Projekti Fedora: Njohja e komunitetit tuaj dhe zhvillimet e tij aktuale

Projekti Fedora: Njohja e komunitetit tuaj dhe zhvillimet e tij aktuale

Projekti Fedora: Njohja e komunitetit tuaj dhe zhvillimet e tij aktuale

Universi i projekteve falas dhe të hapura që sillen rreth GNU / Linux dhe Softuer i Lirë dhe Komunitete me Burim të Hapur, ka projekte të mëdha dhe të mëdha që dallohen për shumë pika të vlefshme. Për shembull, në fushën e Shpërndarjet / Komunitetet GNU / Linux dal Debian, Ubuntu, Mint, Arch dhe natyrisht, ndër shumë të tjera Fedora.

Dhe është kjo, brenda së njohurës "Projekti Fedora" ka një të madhe dhe të jashtëzakonshme Komuniteti shumë i përkushtuar për të ndërtuar cool produktet dhe burimet për njerëzit në mbarë botën. Dhe në këtë postim ne do të bëjmë një vështrim të shkurtër në shumë prej tyre.

Fedora 34 tashmë është lëshuar, di çfarë ka të re

Fedora 34 tashmë është lëshuar, di çfarë ka të re

Dhe meqenëse nuk është hera e parë që merremi me informacione specifike që lidhen me "Projekti Fedora", ne do të lëmë menjëherë më poshtë disa nga lidhjet më të fundit në lidhje me tonat postimet e mëparshme të lidhuraMe Kështu që ata që janë të interesuar për t'i eksploruar pas përfundimit të këtij botimi mund ta bëjnë me lehtësi këtë:

"Versioni i qëndrueshëm i Fedora 34 është lëshuar tashmë dhe është gati për shkarkim. Ky version i ri i Fedora 34 përfshin një seri përmirësimesh të dukshme që ia vlen të merren parasysh, pasi shumë ndryshime lidhen me përmirësimin e performancës dhe veçanërisht të orientuar drejt harduerit.

Për shembull: Të gjitha transmetimet audio janë zhvendosur në serverin e mediave PipeWire, i cili tani është parazgjedhja në vend të PulseAudio dhe JACK. Dhe përveç PipeWire i cili është superior në shumë aspekte, përdorimi i Wayland gjithashtu merret parasysh." Fedora 34 tashmë është lëshuar, di çfarë ka të re

Artikulli i lidhur:
Fedora 34 tashmë është lëshuar, di çfarë ka të re

Artikulli i lidhur:
Versioni beta i Fedora 34 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij
Artikulli i lidhur:
Në Fedora ata planifikojnë të bëjnë një ndarje dhe ta riemërtojnë atë si Fedora Linux
Artikulli i lidhur:
Fedora prezanton Kinoite një homolog të saj Silverblue dhe gjithashtu planifikon të migrojë FreeType në HarfBuzz 

Projekti Fedora: Komuniteti i Njerëzve dhe Platforma e Softuerit

Projekti Fedora: Komuniteti i Njerëzve dhe Platforma e Softuerit

Çfarë është Projekti Fedora?

Sipas faqen zyrtare të internetit del "Projekti Fedora", shkurtimisht përshkruhet si:

"Një platformë inovative, falas dhe me burim të hapur për harduer, re dhe kontejnerë, e cila u mundëson zhvilluesve të softuerëve dhe anëtarëve të komunitetit të ndërtojnë zgjidhje të personalizuara për përdoruesit e tyre."

Ndërsa, më vonë ato zgjerojnë përshkrimi dhe fushëveprimi si vijon:

Projekti Fedora është një bashkësi njerëzish që punojnë së bashku për të ndërtuar një platformë softuerike me burim të hapur dhe të hapur, dhe për të bashkëpunuar dhe shkëmbyer zgjidhje të përqendruara te përdoruesit të ndërtuara në krye të asaj platforme. Ose, thënë thjesht, ne krijojmë një Sistem Operativ dhe jua bëjmë të lehtë të bëni gjëra të dobishme me të.

Çfarë zhvillimesh dhe burimesh ofroni aktualisht?

Ndër shumë projektet dhe burimet aktuale dhe aktuale, vlen të theksohen dhe të përshkruhen shkurtimisht sa vijon:

Projektet kryesore

 1. Workstation Fedora: Isshtë një Sistem Operativ i besueshëm, i fuqishëm dhe i lehtë për t’u përdorur për laptopë dhe desktop. Shtë krijuar për të qenë shumë funksionale për një gamë të gjerë zhvilluesish, nga hobiistët dhe studentët deri tek profesionistët në mjediset e biznesit. Ajo ofron një mjedis desktopi GNOME 3 së bashku me një koleksion të plotë të mjeteve me burim të hapur.
 2. Fedora Server: Isshtë një Sistem Operativ Server i mbështetur nga komuniteti, i cili u jep administratorëve me përvojë të çdo Sistemi Operativ qasje në teknologjitë më të fundit të disponueshme në komunitetin me burim të hapur. Ndër karakteristikat e tij të dukshme janë shkalla e lartë e modularitetit (trajtimi i versioneve të aplikacioneve dhe gjuhëve të instaluara).
 3. Fedora IoT (Interneti i Gjërave): Shtë një botim i Fedora që siguron një themel të fortë për ekosistemet IoT. Idealshtë ideale për projektet që lidhen me shtëpinë, si në portat industriale, qytetet e zgjuara ose analitikë me AI / ML. Për më tepër, ai siguron një platformë të besuar me burim të hapur, mbi të cilën do të ndërtohet një themel i fortë dhe i lehtë për tu përmirësuar.

