Pse po përdor Debian në desktopin tim?

Ne fillojmë nga kriteri që Sistemi Operativ më i mirë dhe Mjedisi më i mirë Desktop janë pikërisht ato që ju preferoni dhe keni instaluar; me ata që ndihen më rehat; dhe ato që ju i dini më mirë. Qoftë një version i Mac, Linux, Windows ose një tjetër. Mirë?

Arsyet mund të përdoren pro dhe kundër Debian. Sidoqoftë, ata që janë pro janë aq të rëndë sa i lënë në hije të kundërtat.

- Debian është Universal sepse mund të instalohet në një pajisje të lëvizshme; një laptop; një makinë desktop; në një server të përfitimeve mesatare; në serverat profesional; Grupet e serverave; Super kompjuterët; Robotët, etj.

- Unë gjithmonë do të "vesh" një sistem operativ të përcaktuar qartë si një server i fuqishëm, baza e të cilit nuk bën dallimin midis një sistemi operativ për Desktop dhe një tjetri për serverat.

- Ne jemi duke ndërtuar një Desktop i personalizuar në një nga versionet Linux që respekton më shumë fryma e softverit
falas; I qëndrueshëm; e Konsumi më i ulët i burimeve; dhe popullore.

- Me një CD ose DVD të vetëm të instalimit + depon e duhur, unë mund të bëj Desktopin që dua për stacionin tim të punës. Qoftë mjediset e mirënjohura të GNOME Desktop / (Mjedisi i Modelit të Objektit të Rrjetit GNU) /, KDE, Xfce dhe Lxde, ose Menaxherët e Dritareve WindowMaker, BlackBox, Flwm dhe shumë më tepër që do ta bënin listën shumë të gjatë.

- Unë mund të kem një i386 sistem bazë 32-bitësh dhe instaloni kernelin 64-bit amd64, pa humbur ndonjë pajtueshmëri me aplikacionet 32-bit. Do të mbetet një sistem 32-bitësh.

- Mund ta përdor tryezën time për argëtim; si një mbështetje për automatizimin e zyrës; implementimi i shërbimeve; për të virtualizuar serverat ose stacionet e punës; ose si një stacion projektimi. Me pak fjalë, praktikisht për atë që ju nevojitet.

- funshtë kënaqësi të mësosh se si të konfigurosh një Desktop në Debian dhe në procesin që mësoni.

… Dhe pse e përdorni Debian për ju?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

56 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John dijo

  Sepse kur doja të hyja në Linux vendosa se ishte më mirë të filloja me atë shpërndarje pasi do të mësoja shumë dhe akoma po e bëj.
  Tani e dua dhe dyshoj se ai do të ndryshojë në një tjetër.
  Aktualisht u zhgënjeva me gnome për disa mete që po më jepnin dhe tani po provoj KDE.

 2.   komentatori dijo

  Sepse e përdor prej disa vitesh dhe ndihem mirë me të.

 3.   oai027 dijo

  Më intereson por nuk kam shumë informacione për Debian. Ku ta filloj?

  1.    tabela e kodeve dijo

   WiKi-të zyrtarë të çdo shpërndarjeje janë zakonisht vendi më i mirë për të filluar hulumtimin për çdo temë që lidhet me to.

   Debian Wiki: http://wiki.debian.org/es/FrontPage

   Një përshëndetje.

 4.   James_Che dijo

  Mik kjo më tërhoqi vëmendjen, si mund ta bëj?
  “Mund të kem të instaluar një sistem bazë 386-bit i32 dhe të instaloj kernelin 64-bit amd64, pa humbur aspak mbështetjen për aplikacionet 32-bit. Do të mbetet një sistem 32-bitësh ". dhe duke menduar nëse në atë mënyrë unë do të njohja 4 GB RAM sepse 'kur instaloj shpërndarje 32bit nuk i njeh ato.

