Postimi i parë i vitit

Ju mund të shihni se artikulli im në lidhje me CUTI u vendos në kohën e duhur sepse nuk kishte postime të reja më pas. Sot do të shkruaj dy lajme të ndryshme:

1) Numri dy (numri i tretë) i Revista HDM

Ky botim i ri llogaritet si një moment kryesor një intervistë nga Eugenia Bahit me Richard Stallman, përveç që kanë artikujt vijues:

1. Parandalimi i sulmeve të forcës brutale dhe Njeriu në Mes
2. Rezervat: Unë i mbaj mend gjithmonë kur nuk janë aty!
3. Arduino: Filozofia e OpenSource
4. NoSQL Special: Hyrje në NoSQL dhe shërbimet cloud
5. NoSQL special: struktura, kodi dhe konteksti i brendshëm.
6. Gërvishtja: Imagjinoni, programoni, ndani.
7. Udhëzues për sigurinë e aplikacioneve në PHP
8. Modelet dhe modeli i anti-modeleve Për çfarë shërbejnë ato?
9. Eksperimentimi me matplotlib dhe "yuyos" të tjerë
10. Manuali i MVC: (2) Pamje Dinamike dhe Model
11. Shko GNU / Linux me Arch Linux: Pjesa II
12. Analizimi i regjistrave të aksesit Apache
13. Oooh!

Revista HDM nr 2

2) Renditja e Distrowatch i 2012

Ne tashmë e dimë që nuk është një renditje shumë e besueshme, por merret si referencë e barabartë për gjëra të caktuara.

Mint mbetet komode në vendin e 1-të për të dytin vit radhazi, Mageia qëllon dhe rrëmben vendin e dytë nga Ubuntu (i cili bie në të tretin), duke kompletuar 10 të parët: Fedora, OpenSuse, Debian, Arch, PCLinuxOS, CentOS dhe Puppy. Snowlinux, Dardha, SolusOS dhe ROSA tregohen si debutimet më të mira (të 4 në 25 më të mirët)


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bler Paskal dijo

  Edicioni i shkëlqyeshëm, i tretë i Hackers and Developers, dhe largimi i vëmendjes… Unë ende nuk e di, nuk mund ta kuptoj se si Mageia mund të zërë vendin e dytë. Edhe emri nuk tingëllon.

  1.    Luani dijo

   Dhe Arch është në vendin e shtatë
   Por Epo, siç tha redaktori, nuk është shumë e besueshme.

   E shkëlqyeshme për HD M. Leximi ...

   1.    Germaine dijo

    Gjynah që ngatërrohem me Arch por gjeta: Netrunner; e ardhmja Kubuntu !!!

 2.   i çmendur dijo

  Mageia !!! uuuuu mund të shkruaj mirë.

  Fillim i mbare i vitit !!!!!!!

 3.   Germaine dijo

  Faleminderit për postimin e parë, unë përdor Mint KDE për shkak të gjithçkaje që provova ishte më e thjeshtë dhe "e lakueshme", megjithëse do të doja të largohesha nga Dardha ose ROSA, pa harruar Fuduntu që funksionon perfekt për netbooks, e provova në disa dhe rezultati është madhështor.
  Ndihmë:
  Unë dua të bëj formatimin tim të vitit për të lënë një distro të qëndrueshme dhe të lehtë për tu trajtuar, dua t'ju pyes pa pasion ose fanatizëm të rekomandoni një distro për një laptop Samsung RV408 me 6 GB RAM që përdor për të shfletuar, shikuar filma, dëgjoni muzikë dhe shkruani punë, Përshtypni dhe PDF dhe disa retushime të tjera të imazhit.
  Dhe ju uroj të gjithëve që në këtë 2013 të mund të realizoni ëndrrat tuaja.

  1.    Bler Paskal dijo

   Ubuntu 12.04.1, e ardhmja Fedora 18 dhe Arch janë ato që unë rekomandoj.

   1.    MSX dijo

    @Ghermain
    Arch është recontra rehat për t'u përdorur, menaxhuar dhe mësuar, deri tani më e thjeshta nga të gjitha distrot aktuale, megjithatë ka një komunitet relativisht të vogël - krahasuar me distros si Ubuntu, Fedora, Gentoo, Debian apo edhe openSUSE - e bën shumë herë për të arritur funksionalitetin e dëshiruar duhet të mësoni ta bëni vetë, gjë që nuk është problem nëse keni shumë kohë të lirë (përkundrazi është një avantazh sepse ju detyron të mësoni me forcë!). Sidoqoftë, dhe në kontrast me disa bashkësi të mëdha (nuk do të jap emra!) Edhe pse Arch është i vogël, është një komunitet njerëzish që dinë shumë (SHUMOT), shumë në stilin e Gentoo, Debian ose komunitetet e plogësht.

    Nëse ju pëlqen KDE SC dhe keni kohë për të konfiguruar dhe optimizuar makinën tuaj, instaloni Arch, nuk do të pendoheni, është një program i shkëlqyeshëm, i azhurnuar në një distro solide, të shpejtë (shumë të shpejtë), moderne dhe hiper dritë . Nëse jeni duke kërkuar diçka të konservuar ku gjithçka funksionon që nga fillimi, unë mendoj se Linux Mint KDE SC është një mundësi e shkëlqyeshme (për mua më mirë se vetë Kubuntu) dhe do të siguroni pajtueshmëri të plotë me Ubuntu, jo më pak të dhëna.

