Hyrje në një Rrjet me Softuer të Lirë (I): Prezantimi i ClearOS

Përshëndetje miq!. Ne fillojmë një seri artikujsh që do të na ndihmojnë të Njoftohemi me mënyrën e implementimit të një rrjeti biznesi të bazuar plotësisht në softuerin e lirë. Ata që kanë ndjekur artikuj të mëparshëm në Samba, ata verifikuan që ne u ndalëm në Lidhja e një Debian me një Kontrollues Domeni në stilin Microsoft Windows NT.

Pse?

Për shkak se ne besojmë se nëse vazhdojmë me Unionin e Domeneve të Microsoft-it, të shpërndarë në mënyrë të padiskutueshme në shumicën e Rrjeteve të NVM-ve (Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme) të paktën në vendin tim, Kubë, NUK do të ndihmonim në përdorimin dhe zhvillimin e sistemeve ekuivalente falas dhe të efektivitetit të provuar në praktikë si ClearOS, Zentyal dhe të tjerët.

Praktika është kriteri më i mirë i së vërtetës.

Unë kam bashkëpunuar në instalimin në 4 kompani të ClearOS 5.2sp1, njëra prej tyre me më shumë se një vit funksionim. Numri më i madh i përdoruesve dhe ekipeve në njërën prej tyre është pak më shumë se 50. Në të gjitha rastet, ClearOS funksionon në makina virtuale dhe klientët variojnë nga XP, Seven, serveri Windows 2003 dhe disa që një stacion tjetër me Debian ose Ubuntu.

Në të gjitha rastet, administratorët e preferojnë atë ndaj një Direktori Active të Microsoft për shkak të:

 • Administrim i thjeshtë përmes një ndërfaqeje në internet
 • stabilitet
 • Mundësia e implementimit të disa shërbimeve në një mënyrë jashtëzakonisht të thjeshtë në një kompjuter të vetëm, siç janë: Firewall, Proxy server, Mail server, etj.
 • Lehtësia e rikuperimit të të gjithë sistemit në rast të një dështimi total të serverit.
Ju lutemi të gjithë lexuesve, ju lutem, së pari të shikojnë të gjitha përfitimet që ofrojnë këto sisteme operative, dhe vetëm më vonë u mungon ajo që nuk mund të bëjnë në krahasim me të tjerët.

Ne zgjodhëm ClearOS mbi Zentyal për shkak të preferencës personale. Nuk ka mistere. 🙂

Prezantimi i ClearOS

Sipas faqes zyrtare të ClearOS, ky nuk është asgjë më shumë sesa një Sistem Operativ për kompjuterët, i cili ofron shërbime të aplikimit dhe siguri të rrjetit në nivelin e ndërmarrjes, në tregun e Ndërmarrjeve të Biznesit të vogla ose të mesme.

Lejon organizatën të mbrojë nga kërcënimet e jashtme; imponon politikat e daljes dhe jep produktivitet më të madh përmes përdorimit të shërbimeve të integruara.

Që nga lëshimi Pastro OS 6.1, shpërndarja është ajo e një sistemi operativ për serverat dhe stacionet e punës, i ndërtuar nga burimet e Red Hat Enterprise Linux, sipas Wikipedia.

Shpërndarja e fundit e qëndrueshme e ClearOS është 6.4sp1, dhe versioni i tij për 32 bit mund të shkarkohet këtu.

