Xubuntu 13.04 Instalimi i Postimit dhe Përmirësimet e Përgjithshme

Unë kam qenë duke e bërë gati kompjuterin tim kryesor dhe jam aq i kënaqur me mënyrën se si funksionon, saqë dua ta ndaj me ju. Kjo është arsyeja pse unë kam bërë një instalim të pastër në laptopin tim provë me Xubuntu 13.04 dhe unë do të shpjegoj se si ta bëj atë më të përdorshëm dhe ta përshtat atë sipas dëshirës time.

E RANTNDSISHME: Unë nuk kam të vërtetën absolute. Detyrat pas instalimit janë shumë personale, të gjithë e bëjnë atë në mënyrën e vet dhe është e mundur që disa nga gjërat që shpjegohen këtu nuk përshtaten me mënyrën e përdorimit të PC-së. Kaloni ata dhe kështu miqtë

Le të fillojmë me një sistem të sapo instaluar.

Gjëja e parë për të bërë është azhurnimi i sistemit:

1xub_update

Pas kësaj dhe para se të rifillojmë për herë të parë, ne shkojmë te menaxheri i konfigurimit dhe brenda, për të mbështetur gjuhën. Do të na paralajmërojë që mbështetja gjuhësore nuk është instaluar plotësisht, instalojeni atë. Ne ristartoni.

2xub_langjuhe

Po instalon aplikacione

Pas shpjegimit të aplikacioneve do të gjeni kodin për të instaluar gjithçka menjëherë. Nëse nuk jeni të interesuar për ndonjë aplikacion, hiqeni atë dhe shkoni.

Paketat themelore për mua, në kompjuterin tim personal (duke lënë mënjanë ato specifike për punë) janë këto:

shtesa të kufizuara për xubuntu:

Instaloni kodekë kufizues (mp3, gërmat MS ...)

sudo apt-get install xubuntu-restricted-extras

JAVA:

sudo apt-get install openjdk-7-jdk

Guake:

Terminal i tipit që del dhe fshihet nga pjesa e sipërme e ekranit. Zakonisht aktivizohet nga F12. Shumë e dobishme nëse e përdorni shumë konsolën

sudo apt-get install guake

LibreOffice:

Xubuntu sjell si parazgjedhje AbiWord y GnumericUnë personalisht nuk më pëlqejnë shumë, prandaj le t'i heqim ato dhe të shtojmë depon LibreOffice në mënyrë që të instaloni atë:

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get remove gnumeric abiword
sudo apt-get install libreoffice

Menaxheri Y-PPA:

Nëse keni tendencë të keni shumë depo, kjo do t'ju ndihmojë t'i menaxhoni ato.

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get install y-ppa-manager

Shutter:

Për të marrë foto

sudo apt-get install shutter

vlc:

Luajtësi më i mirë i videove.

sudo apt-get install vlc

Parangarkoni:

Lejoni që aplikacionet që përdorni më shumë të ngarkohen më shpejt:

sudo apt-get install preload

Spotify:

Unë kam një koleksion të mirë të muzikës në PC, por kohët e fundit po lëviz shumë, kështu që Spotify është bërë lojtari im i paracaktuar.

sh -c 'echo "deb http://repository.spotify.com stable non-free" >> /etc/apt/sources.list.d/spotify.list' && apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 94558F59
sudo apt-get install spotify-client

JAVA:

sudo apt-get install openjdk-7-jdk

TE GJITHE:

Nëse jeni të interesuar të instaloni të gjitha këto aplikacione menjëherë, futni këtë në tastierë:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager && sh -c 'echo "deb http://repository.spotify.com stable non-free" >> /etc/apt/sources.list.d/spotify.list' && apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 94558F59 && add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa && apt-get update && apt-get remove abiword gnumeric && apt-get install spotify-client guake xubuntu-restricted-extras openjdk-7-jdk preload shutter y-ppa-manager vlc

Dhe me këtë ne tashmë e kemi lënë kompjuterin tonë me disa aplikacione themelore.

Tani, pas një ristartimi të merituar, le të luajmë pak me XFCE.

