Pritini Video në Linux me Kdenlive

kdenlive, ai redaktues video i disponueshëm për sistemin tonë Linux është një nga (për mendimin tim të qartë) mrekullitë e aplikacioneve që ne kemi në dispozicion për t'u përdorur.

Vite më parë, kur isha ende përdorues i Windows-it, unë përdorja TMPGEnc për të prerë video, duke eleminuar kështu reklamat ose çfarë të doja. Sot me Kdenlive Mund të pres pjesë të një videoje, por gjithashtu mund të ndryshoj audion, të shtoj efekte, etj, e gjithë kjo në një mënyrë shumë të thjeshtë dhe intuitive.

Instalimi i Kdenlive

Asnjëherë nuk ka qenë kaq e thjeshtë, kërkoni në depon tuaj zyrtare për paketën kdenlive dhe instaloni atë.

Në ArchLinux do të ishte:

sudo pacman -S kdenlive

Në Debian, Ubuntu dhe derivatet do të ishte:

sudo apt-get install kdenlive

Hapja e Kdenlive për herë të parë

Kur të hapim Kdenlive për herë të parë do të na tregohet një magjistar konfigurimi, ai do të kontrollojë nëse kemi të instaluar gjithçka që na nevojitet (të tilla si vlc dhe ffmpeg), do të na pyesë se çfarë profili video duam të përdorim, nëse kemi një kamera në internet, etj. Këtu janë disa imazhe në lidhje me të:

Sapo të hapemi do të shohim diçka si kjo:

kdenlive-pastër Kjo është hapësira jonë e punës. Mbi të shohim menu (Skedari, Redakto, Projekti, etj), nën 3 zona që nga e majta në të djathtë përmban: Hapësirë ​​përmes së cilës skedarët multimedia mund të shtohen në projekt, video player në përdorim, dhe më në fund në të djathtë, player përmes të cilit është parë i gjithë projekti.

Më poshtë gjejmë kronologjinë e projektit, domethënë drejtkëndëshin e madh përmes të cilit vendosim videot ose fotot që duam në rendin e paraqitjes që duam. Në pjesën e majtë të kësaj zone do të shohim që thotë diçka si "Video 1", "Video 2", "Audio 1", etj, kjo do të thotë që ne mund të shtojmë disa video, disa audioja, jo vetëm një.

Shtimi dhe prerja e një video

Për të shtuar një video dhe për ta përdorur më vonë, duhet të klikojmë në butonin me simbolin plus (+) që gjendet në zonën në të majtë sipër. Mos harroni kur përmenda pikërisht më lart se ekzistonte një hapësirë ​​përmes së cilës shtohen skedarët multimedia? … Epo, + është në atë zonë, klikoni mbi të dhe do të hapet një dritare që do t'ju lejojë të kërkoni videon e dëshiruar.

Kur ta shtojnë, do të shfaqet një dritare e vogël që mund t'i tregojë se videoja nuk përputhet me profilin që ata kanë zgjedhur në fillim, nuk ka rëndësi, ata japin profilin e azhurnimit dhe kaq:
profili i azhurnimit kdenlive

Do të shfaqet në të njëjtën kuti ose zonë, thjesht tërhiqeni atë në zonën më të madhe poshtë (kronologjia ose projekti) dhe voila, riprodhuesi i klipit do të aktivizohet (zona qendrore sipër), ju do të shihni skedarin në rresht poshtë, etj Do të dukej kështu:

kdenlive

Kur kemi shtuar klipin është çështje e thjesht kërkimit të pikës, minutës dhe sekondës në të cilën duam të bëjmë prerjen dhe të vendosim vijën vertikale atje, atëherë klikojmë me të djathtën + prerë dhe do të ndajmë skedarin e videos kështu : kdenlive-prerë