  1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Po Provo dhe shiko. Unë mendoj se ky aspekt ka nevojë për një artikull të vogël, megjithëse nëse instaloni kernelin linux-image-2.6.32-5-amd64 i cili punon për AMD dhe Intel, në një arkitekturë 32-bit, ai njeh 4 ose më shumë Gigs RAM dhe mban mbështetje për aplikacione 32-bit. Nëse keni të instaluar një Kuti Virtuale ose një VMWare, do t'ju duhet të instaloni kokat për atë bërthamë dhe t'i përpiloni përsëri ato aplikacione, siç bënë në fillim. Thatshtë kaq e thjeshtë dhe pa mistere.

  2.    David ariza dijo

   Ose instaloni bërthamën e madhe të kujtesës të quajtur POE diçka si Linux gjenerik 3. 02 .16 i 686 POE, që është ajo që sistemi i thotë të njohë më shumë se 2 GB memorje, unë e kam atë dhe funksionon shumë mirë me 6 GB

 5.   Bler Paskal dijo

  Pak herë kam qenë në gjendje me Debian, mbase nuk e kam provuar në shkëlqimin e tij maksimal dhe afatgjatë. Unë gjithmonë përfundoj në Arch ose "Kapelet e Kuqe".

 6.   Gibran dijo

  Më pëlqen Ubuntu në versionin e tij TLS, e vërteta është se është shumë e qëndrueshme, Debian është shumë i mirë, por unë e përdor atë vetëm në një server, më habit se sa i shkathët është, në 12 minuta ju mund të keni një server të ekzekutuar dhe të gatshëm për të migruar të gjithë informacionin , me apt-get ju shmangni përpilimin e kodit. Sapo provova versionin 8.4 Manjaro, me desktopin Xfce dhe kjo më befasoi, GNU / Linux ka shumë përparësi, është turp që kaq shumë projekte nuk kanë infrastrukturën ose stafin që kërkohet.

 7.   curefox dijo

  Debian është një distro e mirë e kësaj nuk ka dyshim, por në rastin tim unë preferoj Redhat dhe kompani.
  Për momentin unë përdor Servos një klon të Redhat me modifikime dhe e vërteta është shumë e mirë.

  1.    peterçeko dijo

   Unë gjithashtu kam migruar në CentOS në servera dhe në Fedora në Desktop dhe laptop: D.

 8.   Françesku_18 dijo

  Po, Debian është një distro e shkëlqyeshme, për mua, më e mira brenda GNU / linux, është e qëndrueshme, e thjeshtë, e shpejtë, kaq e rregullueshme dhe gjithashtu mësoni shumë nëse doni apo jo.

  Nëse Debian nuk do të ekzistonte. sinqerisht do të qëndroja me fedora, për mua më e mira pas Debian, shumë e qëndrueshme, jashtëzakonisht e azhurnuar, gjithçka funksionon herën e parë ... po sikur të më jepte probleme është e mirë për sa i përket varësive, por duke hequr atë, është një distro e madhe , një alternativë e shkëlqyeshme për Ubuntu.

  E rëndësishme është të mos përdorni X distro, nëse nuk provoni distros që duhet të mësoj nga secili, të gjithë na japin diçka, një këndvështrim ose diçka me të cilën mësojmë shumë duke folur teknikisht, është e kotë të ngecim në një distro për shumë mirë që kjo është, për më tepër, tani, unë thjesht ndryshova Debian për GhostBSD, isha kurioz dhe tani po bëj tinkup me BSD.

  Përshëndetje për të gjithë.

 9.   Helena dijo

  debian ishte një nga distrot e para që testova, është shumë gjëra por mbi të gjitha e qëndrueshme. Ndoshta kaq e qëndrueshme sa të anojë më shumë për një server sesa për një desktop (është mendimi im), motra ime që gjithashtu i pëlqen dizajni, por ajo dëshpërohet sepse ajo ende përdor gimp 2.6 dhe unë gimp 2.8 muuahahaha (përdor crunchbang, bazuar në debian) dhe e vërteta është që unë kam instaluar crunchbang për të mos qenë i detyruar të ruaj PC tuaj xD.
  Nuk më pëlqen shumë sistemi i paketave. Ndoshta kam pacmanit ose diçka të tillë, haha, por më duket pak e papërpunuar.
  Akoma, kam shumë respekt për Debian, udhëtimi i tij si projekt dhe vlera e kontributeve në ekosistemin GNU / Linux është e paçmueshme për përdoruesit e fundit.