    Problemi i vetëm i madh me Linux Mint ose ndonjë * tjetër buntu është çështja e PPA-ve: të kesh softuer aktual në * buntu gjithmonë përfundon duke shtuar PPA pasi distro azhurnon versionet e programeve të instaluara çdo 6 muaj (një imbecilitet tashmë që në platforma si Windows ose MacOS ose Arch Linux vetë azhurnohet vazhdimisht sa më shpejt që zhvilluesit ta deklarojnë versionin të qëndrueshëm).
    Kjo do të thotë që ju mund të keni konflikte për të azhurnuar midis versioneve dhe se gjithmonë duhet të rishikoni listën e APP-ve pasi të keni azhurnuar nga një version i sistemit në tjetrin pasi shumë depo do të lihen në rrugë ose do të duhet një kohë e ndryshueshme për tu azhurnuar në versioni i ri i buntu.

    1.    kik1n dijo

     Përshëndetje dhe «Gëzuar Vitin e Ri»
     Lidhur me Arch, nëse është shumë komode, përdorimi i pacman yaourt Aur, i cili do të më kthente pa menduar te Arch. Azhurnimet e vazhdueshme ose të qenit gjithmonë në ballë në hark ishte arsyeja e parë për të kaluar në debian.

     Unë kam përdorur vetëm Debian për një kohë të shkurtër dhe është një shkëmb

     Një distro që i ngjan asaj dhe unë preferoj është Sabayon, është në ballë, jo aq sa harku, por e shoh më të qëndrueshme dhe më të lehtë.

     1.    MSX dijo

      Rastësisht dje pata një maratonë Sabayon 10 KDE SC!
      Pro:
      .mjedisi është përfunduar shumë mirë dhe në përgjithësi funksionon perfekt - ka gjithashtu gjithmonë ndryshime estetike për secilin përdorues siç janë çaktivizimi i antialiasing, etj.
      .Rigo është i mrekullueshëm, uroj të kishte diçka të ngjashme në pjesën tjetër të botës së GNU / Linux 😀 - Seriozisht, e doja atë, është ndalesa e vetme e nevojshme për të qëndruar i azhurnuar me lajmet e komunitetit, për të azhurnuar sistemin tuaj dhe për të instaluar ose hequr programe. Niceshtë bukur, komode dhe funksionon shumë mirë
      Ikona e shiritit të sistemit është e integruar mirë dhe përmbush në mënyrë të përsosur funksionin e saj.
      .KDE SC po bën mjaft mirë: është e përgjegjshme dhe nuk ndihet e rëndë. Për një krahasim të drejtë, duhet ta provoni në HW reale në vend të një makine. Virtual.
      Si budalla, ajo që më pëlqen më shumë tek Sabayon është vëmendja e veçantë që ata i kushtojnë kernelit dhe detajet e tjera të sigurisë të renditura në faqen e shkarkimit; vetëm këto karakteristika (dhe që është 100% Gentoo) tashmë më shtyjnë të zgjedh Sabayon mbi pjesën tjetër të distros.

      Cons:
      .Gentoo është një patate e ëmbël !!!! Ju lutemi, sistemi i azhurnimit të Gentoo mund të mos jetë shumë i ngushtë, por shumë i ngadaltë !!! Sapo uli 500mbs azhurnim (KDE SC 4.9 në 4.9.4) u desh pak më shumë se një orë për të azhurnuar përfundimisht sistemin.
      .Gentoo është jashtëzakonisht fleksibël në atë që fjalë për fjalë i lë gjithçka në dorë përdoruesit të tij për të bërë atë që duan me sistemin e tyre… por Portage është SHUM i ngadaltë, edhe pse pasqyrat janë azhurnuar. Për më tepër, Gentoo ndërlikon thjeshtësinë dhe bëhet një sistem krejtësisht i vështirë kur e menaxhon atë çdo ditë. Qëllimi i krijimit të listave të lëkurave, skedarëve për azhurnim, etj., Është i rëndë dhe i pakuptimtë.
      Gjatë azhurnimit të sistemit të sapo instaluar, u shfaq një mori gabimesh: http://imgur.com/a/2ESs2

      Ju mund të shihni se Sabayon 10 ka qenë shumë i kujdesshëm dhe se ka evoluar në mënyrë të favorshme, por:
      Kompleksiteti i brendshëm i Gentoo nuk shton asgjë në një sistem si Sabayon ku paketat që do të instalohen janë binare dhe përpilimi i paketave nga e para duke përfituar nga tipari kryesor i Gentoo mund të korruptojë të gjithë sistemin.
      . edhe pse rezultati i një sistemi me porosi Gentoo mund të jetë një sistem i shpejtë (prandaj emri, Gentoo është pinguini më i shpejtë) instalimi dhe mirëmbajtja e sistemit është agoni

      Më në fund, në lidhje me "tradhëtinë" tuaj me Debian:
      Trueshtë e vërtetë që ndonjëherë ritmi i vrullshëm i azhurnimeve në sistem mund të jetë marramendës - dhe madje i bezdisshëm nëse gjithçka që duam është një sistem që funksionon si duhet për të kryer një detyrë të caktuar, megjithatë thjeshtësia e tij e brendshme është ajo që e bën të pamundur për mua ta braktis atë, përveç kësaj, pasi të keni funksionuar sistemin, mund të vazhdoni ta përdorni për aq kohë sa dëshironi pa e azhurnuar, kështu që do të keni saktësisht të njëjtën sjellje si me sisteme të ngjashme jo-RR =)