Karakteristikat e tij kryesore sipas Wikipedia në anglisht, janë:

 • Firewall (iptables).
 • Sistemi i parandalimit dhe ndalimit të ndërhyrës. (gërhij).
 • Rrjetet Virtuale Private (PPTP, OpenVPN).
 • Proxy në internet me filtër përmbajtje dhe antivirus (Squid dhe DansGuardian).
 • Serveri i postës (Webmail, Postfix, SMTP, POP3 / S, IMAP / S).
 • Vegla për grupe (Kolab).
 • Baza e të dhënave dhe serveri i uebit (lehtë për tu zbatuar një server LAMP).
 • Ndani printerët dhe skedarët. Kontrolluesi i domenit. (Samba dhe CUPS).
 • «Aksione fleksibël»O Ruajtja e Protokollit Multi që mbështet CIFS, HTTP / S, FTP / S dhe SMTP.
 • MultiWAN (Projektim Tolerant i Fajit në Internet).
 • Raporte mbi statistikat dhe shërbimet e sistemit (MRTG dhe të tjerët).
 • Administrimi total përmes ndërfaqes në internet.

¿Si të instaloni ClearOS? Në faqen zyrtare të internetit ka shumë dokumentacion, për fat të keq në anglisht.

Instalimi i tij është aq i lehtë sa ai i një Zentyal, dhe shumë më i lehtë sesa ai i një Direktori Active të Microsoft të instaluar dhe konfiguruar mirë.

Pasi të arrini në Panel, mund të menaxhoni ClearOS tuaj përmes një shfletuesi, duke treguar https://centos.amigos.cu:81.

Unë gjithashtu mund të bëj një hap pas hapi prej 6.4, nëse Elav shkarkon atë version për mua. 🙂

Versioni i përdorur për të bërë artikujt është Ndërmarrja ClearOS 5.2sp1. Dhe mos më thuaj që është e vjetër, është e vitit 2010, dhe të paktën në Kubë Windows 2000, 2003 dhe madje 2008 përdoren akoma shumë! 🙂

Po miq, sepse e kam kuptuar që Versioniti Isshtë një sëmundje e shumicës së përdoruesve të Softuerit të Lirë.

Në një nivel biznesi, shumë herë nuk kemi mundësi të vuajmë Versioniti. Dhe historia e Guatemalës Augusto Monterroso është përmbushur plotësisht, të cilën unë do ta modifikoj shumë pak me lejen e autorit të saj: «Kur ai u zgjua, dinosauri XP ishte ende atje« :-)

Miliona kinezë së shpejti do të shkëmbejnë XP për Ubuntu sipas komenteve në Fshatin WWW.

Le të mundësojmë mundësinë e caktimit të guaskë / shportë / bash për çdo përdorues në ClearOS tonë PARA se të krijoni të parin.

Për të mbrojtur serverin nga mundësia që ndonjë nga përdoruesit e tij mund të fillojë një sesion përmes konsolës ose përmes ssh, nga default cakton predhë / sbin / nologin për çdo përdorues që është krijuar.

Për të ndryshuar atë karakteristikë, ne duhet të bëjmë sa vijon:

 • Pas instalimit dhe konfigurimit të shërbimeve që zgjedhim, dhe PARA krijimit të përdoruesit të parë në Drejtori, në vetë serverin ne shtypim Ctrl+Alt+F2 për të filluar një sesion konsolë si përdorues rrënjësor.
 • Ne editojmë skedarin / etc / system / webconfig përmes redaktorit nano, dhe shtoni rreshtin e mëposhtëm në fund:
lejoj_shell = 1
 • Ne i ruajmë ndryshimet me Ctrl + ose dhe ne e lame redaktorin me ctrl + x
 • Ne rifillojmë shërbimin konfigurim i faqes në internet
/etc/init.d/webconfig rinisni
 • Për të mbrojtur hyrjen në server nga SSH, ne editojmë skedarin / Etc / ssh / sshd_config, dhe shtoni rreshtin e mëposhtëm në fund:
Rrënja AllowUsers
 • Pas ruajtjes së ndryshimeve, ne rifillojmë shërbimin ssh
/etc/init.d/sshd rinisni
 • Ne mbyllim sesionin dhe kthehemi në konsolën e internetit duke përdorur Ctrl + Alt + F7.
 • Ne shkojmë te «Drejtoria» Llogari »Përdoruesit», dhe kur krijojmë një përdorues të ri, do të shohim që në fund të faqes së pronave të na tregohet një listë zbritëse me anë të së cilës mund të zgjedhim se cili do të jetë predhë të përdoruesit në fjalë.

