Dataverso: Softuer i ruajtjes së të dhënave të kërkimit me burim të hapur

Projekti Dataverso: Depoja e të dhënave kërkimore SW

Projekti Dataverso: Depoja e të dhënave kërkimore SW

Herë pas here, ne zakonisht ecim nëpër fushën shkencore për të mësuar dhe shpërndarë zhvillimet, kërkimet dhe iniciativat shkencore që lidhen ose bazohen në përdorimin e softuerit të lirë dhe burimit të hapur. Për këtë arsye, në raste të tjera, në kohën e duhur dhe të duhur, kemi arritur të bëjmë të ditur jo vetëm lajmet që kanë të bëjnë me krijimin ose përdorimin e sistemeve operative (shpërndarjet) falas dhe të hapura bazuar në GNU/Linux për fushën shkencore, por në projekte si OpenDreamKit dhe Projekti Jupiter.

Dhe këtë herë, radha është për një nismë të madhe dhe shumë të vlefshme shkencore të quajtur, The "Të dhënat e projektit". Vlen të përmendet shkurt para se të fillojë, për ata që nuk kanë dëgjuar kurrë për të, se në thelb a ssoftuer i ruajtjes së të dhënave kërkimore me burim të hapur.

OpenDreamKit dhe Project Jupyter: 2 Projekte Shkencore me Burim të Hapur

OpenDreamKit dhe Project Jupyter: 2 Projekte Shkencore me Burim të Hapur

Por, para se të filloni këtë postim aktual në lidhje me këtë muzikant të lezetshëm të quajtur "Të dhënat e projektit" Ne ju rekomandojmë që ta eksploroni këtë tjetrin më vonë postimi i mëparshëm i lidhur:

OpenDreamKit dhe Project Jupyter: 2 Projekte Shkencore me Burim të Hapur
Artikulli i lidhur:
OpenDreamKit dhe Project Jupyter: 2 Projekte Shkencore me Burim të Hapur

Projekti Dataverso: Ueb aplikacion për të dhëna kërkimore

Projekti Dataverso: Ueb aplikacion për të dhëna kërkimore

Çfarë është Projekti Dataverso?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, "Të dhënat e projektit" Përshkruhet shkurt si më poshtë:

Projekti Dataverso është një aplikacion ueb me burim të hapur për ndarjen, ruajtjen, citimin, eksplorimin dhe analizimin e të dhënave të kërkimit. I bën të dhënat të disponueshme për të tjerët dhe ju lejon të përsërisni më lehtë punën e të tjerëve. Studiuesit, revistat, autorët e të dhënave, botuesit, shpërndarësit e të dhënave dhe institucionet e lidhura marrin kredite akademike dhe shikueshmëri në ueb.

kështu, duke bërë ngjashmëri me botën e linux do të ishte diçka si a GitLab ose GitHub, por për shkencëtarët.

Pika të tjera të rëndësishme në lidhje me funksionimin e kësaj nisme shkencore me burim të hapur që duhen ditur janë si më poshtë:

 1. Një depo Dataverso (ose Dataverse në anglisht) krijohet ose formohet duke instaluar softuerin e projektit. Dhe kjo Dataverso e krijuar më pas mund të presë skedarë të ndryshëm virtualë të quajtur koleksione Dataverso.
 2. Nga ana tjetër, çdo koleksion Dataverso përmban grupe të dhënash dhe çdo grup i të dhënave përmban meta të dhëna përshkruese dhe skedarë të dhënash (duke përfshirë dokumentacionin dhe kodin që shoqëron të dhënat). Përveç kësaj, në mënyrë rekursive, kjo metodë organizimi lejon që koleksionet e Dataverso të përmbajnë gjithashtu koleksione të tjera Dataverso.
 3. Objektivi kryesor i Projektit Dataverso është të automatizojë pjesën më të madhe të punës manuale që duhet të bëjë një arkivist profesionist. Për më tepër, për të ofruar shërbime dhe për të shpërndarë kredi për krijuesin e të dhënave të krijuara nga kërkimi. Duke korrigjuar kështu efektet e këqija të praktikës apo metodologjisë së mëparshme të krijuar, e cila konsistonte në, kërkuesit vendosën midis marrjes së kredisë për të dhënat e tyre, kontrollit të vetë shpërndarjes, por pa garanci për mbajtjen afatgjatë, ose mbajtjes së garancive afatgjatë, dërgimit të tyre në një arkiv profesional, por pa marrë shumë kredi.

karakteristika të

Siç mund të shihet në tuaj Uebfaqja e GitHub, softueri Dataverso Project është aktiv dhe në zhvillim të plotë. Dhe në mesin e tij të shumtë karakter Vlen të përmendet sa vijon:

 1. Përfshin mbështetjen për parimet e të dhënave FAIR (E gjetshme, e aksesueshme, e ndërveprueshme, e ripërdorshme): dmth të dhënat I lokalueshëm, i aksesueshëm, i ndërveprueshëm dhe i ripërdorshëm.
 2. Ka një API për ndërveprim dhe integrime me porosi: Që lehtëson përdorimin e Kërkimi API, Data Warehouse API (SWORD), API për Qasjen e të Dhënave, Metrics API, Migration API, ndër të tjera.
 3. Integron mbështetjen për Bibliotekat e Klientit API: Ju lejon të ndërveproni me API-të Dataverso të Python, R, Javascript, Java dhe Ruby.

Së fundi, aktualisht ky softuer ka si versioni i fundit i qëndrueshëm në numrin 5.13, i datës 14 shkurt 2023, i cili përfshin veçori të reja, përmirësime dhe rregullime të defekteve, falë komunitetit të tij aktiv që shpesh kontribuon me kod, sugjerime, raporte defektesh dhe lloje të tjera ndihme për projektin në fjalë. Dhe nëse doni të dini më shumë për të, mundeni eksploroni demonstrimin e tij në internet ta dije.

Projekti Dataverse po zhvillohet në Institutin e Harvardit për Shkenca Kuantitative Sociale (IQSS), së bashku me shumë bashkëpunëtorë dhe kontribues në mbarë botën. Projekti Dataverso u bazua në përvojën tonë me projektin tonë të mëparshëm të Qendrës së të Dhënave Virtuale (VDC), i cili u zhvillua nga 1997 deri në 2006 si një bashkëpunim midis Qendrës së të Dhënave Harvard-MIT (tani pjesë e IQSS) dhe Bibliotekës së Universitetit të Harvardit. Historia (origjina) e Projektit Dataverso

Artikulli i lidhur:
Mbërrin Open Science Project, një program falas shkencor për të zgjeruar njohuritë

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, the "Të dhënat e projektit" është, pa dyshim, një nga shumë iniciativat shkencore të zhvilluara me softuer të lirë dhe me burim të hapur që meritojnë të njihen, të shpërndahen dhe të mbështeten, në dobi të zhvillimit njerëzor. Prandaj, ju ftojmë ta bëni këtë, dhe nëse është e nevojshme, na tregoni përmes komenteve se çfarë mendoni për këtë iniciativë shkencore të bazuar në burim të hapur. Ose nëse dini ndonjë tjetër të rëndësishme për t'u rishikuar, do të jetë gjithashtu një kënaqësi ta takoni atë për t'i dhënë hapësirë ​​në një botim në të ardhmen e afërt.

Dhe nëse ju pëlqeu ky postim, mos ndalo së ndari me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Së fundi, mbani mend vizitoni faqen tonë kryesore en «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme. Dhe gjithashtu, bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.