      Në shtëpi kam një server ueb dhe të shtypur që tani përdor Ubuntu Server 12.10 (të cilin e instalova shprehimisht që të mos ndryshket me Debian / Ubuntu) dhe megjithëse është shumë i përshtatshëm të mos shqetësohesh për këtë përveç instalimit të azhurnimeve të sigurisë në mënyrë sporadike , çdo herë që duhet të merrem me sistemin është një tragjedi gati (e gjitha e trashëguar nga Debian):
      Pse drejtoresha ku janë instaluar skedarët Apache2 quhet apache2 (/ etc / apache2) kur emri që i është dhënë nga rrjedha e sipërme është / etc / httpd (një emër që Arch respekton)?
      Gjithashtu, sistemi në të cilin Debian copëton skedarin http.conf dhe implementimi që ai bën për linjat simbolike për vendet e aktivizuara ose të parkimit është i çuditshëm, kush erdhi me një gjeni kaq të madh?
      Ose për shembull BIND9, ku në Debian skedarët e konfigurimit ndahen në tre nëndrejtori në vend që të gjithë të jenë në / etj siç përcaktohet shprehimisht nga devs?
      Mbrapa, saktësisht të njëjtën gjë që bëjnë me nginx !!!
      Nuk më habit që në Debian duhet kaq shumë kohë për të azhurnuar depot nëse secili softuer që ata ofrojnë trajtohet në një mënyrë të tillë!
      Për të mos përmendur testimin e thellë që duhet të bëhet për të kontrolluar nëse ato funksionojnë mirë më pas!

      Serveri tjetër që kam është ai muskulor: Unë e përdor si NAS, për të përpiluar dhe mbi të gjitha për të ekzekutuar makinat virtuale në të cilat unë hyj duke përdorur X2Go (një alternativë e mirë për FreeNX edhe pse nuk është në përputhje me degën NX-3.5) derisa të provo phpvirtualbox.
      Kjo drejton Arch (çfarë tjetër!) Dhe edhe pse unë e përdor atë si një terren prove për gjithçka, ajo kurrë nuk më la poshtë. Siç jam dembel, shumë dembel, si të gjithë sysadmins (mirë, a duhet të them!?) Dhe pasi kompjuteri nuk është i lidhur drejtpërdrejt me rrjetin, unë e azhurnoj atë në mënyrë sporadike dhe leximi i lajmeve në lidhje me azhurnimet është e mjaftueshme për të qenë deri në data Përfundimisht, unë kurrë nuk azhurnoj aplikacione që janë duke bërë mirë edhe nëse lëshohen versione të reja, nëse funksionon, pse të ndryshoj? Differentshtë ndryshe nëse versioni i ri i këtyre programeve sjell funksione që më interesojnë, në atë rast i testoj në një VM dhe nëse funksionojnë mirë, i hedh në sistem edhe pse ndonjëherë pres direkt disa muaj për të parë reagimet nga komunitetin dhe ruaj veten duke i provuar vetë.

      Përshëndetje dhe keni - keni të gjithë! - një 2013 të shkëlqyeshëm!

    2.    Germaine dijo

     Kam shkarkuar sipas rekomandimit tuaj për të provuar Arch dhe kjo bëri një rrëmujë të fillimit, më kërkon fjalëkalim dhe gjëra të tjera ... Si mund t'i rekomandoj një të sapoardhuri nga W $ një distro që unë as nuk mund ta instaloj? Ajo që unë kërkoj është të tërheq njerëzit në Linux, jo se ata vazhdojnë ta shohin atë si diçka të komplikuar dhe të vështirë për t'u përdorur. Faleminderit për shpjegimin dhe qëllimet e mira.

    3.    kik1n dijo

     Përshëndetje dhe Gëzuar Vitin e Ri

     Rastësisht, instalova sabayon X në laptopin e prindërve të mi (hiqni win7).
     Wasshtë instaluar në 10 min, është azhurnuar në 30 min (487 pako), unë zbuloj të gjitha hw. Ashtë një distro 10

     "Gentoo është i ngadaltë" Po, por qëndrueshmëria e tij e bën atë. Kjo është ajo që unë them ...
     Shpejtësia mënjanë, gentoo është krejtësisht e mahnitshme.
     Toshtë të vishni një kostum të përshtatur dhe do të përshtatet me nevojat tuaja.

     Hahaha Unë e tradhtova Debian, mund të jetë, unë kam përdorur arch për 3 vjet dhe arrita ta konsideroj atë distro-n më të mirë të Linux.
     Tani që pushimet kanë mbaruar (më kanë mbetur edhe 2 javë: O) Po kërkoj një distro, ku nuk luftoj me sistemin ose kam probleme për shkak të një instalimi. (Për këtë kam Windows hahahahaha po bëj shaka.)
     Me hark më duhej të kisha 2 ose 4 azhurnime ku riinstalova sistemin, tani u përpoqa të instaloj harkun dhe për kartën video, nuk më lejon. (ATshtë ATI, terrori i të gjithë linux). Dhe me të vërtetë, Arch më kishte ngopur.