Projektet në zhvillim dhe burimet në dispozicion

të tjerët projekte dhe burime ekzistues janë:

 1. Wiki: Mjet bashkëpunimi për komunitetin tuaj të madh.
 2. Revistë: Uebfaqe informative dhe lajmesh për Komunitetin tuaj.
 3. Shkarkimet Alt: Seksioni që ofron versione alternative të Fedora.
 4. Docs: Seksioni që mbledh, centralizon dhe ofron të gjithë dokumentacionin e nevojshëm të përdoruesit.
 5. rrotullime: Projekt që ofron Edicione (Rrotullime) të Fedora në Mjediset e Desktopit përveç GNOME.
 6. Laboratorët Fedora: Seksioni që ofron një përzgjedhje të kuruar të përmbajtjes së orientuar drejt qëllimit dhe paketave softuerike, të kuruara dhe të mirëmbajtura nga anëtarët e komunitetit Fedora.
 7. CoreOS: Sistemi operativ minimalist, me azhurnime automatike dhe i orientuar drejt kontejnerëve. Qëllimi i tyre është të sigurojnë hostin më të mirë të kontejnerëve për të drejtuar ngarkesat e punës të kontenierizuara në mënyrë të sigurt dhe në shkallë.
 8. Ngjyra argjendi: Sistemi operativ desktop i pandryshueshëm (i pandryshueshëm) që synon të sigurojë mbështetje të mirë për rrjedhat e punës të përqendruara në kontejnerë. Ky variant i Fedora Workstation synon komunitetet e zhvilluesve.

Shënim: Në një postim të ardhshëm do të shqyrtojmë pak më shumë Fedora Silverblu.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Si përmbledhje, siç mund të shihet, aktualisht "Projekti Fedora" është rezultati i suksesshëm i a Komunitet i shkëlqyeshëm i Përdoruesve, Zhvilluesve dhe profesionistë të tjerë, të cilët kanë prodhuar zhvillime të shkëlqyera falas dhe të hapura, dhe burime të dobishme në internet për këdo që dëshiron dhe ka nevojë për të.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Testimisi dijo

  Ajo fedora është e besueshme, do të jetë se jo. I besueshëm për sa i përket sigurisë, natyrisht që është. Por për fat të keq në stabilitet, herët a vonë do t'ju dështojë dhe do t'ju japë probleme serioze, sepse ato janë shumë të mprehta ashtu si harku që kur më së paku e prisni do të prishet nëse ose nëse. Fedora është shpërndarja ime e preferuar, me atë super gnome që nuk ka asnjë gnome tjetër si ai në të gjithë botën Linux. Por meqenëse në fund përfundon duke u prishur, mirë nuk e përdor. Në vend të kësaj testimi debian, në realitet është i panjohuri i madh dhe njerëzit besojnë se për shkak se quhet testim ai tashmë ju thyen, sigurisht që është testimi, hahaha, nëse po teston por ato janë shumë më konservatore sesa fedora, harku dhe madje edhe delikatesa Me Pakot që vijnë për testim tashmë janë rishikuar në mënyrë super të mirë dhe më së shumti ato mund t’ju ​​japin ndonjë problem të vogël, por asgjë serioze që duhet ta instaloni nga e para, nëse nuk përdorni testimin me kde dhe nvidia atëherë po, do t’ju ​​godasë me siguri. Unë kam qenë me testimin për 3 vjet dhe është shpërndarja që më ka dhënë më së paku probleme, konkretisht, zero probleme, kam pasur më shumë probleme me debian të qëndrueshëm dhe serioz sesa me testimin. Fedora është thyer, hark ose them dhe manjaro gjithashtu prishet. Testimi Debian, nuk prishet, stabiliteti në formën e tij më të pastër.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Testingsi. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj nga përvoja juaj në Fedora dhe Debian Testing.

  2.    CEO i Paul Cormier Red Hat, Inc. dijo

   Çdokush që ka përdorur Fedora -n në 5 vitet e fundit e di se ata nuk kanë asgjë për ta pasur zili Debian në stabilitet dhe natyrisht Arch në të paturit e një sistemi të përditësuar. Për më tepër, teknologjitë e fundit, të cilat janë ato që llogariten, janë ose më herët ose më mirë në Fedora sesa në Arch, për arsyen e thjeshtë se ato janë nga Fedora. Komenti juaj nuk ka të bëjë me artikullin dhe ndoshta keni hyrë vetëm për të mërzitur shpirtrat. Fedora Workstation është po aq i qëndrueshëm sa debian pa qenë i vjetëruar dhe aq modern sa harku pa thyer stabilitetin
   Artikulli është i shkëlqyeshëm dhe mezi pres rishikimin e fedora silverblue.
   Unë jam një përdorues i Fedora Workstation dhe Silverblue. Unë jam një përdorues i mëparshëm i debian, openSUSE, Ubuntu, manjaro, arch, i bindur se sot, shpërndarja më e mirë linux është: Fedora Workstation

  3.    Autopilot dijo

   @Testingsi, saktësisht testimi i Debian është absolutisht i panjohur, jam dakord: njerëzit e përdorin atë pa ditur detajet. Nëse flisni për siguri të mirë në Fedora, jo stabilitet, testimi Debian vuan nga mungesa e të dyjave, nga njëra anë përditësimet e sigurisë vijnë * të paktën * një javë pas stabilit (studioni manualin për ciklet e rishikimit të paketave në testim), kështu mund të kaloni në mënyrë perfekte disa muaj me Firefox të skaduar ose ndonjë paketë të rëndësishme të prishur për shkak të politikës së përditësimit, mund të bëni fiksim për sa kohë që nuk ka konflikt në version, dhe ne tashmë i dimë problemet detyruese që sjellin versionet në modelin e zhvillimit të softuerit falas Me

   1.    Instaloni Linux Post dijo

    Përshëndetje, Autopilot. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj.