Provoni Ubuntu dhe Canaima nga shfletuesi

Për përdoruesit e rinj që vijnë në GNU / Linux, një nga gjërat që i bën ata më të komplikuar për t'u kuptuar, është se Mjedisi i desktopit Nuk ka asnjë lidhje me sistemin operativ dhe funksionimin e tij të duhur. Me fjalë të tjera, çdo shpërndarje GNU / Linux mund të funksionojë nga një TTY ose një terminal.

Një mënyrë e mirë për t'i mësuar ata të bashkëveprojnë me desktopët e ndryshëm pa pasur nevojë të instalojnë asgjë, është përdorimi i Udhëtimeve me Drejtim nga shfletuesi, diçka Ubuntu zbatuar disa versione më parë, duke përdorur fuqinë e HTML5. Për të hyrë në turneun e Unitet, le të shkojmë në lidhjen e mëposhtme:

Turne në Ubuntu

Ubuntu_tour

Do por parte Kanaima (bazuar në Debian), duke përdorur bazën e turneut nga Ubuntu, gjithashtu na tregon një pamje paraprake të mënyrës se si funksionon shpërndarja e tij. Mund ta shohim në këtë link:

Tour Canaima

Canaima_Tour


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

38 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel dijo

  Isshtë një iniciativë e mirë këtu është një përshkrim i mjekrës më shumë i turneut në canaima
  http://notiubuntu.wordpress.com/2013/06/21/canaima-4-desde-tu-navegador-web/

 2.   Hugo Massé dijo

  Ajo Canaima është Debian e tropikizuar, apo jo? Dhe sigurisht Turpial përpara, nëse ai është gjithashtu Venezuelian, gjynah që me ndryshimin e API në Twitter për momentin nuk funksionon.

 3.   diazepani dijo

  Iniciativa është shumë e mirë, mungon një për secilën tryezë dhe ju tashmë e dini se cila tryezë mund të pëlqejë më shumë.

  1.    biskotë dijo

   Kjo do të ishte shumë mirë, t'ia tregosh dikujt që do të prezantosh në Linux dhe të shohësh se çfarë mjedisi dhe distro duhet të instalosh.

 4.   kondur05 dijo

  për një moment rënia e canaima u duk si ubuntu WTF! JJE

 5.   edo dijo

  A është ai ambient gnome shell ose kanellë? Apo një kryq i të dyve?

  1.    Hugo Massé dijo

   Canaima ka një guaskë gnome, por që kur prezantimi u hakua, ata arritën të maskonin menunë e majtë të Unity dhe Ubuntu Software Center… përveç faktit që shfletuesi thotë "mirëseardhja në Firefox", ashtu si në Iceweasel.
   Nuk është një prezantim i bashkangjitur plotësisht me atë që do të përballeni kur instaloni Canaima.

   1.    r3is3rsf dijo

    Në fakt, për aq sa canaima përdor Kanellën, ajo që shihni është shiriti i kanellës në krye dhe menuja që sjell kjo guaskë, unë imagjinoj se sjell qendrën e softuerit Ubuntu. Dhe as prezantimi i Ubuntu / Unity ose Canaima / Cinnamon nuk i përmbahet plotësisht asaj që do të gjeni nëse instaloni sistemin, vetëm pasi duket sipërfaqësisht për mendimin tim.

    1.    Jezusi dijo

     Këto kanaima të gabuara përdor Gnome 3.4 dhe zhvilluan temën Gnamon të frymëzuar nga kanella.

 6.   vicky dijo

  Me pelqen!! Ide shume e mire! Shpresoj që ata të bëjnë të njëjtën gjë me mjediset e tjera distros / desktop.

 7.   nosferatuxx dijo

  Duket se mbaj mend që Ubuntu Columbia gjithashtu ka një turne në sistem (më duket se është nga 12.04)

  1.    nosferatuxx dijo

   E gjeta, turneu është në
   http://ubuntu-co.com/tour/es/index.html

 8.   entelq dijo

  një për të bërë të kundërtën me qëllimet e GNU / LINUX dhe tjetri për të qenë pas një diktature ... jo faleminderit. Unë përdor gnu / linux për arsye të tjera nga ato të promovuara nga këto dy përpjekje për diktaturën e kompjuterit.