Për të fshirë pjesën e padëshiruar, ne klikojmë mbi të dhe shtypim [Fshi] në tastierën tonë. Nëse ajo që duam është të fshijmë vetëm një fragment të videos, atëherë do të duhet të bëjmë dy prerje, në mënyrë që të kemi tre fragmente të videos, e para që korrespondon me pjesën e parë të klipit, një e dytë dhe më e vogël kjo është ajo që ne do të eliminojmë, dhe një pjesë e fundit që është vazhdimi normal i videos. Ne zgjedhim atë që duam ta fshijmë dhe e fshijmë atë, pastaj bashkojmë (duke përdorur miun) të dy fragmentet. Këtu ju tregoj një pamje të ekranit se si duken të tre fragmentet pasi keni bërë dy prerje:

kdenlive-prerë2 Sapo të hiqet fragmenti që duam të eleminojmë dhe pjesa tjetër të bashkohet, ne vazhdojmë të Procesi o suvatoj videon, për ta nxjerrë atë tashmë në një format si avi, mp4 ose të ngjashëm.

Nga rruga, nëse dëshironi të ndryshoni audion dhe vendosim një këngë apo diçka të tillë, së pari duhet të heshtim ose të heshtim videon që shtojmë, për këtë ne klikojmë në simbolin e parë të videos që shfaqet në të majtë të videos, shfaqet një ikonë e një bllokimi dhe në të djathtën e saj ikonat e videos, Mute është e para nga dy të fundit. Pastaj thjesht shtojmë skedarin nga audio dëshiruar duke përdorur butonin + me të cilin ne shtojmë videon dhe pastaj futim skedarin e zërit aty ku thotë Audio 1, këtu është një pamje e ekranit:

kdenlive-mp3

Natyrisht, ne gjithmonë rekomandojmë të mos përdorni skedarë të mbrojtur nga e drejta e kopjimit dhe kështu me radhë ... thuaj jo shkeljes së të drejtës së autorit. Gjithsesi dhe kjo është që të ketë një prodhues më të mirë të përfunduar dhe më profesional nëse u nevojitet, ata mund të ndihmojnë veten e tyre në disa studio mastering ose përmirësoni cilësinë e skedarit audio, gjithsesi gjithmonë kërkoni skedarë 256kbps.

Më në fund përpunimi dhe nxjerrja e videos

Për të përfunduar me redaktimin, tani duhet të nxjerrim videon në formatin që duam, webm, avi, mp4, etj. Për ta bërë këtë, klikoni në butonin Procesi o suvatoj e cila tregohet nga rrethi i kuq.

Do të shfaqet një dritare që na pyet se ku do ta vendosim videon dhe formatin (si dhe opsione të tjera më të përparuara që unë personalisht rrallë i ndryshoj) Kur nga lista e majtë zgjedhim formatin e daljes (unë përdor ueb) dhe kemi themeluar dosjen ku do të jetë më në fund video, klikojmë në opsionin Dosja RenderKëtu është një pamje e ekranit:

kdenlive-jep

Fund!

Epo asgjë më shumë për të shtuar. Kjo është në thelb se si të prerë videot me të Kdenlive dhe pak më shumë, si ta ndryshoni audion

Shpresoj të ketë qenë e dobishme për ju, këtu nuk kam përdorur filtra ose efekte ose ndonjë gjë tjetër, kur mësoj pak më shumë publik në lidhje me këtë, edhe nëse dikush dëshiron, ata janë të mirëpritur të publikojnë përvojat dhe këshillat e tyre për këtë.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

36 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lol dijo

  Postim i shkëlqyeshëm i mikut.

  Nga rruga, unë kurrë nuk e di se çfarë bitrate është i përshtatshëm për të përpunuar video dhe / ose audio.

  Nëse ngarkoj shumë, krijoj skedarë të mëdhenj dhe nëse vendos një vlerë shumë të ulët, cilësia e imazhit është e keqe.

  Si llogaritet kjo?

  Ju faleminderit.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin

   Rreth bitrate ... asnjë ide, unë gjithmonë e lë ashtu siç vjen si parazgjedhje, ashtu si Google këtu shpjegon jep disa lidhje të dobishme.

   të fala

   1.    Miguel Angel dijo

    Në kohët e mia "güindoseros" unë lëvizja me bitrate prej 1500-2100 të cilat ishin të rekomanduara për formatin CVD (Disku i Kinës, një rregullim më pak i rreptë i mpeg-2 sesa ai i përdorur në DVD. Kam përdorur për të gjeneruar skedarë përreth 1 GB për një film 90-100 minutësh dhe ekuilibri midis cilësisë dhe madhësisë dukej i duhur për atë që doja. Shpresoj të shërbejë si referencë.
    Një përshëndetje.