48

Në këstet e ardhshme do të shohim:

 • Rrjeti SWL (II): Ubuntu 12.04 dhe ClearOS. Vërtetimi i LDAP.
 • SWL e kuqe (III): Wheezy dhe ClearOS. Vërtetimi i LDAP.
 • SWL e kuqe (IV): Wheezy dhe ClearOS. Punoni jashtë linje në laptopë dhe pajisje të lëvizshme.
 • SWL e kuqe (V): Skedari i serverit përmes Samba.
 • Bashkohuni me Windows XP dhe Windows Seven në një Kontrollues Domain ClearOS.
 • Dhe të tjerët …

qartë-përdoruesit

Dhe aktiviteti për sot ka mbaruar, Miqtë !!!.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

26 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eliotime3000 dijo

  Interesante ... E vërteta është se RHEL / CentOS është mjaft e diskutueshme për sa i përket shpërndarjes së saj në vendet e ndaluara, por nuk ka dyshim se është shumë në të njëjtin nivel me Debian dhe Slackware, kështu që këto derivate mund të na ruajnë lëkurën në shumë raste.

 2.   Ernesto Infante dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm .. Po pres këstin tjetër .. por kam pyetje rreth tij ..
  Si të zbatojmë serinë e madhe të ndalimeve të 127? Because., Sepse me AD të MS është shumë e lehtë të vendosësh përdoruesit me anë të një loop.

 3.   juanjo dijo

  Informacioni që po jepni është shumë interesant, unë do të pres dërgesat tuaja të rradhës.

 4.   Fatkeq dijo

  Artikull shumë i mirë

 5.   dante_19 dijo

  Të dashur miq, unë jam gjithmonë duke kërkuar zgjidhje të reja në nivelin e mikro-ndërmarrjes dhe është një kënaqësi e vërtetë t'i lexoj ato çdo ditë.

  Pd: riparoni lidhjen e manualit të instalimit.

 6.   Luani dijo

  Po zotëri, Clear OS, unë kam një 5.4 që funksionon për 2 vjet në një rrjet prej rreth 40 kompjuterash pa ndonjë problem.

  Unë gjithashtu kam instaluar 6.3 (mendoj) për disa muaj dhe i përsosur

 7.   KZKG ^ Gaara dijo

  Fico, ju që duhet të keni provuar Zentyal dhe tani ClearOS, cili është mendimi juaj duke krahasuar këto dy?

  1.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

   Pyetje e vështirë, por unë preferoj ClearOS sepse nëse modifikoj cilësimet në nivelin e konsolës, webmin i respekton ato. Të paktën, deri në Zentyal 3.0, i cili ishte i fundit që provova, nëse ndryshoj ndonjë konfigurim në nivelin e konzollës, Zentyal e zëvendëson atë kur ruan ndryshimet në konsolën e administrimit të uebit.

   ClearOS 5.2 fitoi çmime për dy vjet rresht. Kontrolloni në Wikipedia në anglisht.

   KZKG ^ Gaara, unë preferoj ClearOS dhe në të vërtetë e kam instaluar në 4 kompani prodhimi. Shpresojmë dhe unë mund ta lidh veten me një 6.4

   1.    është Ozkan dijo

    Të dyja janë gjithashtu të dizajnuara në mënyrë që të mos keni nevojë të prekni terminalin në çdo kohë. Me Zentyal nuk ka qenë keq për mua, nuk është më pak e vërtetë që "modelet" janë disi komplekse për t'u konfiguruar, por zakonisht vetëm për kallamarët (përcaktoni proxy_parent).
    Dhe po, unë dua të përdor ClearOS, pasi nuk kam luajtur një .deb për disa muaj

 8.   Rabba dijo

  ke mirë e pikturon këtë seri artikujsh dhe shpresoj në dërgesat e radhës!

