Polemika e gjithmonë: Pse përdorimi i GNU/Linux nuk është bërë i përhapur?

Polemika e gjithmonë: Pse përdorimi i GNU/Linux nuk është bërë i përhapur?

Polemika e gjithmonë: Pse përdorimi i GNU/Linux nuk është bërë i përhapur?

Këtë javë në komunitetet Linux aty ku jetoj unë, kishim të bënim me një nga shumë pyetjet e zakonshme të çdo viti rreth GNU/Linux. Dhe kjo ishte: Pse GNU/Linux nuk ka pushtuar ende shumicën e desktopëve të kompjuterëve të shtëpisë dhe zyrës?

Rrjedhimisht, në këtë postim do të trajtojmë shkurtimisht të gjitha pikat dhe argumentet, të cilat për disa prej nesh janë ende të rëndësishme zgjidhin, kapërcejnë ose arrijnë në mënyrë që ky objektiv të arrihet në një kohë sa më të shkurtër.

Dritaret e thyera dhe Tux

Dhe si zakonisht, përpara se të hyni plotësisht në temën e sotme për këtë polemika ose debat i përjetshëm, rreth "Pse GNU/Linux nuk ka pushtuar ende shumicën e desktopëve të kompjuterëve të shtëpisë dhe zyrës", do të lëmë për të interesuarit të eksplorojnë publikimet e mëparshme në lidhje me këtë pyetje, lidhjet e mëposhtme për to. Në mënyrë të tillë që ata t'i eksplorojnë lehtësisht, nëse është e nevojshme, pasi të kenë mbaruar leximin e këtij botimi:

"Ka shumë artikuj rreth krahasimeve midis sistemeve të ndryshme operative, si Windows, macOS, GNU/Linux, ndër të tjera. Ka edhe shumë të tjera me arsye për të përdorur një sistem operativ specifik, por në këtë artikull do të prezantojmë disa arsye pse nuk duhet të përdorim një sistem operativ: Microsoft Windows. Këto arsye janë krijuar duke marrë si referencë ndaj sistemeve të tjera operative të tipit UNIX dhe me kod të hapur, si Linux, FreeBSD, ndër të tjera”. Arsyet për të mos përdorur Microsoft Windows

Artikulli i lidhur:
Windows, GNU / Linux dhe privatësia
Artikulli i lidhur:
Përdoruesit e desktopit Linux vazhdojnë të rriten, ndërsa përdoruesit e Windows ngadalë bien

Polemika: GNU/Linux, kur do të jetë Mbreti i Desktopit?

Polemika: GNU/Linux, kur do të jetë Mbreti i Desktopit?

Pikat aktuale të konsideruara në polemika

Në vazhdim do të përmendim shkurtimisht 10 Top e pikëve sesa në Komuniteti i përdoruesve të teknologjive të lira dhe të hapura, konsiderojmë se sot janë pjesë e problemit dhe zgjidhjes për të arritur këtë qëllim:

Pajtueshmëria me harduerin e fundit

Në këtë pikë, duhet bërë më shumë përparim në zhvillimin dhe përmirësimin e drejtuesve dhe firmuerit të krijuar lirisht dhe hapur nga Komuniteti. Por mbi të gjitha, në drejtuesit dhe firmware të prodhuara nga prodhuesit e pajisjeve dhe pajisjeve, lirisht dhe hapur.

Aplikacione të nivelit të lartë dhe cilësor për të punuar, studiuar dhe luajtur

Është bërë shumë përparim në këtë pikë në 10 vitet e fundit, por ka ende një rrugë të gjatë për të bërë dhe shumë gjëra për të arritur. Në mënyrë të veçantë, për shembull, që kompanitë e mëdha të pronarit të softuerit prodhojnë zgjidhje ekuivalente dhe vendase për GNU/Linux.

Ekosistem i lirë dhe i hapur, por fitimprurës dhe ekonomikisht i qëndrueshëm

Këtu konsiderohet se mbetet shumë për të bërë, pasi çdo ditë ka më shumë përdorues, më shumë zhvillues, më shumë komunitet, më shumë aplikacione dhe sisteme, por niveli i kontributeve apo investimit të burimeve ekonomike nga përdoruesit dhe komuniteti ndaj zhvilluesve të pavarur ose në ekipet, është ende shumë i ulët.

