Projekti XFCE: Migroni kontributet tuaja financiare në OpenCollective

Projekti XFCE: Migroni kontributet tuaja financiare në OpenCollective

Projekti XFCE: Migroni kontributet tuaja financiare në OpenCollective

Që nga viti Mjedisi i desktopit XFCE Oneshtë një nga më të vjetrit, të njohur dhe të përdorur, midis atyre që ekzistojnë aktualisht, për të cilin ne zakonisht jemi të vetëdijshëm lajmet dhe azhurnimet teknike. Dhe disa ditë më parë Ekipi i Zhvillimit të "Projekti XFCE" na ka sjellë një lajm interesant.

I referohet hapave të kryer nga "Projekti XFCE" së bashku me faqen e internetit të Kolektive e Hapur për të arritur mbledhje më të mirë të fondeve, domethënë, menaxhoni më mirë tuajin kontributet financiare.

Kolektive e Hapur dhe Anartiste: Uebsajtet Interesante të Kulturës së Lirë dhe të Hapur

Kolektive e Hapur dhe Anartiste: Uebsajtet Interesante të Kulturës së Lirë dhe të Hapur

Para se të futeni plotësisht në këtë lajm, duket logjike të kujtojmë ata që mund të mos e dinë ose të kujtojnë se është Kolektive e Hapur, e cila është, sipas një prej botimeve tona të mëparshme në lidhje me të, si më poshtë:

"Një platformë financimi në internet për komunitete të hapura dhe transparente. Kjo siguron mjetet e nevojshme për të mbledhur dhe ndarë financat e mbledhura me transparencë totale. Kjo është, ato janë një faqe interneti ideale për komunitetet (grupe bashkëpunimi, takime, projekte me burim të hapur, ndër të tjera) për të grumbulluar dhe shpërndarë para në mënyrë transparente për përfitimet e anëtarëve të tyre dhe projekteve të regjistruara, midis atyre që duan t'i mbështesin ato." Kolektive e Hapur dhe Anartiste: Uebsajtet Interesante të Kulturës së Lirë dhe të Hapur

Artikulli i lidhur:
Kolektive e Hapur dhe Anartiste: Uebsajtet Interesante të Kulturës së Lirë dhe të Hapur

Artikulli i lidhur:
Bountysource: Platforma e Financimit për Softuerin me Burim të Hapur

Projekti XFCE dhe OpenCollective bashkojnë forcat

Projekti XFCE dhe OpenCollective bashkojnë forcat

Çfarë hapi ka ndërmarrë Projekti XFCE për të përmirësuar financat e tij?

Sipas sa më poshtë lidhje del Maj 30 2021, i cili na çon në një email të dërguar nga kevin Bowen, Një bashkëpunëtor të ekipit të punës të Mjedisi i desktopit XFCE, në vijim u raportua publikisht:

"Ekipi i Zhvillimit të Projektit XFCE ka migruar në OpenCollective për të menaxhuar kontributet e tyre financiare: Kontributet tani mund të përpunohen në dollarë amerikanë ($) dhe euro (€). Nëse doni të jepni një kontribut, eksploroni sa vijon lidhje për më shumë detaje. Më parë këtë muaj, Xfce, si pjesë e një përpjekjeje të përgjithshme për të migruar kontributet financiare nga bountysource.com, ai u bashkua me OpenCollective.com për të menaxhuar financat tuaja në të ardhmen. Arsyeja për këtë ndryshim është, përmbledhur shkurtimisht në këtë tjetër lidhje."

"Përveç kësaj, Ekipi i Zhvillimit të Projektit XFCE ka krijuar dy kolektivë, të njohur si 'Xfce'Dhe'xfce-eu'përkatësisht. Në një mënyrë të tillë, që i pari është përgjegjës për përpunimin dhe menaxhimin e të gjitha transaksioneve në lidhje me kontributet dhe donacionet financiare në dollarë amerikanë me metoda të tilla si PayPal, transferimet SWIFT dhe kartat e kreditit. Ndërkohë, kolektivi Xfce-eu është përgjegjës për përpunimin dhe menaxhimin e të gjitha transaksioneve në euro duke përdorur transferimet SEPA dhe kartat e kreditit."

Më në fund, ata shtojnë se:

"Përveç menaxhimit të tarifave të përpunimit dhe mirëmbajtjes së kontributeve financiare të Projektit XFCE, Open Collective gjithashtu siguron burime për autorizimin dhe shpërndarjen e pagesave, raportimin mujor dhe transparencën e transaksioneve. Ne vlerësojmë se fondet e mbetura në burimin e burimeve do të transferohen dhe shpërndahen midis dy nikoqirëve fiskalë të OpenCollective deri në fund të muajit tjetër. Dhe në të ardhmen, mund të ketë njoftime shtesë në lidhje me qëllimet e mbledhjes së fondeve, buxhetet dhe zbatimin e veçorive shtesë OpenCollective."

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në lidhje me të fundit lajm ofruar nga ekipi i ngarkuar me  «Proyecto XFCE» në lidhje me hapat e tij të kryera së bashku me faqen e internetit të Kolektive e Hapur për të arritur mbledhje më të mirë të fondeve, domethënë, menaxhoni më mirë tuajin kontributet financiare; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.