Tweaks

Megjithëse XFCE është e lëmuar, ka disa gjëra që nuk më pëlqejnë shumë për funksionimin e tij (lëvizja e një dritareje nga ekrani ndryshon zonën e punës, problemet me grisjen ... etj). Ne do të përpiqemi të rregullojmë gjithçka. Ne filluam.

Mos i zhvendosni dritaret në hapësirën e mëposhtme të punës kur i tërhiqni nga ekrani:

Ne shkojmë në menaxherin e konfigurimit, menaxherin e dritares, skedën e përparuar.

Brenda turneut ciklik të zonave të punës, ne zgjedhim "Shko te hapësira tjetër e punës kur zvarrit një dritare jashtë hapësirës aktuale të punës"

3xub_arezet

Hiqni grisjet kur lëvizni dritaret ose luani video:

XFWM nuk ka mundësi të aktivizojë vsync si parazgjedhje, e cila është ajo që zgjidh këtë dështim, kështu që për ta zgjidhur atë do të instalojmë një version të modifikuar.

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/experiments
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Rinisni kompjuterin dhe hapni terminalin (pa qenë rrënjë):

xfconf-query -c xfwm4 -p /general/sync_to_vblank -n -t bool -s true

Problemi u zgjidh.

Ndryshimet vizuale:

Menuja e mustaqeve:

Kohët e fundit doli kjo menu, e cila ishte shumë e nevojshme në një desktop si XFCE. Për ta instaluar:

sudo add-apt-repository ppa:gottcode/gcppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install xfce4-whiskermenu-plugin

Pasi të instalohemi, ne klikojmë në panel me butonin e djathtë, ne shkojmë në panel dhe klikojmë mbi Shtoni artikuj të rinj. Ne zgjedhim Menyja e Uiskerëve dhe e vendosim në panel duke zëvendësuar menunë XFCE.

4xub_mallëzues

5xub_ whisker2

Paneli i poshtëm:

Më pëlqen të kem shiritin me aplikacionet në pjesën e poshtme. Ne do të heqim panelin në stilin Mac dhe do të ulim atë të sipërm. Le të shkojmë te Paneli i Menaxhimit të Konfigurimit.

Ne zgjedhim panelin 1 (skica e panelit të zgjedhur do të shënohet me të kuqe) dhe e fshijmë atë.

6xub_panel

Tani zgjedhim paneli 0 y ne zgjedhim Paneli i kyçjes.

7xub_panel2

Tani mund të klikojmë në secilin nga dy skajet e panelit dhe ta tërheqim në pjesën e poshtme. Pasi të vendosemi, ne e mbyllim atë përsëri.

Më pëlqen ta lë panelin pak më lart, kështu që nga i njëjti seksion unë kam dhënë madhësinë e rreshtit 30

8xub_panel3

 

Manjarizimi i Xubuntu:

Kjo është më personale nga gjithçka që kam shkruar këtu. Ka njerëz që e duan temën Greybird de Xubuntu dhe njerëzit që preferojnë atë që sjell Manjaro. Çështje shije.

Nëse dëshironi të keni temën Manjaro në Xubuntu tuaj duhet ta bëni këtë:

Së pari ne instalojmë git pasi është e nevojshme të shkarkoni temën.

sudo apt-get install git

Dhe tani po, për rrëmujë.

git clone git://gitorious.org/kikee/xfce-manjaro-theme.git
cd xfce-manjaro-theme
sudo ./install-x86.sh (para 32 bits)
sudo ./install-x86_64.sh (para 64 bits)

Tani shkojmë te Cilësimet »Menaxheri i dritares dhe zgjedhim temën« Adwaita-manjaro-dark »

9xub_manjaro

dhe me sa duket, e njëjta temë dhe ikona «Faenza-green»

10xub_manjaro2

11xub_manjaro3

Terminal:

Ne shkojmë në preferencat e terminalit. Brenda pamjes dhe ngjyrave, e lëmë si në pamjet e mëposhtme të ekranit.

12xub_manjaro4

13xub_manjaro5

dhe së bashku me një sfond më të qëndrueshëm, ky është rezultati:

14xub_manjaro6

Detajet e fundit

Së fundmi, unë dua të përqendrohem në shkurtesat e tastierës që e bëjnë jetën tonë shumë më të lehtë.