Përvojë më e mirë e përdoruesit

Në këtë pikë është arritur shumë dhe thuajse mund të thuhet se është tejkaluar. Shumë risi estetike dhe funksionale janë arritur në distribucione, si në mjediset e desktopit, siç janë Menaxherët e dritareve, ashtu edhe në aplikimet e përdorimit të përgjithshëm dhe të shpeshtë. Ajo ka fituar shumë stabilitet dhe përdorshmëri, dhe në bukurinë e GUI-ve.

fushata më e mirë e marketingut

Në këtë pikë mbetet shumë për të bërë, pasi i gjithë Komuniteti i nevojitet një publicitet më i mirë e më i mirë në internet për të shitur virtytet, përfitimet dhe avantazhet e Software-it të Lirë, Burimit të Hapur dhe GNU/Linux-it.

Para-instalimi i parazgjedhur në kompjuter

Këtu është bërë pak progres, por nisma gjithnjë e më interesante po shfaqen në këtë drejtim, si nga kompanitë e vogla dhe ato tregtare, ashtu edhe nga disa kompani dhe prodhues të mëdhenj.

Migrimi në celular, interneti i gjërave dhe teknologji të tjera

Kjo pikë konsiderohet në favor, në kuptimin që Linux përshtatet më mirë me renë kompjuterike, stabilitet dhe përdorshmëri të shkëlqyer në pajisjet e vogla dhe përshtatje më të mirë ndaj teknologjive alternative ose në zhvillim si përdorimi i çipave ARM.

Gabime nga palët e treta në favor të Linux

Si Microsoft në Windows ashtu edhe Apple në macOS mund të vazhdojnë të bëjnë gabime në produktet ose mënyrat e marketingut të tyre. Kjo do të thotë, nëse këto gabime dhe kufizime të projektimit nuk korrigjohen; dështimet, dobësitë dhe abuzimet serioze dhe të shpeshta të telemetrisë; kostot dhe mënyrat e licencimit; dhe kërkesat e larta të harduerit për të operuar; e gjithë kjo mund të vazhdojë në mënyrë progresive në favor të më shumë përdoruesve që migrojnë në të lirë dhe të hapur, si GNU/Linux.

Më pak Distro, Më shumë aplikacione

Në këtë pikë, shumë mendojnë se një shumëllojshmëri e madhe e Shpërndarjeve, Mjediseve të Desktopit, Menaxherëve të Dritareve kanë mbizotëruar mbi ofertën e më shumë aplikacioneve të dobishme dhe më të nevojshme.

Komunitete më produktive dhe më pak toksike

Në këtë pikë të parafundit, konsiderohet se Komunitetet Linux duhet të përqendrohen më shumë në zgjidhjen e problemeve, instalimet e sistemit operativ dhe trajnimin e palëve të treta, sesa në çështje më pak të rëndësishme si shfaqja e personalizimeve të ndërfaqes grafike dhe lufta me përdoruesit e Sistemeve Operative të pronarit, të mbyllura dhe komerciale.

Trajnim nga fëmijëria nga sektori i arsimit

Në këtë pikë të parafundit merren parasysh arritjet e ndryshueshme, në varësi të shumë vendeve dhe rajoneve gjeografike. Meqenëse, për shembull, në disa vende ose kontinente më shumë se në të tjera, shkalla e mbështetjes nga institucionet arsimore publike dhe entet e tjera qeveritare është shumë e ndryshme.

Për shembull, në Evropë shumë pak rajone të vendeve të caktuara zbatojnë programe në këtë kuptim. Megjithëse, Spanja është zakonisht një pioniere në këtë. Ndërsa, në Amerikën Latine, vendet në tërësi (si Kuba, Venezuela dhe Argjentina) priren t'i zbatojnë këto programe pak më shumë. Arritja e kësaj, dhurimi i kompjuterëve me GNU/Linux të instaluar për studentët e fazave/niveleve të caktuara dhe motivimi i migrimeve nga softueri i pronarit në softuer të lirë dhe të hapur, në platformat e mundshme të punës së punonjësve të tyre.

Linux kundrejt Microsoft: Pro dhe kundër
Artikulli i lidhur:
Softueri i Lirë kundrejt Softuerit Privat: Pro dhe kundër për zgjedhjen tuaj

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, baza e kësaj polemike të përjetshme Me siguri do të zgjasë edhe disa vite të tjera. Me fjalë të tjera, ndoshta ka një rrugë të gjatë për të bërë para të dyjave GNU / Linux konkretisht, si p.sh Program i Lirë dhe Burim i Hapur në përgjithësi arrijnë a pikë pa kthim. Si për sa i përket rëndësisë, rëndësisë dhe shkallës së përdorshmërisë, ashtu edhe për nga numri i përdoruesve, si në shtëpi ashtu edhe në zyra. Duke e bërë atë të pamohueshëm Mbreti i Tavolinave.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». Dhe mos harroni ta komentoni më poshtë dhe ndajeni me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë kryesore në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   I vendosur poshtë dijo