  1.    xykyz dijo

   Mendoj se është edhe pacmanit, më ndodh edhe mua.

   Për një server debian mendoj se është i shkëlqyeshëm pasi që ka softuer të besueshëm, të qëndrueshëm dhe të sigurt, por për përdorim të përditshëm më pëlqen të kem programe moderne dhe është pika e dobët e debianit në desktop.

   1.    minimumi dijo

    Kjo mund të zgjidhet duke përdorur depot në "testimin" dhe ju tashmë keni shumë softuer të azhurnuar dhe nga stabiliteti i debianit, gjithashtu më ka ndodhur që gjithçka dukej super e vjetëruar, por kur vendosa depot e duhura isha shumë komode, megjithëse gjithmonë përfundoj duke e mbështjellë dhe duke u kthyer te xubuntu im i dashur

 10.   alpj dijo

  qëndrueshmëri + histori lodrash, çfarë mund të kërkoni më shumë në këtë jetë, hahahahahahahahahahaha, unë nuk kam provuar shumë shpërndarje dhe kam kaluar shumë kohë duke konfiguruar debian për t'iu përshtatur shijeve të mia (gjë që ka bërë më shumë se mirë).

 11.   Blitzkrieg dijo

  Dje instalova debian, nuk më tërhoqi kurrë vëmendjen por ne do t'i japim mundësinë pasi të gjithë flasin mrekullisht nëse i referohemi këtij distro

 12.   artbgz dijo

  Pjesën më të madhe të kohës e kaloj në Testimin e Debian dhe e dua atë, por kjo vetëm derisa të ngrijë dhe paketat të fillojnë të vjetrohen, pastaj kaloj në Ubuntu (në variantin e tij "Gnome Remix") derisa t'i shoh të kthehen për të filluar azhurnimin e paketave të Testimit të Debian, atëherë kthehem përsëri te Debian. Ky është cikli që po ndjek për disa vjet tani.

  1.    lawliet @ debian dijo

   Pikërisht ngrirja është pjesë e thelbit të Debian, është kënaqësi të vendosësh paketat e Sid-it, të përpilosh apo edhe të provosh ato të Ubuntu.

   1.    artbgz dijo

    Unë nuk dyshoj që është argëtues (në fakt është), por e vërteta është që unë kam nevojë ta shfrytëzoj kohën në gjëra të tjera më produktive, kështu që kërkoj të kem një sistem funksional dhe të personalizuar pa pasur nevojë të bie shumë.

  2.    David ariza dijo

   dhe pse nuk e përdorni Debian me testimin ??? Unë e kam atë dhe deri më sot unë azhurnoj gjënë më të bukur, unë përdor vetëm backportet mozilla për të mbajtur akullnajën të azhurnuar dhe pjesa tjetër shkon si një pendë me openbox ... duhet të përpiqesh të japësh Testimin për një kohë

 13.   Pepe dijo

  Pse e përdor Debian?

  Sistemi më i qëndrueshëm dhe i sigurt i bazuar në Linux që ekziston, pas CentOS në servera dhe Ubuntu në desktop pa më shumë.

  Sigurisht, mëkaton të qenit shumë tradicional dhe shumë paketa nuk janë në versionin e fundit për shkak të stabilitetit dhe sigurisë, prandaj është më e mira në servera. Në desktop duhet të përdor testimin për të qenë pak i azhurnuar, por më pëlqen.

