Ikona të reve

Cloudgizer: një softuer që duhet ta dini nëse jeni krijues uebi

Nëse jeni një zhvillues dhe i jeni përkushtuar zhvillimit të faqes në internet, mund t'ju interesojë ky artikull në të cilin do t'ju prezantojmë një projekt të ri për kodin Cloudgizer, një projekt të ri me burim të hapur që zhvilluesve të internetit mund t'ju pëlqejë shumë për shkak të karakteristikave të tij.

pyark-piton

Pycharm: një mjedis zhvillimi për Python

Këtë herë do të shfrytëzojmë rastin të flasim për PyCharm, i cili është një IDE multiplatform (mjedis i integruar zhvillimi) i përdorur në fushën e programimit, ai ka dy versione, njëri që është i ndarë në kumunitet dhe edicion edukativ që lëshohen nën licencën Apache. ..

Variablat 101: Njohja e kompjuterit tuaj

Mënyra se si kompjuteri juaj ruan informacionin jo vetëm që ju lejon të kontrolloni postën tuaj dhe të luani lojëra, por është thelbësore për ata që duan të fillojnë të programojnë zgjidhje të vogla në botën e informatikës.

Zgjedhja e gjuhës tuaj të parë të programimit

Hapi i parë në rrugën e programimit është të zbuloni gjuhën që i përshtatet më mirë nevojave tuaja, në këtë artikull do të shohim disa nga aspektet më të rëndësishme të gjuhëve të ndryshme të programimit dhe si të dini se cilën të zgjidhni për të filluar programimin.

Le të fillojmë programimin e vitit

Increasinglyshtë gjithnjë e më e nevojshme të mësosh një gjuhë programimi, këtu do të shohim disa nga konceptet kryesore për të gjeneruar një kod elegant dhe të qëndrueshëm.

Programimi: Psikologjia e Kompjuterëve

Ne të gjithë jemi të lidhur ngushtë me programimin, qoftë si përdorues, si administrator, si vetë programues, por në fund të fundit është diçka ...

Përplas

Si të keni llotarinë tuaj në Linux

Ne ju tregojmë komandat Bash përmes të cilave gjeneroni numra për një lotari, ne gjithashtu ju tregojmë ExpertLotto, një program i shkëlqyeshëm i lotarisë.

Servo, i riu nga Mozilla.

Mozilla në padurimin e saj për të përmirësuar Firefox na paraqet diçka të re, për t'i dhënë përparim strukturës së kësaj ...

Si të instaloni SFML në Manjaro

SFML është një bibliotekë për krijimin e videogames, e cila është shkruar në gjuhën programuese të orientuar drejt objektit ...

/ bin / bash

Teoria e Bashit

0. Indeksi Gjërat që u ndodhin shumicës së njerëzve Struktura e një skenari Shtypni në ekran ...

Gedit evoluon në IDE

Kursi CS50 Harvard MOOC Çfarë më lejoi të zbuloj këtë funksionalitet të ri Ndër gjërat që bëj këto ditë,

Hyrje në D-Bus

Nëse keni qenë në Linux për disa kohë, mund të keni menduar se çfarë është D-Bus. D-Bus është një përbërës i integruar ...

LibreSSL: pse OpenSSL nuk ka zgjidhje

Ne shpjegojmë pse problemi me SSL nuk ka një zgjidhje të menjëhershme dhe mungesën e përgjigjes nga OpenSSL pasi që ky defekt ka një copë toke.

LLVM / Zhurma. U GCC e çmendur?

Unë kisha për të shkruar një postim në lidhje me këtë polemikë të botuar në LWN. Dhe a është që përpiluesi LLVM / Clang ka filluar të ...

Kuadri i granitit (Vala, Gtk)

Graniti është zhvilluar nga njerëzit në ElementaryOS, dhe është një Kornizë që ofron Widgets të ndryshme për ...

Grafiku i fatit në Python

Duke lexuar artikullin e KZKG ^ Gaara mbi "fatin", u kujtova shkrimin Python që shkrova pak kohë më parë, kështu që mund të shihja ...

Hapat e parë me Python + Qt # 1

Ky udhëzues është i përqendruar në mësimin e përdorimit të kornizës QT duke përdorur Python si një gjuhë programimi, për këtë ...

Jumpsuit për fillestarë, Pjesa 1

Pasi kam filluar të mësoj C #, unë kam vendosur të filloj këtë kurs të vogël, të jem në gjendje të jap mësim në një mënyrë themelore ...

Hyrje në NodeJS + SailsJS

Përshëndetje për të gjithë komunitetin! Emri im është Bruno, dhe kam përdorur DesdeLinux për ca kohë si përdorues. Është koha për…

Boostrap në dispozicion 2.2

Duke rishikuar burimin tim sot e gjej veten në developloweb.com, versioni Boostrap 2.2 është i disponueshëm. Kjo kornizë e njohur CSS ...

Shihni FromLinux në 3D

Po, do të ishte mirë të isha në gjendje të shfletoja Blog-in duke përdorur teknologjinë 3D, por qëllimi i artikullit tim nuk është askush tjetër ...

Gedit gati për përdorim

Gedit… për programuesit

Disa kohë më parë kisha folur për Sublime-text, një redaktues teksti shumë, shumë i plotë, dhe shumë funksione të tij.

Ndjeshmëria në Samba

  Samba mund të lejojë që një sulmues të shkaktojë mohimin e shërbimit. Një dobësi është njoftuar në Samba që ...

Ana e errët e Java-s

Kam gjetur një artikull mjaft interesant, burimi është DarkReading.com dhe autori është Kelly jackson Higgins. Unë ju lë ...

Mësoni Python: Kapitulli 7

Me kaq shumë telashe, kisha harruar t'ju them se kapitulli 7 i udhëzuesit të shkëlqyeshëm është tashmë i disponueshëm ...

Në dispozicion Bluefish 2.2.0

Versioni 2.2.0 i një prej redaktorëve të mi të preferuar HTML sapo është lëshuar me lajme interesante: Bluefish. Bluefish 2.2.0 është ...