 9.   Federico Antonio Valdes Toujague dijo

  Faleminderit të gjithëve për komentet tuaja !!!

  1.    joni127 dijo

   Lidhja rreth instalimit hap pas hapi është e gabuar.

   Përshëndetje.

 10.   pançomora dijo

  Uau, ai informacion i mirë, e vetmja gjë që dija ishte Zentyal dhe kisha një përshtypje të këndshme me ClearOs ..

 11.   Frank Gamarra de Souza dijo

  Shumë interesante, po pres pjesën e dytë. Përshëndetje nga Peruja !!

  1.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

   Epo, i dyti në https://blog.desdelinux.net/red-swl-ii-ubuntu-12-04-y-clearos-autenticacion-ldap. A keni shkarkuar Hap pas Hapi në imazhe? Kompakt është i lehtë dhe ndihmon për të kuptuar emrin e domain, emrat e përdoruesve, IP, etj. Që përdor në artikuj.

   1.    Eufori dijo

    Lidhja për të shkarkuar imazhet e instalimit është e gabuar, ajo ka vetëm: "http: //instalacion.tar.gz/"

    Kanë nëse mund ta korrigjojnë.

    Shumë falemnderit.

 12.   Emmanuel Acuna dijo

  Natën e mirë të gjithëve =).

  Po pyesja nëse dikush ka një lidhje ku ekziston një udhëzues i ngjashëm me këtë, por duke përdorur Zentyal.

  Shumë falemnderit.

  1.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

   @ KZKG ^ Gaara: Përgjigja ime fillestare ishte paksa diplomatike, por personalisht unë e konsideroj ClearOS një produkt më Profesional sesa Zentyal. Në fakt, e përsëris që e kam të instaluar në 4 kompani në prodhim. Unë nuk kam instaluar asnjë Zentyal. Nëse e kam provuar, nga versioni 2 deri në 3.0.1 amd-64bits dhe nuk më bind aspak. Më e pakta që dua është një program i ndezur mbi këtë temë. Secili të përdorë atë që i përshtatet më shumë.

   @Emanuel Acuña: Në faqen zyrtare të Zentyal ka dokumentacion të bollshëm dhe në Spanjisht - Zentyal është zhvilluar nga kryesisht Spanjollë - të cilin mund ta konsultojë ose ta shkarkojë. Kam shkarkuar vetë dokumentacion shumë të mirë nga atje.

   Sidoqoftë, në ClearOS, dokumentacioni më i mirë është në anglisht.

 13.   Camilo dijo

  Mirembrema

  Artikulli është shumë interesant, por manuali hap pas hapi nuk shfaqet, a mund ta ngarkoni përsëri, ju lutemi ose ta dërgoni në emailin tim andresperafan@hotmail.com

  falënderim

  1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Mirëmëngjes Camilo !!!. Nëse ata nuk e rregullojnë lidhjen, unë do t'jua transmetoj sonte. A është kjo tani nuk kam imazhe. Dhe faleminderit për komentin tuaj.

   1.    Jezu dijo

    mund të ngarkoni se si të krijoni shtojca ose paketa për clearos? te lutem me duhet shume.

   2.    Nightwolf dijo

    Si mund të ngarkoj ISO-në e ClearOs 6.4 SP1

 14.   alberto dijo

  komente shume te mira dhe clearOS eshte me e mira se paku me pelqen dhe eshte ajo qe perdor

 15.   Nightwolf dijo

  Si mund të ngarkoj ClearOS 6.4 SP1
  Unë kam iso

 16.   Nightwolf dijo

  ku është më e lehtë dhe më e shpejtë të ngarkosh iso-në e clearos 6.4 sp1 e kam

 17.   Nightwolf dijo

  ku është më lehtë dhe më shpejt të ngarkosh iso-në e clearos 6.4 sp1 Unë kam iso