 14.   Konstandini dijo

  Duhet të ishte shpërndarja gnu / linux që i është përshtatur hardverit tim, i cili ka burime të kufizuara, ku kam arritur gjëra që nuk do t’i bëja me windows

 15.   Rufus- dijo

  Gjithçka që është përmendur mund të bëhet në mënyrë perfekte me llojet e tjera të shpërndarjeve, megjithëse Debian gjithmonë do të diferencohet nga shumica dërrmuese për shkak të fondamentalizmit, një situatë që ndan me disa shpërndarje të tjera që mund të shkojnë edhe më tej. Fakti që është universal për përdoruesit e zakonshëm nuk ka rëndësi. Asnjëherë në jetën tonë nuk do të kemi qasje në "serverë me performancë të mesme, servera profesionalë, grupe serverësh, super kompjuterë, robotë, etj." Isshtë një çështje thjesht e marketingut. Konsumi minimal i burimeve është gjithashtu një mit pasi që mund të arrihet me shpërndarje të tjera. Për të mos përmendur temën e depove, bërthamave, e përdor për zakon. Ishte ai me të cilin fillova dhe kam mësuar gjithçka që di. Ajo që vazhdon të më shqetësojë deri më tani është interpretimi HORRENDOUS i shkronjave. Nuk mund të jetë më keq.

  1.    Burri dijo

   E keni fjalën për zbutjen? kjo është çështje e desktopit që përdorni, e cila zakonisht nuk është modifikuar dhe është "jashtë kutisë". Ubuntu arrin zbutjen duke aplikuar një lloj të butë, kam arritur të njëjtin efekt në kde me debian. http://i.imgur.com/lRdAnwu.png

   1.    Rufus- dijo

    Ndoshta është për shkak se unë jam duke u verbër më shumë sesa jam tashmë, domethënë, një çështje e shkronjave që unë zakonisht përdor për desktopin si një të tërë dhe dokumentet e mia, por është që mos aplikimi i "zbutjes" në Gnome, KDE, XFCE dhe LXDE, Duke rikonfiguruar fontconfig-config ose duke aplikuar rregullime të Infinality arrij një anti-aliasing si Ubuntu (që mendoj se është më i miri). Për të mos përmendur atë që zbatohet në Windows 7. Vetëm shkronjat e theksuara mund të shihen mirë: /

    1.    Burri dijo

     Sa e çuditshme ... duke përdorur familjen ubuntu-font, ttf-liberacion dhe ttf-linux-libertine shkronjat debian janë përmirësuar (Keni të drejtë që prezantimi në fillim duket i tmerrshëm në LCD, kryesisht kur dikush hyn në gjithashtu në internet mungojnë shkronjat). Ubuntu rrit pikat për inç në 96, zbutjen e lehtë të LCD dhe përdor këto madhësi http://i.imgur.com/T8Nv0Z0.png . Pak a shumë së bashku me temat është identike me Ubuntu 10.10 http://i.imgur.com/m5VNLkD.png

  2.    albert unë dijo

   Më kujtohet kur përdora Debian për herë të parë, me apt-get, çfarë ndodhi, që vinte nga Gentoo. Por instaloni konfigurimin paranojak dhe në fund vrisni suse, deri në Arch dhe nga Arch në Chakra.

 16.   truko22 dijo

  Kam mësuar përmes kurseve dhe ata kanë përdorur Debian, unë e dua konfigurimin e tij të lehtë, ka shumë informacion dhe natyrisht qëndrueshmërinë e tij. Unë e kam të instaluar në dy hedhurina të vjetra një NSLU2 dhe një HP të vjetër të dy janë NAS. Në desktop më pëlqen më shumë Chakra Project.

 17.   Burri dijo

  Unë u njoha me Debian falë një të njohuri që ma rekomandoi. Unë nuk kisha internet dhe jetoja duke luftuar në ubuntu me kode, vartësi dhe secilin .deb që kam shkarkuar manualisht. Sapo kalova DVD-në dhe gjeta një sistem serioz dhe të qëndrueshëm, kurrë diçka të çuditshme. Më vonë me Squeeze kur doli e instalova në një kompjuter që e përdor si server në shtëpi dhe deri më sot vazhdon si 2 vjet më parë. Ubuntu LTS Unë gjithashtu e përdor atë në disa makina, asgjë për t'u patur zili për të debian. 12.10 kurrë nuk ka punuar mirë për mua, çdo herë që bie shpesh kur filloj vmware

  1.    lawliet @ debian dijo

   Por Ubuntu LTS është 12.04, nuk keni gabuar?