     Edhe me ndërlikimet e tij, debian shkon mirë me kompjuterin tim të desktopit. Edhe pse po mendoj të instaloj gentoo

     Po testoj edhe me Slackware, por nuk jam plotësisht i bindur.

     Deri më tani debian dhe sabayon më kanë lumturuar shumë.

    4.    kik1n dijo

     Megjithëse ekziston një thënie midis Shigjetarëve.
     «Pasi të instalohesh, ti gjithmonë kthehesh» dhe më ka ndodhur shumë herë

   2.    Germaine dijo

    Faleminderit ... Nuk më pëlqen Ubuntu, preferoj Kubuntu, Fedora më komplikon me ndarje dhe .rpm dhe Arch kur fillon instalimin më kërkon një fjalëkalim dhe gjëra të tjera që si fillestar nuk mund t'i trajtoj, atë që unë Po kërkoj është një distro që unë mund ta instaloj dhe ta përdor lehtësisht dhe gjithashtu t'u rekomandoj me shembull (domethënë ta tregoj atë) atyre që duan të divorcohen W $.

    1.    MSX dijo

     Ahhh ah, nuk e dija që po bënit ndryshimin dhe po nxisnit ndjekës të rinj në anën e Ndritshme !! (ana e errët është Windows, e dini!).

     Unë jam plotësisht dakord me ju atëherë, personalisht kam filluar me Ubuntu dhe sepse më pëlqen teknologjia në kohën kur kam kaluar në Arch. Në të vërtetë pas një kohe nga Ubuntu (7.04 deri 9.04, mendoj) doja të migroja në KDE dhe prita versionin 9.10 pasi që në ato të mëparshmet nuk po shkonte mirë.
     Kubuntu 9.10 provoi të ishte po aq katastrofike sa të gjitha versionet e mëparshme dhe pas 2 javësh unë fillova të kontrolloj tërësisht të gjitha distro DistroWatch.com. Kur zbulova Arch (rastësisht pasi nuk ishte në listë në atë kohë, mendoj) rashë në dashuri me konceptin KISS të distro dhe vendosa ta instaloj për të provuar KDE pasi që ajo që kërkoja në parim ishte një distro që do të drejtonte mirë KDE.
     Në atë kohë Arch po bënte ndryshimin nga KDEmod (i cili më vonë u bë Chakra) në KDE të plotë, kështu që kur e instalova dhe kontrollova sa mirë po dilte KDE në krahasim me pjesën tjetër të distros që kisha testuar e dija se kishte diçka të veçantë.
     Me kalimin e kohës unë e njoha sistemin në thellësi dhe në të njëjtën kohë fillova të punoj në sisteme me distro të tjera dhe kuptova thjeshtësinë e mrekullueshme të Arch.

     Në rastin tuaj të veçantë, unë mendoj se ka dy distro themelore për të provuar dhe që plotësojnë karakteristikat që ju po kërkoni:
     1. lere cdo gje !!
     2. i bëjnë ato të lehtë për t'u instaluar
     3. i bëjnë ato të lehta për t'u përdorur
     4. Bëni që të tërheqin vëmendjen dhe tërheqin audienca të reja.

     OS elementar dhe Linux Mint, të dy bazuar në Ubuntu dhe binar, që do të thotë se .DEB i përgatitur për Ubuntu mund të përdoret pa probleme në këto distros.
     Në rastin e sistemit operativ elementar, ai bazohet në Ubutnu 12.04 LTS dhe ka mbështetje për pesë vjet. Distro ndjek konceptin e Apple me MacOS-in e tij: të sigurojë aplikacione të fuqishme por me opsionet e duhura dhe të nevojshme që përdoruesit më të përdorin çdo ditë. Në këtë mënyrë, distro ka aplikacionet e veta që duken shumë të mira, por shumë të mira dhe pasi që secilit aplikacion i mungon një sasi opsionesh "mbytëse", përdoruesit e fundit e shohin distro-n shumë të përdorshëm pasi nuk janë "humbur" në sistem. Këtë distro e kam instaluar për motrën time. në fletoren e tij, ai kishte Linux Mint 13 Cinnamon dhe ai tha «sa bukur !!! shko barbar! asgjë të bëjë me atë që kisha instaluar më parë, duket parahistorike pranë kësaj, faleminderit !!! »

     Linux Mint: Thashethemet thonë se Linux Mint është "Ubuntu i bërë mirë" edhe pse realiteti është se ndërsa Ubuntu vazhdon të rritet me hapa të mëdhenj dhe është në evolucion të plotë në Mint ato janë të dedikuara për të stabilizuar Ubuntu dhe për të siguruar një përvojë më tradicionale të përdoruesit.
     Ekzistojnë disa versione të Linux Mint që mund t'i instaloni sipas aftësive HW të makinës së përdoruesit, por pa dyshim që më të goditurat janë Kanella (bazuar në GNOME 3 dhe në zhvillim aktiv) dhe KDE SC.
     Veçanërisht versioni i KDE SC i Linux Mint, tani për 4.9.4, domethënë i fundit, është i shkëlqyeshëm dhe duket shumë i mirë, shumë i zoti, shumë i lëmuar, në të vërtetë funksionon më mirë se vetë Kubuntu dhe unë e rekomandoj atë mbi Kubuntu pasi që kjo distro e fundit është si historia e tubit të mirë: gjithnjë mungojnë 20 ctv. për peshën: Gjë që në Linux Mint nuk e vëreni dhe që përveç që shfaqen disa të meta ata e zgjidhin atë sa më shpejt të jetë e mundur, ata nuk presin për versionin tjetër.

