joako dijo

   Dhe ju bëni mirë ta bëni.

  2.    joako dijo

   Dhe ju bëni mirë ta bëni. Gjithashtu, mund të instaloni Plasma 5 në Fedora.

 5.   Hirah dijo

  Epo, nuk isha aq i vetëdijshëm se çfarë po ndodhte me aplikacionet e mia të harkut. Unë përdor menunë globale dhe kwrite, kate dhe konsole tashmë e kishin humbur atë. Atëherë kuptova pse. Tani, ka diçka që më tërhoqi vëmendjen dhe ishte njoftimi i Andrea Scarpino https://www.archlinux.org/news/transition-of-kde-software-to-the-kde-framework-and-qt-5/ në të cilën rekomandon ndryshimin në versionin Plasma 5.2.

  A është vërtet një ide e mirë të kaloni në Plasma 5.2? Nëse po, cila është mënyra e saktë për ta bërë atë? apo do të jetë më mirë të bëhet një instalim i pastër?

  Më parë, faleminderit shumë.

 6.   akrepi dijo

  Kam disa dyshime ... le të shohim nëse dini diçka ...

  A do të instalohet KWin i pavarur?
  Çfarë do të ndodhë me Dolphin? A do të ketë një zëvendësues?
  A mund të instalohet plazma pa Badoo?

  Ju faleminderit.

  1.    elav dijo

   Epo, nuk e di mirë akoma. Shihni komentin tim më lart ..

 7.   Xavier dijo

  Tingëllon shumë mirë! Faleminderit për informacionin ld Slds!

 8.   Juanra20 dijo

  KDE po bëhet shumë shumë e bukur tani si parazgjedhje

 9.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fernando Gonzalez dijo

  Pamje të shkëlqyera, çdo ditë KDE përmirësohet. dhe funksionalitetet për të mos përmendur, shumë të mira, shpresojmë që idetë e microsoft dhe apple nuk i vjedhin idetë e tyre nga kde.

 10.   eliotime3000 dijo

  Paraqitja më e bukur e paracaktuar e KDE që kam parë ndonjëherë.

 11.   Cristian dijo

  Nuk e di në nivelin e funksionalitetit ... por më ka tërhequr vëmendjen që duket shumë mirë nga parazgjedhja, nga mandriva nuk pashë diçka kaq të kujdesshme

 12.   gëlqere dijo

  Unë do të vazhdoj të pres versionin e qëndrueshëm të kde 5
  kde4 është desktopi më i qëndrueshëm që kam përdorur nuk do ta ndryshoja tani për tani

 13.   mat1986 dijo

  Për ata që përdorni Plazma 5, si thoni për konsumin e dashit në krahasim me KDE 4.14?

  1.    jai dijo

   Ata komentojnë se konsumi ka rënë ndjeshëm. Po e provoja për një javë (e mëparshmja, 5.1), dhe vura re se ajo përgjigjej shumë mirë, të jepte përshtypjen se ishte më fluide se KDE4. Sigurisht, kisha disa ndërprerje të kwin dhe plazmës, dhe mirë, pasi kam kompjuterin për të punuar, një herë bëra gjënë e duhur dhe u ktheva në KDE4. Unë do të ritestoj 5.2 për të parë se si funksionon. Por unë konstatoj se ende i mungon disi të jetë aq i qëndrueshëm sa KDE4.

  2.    mashtrues dijo

   Duhet pranuar që në krahasim me KDE 4.14, plazma 5 konsumon më shumë RAM.
   Më konsumon rreth 10% të 4 GB, kështu që harxhon shumë RAM. Por, përkundër kësaj, Harku im po bën shumë mirë.

   PS: Elav me komandën Unë mendoj se ju keni lënë paketën «plazma», e cila përfshin paketa të tjera gjithashtu të rëndësishme. Të paktën dje kur e instalova, ajo që bëra ishte:
   sudo pacman -S plazma plazma-meta konsole kdebase-delfin kate sni-qt fllad-kde4 k3b kdeutils-ark

 14.   hënë dijo

  … A është kjo kaq e pjekur kde 4.14…. Do ta përdorja të paktën deri në vitin 2018. Damn kodrina!

  1.    osky027 dijo

   Unë bëra një instalim të pastër prej 15.04 dhe kisha probleme me imazhin me kartën NVIDIA GS7300, mbaroi instalimin dhe mori ekranin e zi. Unë kisha për të riinstaluar 14.10.

 15.   Ernesto Manriquez dijo

  Karakteristikat e reja që kanë më shumë rëndësi për shumë përdorues nuk janë këtu, por mos u shqetësoni, unë i vendos ato.

  - 150 MB RAM më pak konsum (njerëzit që konsumojnë më shumë është sepse po ngarkojnë biblioteka KDE4, kontrolloni)
  - Shpejtësia rritet me të gjitha aplikacionet e përshpejtuara. Efekti është brutal në Chrome; Ai ecën 20 deri në 30% më shpejt, në mënyrë subjektive.

 16.   fran dijo

  Unë e kam testuar atë disa herë dhe ende nuk mund të marr shumë ikona në tabaka madje edhe duke bërë atë që thonë ata në forume. Ju ndodh, unë e kam instaluar më parë dhe madje nuk e ruan konfigurimin.
  A i ndodh dikujt?

  1.    elav dijo

   Cilat nuk dalin?

   1.    fran dijo

    Disa shembuj, mega, bcloud, cloud mail ru për shembull.
    Dhe konfigurimi nuk ruhet, nëse dal dhe hyj në të është sikur ta instalova përsëri. Shtë një objekt i ri dhe i pastër.
    Nëse përdor antergos në një makinë virtuale marr të gjitha ikonat në sirtar, instaloj çfarëdo që instaloj, çfarëdo qoftë.

    1.    elav dijo

     Diçka e ngjashme më ndodhi dje. Ajo që bëra ishte të fshija të gjithë skedarët e konfigurimit nga shtëpia ime. Unë reboot dhe voila, cilësimet ishin duke punuar. Nuk i kam provuar ato që përmend, por të paktën një nga MEGA nëse e marr. Unë ju lë një kapje. https://plus.google.com/118419653942662184045/posts/cfPeo35HQ4j

 17.   osky027 dijo

  Ndërsa zgjidh problemin me kartën NVIDIA GS7300, ajo nuk përgjigjet në Plasma 5, me instalim të pastër prej 15.04, ai mbetet ekran i zi.

 18.   Alberto dijo

  Unë kam instaluar kubuntu 15.04 me Plasma 5.3 dhe brenda një jave që po e përdor më ka goditur nja dy herë. Kam vërejtur probleme të caktuara kur punoj me disa apk të hapur, libreofice + amarok + Firefox përfundon duke dhënë një lëkundje dhe ngadalësim në ndryshimet e dritares.
  Përditësuesi i softuerit më është mbyllur vetëm dy herë.
  Dhe më ka hedhur mete budallaqe të llojit që janë lëshuar para versioneve beta të Ubuntu.
  Nga ana tjetër, unë nuhas disa papajtueshmëri me Firefox, sepse më ka dhënë disa probleme.
  Ndonjëherë më duket sikur sistemi im prishet në çdo moment.

 19.   Franklin dijo

  A mund ta instaloj Plasma 5 në Lubuntu?

bool (e vërtetë)