   1.    Burri dijo

    po, 12.04 është LTS. Unë u përpoqa të azhurnoja (në të vërtetë duke bërë një instalim të pastër) në 12.10 sepse më pëlqente përparimi i unitetit, por në fund ai u kthye siç ishte më parë. Kur filloni vmware 9 me një makinë jep "gabim në lsb-release" xorg rrëzohet dhe makina shënohet, e ngjashme me një panik të kernelit (shkronjat dhe numrat në ekran) por jo. Gjithsesi, unë do të pres për 13.04 shumë pak të mbetura

 18.   lawliet @ debian dijo

  Herën e parë që kam përdorur Linux ishte sepse kam dehur Windows, nuk dija asgjë, kam shkarkuar CD (Ubuntu), e kam ngritur në këmbë dhe i thashë të fshijë gjithçka sepse nuk doja më Windows.
  Kam kaluar një kohë shumë të keqe, por më parë kam qenë e tillë, shumë ekstreme. Pastaj bëra herezinë më të madhe, u ktheva te Windows dhe doja të harroja Linux. Today (Sot e mbaj mend atë dhe them: incredibleshtë e pabesueshme, nuk mund ta besoj)
  Unë kisha një kompjuter tjetër ...
  Dhe në një ditë si sot, por të Dielën e Pashkëve provova Linux Mint. Kam instaluar lehtësisht shoferin për kartën wireless. Dhe atë ditë u ktheva përgjithmonë në Linux.
  Përfundimisht doli Gnome 3, kur doli më pëlqeu shumë, atëherë e urreja. Pastaj e provova përsëri dhe më pëlqeu, pastaj u largova ...
  Kështu që unë përdora Fedora ... Dhe në një ditë si sot, por vitin e kaluar (Dhe javën e Pashkëve) instalova Debian.
  Në fillim midis shumë arsyeve më pëlqente Debian sepse ajo kishte Gnome 2 (Debian Stable) dhe ndoshta për këtë arsye e hoqa atë.
  Dhe vazhdova të testoj më shumë distro dhe ambiente.
  Në fund u zhgënjeva me Fedora dhe rrezikova gjithçka, unë do të fshija gjithë hard diskun tim dhe do të instaloja Debian Testing nëse plotëson pritjet e mia.
  Dhe që nga kjo 14 Shkurt që gjeta shpërndarjen time ideale, nëse nuk do ta kisha gjetur, do të kisha marrë jetën ose diçka të tillë.

  Nëse kam diçka për të thënë në lidhje me Debian, do të thotë se ajo funksionon patëmetë dhe i përket komunitetit, jo Ret Hat, SUSE ose Canonical.

  1.    xykyz dijo

   mos u ofendoni por ju dukeni bipolar duke instaluar dhe çinstaluar për të njëjtat arsye xD

   1.    lawliet @ debian dijo

    Ndonjëherë lodhesh nga gjërat dhe provon të tjerët, ose të paktën versione të reja, dhe meqenëse ajo që përmenda nuk ndodhi aq shpejt sa duket, më në fund njeriu mëson dhe gjen më të përshtatshmen.

 19.   çeçu995 dijo

  Fillova të përdor debian, për të vazhduar të zgjeroj horizontet e mia me linux
  Si një ish-përdorues i Ubuntu, hapi tjetër ishte Debian.

  -Ti them gjithashtu që unë isha i befasuar nga konsumi i tij shumë i ulët, është e pabesueshme krahasuar me Win $.

 20.   3rn3st0 dijo

  E përdor sepse jam i varur nga njohuritë, sepse Debian më lejon të mësoj diçka çdo ditë. Që jo gjithçka është e lehtë më bën të hetoj, zbuloj dhe madje më lejon të takoj njerëz dhe të krijoj miqësi.