Mediakeys në një kompjuter desktop:

Ndoshta nuk mund ta shpjegoj veten mirë me titullin, por do të përpiqem të kuptohem ... Në të gjithë laptopët ka çelësa të veçantë për të rritur ose ulur volumin, lëviz mes këngëve, luaj / pauzë.

Këto çelësa nuk ekzistojnë në tastierat më konvencionale (ato tradicionale për desktop), por një kombinim çelësash mund të caktohet për ta bërë këtë.

XFCE është pak e veçantë për këtë. Unë ende nuk kam gjetur një shkurtore globale që më lejon të kapërcej këngët pavarësisht nga riprodhuesi në XFCE.

Tani për tani unë do t'ju tregoj se si të caktoni çelësat për të rritur dhe ulur volumin dhe kontrollet për spotify.

Më pëlqen CTRL + WINDOWS + çfarëdo kombinimi për të kontrolluar audion. Secili që zgjedh kombinimin e çelësave që i pëlqen më shumë.

Ne shkojmë në menaxherin e konfigurimit / tastierën / shkurtesat e aplikacionit

Tastiera 15xub

Klikojmë në butonin add. ne vendosim komandën dhe pranojmë. Tani shtypim kombinimin e tastave që duam për atë komandë. Lehtë apo jo?

Unë ju lë listën e komandave dhe funksionin e tyre:

Rritni volumin: amixer set Master 3% +
Vëllimi i ulët: amixer set Master 3% -
Spotify tjetër: dbus-send –print-reply –dest = org.mpris.MediaPlayer2.spotify / org / mpris / MediaPlayer2 org.mpris.MediaPlayer2.Player.Next
Spotify më parë: dbus-send –print-reply –dest = org.mpris.MediaPlayer2.spotify / org / mpris / MediaPlayer2 org.mpris.MediaPlayer2.Player.Para
Luaj / ndalo Spotify: dbus-send –print-reply –dest = org.mpris.MediaPlayer2.spotify / org / mpris / MediaPlayer2 org.mpris.MediaPlayer2.Player.PlayPause

SHTES !!

Shkurtorja e tastierës për menunë e mustaqeve (për butonin e Windows): xfce4-popup-wiskermenu

FUND!

Dhe me këtë i dha fund postimit tim të parë. Shpresoj që në një masë më të madhe ose më të vogël të ketë qenë e dobishme për ju !!

Një përshëndetje.

BURIMET:

Shkurtoret Spotify: https://wiki.archlinux.org/index.php/Spotify

Më shumë rreth Menusë së Whisker: http://www.webupd8.org/2013/07/whisker-menu-update-brings-support-for.html

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

46 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  Post shumë i mirë! Mirëseardhje

  1.    gnomoerektus dijo

   Thanks !!

   1.    rosë dijo

    E thjeshtë, e drejtpërdrejtë, praktike, asgjë e re apo roman. Me siguri do t’u shërbejë shumëkujt. Urime 🙂

 2.   ushqime delikate dijo

  Përshëndetje
  Këshillë nga unë, instaloni azhurnimin e manjaro dhe do të keni të njëjtin rezultat brenda disa minutave
  mirupafshim

  1.    gnomoerektus dijo

   Ndërsa i jam përgjigjur Yoyo, unë kam qenë duke u ngatërruar me shijshme dhe nëse nuk do të ishte për faktin se më duhet të kopjoj mjedisin e punës në shtëpi, unë ndoshta do ta bëja më të dobishme. Në çdo rast, unë kam kaluar një kohë të gjatë duke përgatitur postimin, por kur duhet të instaloj përsëri. është çështje minutash

 3.   Yoyo dijo

  WoooooW po të mos ishte për të përdorur Manjaro do ta instaloja ... por ju ishit vonë i huaj.

  1.    gnomoerektus dijo

   Unë kam qenë duke ngatërruar me manjaro për një kohë dhe e vërteta është se unë dua se si duket, por në punë unë përdor ubuntu dhe është një dhimbje në gomar që duhet të instaloj të gjitha paketat dhe të gjitha cilësimet që kam atje në shtëpia Në këtë postim kam shkruar gjënë më themelore që bëj kur instaloj një * ubuntu + disa gjëra të nevojshme për xfce + temën manjaro. Duket bukur për shijen time, funksionon mjaft mirë dhe nuk kam pse të ngroh kokën për të "mbartur" gjithçka, nga puna në shtëpi. … Dhe faleminderit për komentin tuaj!