  1.    truko22 dijo

   ^ ____ ^

  2.    r3is3rsf dijo

   Ubuntu nuk mund të themi se po bën të kundërtën e qëllimeve të gnu / linux, sepse nëse kështu Redhat, suse dhe kompania do të binin në të njëjtën gjë, njerëzit e Canonical thjesht po përpiqen të bëjnë biznesin e tyre në mënyrën që ata e shohin të arsyeshme , dhe ata që nuk e pëlqejnë atë mund të zgjedhin një distro që është thjesht komunitet siç janë Debian, Arch, etj.
   Dhe Canaima dhe Ubuntu janë përpjekje nga një diktaturë kompjuteri, më duket një gabim, duam apo nuk duam, këto sisteme janë falas, prandaj ato mund të përdoren nga kushdo për çfarëdo qëllimi.
   Diktatura kompjuterike është ajo që do të gjeneronte një zhvillim të pronarit që fsheh mënyrën e tij të të punuarit, ose që krijon paradigmën që vetëm tha se programi kompjuterik mund të funksionojë shtrirjen që ai përdor, gjëra që Microsoft dhe Apple promovojnë për shembull (pa kritikuar cilësinë e softverit të tyre) .

   1.    entelq dijo

    Pas canaima është një diktaturë, pavarësisht nëse ajo shitet ashtu si shitet, apo a besojmë ne 100% të shpërndarjeve kineze, sepse me të njëjtën gjë.

    dhe Ubuntu me desktopin e vet, së shpejti paketimin e vet, serverin e tij grafik, temën e lëvizshme, etj etj ka të gjitha shënjestrat për t'u bërë një mollë tjetër, vetëm se Ubuntu fshihet në atë që është falas dhe falas (tani për tani).

    1.    Fitoskido dijo

     Sa e dua (vini re sarkazmin tim) kur ndonjë fëmijë pordhë dëshiron të flasë politikë.

     1.    pandev92 dijo

      Epo, nuk di për ty ... diktatura nuk do të jetë, por është një demokraci që ka të njëjtën vlefshmëri si ajo e Turqisë ... dhe me këtë thashë gjithçka.

     2.    entelq dijo

      "Fart kid i vogël" ecën rrafsh, kthehu në shkollë sepse po të mungon.

    2.    r3is3rsf dijo

     Epo, unë nuk do të diskutoj për politikën, por kthehem përsëri dhe përsëris se softueri i lirë nuk përfaqëson një diktaturë, pavarësisht nëse ju pëlqen qeveria që e nxit atë apo jo, dhe shpërndarjet kineze janë po aq të besueshme sa shpërndarjet e Amerikës Latine, Evropiane ose SHBA.

     Ubuntu mund të krijojë guaskën e tij ose mjedisin e vet, LinuxMint gjithashtu e ka bërë atë, ata janë të lirë të bëjnë atë që e konsiderojnë më të mirë, pasi është softuer i lirë që mund të bartet në projekte të tjera nëse dëshiron. Dhe nëse ubuntu dëshiron të jetë molla e radhës, kujt i intereson? Ju gjithmonë mund të jeni të lirë të përdorni një shpërndarje tjetër, dhe nëse është falas mund të krijoni një distro të bazuar në Ubuntu por pa kontrollin e kompanisë, gjë që bën zhvillimet si Trisquel.

     Dhe më në fund e përsëris përsëri, se nëse është softuer i lirë nuk promovon ndonjë diktaturë kompjuteri, vetëm programi i pronarit e bën këtë, pa kritikuar cilësinë e softuerit natyrisht, softueri i pronarit mund të jetë i një cilësie të lartë ose i një cilësie të dobët, ashtu si një falas Ajo që ndryshon është modeli në të cilin zhvillohet ose idealet që sjell me vete.

  3.    Heero yuy dijo

   Zbulohet Escualido! Diktatura ju thoni? asgjë nuk është më larg së vërtetës, një mijë duartrokitje për qeverinë sovrane të Venezuelës dhe për presidentin e saj legjitim dhe kushtetues Nicolas Maduro Moros, për preferencën e tyre të softuerit të lirë mbi alternativën tregtare

   1.    HQ dijo

    Softueri falas mund të jetë gjithashtu tregtar ... i paditur

    1.    Heero yuy dijo

     @HQ
     Princeshë e sigurt, mos u zemëro që askush nuk po thotë që softueri i lirë nuk mund të jetë tregtar. hahaha cfare ishte ajo? një ekspozitë e njohurive tuaja të mëdha? Prddor!

 9.   Kokoliumi dijo

  Dhe, më vjen keq që e pyeta përsëri të njëjtën gjë, por cili është ndryshimi? Canaima personalisht duket si një kopje e Ubuntu, sepse ende përdor Unity (një ndërfaqe që nuk më pëlqen aspak) por me ngjyra të tjera, dua të them në kuptimin që Debian është ndryshe nga Fedora në shumë mënyra, përshëndetje.