     Nëse ka diçka për të cilën unë gjithmonë do ta falenderoj Kubuntu, kjo është për faktin se më keni bërë të njoh Arch përsëri në 9.10 pasi më keni lëshuar me të gjitha versionet e mëparshme. Nëse Kubuntu do të kishte qenë mirë, me siguri do të ishte Arch sot por unë patjetër do ta rekomandoja ...

    2.    Bler Paskal dijo

     Ahhhh po, nuk e dija që nuk ke qenë në këtë gjë për shumë kohë. Në përgjithësi, ajo që unë u tregoj miqve të mi të Windows është Fedora KDE, dhe nganjëherë ata janë të hutuar, unë tashmë kam migruar 3 nga kolegët e mi plotësisht në Linux, disa tashmë janë duke e testuar. Lidhur me ndërlikimet, unë rekomandoj si @msx Linux Mint, Elementary dhe të tjerë si SolusOS, thonë PCLinuxOS. Këshilla ime është që nëse fitoni përvojë, nëse me kalimin e kohës doni të mësoni, i jepni një shije Archlinux, unë isha i fiksuar.

    3.    Windousian dijo

     @Ghermain, nëse shkon mirë, përdor Kubuntu. Unë ju rekomandoj që të ndiqni këto udhëzime për atë Samsung:
     http://blueleaflinux.blogspot.com.es/2012/08/linux-en-tu-samsung.html

  2.    elynks dijo

   Për ato detyra të përditshme, mund të zgjidhni të njëjtin Ubuntu ose ndonjë variant tjetër të tij që përfshin kode audio dhe të tjera që lehtësojnë punën tuaj në kompjuterin tuaj;)!

   Përshëndetje!

   1.    Germaine dijo

    Shumë i sjellshëm nga ju por për shijen time dhe të sapoardhurve të W $ Ubuntu duket shumë "i rrafshët", sidoqoftë çdo distro me KDE, ai për të cilin jemi të apasionuar.
    Unë kam në listë Dardhën Linux (MAC dhe ambientin e dritës), Rosa (edhe pse ndonjëherë administratori nuk e njeh; mendoj se do ta hedh poshtë) dhe Linux Mint 14 KDE. Në "njomjen" e Sabayon dhe Chakra por nuk më pëlqen mini ndarjet që ata bëjnë me disa programe si Firefox, LibreOffice, Thunderbird dhe programe të tjera pa pagesë, aq shumë "disk" sa bën nga programi duket e tmerrshme.

 4.   heksborg dijo

  Më bën përshtypje që Manjaro nuk është në listë. Do të jetë sepse është akoma shumë e re.

  Faleminderit për revistën. Duke lexuar !! 🙂

  Dhe gezuar vitin e ri !!

  1.    diazepani dijo

   Manjaro ishte në 52 vjeç

   1.    heksborg dijo

    Stillshtë ende poshtë, por shpresoj të rritet. Ai e meriton atë. Ata kanë bërë një punë të madhe duke përmirësuar përdorshmërinë e harkut.

    1.    diazepani dijo

     Isshtë shumë e ulët në tabelën vjetore, por në tabelën 6-mujore është në 24 dhe në 3 muaj në 17

 5.   b1tblu3 dijo

  Faleminderit shumë Diazepan për informacionin, leximin e mirë për të filluar vitin.

 6.   Fluturo -ylberi dijo

  mmm Nëse do të më duhej të vendosja një renditje të popullaritetit ...

  Ubuntu i parë
  Nenexhiku i 2-të
  Fedora e 3-të
  4-të Hapësira
  5-të Debian
  Harku i 6-të

 7.   b1tblu3 dijo

  Unë e dua Arch Linux-in tim me XFCE, tani jam në një dyqan Apple

  1.    Germaine dijo

   Gëzuar pazar në 2013.

 8.   elynks dijo

  Pa dyshim, Chakra u Sabayon;)!

  PS: Faleminderit për Revistën!

  Gëzuar Vitin e Ri për të gjithë!
  Përshëndetje!

  1.    Germaine dijo

   Unë i kam ato "të njomur" por nuk më pëlqen mënyra se si krijon kaq shumë mini disk për një aplikacion jo-falas.

 9.   ridri dijo

  Ufff! 5 ditë pa postuar asgjë. Po behesha e lezetshme ...

  1.    Bler Paskal dijo

   Hehehe edhe mua nuk me intereson. Lekturiti akut, pa dyshim që ky blog ka diçka që krijon varësi në model ose në postime. Pas një farë kohe ata disi prezantojnë imazhe nënndjenëse gjatë ngarkimit të faqes dhe kështu na bëjnë të dëshirojmë të hyjmë në XD.

