Puter: një mjedis desktopi i aksesueshëm përmes një shfletuesi uebi, tani me burim të hapur

vendosës

puter screenshot

Autori i Puter njoftoi kohët e fundit në një nga nënforumet e Reddit, vendimi juaj për të lëshuar kodin burimor Puter. Dhe pas 3 vitesh zhvillimi dhe me më shumë se një milion përdorues të fituar, ai përmend se projekti i tij duhet të hedhë hapin tjetër dhe është bërë me kod të hapur.

Puter, Fillimisht u zhvillua si një projekt personal, por me kalimin e kohës dhe falë popullaritetit që ka fituar, tani është një projekt që është hapur për komunitetin dhe kodi i tij tashmë është publikuar në GitHub.

Çfarë është Puter?

Putter Është një mjedis i avancuar desktop (tani me burim të hapur) i cili mund të aksesohet përmes një shfletuesi uebi dhe ka një numër të madh funksionesh, Është i shpejtë dhe shumë i zgjerueshëm. Mund të përdoret për të krijuar mjedise desktopi në distancë ose për të shërbyer si një ndërfaqe për shërbimet e ruajtjes së cloud, serverët në distancë, platformat e mbajtjes së uebit, ndër të tjera. Zhvilluesi e paraqet si sistem operativ të internetit, i projektuar për të ekzekutuar të gjitha aplikacionet dhe shërbimet përmes një klienti interneti, zakonisht një shfletues ueb.

Puter, i quajtur nga krijuesi i tij si një "Internet OS", Karakterizohet nga kombinimi i funksionaliteteve të një sistemi operativ të avancuar të aksesueshëm përmes një shfletuesi uebi. Zhvilluesi, i njohur si Nariman J., ka deklaruar se projekti sapo ka hyrë në fazën e tij beta dhe ështëËshtë ndërtuar me teknologjitë Vanilla JavaScript (Vanilla JS) dhe jQuery.

EPërdorimi i jQuery në zhvillimin e Puter ka krijuar debat në mesin e komunitetit, pasi ndërsa zhvilluesi argumenton se Zgjedhja bazohet në arsyet e performancës dhe kontrollin e drejtpërdrejtë mbi pirgun teknologjik, disa shprehin shqetësime në lidhje me rëndësinë dhe efikasitetin e jQuery në zhvillimin e sotëm të uebit.

Kritikët e jQuery theksojnë se shumë nga veçoritë e tij janë ndërtuar tani në shfletues modernë, të cilët mund ta bëjnë përdorimin e tij të panevojshëm dhe potencialisht të dëmshëm për performancën e faqes së internetit. Për më tepër, disa mendojnë se sintaksa e saj mund të jetë e ndërlikuar dhe e vështirë për t'u ruajtur, veçanërisht në krahasim me kodin vendas JavaScript.

Nga ana tjetër, përkrahësit e jQuery argumentojnë se ai ende ka përfitime, veçanërisht në situatat kur jeni duke punuar me kodin e vjetër ose që kërkoni përputhshmëri me shfletuesit më të vjetër. Ata gjithashtu theksojnë njohjen e sintaksës së saj për shumë zhvillues dhe aftësinë e saj për të thjeshtuar manipulimin e DOM dhe trajtimin e ngjarjeve.

Edhe pse disa mund ta konsiderojnë jQuery të vjetëruar, realiteti është se ai ende ka një prani të konsiderueshme në industri dhe përdoret ende nga shumë zhvillues profesionistë. Në rastin e Puterit, zhvilluesi i Puter justifikon vendimin e tij për të mos përdorur zgjidhje si React ose Angular për shkak të nevojës për të siguruar një nivel të lartë të performancës dhe zgjedhjen e jQuery mund ta bëjë më të lehtë kontributin në projekt dhe të ofrojë një API të fuqishme dhe të provuar për të manipuluar DOM-in dhe për të trajtuar ngjarjet në mënyrë efikase, përveç qëllimit kryesor që është shmangia abstraksione komplekse dhe të ruajnë kontrollin e plotë mbi grumbullin e teknologjisë.

Për më tepër, zhvilluesi liston disa raste përdorimi për Puter në depon tuaj GitHub:

Puter mund të përdoret si:

Një alternativë ndaj Dropbox, Google Drive, OneDrive, etj. me një ndërfaqe të re dhe veçori të fuqishme.
Mjedisi i desktopit në distancë për serverët dhe stacionet e punës.
Një platformë për krijimin dhe pritjen e faqeve të internetit, aplikacioneve në internet dhe lojërave.
Një komunitet miqësor, me burim të hapur dhe projekt për të mësuar rreth zhvillimit të uebit, kompjuterit cloud, sistemeve të shpërndara dhe shumë më tepër!

Në fund, vlen të përmendet se Kodi i Puter është nën licencën AGPL-3.0 Dhe për ata që janë të interesuar të mësojnë më shumë rreth projektit, ju ftoj të vizitoni depon e projektit Në lidhjen vijuese.

Në mënyrë të ngjashme mund ta provoni Puter direkt nga shfletuesi juaj duke hyrë nga lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.