 2.   juansantiago dijo

  Përshëndetje, le të shohim nëse dikush mund të më ndihmojë, të paktën chapulín e kuqe. Kam instaluar kdenlive në linuxmint 17 mate, kam pasur disa probleme gjatë instalimit, në atë kohë duket se serverat repos ubuntu nuk kanë funksionuar shumë mirë, unë mendoj se përfundova duke instaluar nga repo debian, dhe tani kur bëhet fjalë për interpretimin unë po mungojnë shumë codec, për kuriozitet po më mungojnë ato falas, dhe ai që përdor është webm, menuja ngarkon profile të reja përpunimi nuk ul asgjë, dhe repot e rekomanduara nga disa bloge për kode, konsola më thotë se nuk janë gjetur

  1.    i papërpunuarBasic dijo

   Ju mund të gjeni karkalecin e kuq ose disa personazhe të tjerë të pabesueshëm që mund t'ju ndihmojnë në forumin tonë:

   forum.fromlinux.net

   Përshëndetje ..

   1.    juansantiago dijo

    Problemilla për t'u regjistruar në forum, më kërkon një Captcha por nuk më tregon imazhin ose fushën

    limuntmint 17 mat / mozilla

   2.    juansantiago dijo

    gati, e pashë, hile e mirë

  2.    JuanPe dijo

   Ju është dashur të instaloni pëlhurën e varësisë Qt në sistemin tuaj gtk.

 3.   xhemin-samuel dijo

  Unë e dua dekoruesin e dritareve që vendosët në KDE

 4.   eliotime3000 dijo

  Dhe unë ha një kafshë duke përdorur Adobe Premier për të redaktuar videot.

  Gjithsesi, këshillë e mirë.

 5.   Oscar dijo

  Isshtë një program i shkëlqyeshëm, faleminderit për përhapjen e tij!

 6.   JuanPe dijo

  Epo, ai që ndalet së vizituari këtë faqe në internet pasi ka parë se si i fshini komentet sepse ju duket sikur ju nuk e keni humbur, respekton askënd

  1.    JuanPe dijo

   redakto: Jam i verbër

  2.    nano dijo

   Askush nuk fshin asgjë, sistemi thjesht akoma nuk ju akrediton si "të besueshëm" sepse keni pak komente dhe ato shkojnë drejtpërdrejt në moderim ... domethënë, ato duhet të aprovohen dhe ne nuk po lexojmë "moderimin në pritje" 24 / 7

 7.   francisco dijo

  Nuk e kam provuar por duket interesante në momentin që përdor Openshot dhe për gjëra të thjeshta është mirë.

  Përshëndetje.

 8.   xphnx dijo

  Unë ju lë disa mësime shumë të mira dhe të rekomanduara në lidhje me Kdenlive http://www.youtube.com/watch?v=pTd5voGVoxo&list=PLC5352FB1B3F614CF. I njëjti autor ka edhe disa video rreth Gimp.

 9.   kockat dijo

  Hmm interesante.
  A është e mundur të modifikoni video që janë regjistruar aksidentalisht vertikalisht?
  Nuk kam nevojë të rregulloj pozicionin, thjesht të pres copa dhe kaq, problemi është që kur hap programin redaktues X, imazhi rrotullohet për tu përshtatur, dhe kur ruan ndryshimet ... imazhi qëndron i rrotulluar.
  Pershendetje

  1.    juansantiago dijo

   Me kdenlive në "shtoni efekte" do të gjeni: rrotulloheni dhe transformoni, ndryshoni dhe zmadhoni, prerë, ndryshoni madhësinë. Me këtë ju duhet të argëtoheni për një kohë.