 10.   Germaine dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm si gjithmonë dhe për të filluar vitin.
  Doja t'ju them se, duke kërkuar një distro të KDE-së që të lihet në fletoren time; një person që punon shumë me shkenca kompjuterike më tha të mos kërkoja më Kubuntu, Mint, OpenSuse, Chakra, Mageia, Sabanyon, etj ... për të instaluar Netrunner (http://www.netrunner-os.com/) sepse është ACE në mëngën e BlueSystems, dhe se ata kanë punësuar programues që t'i kushtojnë tërë kohën lustrimit të tij.
  Kam kërkuar informacion përmes google dhe duket se ky djalë ka mjaft të drejtë; kështu që unë shkarkova 12.12 nga x64, e instalova dhe isha i habitur se sa e qëndrueshme dhe e shpejtë funksionon, me konsum të ulët burimesh, njeh të gjithë harduerin dhe instalon vetëm aplikacionet e nevojshme (LibreOffice, Gimp, Wine, Skype, VLC, për të përmendur disa) pjesën tjetër e vendosni për nevojat tuaja, përveç një estetike shumë të lëmuar.
  Vlen ta provoni dhe si gjithmonë le të shohim komentet tuaja shumë të ndjeshme.
  Një përqafim magjik.

  1.    MSX dijo

   Herën e fundit që kontrollova NetRunner nuk ishte asgjë më shumë sesa një Kubuntu i larë me fytyrë dhe një përzgjedhje arbitrare e paketave GTK për të mbuluar detyrat ekzistuese të programit Qt, pra, një hodgepodge barbare; po, ai kishte respekt për babanë e tij nga momenti kur ai kishte importuar të gjitha defektet dhe defektet e tij !!

   A ju pëlqente NetRunner më shumë se Linux Mint (edhe të dy projektet bashkëpunojnë reciprokisht)?
   Rishikim i mirë, faleminderit për këshillën!

   1.    Germaine dijo

    Epo, nëse më pëlqente më shumë se vetë Mint dhe Kubuntu, dhe megjithëse të gjithë shkojnë dorë për dore me BlueSystem, versioni i fundit 12.12 i Netrunner është shumë i rrjedhshëm.
    Ndërsa «apostoliti» im this për këtë 2013 është të tërheq përdoruesit e W $ në Linux, kjo shpërndarje i lë ata pa fjalë, pasi një fillestar nuk e kuptoj se çfarë do të jetë (dhe ju kërkoj falje për injorancën) «paketat GTK për të mbuluar detyrat të programeve ekzistuese në Qt »por për ato që na duhen si detyra themelore, ai e përmbush qëllimin e tij 100%.
    Isshtë e vërtetë që ajo kishte të meta dhe ishte shumë e pakujdesshme, por tani është shumë serioze dhe për diçka që të punësojë njerëz ekskluzivisht për atë projekt.

    1.    m dijo

     Shkurtimisht:
     Dy 'paketat e veglave' ose 'kutitë e mjeteve' më të përdorura në softuerin e lirë janë GTK dhe Qt.
     Si një kuti mjetesh përcaktojmë saktësisht se: një grup mjetesh të përbërë nga biblioteka kodesh, ndërfaqe midis programimit dhe sistemit operativ, ndërfaqe midis asaj që është programuar dhe mjedisit desktop që po përdorim, etj. Të dy GTK dhe Qt janë mbështjellës C ++, domethënë "mbështjellës" C ++; kjo do të thotë që secila pako e veglave ka funksione që e bëjnë më të lehtë përdorimin e C ++ dhe parandalojnë programuesit të shkruajnë mijëra rreshta të kodit të tepërt për të kryer të njëjtat detyra.

     GNOME (Uniteti, GNOME / Shell, Kanellë, Xfce, Lxde, etj.) Përdor GTK dhe KDE SC (Razor Qt dhe Be: Shell i ri) përdor Qt. Në këtë mënyrë GTK ka funksione specifike që kanë nevojë për një shtresë shtesë për të qenë vizualisht të qëndrueshme në mjedisin KDE dhe kështu që mjedisi KDE gjithashtu mund të "kuptojë" se çfarë po i porosisin aplikacionet GTK, e njëjta gjë me aplikacionet Qt në mjedisin GTK.

     Tani, në mënyrë që aplikacionet e shkruara në GTK të përdoren në KDE SC (dhe anasjelltas, aplikacionet Qt në GNOME) është e nevojshme të keni të instaluar dhe ngarkuar në memorie një seri bibliotekash që janë ato që përkthejnë udhëzimet që japin këto aplikacione te sistemi.

     Meqenëse KDE SC është një desktop i bazuar në Qt, është e nevojshme të instaloni biblioteka të tilla që aplikacionet GTK të ekzekutohen në desktop + bibliotekat e nevojshme në mënyrë që të ketë qëndrueshmëri vizuale midis tyre, kjo e bën të nevojshme përdorimin e më shumë burimeve të përpunimit (CPU) dhe memorie për të ekzekutuar aplikacione aliene në sistem - ok, në ditët e sotme kjo nuk është pothuajse një problem me kompjuterat që përdorin procesorë i3,5 ose 7 dhe me 4, 6, 8 dhe deri në 16 koncerte memorie siç është e zakonshme të shihet, POR SA PO isshtë një problem në kompjuterët me kosto të ulët në shtëpi siç janë Compi AIO-të e reja pasi që në të vërtetë këto makina kanë procesorë ATOM dhe jo më shumë se 2 GB RAM me karta grafike të integruara "më pak se të denja", kështu që një sistem i rëndë do të performanca e përgjithshme e aplikimit.
     Bëni kujdes, për përdorimin që shumica e përdoruesve i japin makinerisë së tyre, e cila është të lundrojnë në hitin e Face $ dhe të hapin në mënyrë sporadike një përpunues teksti ose një aplikacion fotografik dhe të dëgjojnë muzikë, një AIO me Atom që i kanë shumë prej tyre, çështja është kur një përdor makinerinë përtej kësaj, do t'ju duhet të azhurnoni softuerin ose të përdorni sisteme më të lehta.