  1.    eliotime3000 dijo

   Të dy Ubuntu dhe Canaima janë forks të Debian (i pari, që synon të jetë në mes të aspektit komercial dhe të komunitetit; dhe i dyti, si një përpjekje për të treguar që Venezuela është e interesuar në autonominë teknologjike, edhe pse tani për tani, përveç ribrandimit të Firefox dhe Thunderbird, ajo që vërtet ia vlen të provohet është Turpial).

   Do të doja që Mint të kishte një turne në HTML5 si Ubuntu dhe Canaima, pasi kjo do t'i bënte përdoruesit e rinj kuriozë të provonin këto distro GNU / Linux (madje edhe në makineritë virtuale).

 10.   pandev92 dijo

  EHEM EHEM, Canaima përdor guaskë gnome, jo UNITY

  1.    Kokoliumi dijo

   Oops wow një i zgjuar, hahaha, yayaya diçka tjetër në desktop që është thelbësore, sepse në fund të fundit më duket se është më mirë të përdorësh Ubuntu ose Debien nëse e pëlqen atë distro ose Fedora / CentOS që janë strukturalisht të ndryshme, dua të them Deb vs rpm

   1.    pandev92 dijo

    Unë nuk do ta përdorja atë shpërndarje, por hej ka objektivat e tij të vendosura nga qeveria dhe komuniteti i softuerit të lirë Venezuelës, secila distro ka një arsye për të ekzistuar.

   2.    gato dijo

    Canaima bazohet në Debian, në thelb është një Debian me një Gnome3 të retushuar dhe programet e zakonshme - disa bazohen në ato të shpërndarjeve të tjera, siç është qendra e softuerit për shembull - por disa janë riemëruar (Cunaguaro është Firefox, Guacharo është Thunderbird. Nga ana ime, shpërndarjet kombëtare nuk më pëlqejnë.

 11.   Françesku_18 dijo

  Turneu Ubuntu që unë tashmë e njihja dhe e kisha provuar, por nuk e dija se cila canaima kishte zgjedhur të njëjtën gjë, unë kurrë nuk kam provuar canaima, por e vërteta është prekja e gjelbër që ata i kanë dhënë distro-së më kujton shumë e ashtuquajtura «Moon Os», nuk e di nëse e keni njohur, por unë e doja aspektin estetik, por të paktën faqja në internet e distro është joaktive, por hej, as unë nuk dua të jem jashtë temës , më falni

  1.    eliotime3000 dijo

   Mente është gjithashtu jeshile, por kllapat çamçakëz jeshile. Megjithatë, unë preferoj të qëndroj me Debian sesa Ubuntu (menaxhim pako mediokër) dhe Canaima (shovinizmi në sy).

 12.   izzyvp dijo

  Epo, ky turne është shumë i mirë, por unë ende nuk jam në unitet

 13.   eliotime3000 dijo

  Më pëlqen udhëtimi me Ubuntu sesa udhëtimi me Canaima. Sa i përket qendrës së softuerit, unë anoj më shumë nga Ubuntu dhe Debian (e para sepse tashmë është marrë seriozisht si një vend teknologjik dhe e dyta, për rastet në të cilat dëshironi të eksploroni se cilat aplikacione duhet të instaloni në Debian pa komplikuar me menaxherët si aftësia ose Sinaptika).

  Gjithsesi, unë shpresoj që Venezuelët do të bëjnë më shumë programe si Turpial dhe më pak fork të panevojshëm si Guacharo dhe Cuangaro.

 14.   NaBes dijo

  Ui por është e mundur për kinezët, imperialistët nuk do të pëlqejnë asgjë = (

 15.   njeri dijo

  A sponsorizohet kjo faqe në ndonjë mënyrë nga diktaturat e Amerikës Latine kubë / venezuela? Konfirmo që të mos kthehem më.

 16.   mikaoP dijo

  Shumë mirë, uroj që të gjitha distros të kenë të njëjtën gjë.

 17.   Imazhi i mbajtësit të vendndodhjes së Carlos Espinoza dijo

  Do të ishte mirë nëse do të korrigjonit lidhjen e daljes në turne Canaima 404. Nëse vendosni http://tour.canaima.softwarelibre.gob.ve/ hyn nga ngarkesa e sistemit dhe versioni i ri i turneut.