   1.    rosë dijo

    Pasi të instalohen aplikacionet, mund të përdorni APTONCD ose thjesht të kopjoni aplikacionet që janë në / var / cache / apt / arkivat në një dosje, pasi të instalohet xubuntu, azhurnoni dhe pastaj brenda dosjes dhe si rrënjë nga terminali ekzekutoni dpkg -i * .deb dhe wuallaaaaaa ju tashmë keni gjithçka përsëri. 🙂

 4.   xhemin-samuel dijo

  Mirë

 5.   MB dijo

  Mund të jetë shumë e vjetër, por rezultati më kujton një linux nenexhik të të parëve kur solli gnome 2, që ishte një sfond që kishte, ose ishte shumë i ngjashëm

  1.    gnomoerektus dijo

   është fundi i manjaros 0.8.5. Unë e kam vendosur atë sepse bluja që sjell xubuntu si parazgjedhje ishte paksa në vend. Në të vërtetë e takova me kanellë kështu që nuk mund t'ju përgjigjem siç duhet. Gjithsesi, për një xfce nuk është aspak keq. Më pëlqen më shumë ky rezultat sesa uniteti (të cilin nuk e kritikoj, ai gjithashtu ka pikat e tij të mira).

 6.   Giskard dijo

  Unë nuk e çinstaloj GNumeric sepse e preferoj atë për atë që përdor spreadsheet. Shtë më shpejt se LO Calc.
  As nuk instaloj Shutter. Xfce sjell kapësin e vet të ekranit dhe është i shkëlqyeshëm. Quhet xfce4-screenshooter dhe me përdorimin e tre parametrave ju keni të gjithë funksionalitetin që ju nevojitet: -f: Ekran i plotë, -w: Dritare, -r: Rajon. Kjo është e mjaftueshme për mua dhe unë kam shumë; dhe është vendas i xfce4.
  Nga lojtarët, megjithëse VLC është një mrekulli, mbështetja e saj e shkronjave të nëntitullit ndonjëherë mungon (varet nga rezolucioni i filmit për t'u parë). Më lejoni të shpjegoj: Unë i vë nënshkruesit e mi në të verdhë (duket më mirë), por në rezolucione të caktuara të videos për të parë që ato dalin si pixel të zbrazëta brenda nënve. Kjo më ka ndodhur me VLC përgjithmonë në makineri dhe konfigurime të panumërta. Zgjedhja ime është SMPlayer, i cili nuk e ka këtë problem dhe shkarkon automatikisht nënshkrimet nga OpenSubtitles (për VLC duhet të instaloni një shtojcë që është një katastrofë)
  Unë nuk e di për Preload-in, por para-ngarkimi i gjërave për t'u ekzekutuar menjëherë kur më duhen do të shkatërrojë RAM-in tim të vogël të çmuar, prandaj përdor Xubuntu.
  Unë gjithashtu nuk përdor Whisker. E provova për një kohë, dhe të gjithë janë të entuziazmuar për këtë. Por e vërteta është, XFCE sjell sistemin e vet menu të hierarkisë. Mund ta shkarkoni duke shtypur Alt + F3 ose Super + R (vjen si parazgjedhje) Shikojeni dhe më thoni nëse nuk është e njëjta gjë me Whisker!
  Mundohem të mos përdor alternativa të jashtme për gjërat që vijnë tashmë nga fabrika me XFCE dhe janë po aq të mira.
  Epo, ato janë mendimet e mia në lidhje me të. Gjithsesi post i mbare. Faleminderit

  1.    gnomoerektus dijo

   Siç thashë në fillim të postimit, çështja e post-instalimeve është diçka shumë personale. Të gjithë instalojnë ato që përdorin, ato që dinë. Ky konfigurim më përshtatet mirë, është ai që kam pasur gjithmonë, por nuk më dhemb kurrë të dijë se ka gjëra të tjera, për shembull xfce4-screenshooter nuk i dinte, do ta provoj. Dhe çfarë lidhje me menunë që ju përmendni, e vërteta është se ajo më ka lënë pak të gabuar, nëse ato ngjajnë, dhe unë nuk e dija atë. Imagjinoj se ata kanë parë që ishte diçka që mund të përfitohej dhe ata e kanë modifikuar atë duke e kthyer në një menu. Në çdo rast, dhe edhe nëse ajo menu tashmë ka ekzistuar, unë mendoj se uisker do t'u japë të gjitha distrosive xfce pak shtytje.