  Nuk eshte asgje nga ato qe komentoni ketu, une shikoj vetem nje pike nga komentet qe ju, publiciteti, hardueri, njeriu nese ka me shume mbeshtetje sa me shume aq me mire, por ka ndryshuar shume ne krahasim me vite me pare, tani praktikisht gjithcka. mbështetet, ka shumë pak probleme harduerike. Çështja në fakt është tjetër dhe nuk është tjetër veçse se ka gjëra që janë vendosur në këtë botë dhe askush nuk i lëviz. Shembuj: a do të dalë një sistem operativ që do të rrëzojë Android? Jo tingëllues, jo i pamundur, por super i vështirë. A do të dalë një aplikacion që të rrëzojë WhatsApp? E pamundur. A do të rrëzojë një shfletues ose motor kërkimi motorin e kërkimit Chrome dhe Google? Jo, a do të dalë një aplikacion që heq Google Maps? As një shaka e kështu me radhë. Askush nuk do ta heqë kurrë Windows-in, pse? Epo, sepse është krijuar, Mac OS nuk ka mundur të funksionojë me Windows, i cili madje ka pasur kompjuterët e tij për shumë vite të tjera, mirë, Linux do të jetë shumë më pak i aftë. Edhe pse funksionon mirë për mua ashtu siç është. Çfarëdo që ata thonë, Linux po përparon me hapa të mëdhenj dhe për mua kjo është ajo që ka rëndësi. Unë kam vite që përdor vetëm Linux në kompjuterët e mi, absolutisht për gjithçka, punë, studim, kohë të lirë, madje edhe duke luajtur lojëra trefishe aaa dhe shumë të tjera. Kjo është e vetmja pikë reale ku ajo lëkundet, në të cilën lojërat për Linux lëshohen shumë më vonë se për Windows, kështu që nëse jeni një gamer i devotshëm që gjithmonë dëshiron të luajë më të fundit, atëherë nuk ka. Por Linux sot problemet janë praktikisht zero, unë kam përdorur gjithmonë nvidia dhe nuk kam pasur kurrë një problem të vetëm drejtues ose mbështetje. Kam 4 vjet qe testoj debian me nvidia ne pc me zero probleme dhe ne laptop me xubuntu me zero probleme mund te kesh nje pc me Windows 4 vjet me zero probleme te besh cdo gje me te pakten cdo vit do te duhet ta formatosh, se vonohet, nga nje mije viruse etj. Linux eshte perfekt, une kam vite qe bej njesoj si me Windows, por pa asnje problem, ndaj nuk me duhet fare te jete viti i desktopit Linux, me duhet te vazhdoj si po avancon, po avancon dhe po avancon, asgjë Çfarë lidhje ka Linux-i i sotëm me atë të 10 viteve më parë, është një humnerë dhe nëse kthehemi 20 vjet e më shumë mbrapa nuk do t'ju them as. Dhe Windows në të cilin ka ndryshuar nga xp në 7 në 10, etj?, praktikisht asgjë, mirë kjo është ajo.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, themeluar. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj të shkëlqyer që përmban ai, që vjen nga përvoja juaj personale me GNU/Linux dhe fushën e IT-së, në përgjithësi.

 2.   Violeta dijo

  Unë përdor Linux, ju përdorni Linux, por ekziston vullneti i lirë, ose siç thotë Morpheus në Matrix ata janë aq domosdoshmërisht të varur nga përdorimi i windowsky sa do ta mbrojnë atë deri në vdekje, një person më tha se kishte një ide për të bërë një projekt. një i njohur tha se do ta bënte atë në linux dhe duke përdorur softuer të lirë, këta dy njerëz u grindën dhe projekti dështoi.
  E pyeta personin e projektit pse nuk donte të përdorte softuer të lirë dhe ai më tha "ai ishte i vjetëruar" dhe pastaj m'u kujtuan ato fjalë që thoshin "kur ta dërgon fati, as më trimi nuk e ndryshon! , nëse ke lindur për të qenë një çekiç nga qielli, gozhdat do të bien mbi ty»

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Pershendetje Violet. Faleminderit për komentin tuaj. Sigurisht, pjesë e lirisë (falas) dhe hapjes (hapjes) e filozofisë së Komunitetit tonë, është detyrë të kuptojmë dhe pranojmë se jo të gjithë duan ose mund të bashkohen me ne, në momentet ose momentet që ne do të donim, ose për çfarëdo arsye, le t'i ekspozojmë ato.