 10.   Anonimo dijo

  Provoni OpenShot, ato vijnë të instaluara në crunchbang linux, është mjaft e mirë dhe e lehtë, është luajtësi vlc i redaktorëve sepse mbështet të gjitha formatet ose më shumë sesa vlc player.

  1.    juansantiago dijo

   Vite më parë ndalova përdorimin e Openshot sepse ishte i paqëndrueshëm, u mbyll vetvetiu (jo vetëm që më ndodhi) dhe ndërfaqja grafike, jo shumë e saktë në funksionet drag-and-drop etj, kdenlive ishte gjithmonë më e qëndrueshme dhe me mundësi më profesionale .

   Unë duhet të provoj Openshot përsëri vite më vonë

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Jemi dy prej nesh U_U… OpenShot dukej fenomenal, i shkëlqyeshëm, por kaq shumë paqëndrueshmëri më bëri ta lë mënjanë. Pastaj takova Kdenlive dhe mirë l OpenShot? … Kam harruar fjalë për fjalë që ekzistonte, kujtova se ishte një opsion tani me këto komente.

    1.    Anonimo dijo

     Po, është e paqëndrueshme, por po përmirësohet. Ata lëshuan një fushatë Kickstarter që u financua për të lëshuar versionin 2.0 ndër-platformë, me instalues ​​për Linux, Mac dhe Windows.

     1.    Anonimo dijo

      Ata kërkuan 20 mijë dhe ngritën 45 mijë. Projekti është pothuajse i plotë, por zhvilluesi u bllokua në zhvillimin e instaluesit për Windows.

      https://www.kickstarter.com/projects/421164014/openshot-video-editor-for-windows-mac-and-linux/posts/441132

     2.    juansantiago dijo

      Për fat të mirë unë nuk u vura një € të vetme atyre, nëse ata përdorin një qindarkë timin për ndonjë gjë që lidhet me mollëzat, të tilla si paketimi për virusin e thënë, unë do ta ndieja atë ndjenjë midis neveritjes dhe dhunës që është përsëri shumë e pakëndshme

 11.   lecka dijo

  Kjo mund të bëhet edhe me avidemux që tabiem është burim i hapur dhe nuk peshon shumë

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po po sigurisht, Avidemux shërben gjithashtu për të njëjtin qëllim.

 12.   falas dijo

  Ku mund të gjeni tema, për të ndryshuar pamjen.

 13.   nexus6 dijo

  L
  E
  E
  E
  E
  N
  T
  O
  O
  O
  O
  O

 14.   kk dijo

  ka disa ndryshime me avidemux

 15.   NeoRanger dijo

  Unë krijoj tituj për klipet, por ato nuk mund të redaktohen pasi të krijohen. A mund të më jepni një dorë me këtë?

  Përshëndetje!

 16.   Wilberth dijo

  Faleminderit shumë, udhëzuesi juaj i shpjeguar shumë mirë.

 17.   Carlos dijo

  Ndihmoni të kem një video që nuk mund ta hap në kdenlive shfaqet ky mesazh
  Klipi juaj nuk përputhet me profilin e projektit aktual.
  Asnjë profil ekzistues nuk u gjet që të përputhet me vetitë e klipit.
  Madhësia e klipit: 640 360
  fps: 30
  Më duhet ta redaktoj, por duke e bërë dhe duke e bërë atë kthehet në video të pavlefshme
  faleminderit për ndihmën tuaj

  1.    elav dijo

   Sipas përvojës sime, Profili ose Profili në këtë rast nuk ka asnjë lidhje me rezultatin e videos. Ju mund të përdorni Profilin që dëshironi, në fund të fundit ajo që ka rëndësi është formati në të cilin eksportoni videon, të cilën mesa duket nuk po e përdorni atë të saktën.

 18.   Ekzekuil dijo

  Faleminderit shumë për tutorialin, po filloj në këtë softuer falas dhe audio dhe video janë zakonisht pikat më problematike për tu përshtatur

  Një përshëndetje

 19.   Rafael dijo

  Shkëlqyeshëm programi dhe ju që gjithmonë kontribuoni me gjëra të dobishme