 7.   Xavier dijo

  Shënim i shkëlqyeshëm! fundjavën e instaloj xubuntu në fletore!
  Përshëndetje.

 8.   carlos bacigaluppo dijo

  Post shumë i mirë! gjithçka që mund të shtoni nga Xubuntu ju ndihmon! Faleminderit

 9.   eliotime3000 dijo

  Post i shkëlqyeshëm. Le të shohim nëse mund të marr Debian apo Slack + XFCE.

  1.    biskotë dijo

   Unë dua një Slackware + disa tjegulla

 10.   biskotë dijo

  Shumë i plotë, shumë keq Unë tashmë e lashë Xubuntu, Debian + Xfce e ka zëvendësuar atë.

 11.   Luis dijo

  Post shumë i mirë, Faleminderit! 🙂

 12.   gato dijo

  Postim i mirë, Xfce është një nga mjediset më të personalizueshëm të desktopit.

  1.    eliotime3000 dijo

   Eshte e vertete. përveç kësaj, është më e lehtë për tu trajtuar.

   1.    gato dijo

    Por e vështirë për tu konfiguruar, sidomos gjithçka që ka të bëjë me tingullin.

    1.    eliotime3000 dijo

     Ah mirë. Për të shijuar mundësitë e personalizimit të servirura në një pjatë argjendi nga KDE, është thënë.

 13.   McNet dijo

  Faleminderit shumë !!… Diçka nga XFCE vlerësohet gjithmonë për të sapoardhurit, dhe diçka e re mësohet gjithmonë .. Përshëndetje nga Meksika

 14.   kike dijo

  Paketën e temës e morët nga blogu im, XD! (git: //gitorious.org/kikee/xfce-manjaro-theme.git), jam i kënaqur që ju ka shërbyer juve dhe ju e keni vendosur në këtë faqe në internet që unë e konsideroj të shkëlqyeshme.

  1.    gnomoerektus dijo

   Ju nuk e dini përfitimin që unë kam marrë nga postimi juaj! dhe mos u shqetësoni se burimi është poshtë ... Faleminderit!

   1.    kike dijo

    E di, këtu ju jeni të gjithë legal dhe jeni serioz për ato gjëra, XD!

 15.   gonzalezmd (# Bik'it Bolom #) dijo

  Faleminderit për kontributin, lehtë për tu kuptuar.

 16.   Carlos dijo

  Postim super i mirë ... Unë po kërkoja diçka më të lehtë për fletoren time pasi kisha Kubunutu ... dhe tani po testoj Sabayon me Mate.

  Ju gati më bindët që të kthehem dhe të provoni Xubuntu.

  slds

 17.   xykyz dijo

  A e ka vënë re dikush që instalimi Java është vendosur dy herë në postim? 😛

  1.    gnomoerektus dijo

   e vertete gabim pa kuptim ... shyqyr qe ka njerez si ju qe verejne! xD

 18.   Tesla dijo

  Post i shkëlqyeshëm gnomoerectus.

  E vërteta është që unë gjithmonë e rekomandoj Xubuntu te familja dhe miqtë e mi që po fillojnë në këtë botë të Linux dhe do të jetë shumë mirë për mua që ta bëj PC-në e tyre në mënyrë perfekte funksionale!

  Thank you very much!

 19.   zog i zi dijo

  Nëse doni një Xubuntu, me gjithë atë para-instaluar dhe shumë më tepër, unë ju rekomandoj që të instaloni voyager, hidhni një vështrim dhe më tregoni. http://voyager.legtux.org/

  1.    ejmalfatti dijo

   Më tërhoqi vëmendjen, më kapi. Më pëlqen Xfce. Tani përdor Manjaro dhe Ubuntu. Por kjo distro tërhoqi vëmendjen time. Unë pashë videon e versionit të fundit të bazuar në 13.04, dhe e vërteta premton.