 3.   zakari dijo

  Në rastin tim personal, kompjuterin tim e kam me Linux dhe Windows prej shumë vitesh, Linux e përdor për çdo gjë, përveç lojërave që nuk kam zgjidhje tjetër veçse të përdor Windows.
  Ka lojëra që nuk mund të instalohen ose nuk funksionojnë, si Fortnite nga EpicGames dhe të tjera nga Steam që nuk funksionojnë as, mendoj për shkak të programeve anticheat që kërkojnë.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Të fala Zakarit. Faleminderit për komentin tuaj dhe na jepni përvojën tuaj personale në lidhje me këtë temë.

 4.   Miguel Angel dijo

  Përshëndetje,

  Çështja e mbështetjes zyrtare. Komuniteti mbështet... Kjo nuk vlen për shumë njerëz, profesionistë apo kompani. Ata duan një kompani ku të mund të raportojnë nëse problemet e tyre nuk zgjidhen ose nuk përmbushin SLA-të e kontratës.

  Gjithashtu edhe për mbështetjen e komunitetit, gjëja e parë që duhet thënë është se unë përdor këtë apo atë shpërndarje…. Ajo që është e mirë për debian nuk është e mirë për ubuntu, etj. Pra, Linux si i tillë nuk ekziston në nivelin e mbështetjes.

  Dritarja e konfigurimit me një ndalesë:
  Fakti që ka një milion shpërndarje është i pagabueshëm kur bëhet fjalë për ofrimin e mbështetjes, qoftë biznes apo komunitet.
  Por gjithashtu nëse secila shpërndarje i vendos gjërat (emri/rruga e skedarëve të konfigurimit, veglat e konfigurimit, etj...) aty ku duan, është e çmendur.
  standardizimi vëlla!
  Baza standarde Linux Unë provoj, por duket se kalon nga çatia.

  Një nga gjërat e pakta që Windows ka mirë është paneli i kontrollit, dhe tani ata duan ta ngarkojnë atë me Windows 11. Një vend i vetëm për të centralizuar konfigurimin e sistemit. Regjistri i Windows është i mirë për të qenë i centralizuar, edhe pse një rrëmujë në çdo gjë tjetër.

  Një vend i vetëm për të shkuar nëse diçka nuk funksionon ose nuk funksionon siç duhet. Dhe ku arrihen regjistrat me një klikim për të parë se çfarë ka ndodhur.

  Sa e vështirë është të kesh një aplikacion të centralizuar për sistemin?
  Sa e vështirë është për aplikacionet që menaxhojnë burime të rëndësishme ose shërbime serveri ose çfarëdo tjetër të shtojnë/heqin modulin e tyre të konfigurimit gjatë instalimit/çinstalimit?

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Michael. Faleminderit për komentin tuaj dhe na jepni këndvështrimin tuaj të vlefshëm për çështjen e ngritur.

 5.   Artez dijo

  Qeveria bllokoi netbook-ët me linux, por mendoj se të gjithë e njohin Linux-in, por fatkeqësisht pak e përdorin atë.

  E keqja është se njerëzit përdorin diçka për hir të lehtësisë, duke mos ditur se si funksionon një bibliotekë që peshon 3 MB, kur mund të bëjnë të njëjtën gjë me një komandë 20 byte.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Të fala, ArtEze. Faleminderit për komentin tuaj. Po, disa kompjuterë shtetërorë me Linux zakonisht mbyllen përmes BIOS-it.

 6.   dwmaquero dijo

  Unë shoh që problemi më i madh me GNU/Linux është për kompozimin e muzikës
  Nëse ka shpërndarje si Ubuntu Studio/Av Linux etj por problemi mbetet i njëjtë ose më mirë problemet
  1.Jackd dhe Pulse këta të dy luftojnë si macja me qen, nuk mund të marrin më të mirën e të dyja botëve (të paktën në shpërndarjet e dedikuara për të) dhe t'i bashkojnë në një server të vetëm audio dhe që në konfigurime mund t'i bësh punoni së bashku ose veçmas (varësisht nëse do të kompozoni apo jo)
  2- Ndërfaqet e disa programeve si Rosegarden japin GRIMA, disa vizualisht janë në rregull, por u mungojnë komponentët si Muse Score/Note edit style sheet viewer të integruar në të (Qtractor/LMMS etj) dhe për të mos thënë që u mungojnë paketat e instrumenteve që tingëllon mesatarisht i mirë për këto programe dhe provoni me MIDI
  Këto dy pika i mungojnë të paktën GNU/Linux-it dhe për të mos përmendur mungesën e integrimit të krijimit të temave në OpenShot sikur të kishte Imovie, nëse kjo do të ishte e vërtetë do të ishte një OS i shkëlqyer për mua.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Dwmaquero. Faleminderit për komentin tuaj dhe kontributin e shkëlqyer nga përvoja juaj si përdorues i GNU/Linux.