postmarketOS 23.06 vjen me përmirësime në mjedise dhe më shumë

postmarketOS

postmarketOS, është një sistem operativ softuerik pa pagesë dhe me burim të hapur në zhvillim, kryesisht për telefonat inteligjentë dhe tabletët, bazuar në Alpine Linux.

U njoftua lançimi i versionit të ri të postmarketOS 23.06, një version në të cilin u morën përmirësime dhe përditësime të ndryshme në mjediset e desktopit, përveç përpilimit për PineTab u përjashtua në këtë version, ndër të tjera.

Për ata që nuk janë në dijeni të postmarketOS, ata duhet të dinë se objektivi i projektit është ofrojnë një shpërndarje linux për telefonat inteligjentë që nuk varet nga cikli i jetës së mbështetjes zyrtare të firmuerit dhe nuk është i lidhur me zgjidhjet standarde të lojtarëve kryesorë në industri që përcaktojnë vektorin e zhvillimit.

Mjedisi i tregut postarOS është sa më i unifikuar dhe vendos të gjithë komponentët specifikë të pajisjes në një paketë të veçantë, të gjitha paketat e tjera janë identike për të gjitha pajisjet dhe bazohen në paketat Alpine Linux.

Risitë kryesore të postmarketOS 23.06

Në këtë version të ri të postmarketOS 23.06, zhvilluesit përqendruan një pjesë të madhe të punës së tyre në zbatimin e përmirësimeve në mjedise, pasi ky version thekson se zbatoi aftësinë për të përdorur mjedisin e përdoruesit të GNOME Mobile, i cili përdor një botim të GNOME Shell, i përshtatur për përdorim në telefonat inteligjentë dhe tabletët me ekran me prekje.

Komponentët GNOME Mobile në postmarketOS 23.06 bazohen në degën GNOME Shell 44 të Git, plus një version celular i aplikacionit GNOME Software është përgatitur për të menaxhuar instalimin e aplikacionit.

Sa i përket mjedisit Phosh, i bazuar në teknologjitë GNOME dhe i zhvilluar nga Purism për telefonin inteligjent Librem 5, ai është përditësuar në versionin 0.26. Krahasuar me versionin e mëparshëm të postmarketOS, në këtë version Phosh ka shtuar një shtesë të re për të shfaqur informacione rreth përdoruesit dhe thirrjet e urgjencës, shtojcat mund të vendosin cilësimet e tyre, dizajni i menysë së nisjes së shpejtë është përditësuar, animimi i ikonave në shiritin e statusit është zbatuar dhe konfiguruesi është përmirësuar.

Sa për Klasa Mobile e KDE-së, në këtë version postmarketOS 23.06 azhurnuar në versionin 5.27.5 (versioni 5.26.5 ishte dërguar më parë), i cili përfshin një rishikim të detajuar të atij të lëshuar më parë, plus ndërfaqja e programit për dërgimin e SMS/MMS është ndryshuar.

edhe seksmo (Simple X Mobile), bazuar në menaxherin e përbërë Sway dhe duke iu përmbajtur filozofisë Unix, mori një përditësim, i cili është versioni 1.14, në të cilin përpunimi i kalimit në modalitetin e gjumit është ridizajnuar, paneli sxmobar është përdorur për shiritin e statusit, the ikonat në shiritin e statusit janë zëvendësuar, komponentë për të punuar me MMS dhe regjistrime.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy në këtë version të ri:

 • Si parazgjedhje, instalimi i skedarëve me përkthime zbatohet dhe vendndodhja bazë ndryshohet nga C.UTF-8 në en_US.UTF-8.
 • Është vënë në funksion aftësia për të shpërndarë internetin në pajisje të tjera nëpërmjet një porti USB (lidhja USB).
 • Në imazhet e instalimit, madhësia minimale e fjalëkalimit është zvogëluar nga 8 në 6 karaktere.
 • Një kontroll i jashtëm i zërit dhe i dritës së prapme është zbatuar në telefonin inteligjent PineBook Pro.
 • Si parazgjedhje, versioni celular i aplikacionit Evince përdoret për të parë dokumentet.

Së fundi përmendet se në këtë publikim numri i pajisjeve të mbështetura zyrtarisht nga komuniteti nuk ka ndryshuar, që nga ajo kohë mbetet si në versionin e mëparshëm, U deklaruan 31 pajisje të mbështetura, por u hoq një pajisje dhe u shtua një pajisje.

Pajisja në fjalë është PINE64 PineTab që është hequr nga lista, pasi i ka mbaruar mirëmbajtja. Megjithatë, komponentët për përputhshmëria me PINE64 PineTab ato mbeten në degën e zhvillimit dhe mund të zhvendosen përsëri në degën e qëndrueshme nëse shfaqet një mbajtës. Ndër pajisjet e reja në listë është smartfoni Samsung Galaxy Grand Max.

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth tij, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe merrni

Së fundi nëse jeni të interesuar të jeni në gjendje merrni këtë version të ri, ju duhet ta dini këtë ndërtimet janë gati për PINE64 PinePhone, Purism Librem 5 dhe 25 pajisje të mbështetura nga komuniteti, duke përfshirë Samsung Galaxy A3/A5/S4, Xiaomi Mi Note 2/Redmi 2, OnePlus 6, Lenovo A6000, ASUS MeMo Pad 7 dhe madje edhe Nokia N900. Përveç kësaj, është ofruar mbështetje e kufizuar eksperimentale për më shumë se 300 pajisje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.