  2.    karlosigje dijo

   Kam instaluar Voyager; Por kur ndryshoj sfondin e desktopit dhe shkoj në një zonë tjetër pune dhe kthehem në zonën e punës ku kam ndryshuar sfondin, kjo vë atë që kisha më parë.

 20.   Marcelo dijo

  Më pëlqen aspekti grafik i Xubuntu shumë më shumë se ai i Manjaro ...

 21.   Bruno dijo

  Mik, si të lëvizësh lirisht ikonat e desktopit?

  Shtë e mundur, ata do të më kalonin të dhënat

  përndryshe shkëlqyeshëm dhe faleminderit

  pershendetje dhe inkurajim

 22.   dbertua dijo

  Kohët e fundit i kam kushtuar më shumë vëmendje LUBUNTU.
  Unë kam lënë një Netbook mrekullisht falë LUBUNTU 11.10.
  Fatkeqësisht nuk munda me versionet e mëvonshme të ndonjë .buntu, sepse ekziston një defekt në Kernel ose ALSA që nuk më lejon të konfiguroj tingullin HDA VIA VT82xx.

  Unë mendoj për peshën e lehtë .buntu LUBUNTU më pëlqen më shumë.
  Dhe do të duhet të shohim kur LXDE dhe RAZOR-QT bashkojnë forcat.

  Sido që të jetë, shumica e sugjerimeve tuaja vlejnë për Lubuntu përveç Xubuntu, përveç disa gjërave specifike të XFCE.

  Nuk e di sa më pak që GNOME konsumon XFCE.
  E njëjta gjë midis XFCE dhe LXDE.
  Kjo mund të mos jetë e rëndësishme në makineritë e fuqishme, por në ato që nuk janë aq të rëndësishme, është.

  Padyshim që gjithçka është çështje e shijes personale, si dhe funksioneve, dhe vlen të sqarohet se distroja ime e preferuar është në të vërtetë KUBUNTU.

 23.   Pavloco dijo

  Artikull i mirë
  Në ditët e sotme terminali xfce mbështet "stilin e tërmetit" pa pasur nevojë të instaloni ndonjë gjë.
  të fala

 24.   Seba dijo

  Faleminderit shumë për këto "këshilla" që më kanë ndihmuar shumë.

 25.   Jamin Fernandez (@JaminSamuel) dijo

  Unë nuk e kuptova këtë pjesë

  Hiqni grisjet kur lëvizni dritaret ose luani video:

  Pikërisht për çfarë është ajo dhe për çfarë shërben?

 26.   rogergm70 dijo

  Post shumë interesant, më ka ndihmuar shumë !!!

 27.   Arlette dijo

  Përshëndetje! Unë jam përpjekur ta instaloj këtë temë në Xubuntu 14.04 LTS por nuk kam pasur sukses :)

 28.   anonim dijo

  Faleminderit për këtë tutorial, shkëlqyeshëm .. ju ka humbur kjo
  Gjuhë spanjolle për libreoffice

  sudo apt-get instalo libreoffice-help-es libreoffice-l10n-es

  falënderim

 29.   Paul dijo

  Puna juaj më ndihmoi shumë kohë më parë, aktualisht kam probleme me depot ..
  Kam provuar ndryshime pa rezultate të mira.
  Unë përdor Xubuntu 13.04
  Falënderim
  W: Në pamundësi për të marrë http://extras.ubuntu.com/ubuntu/dists/raring/main/binary-i386/Packages 404 Nuk u gjet

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Ju nuk mund ta azhurnoni më sistemin tuaj sepse mbështetja për Ubuntu 13.04 dhe derivatet e tij (si Xubuntu) përfundoi në janar dhe depot janë braktisur. Ju duhet të migroni ose në Xubuntu 12.04 ose Xubuntu 14.04 të cilat janë ato që kanë akoma mbështetje aktive. Unë personalisht rekomandoj 12.04 sepse është më e pjekur dhe e qëndrueshme, por 14.04 është më e re dhe ka paketa më të azhurnuara.

   Për më shumë referenca në ciklet e mbështetjes së Ubuntu, konsultohuni në këtë tabelë: http://es.wikipedia.org/wiki/Ubuntu#Lanzamientos_y_soporte

bool (e vërtetë)