Project OutFox: Versioni i ri 5.3 Alpha 4.9.10 i disponueshëm nga gushti

Project OutFox: Versioni i ri 5.3 Alpha 4.9.10 i disponueshëm nga gushti

Project OutFox: Versioni i ri 5.3 Alpha 4.9.10 i disponueshëm nga gushti

Revolucioni i Vallëzimit të Vallëzimit (DDR), si në tastierë ashtu edhe në makina arcade, ka qenë një seri pjellore e lojërave video muzikore të krijuara nga kompania japoneze KonamiMe Për më tepër, ishte një seri pioniere e zhanrit të simulues ritmi / vallëzimi në video lojëra. Një lojë ku lojtarët duhet të qëndrojnë në një platformë vallëzimi (dysheme) dhe shtypni me këmbët tuaja (ose kontrollet) shigjetat e rregulluara në formë kryqi në dysheme (ose ekran). E gjithë kjo duke ndjekur ritmin e muzikës dhe modelin vizual që shfaqet në ekran, në mënyrë që të fitoni pikë duke goditur shenjën.

Dhe aktualisht, në kompjuter loja "Projekti OutFox" busca vazhdoni punën të ngecur nga loja e mëparshme me burim të hapur të quajtur "Stemania" i cili kërkoi të arrinte të njëjtën gjë kryesisht në kompjuterë.

Rasti i çuditshëm i Stepmanía

Për ata që nuk dinë për Stepmania, në fund të këtij botimi ju rekomandojmë të lexoni artikullin tonë postimi i mëparshëm i lidhur me video lojën e thënë dhe vizitoni rrymën tuaj faqen zyrtare të internetit y Wiki në GitHub:

"Stepmania është një lojë e zhanrit imitues të vallëzimit që mund të keni luajtur, ose e keni dëgjuar atje. Ai përdor një licencë MIT dhe aktualisht është në versionin e tij të katërt në degën përfundimtare dhe versionin e pestë në degën e tij krejt të re beta. Përveç kësaj, ajo ka një komunitet të madh të përdoruesve dhe kontribuesve që shtojnë këngë, hapa, madje ka një rrjet përdoruesish që ndajnë rezultatet e tyre dhe ka lejuar të sjellë më shumë njerëz në këtë zhanër të lojërave video që filloi me Vallëzimin tani mitik të Konamit Revolucioni i Vallëzimit ..

Kjo video lojë ka lindur si një "imitim" i lojës së lartpërmendur Dance Dance Revolution, pasi normalisht, DDR ishte në dispozicion si në makinat arcade ashtu edhe në tastierë të tilla si PlayStation dhe / ose XBox dhe Nintendo." Rasti i çuditshëm i Stepmanía

Artikulli i lidhur:
Rasti i çuditshëm i Stepmanía

Project OutFox: Një pirun i Stepmania

Project OutFox: Një pirun i Stepmania

Çfarë është Project OutFox?

"Projekti OutFox" aktualisht është sipas jush faqen zyrtare të internetit:

"Një variant (pirun) i motorit të lojës ritmike të quajtur StepMania në versionin e tij 5.1. Ai përqendrohet në modernizimin e kodit për të përmirësuar performancën dhe besnikërinë grafike, duke rregulluar aspektet e motorit që janë injoruar dhe për të përmirësuar dhe zgjeruar mbështetjen për mënyrat dhe stilet e tjera të lojës. Ajo është zhvilluar nga Ekipi Rizu, një ekip veteranësh në komunitet, dhe anëtarë të tjerë të komunitetit aktual. Të gjitha nën licencën Apache 2.0.

Ata gjithashtu shtojnë se:

"Ai sjell 13 stile të lojërave ritmike në një motor ndër-platformë të zgjerueshëm me mbështetje për kontrollet dhe pajtueshmëri me përmbajtjen e bërë në 20 vitet e fundit. Dhe për shkak se është një vazhdim i bazës së kodit 5.0.12 dhe 5.1 (jo "5.2"), ai është akoma i pajtueshëm me pothuajse të gjitha këngët, temat dhe shënimet ekzistuese që mbështeten në këto versione.. Dhe nuk lidhet as me versionin 5.1 -3 të Stemania."

objektivat

Në mes qëllims të zhvilluesit e projekteve që i jep jetë Lojë video OutFox janë si më poshtë:

  • Rifaktoni bazën e kodit të brendshëm për të përmirësuar performancën, për t'iu përmbajtur praktikave moderne të kodimit dhe për të rritur aftësitë e tij në pajisjet moderne dhe platformat e tjera. Përmirësoni pajtueshmërinë me sistemet ARM të bordit të vetëm (të tilla si Raspberry Pi) dhe përmirësoni shkallën e kornizës pa kufi në pajisjet e vjetra si Pentium E2180.
  • Rritni pajtueshmërinë me stilet e tjera të lojës përtej lojërave të vallëzimit. Prandaj, projekti ka për qëllim të funksionojë si një sandbox shumë -platformë dhe muze për lojëra ritmike, sesa si një imitues / emulator i thjeshtë i ekskluziviteteve më të njohura të lojërave të vallëzimit.

A është Project OutFox me burim të hapur si Stepmania?

Në këtë pikë, zhvilluesit e tij shprehin sa vijon:

"Ne vazhdojmë të përdorim licencën Apache2 për të zhvilluar lojën dhe vazhdojmë të ruajmë afërsisht 100% pajtueshmëri sa herë që mundemi, dhe kjo merret parasysh sa herë që planifikojmë një veçori të re ose ndryshojmë përbërësit e motorit Stepmania. Sidoqoftë, tani për tani dhe deri në një njoftim tjetër, ne kemi mbyllur kodin burimor duke përmirësuar gjithçka të nevojshme dhe duke e bërë lojën e re të qëndrueshme. Meqenëse, ajo u konsiderua e kujdesshme për shëndetin e depove dhe nevojën e njerëzve që thjesht duan të luajnë."

më shumë informacion

Për më shumë informacion në "Projekti OutFox" dhe shkarkoni instaluesit e tyre për ta testuar atë, ju mund të përdorni ato seksioni i shkarkimit, WiKi y faqe zyrtare në GitHub.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, lojë video "Projekti OutFox" është një alternativë interesante për ata që zakonisht janë ose kanë qenë lojtarë të StepmaniaMe Shpresoj se në fund zhvillimi i tij do të kthehet bëni lojëra video softuer me burim të hapur në dobi të të gjithë përdoruesve të tij.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.