     Duke iu kthyer pyetjes tuaj, në të kaluarën është e vërtetë që për shkak të vetë infrastrukturës KDE SC, ky ishte gjithmonë një sistem desktop dukshëm më i rëndë sesa ato të bazuara në GTK, ndryshimi që sot është krejt i papërfillshëm pasi me versionet e fundit të Qt është ka arritur të ekuilibrojë performancën e KDE SC me atë të GNOME - edhe pse është e vërtetë që KDE SC ende konsumon pak më shumë memorie sesa GNOME.

     Ky ndryshim kryesor është për shkak të arsyes që nxit ekzistencën e secilës prej dy desktopëve: GNOME, ndjekës i filozofisë Apple për MacOS, kërkon të sigurojë përvojën më të mirë të përdoruesit me sa më pak opsione të mundshme. Ata i përmbahen doktrinës minimaliste që sa më pak që përdoruesi duhet të zgjedhë ose personalizojë, aq më produktivë do të jenë ata me përdorimin e sistemit. Ata janë të bindur se thjesht duke u dhënë atyre opsionet "atyre u duhen vërtet" (vini re shprehjen time tallëse) përdoruesi do të jetë mirë, në të vërtetë ata nuk kanë nevojë për shumë më tepër dhe përkundrazi duke u paraqitur atyre më shumë mundësi për të arritur të njëjtën detyrë është kundërproduktive e së njëjtës Mënyrë se si njerëzit thonë "sa libra, tani nuk di çfarë të marr me vete!"
     Dhe ata kanë ndonjë arsye.
     Në fakt, për një përdorues mesatar, nga ata që fasiteojnë është e vërtetë që sa më shumë opsione t'u jepni aq më shumë do ta komplikoni, ata i shohin kompjuterët si gjëra magjike, kuti të zeza dhe si majmunë ata e dinë që nëse shtypin këtu një gjë ndodh dhe ata shtypin atje ndodh një tjetër. Për këta përdorues, shumica dërrmuese e përdoruesve përfundimtarë, një sistem i kufizuar është LENA.

     Për ne të tjerët që ndihemi disi të kufizuar me GNOME (megjithëse unë personalisht e vlerësoj pastërtinë dhe praktikën e aplikacioneve të tij) ekziston KDE SC pozicioni i të cilit është rrënjësisht i ndryshëm: «le t'i japim përdoruesit sa më shumë opsione dhe le ta zgjedhë se si ai dëshiron të përdorë çdo aspekt të sistemit.
     Në këtë mënyrë aplikacione të tilla si Gwenview (grafika, videot dhe shikuesit e animacioneve të KDE SC) janë shumë më të larta se Syri i varfër i Gnome, ashtu si dhe gjiri që ekziston midis Dolphin + Nepomuk + Strigi kundër Nautilus ose me të vërtetë ndonjë menaxher tjetër grafik i Skedarët ekzistues - në fakt Dolphin është sot menaxheri më i fuqishëm dhe fleksibël i skedarëve grafikë në çdo platformë.
     Përkundër këtij fleksibiliteti që ofron sistemi KDE SC në mënyrë që përdoruesi ta vendosë atë në mënyrën e vet të punës dhe sasia e opsioneve të ofruara nga secili aplikacion e bën atë një sistem më kompleks dhe të rëndë sesa GNOME, megjithëse, siç ju thashë sot , ngathtësia proverbiale e KDE nuk ekziston sot (në sistemet moderne, natyrisht) falë optimizimit të paketës së mjeteve Qt 4.8.
     Më në fund, ndërsa ambientet e bazuara në GNOME janë përgjithësisht statike dhe e detyrojnë përdoruesin të mësojë se si t'i përdorë ato dhe t'i adaptojë ato në rrjedhën e tyre të punës, KDE SC inkurajon përdoruesit të gjejnë mënyrën më të mirë për ta përdorur atë dhe për ta përshtatur me nevojat e tyre, kjo është arsyeja pse ju mund të gjejnë mijëra desktop që ekzekutojnë KDE SC dhe të gjithë do të jenë të ndryshëm ndërsa me desktopët Xfce ose GNOME ato do të jenë shumë më të ngjashme.
     Në rastin tim të veçantë, administrimi dhe përdorimi kryesor i sistemit bëhet përmes Yakuake dhe tmux, kështu që pasi të akomodoj disa gjëra të tilla si madhësia e shkronjave, shkronjat, antiaializat dhe detajet e panelit, unë përdor një KDE SC mjaft tradicionale
     Një tipar i fundit që do të doja të nënvizoja në lidhje me KDE SC (nga mijëra që ka) është kontrolli total që ka mbi dritaret: duke klikuar me të djathtën në kornizën e dritares ju hyni në menutë ku mund të përcaktoni se në cilën desktop është dritarja pyetja ose i gjithë aplikacioni, madhësia origjinale, vendi i ekranit dhe më shumë se një duzinë parametrash të tjerë.
     KDE SC është me të vërtetë një mrekulli që i siguron përdoruesit aftësinë për ta ndërtuar atë sipas pëlqimit dhe nevojës së tyre.

     ==== Sapo rishikova Netrunner për t'i dhënë fund komentit tim dhe kuptova që thashë një marrëzi të madhe: Netrunner nuk përzie GTK me Qt, ai përfshin disa aplikacione klasike si GIMP ose Inkscape që janë zhvilluar në GTK por pjesa më e madhe e aplikacioneve jane GTK, APOLOGJI !!! ====
     Koment 1: Lidhur me komentin tim: kur përdora Netrunner shumë më lart më dukej se kishte aplikacione GTK që zëvendësonin aplikacionet Qt natvias por e kuptoj që thashë një gjë budallaqe pasi rolet kryesore mbulohen nga aplikacionet GTK.

     Komenti 2: Netrunner siguron një ikonë për të hyrë në Yakuake (paneli që shpaloset nga skaji i sipërm), për ta përdorur atë më rehatshëm unë rekomandoj shkurtoren tradicionale të tastierës (Alt + F12) ose një që është më i përshtatshëm për ju, sipas përdorimit të tastierë dhe sistem, në rastin tim Super (i quajtur gabimisht Windows) + Esc.
     Komenti 3: Pas kthimit të menusë së aplikacioneve Kickoff në menunë origjinale KDE 4, zbulova se Netrunner vë theks të madh në disa aspekte "sociale" të rrjetës, pa dyshim interesante për disa përdorues, por krejtësisht e tepërt për mua.

     Le të shohim nëse një nga këto ditë na surprizoni me një shënim në lidhje me këtë sistem operativ ;-D
     Përshëndetje!

     1.    m dijo

      "Meqenëse rolet kryesore mbulohen nga aplikacionet GTK."
      Qt: fq

     2.    Germaine dijo

      Shpjegim i jashtëzakonshëm, për të parë nëse "magjistarët" e W $ ju tregojnë gjëra me kaq shumë
      detaje dhe shembuj.
      Epo, ju më keni nxjerrë nga injoranca ime me Linux. Unë u tërhoqa prapa si
      rreth 9 muaj për të provuar pa e ditur "as" këtë SO tërë jetën time që nga unë
      gishtat në një tastierë kam përdorur W $ sepse ishte ai që erdhi i instaluar dhe prekja e gishtave
      Po mësoja ta përdorja dhe «mut ...» jashtëzakonisht ... dhe formatuar në
      të dhëna, skedarë, kohë dhe madje edhe pajisje të formatuara dhe prishëse; une mesova
      për të trajtuar W $.
      Por tani dhe me ndihmën e san google dhe ju që me vetëmohim
      bashkëpunoj, kam mësuar shumë dhe tashmë e konsideroj veten të kem njohuri shumë themelore në
      Linux për ta bërë atë sistemin e vetëm në laptopin tim personal. Akoma në një netbook
      W $ ka mbetur për atë të punës, por sa më shpejt që të kem një shans a
      Mint ose një Fuduntu do t'ju vendosin.
      Në të gjithë këta muaj; Provova sa distro gjeta duke kërkuar atë ideal dhe mendoj
      që më në fund e gjeta në Netrunner, u përfshiva shumë me derivatet e Arch dhe me
      komandat për ta, u mësova me .deb dhe apt-get hehehe 🙂 (aftësi
      prej W $, duke kërkuar thjeshtësinë e një klikimi por pa ditur pse) Linux do
      mëson të mendosh dhe të mos jesh edhe një dele e kopesë.
      Shpresojmë që shumë prej atyre që lexojnë postimet dhe përdorin informacionin që gjejnë,
      lini mosmirënjohje dhe shkruaj një koment ose të paktën FALEMINDERIT
      që nuk kushton asgjë dhe ju bën të dukeni mirë, plus që është një stimul për ata që
      shkroi artikullin, duke e ditur që koha juaj nuk është e humbur.
      Miliona Faleminderit për gjithçka që kontribuoni.

     3.    MSX dijo

      "Shpresojmë që shumë prej atyre që lexojnë postimet dhe përdorin informacionin që gjejnë,
      lini mosmirënjohje dhe shkruaj një koment ose të paktën FALEMINDERIT
      që nuk kushton asgjë dhe ju bën të dukeni mirë, plus që është një stimul për ata që
      shkroi artikullin, duke e ditur që koha juaj nuk është e humbur.
      Miliona Faleminderit për gjithçka që kontribuoni. »
      E njëjta gjë më ndodh, padyshim që ekziston një pjesë e madhe e egos dhe nevoja për krijimin e zhvilluesve të secilit aplikacion, tema e ikonave, ngjyrave, çfarëdo qoftë.com, që nuk do të thotë se dikush është përjetësisht mirënjohës për të qenë në gjendje të zhyt dhëmbët e tyre në pjesën e sipërme të softuerit.

 11.   trosky dijo

  Epo, unë ofrova PCLINUX monty dhe mini - distro e shkëlqyeshme, e konsideroj # 1 [dhe kam provuar shumë] Unë madje e bleva DVD në internet [2 versionet.] Unë nuk jam mësuar të blej DVD në internet me siguri - por cilësia e këtij OS më bindën. Isshtë duke lëshuar kodrina distro të ngurtë. Na vjen keq për spanglish. Provoje !!