  Debian / KDE - Debian / OpenBox - Debian / XFCE kanë qenë tre eksperimentet e mia të fundit. Me të parën mësova të përdor një OS pa një mjedis grafik dhe ta instaloj nga e para (e njohur edhe si një tastierë), atëherë vendosa të përdor menaxherin minimalist të dritares OpenBox dhe e dija se çfarë është të kesh një desktop që shërben vetëm për të mos humbur kohë në zbukurime . Tani përdor XFCE ku gjeta një ekuilibër midis të dy botëve. Thjesht për t'ju dhënë një shembull. Përdorimi i tastierës është bërë një lojë zbavitëse dhe madje edhe më shumë, një ushtrim për kujtesën time të tmerrshme, të mësuarit e një komande dhe përdorimin e tij çdo javë (ta mësoj atë plotësisht, dua të them), është diçka që ia detyrohem Linux-it dhe tani Debian-it.

  Nga rruga, unë gjithashtu përdori Ubuntu dhe pastaj Mint. Një nga këto ditë unë jam i sigurt për të instaluar Slackware, Fedora, OpenSUSE dhe çdo Linux tjetër që zgjon kureshtjen time (në të vërtetë të gjithë ata).

  Kjo është arsyeja pse unë përdor Debian, dhe pse me siguri do të përdor gjithmonë Linux.

  Përshëndetje për të gjithë nga Venezuela! 🙂

 21.   Elleri dijo

  Së shpejti do t'i jap vetes mundësinë, unë jam ende duke mësuar nga harku dhe më pëlqen shumë, por kjo është ajo për të cilën bëhet fjalë… .. Mbani mësimin!

 22.   Shenjtorët dijo

  Unë e përdor atë për qëndrueshmërinë e tij, për numrin e paketave, sepse 99% e paketave funksionojnë në një ... sepse unë mund të kem një sistem 100% të softuerit të lirë, për kohën e mbështetjes së versioneve të qëndrueshme prej gati tre vjetësh (megjithëse CentOS ka 5)… dhe sepse nuk vuaj nga versionit, unë ende përdor Debian Lenny për momentin.

 23.   federico dijo

  Faleminderit të gjithëve për komentet tuaja. Dëshironi të zbukuroni Debian me paketa nga depoja?
  Shiki-Ngjyrat; Arc-Colors; Ubuntu-Fonts-Familja; Kompiz; Kajro-dok Sigurisht, me këtë të fundit, konsumi rritet. Lookshtë arritur një vështrim shumë i mirë.

  1.    David ariza dijo

   Nëse nuk doni një rritje të ekzagjeruar të konsumit, përdorni xcomprg ose compton, ato janë shumë të mira, konfigurimi është i lehtë dhe rritja është qesharake dhe si dock adeskbar, me openori që ekzekuton midori dhe hekur SRware me 8 skeda të hapura, konsumi ishte 315 mb. matur me htop ... dhe duket mire, hije, transparenca, le te mos themi eshte kompiz por eshte thjesht per te permiresuar shikueshmerine

 24.   Fluturo -ylberi dijo

  Pse duke përdorur ubuntu u ndjeva sikur po përdorja mbetjet e Debian (sinqerisht)

  Dhe pse Arch e bëri jetën time të komplikuar me disa cilësime

 25.   Lobo84 dijo

  Më fal Injorancën time, por dikush që e njeh versionin e bërthamës do të vijë në Testimin tjetër, pasi Wheezy të jetë e qëndrueshme. Dhe nëse Grub ose Grub2 vjen si parazgjedhje.

 26.   Miguel dijo

  Unë gjithashtu isha një përdorues i ubuntu, ju ishit të kënaqur me 9,04, por versionet e reja filluan të rrisnin burimet dhe kompjuteri im nuk po i ecte më aq mirë, kështu që provova debian dhe u habita nga sa i pastër ishte,

 27.   pandev92 dijo

  Unë jam përpjekur shumë herë, por nuk mundem, nëse ata bënin ppa-të e shoferëve për debian, të kisha gjithmonë drejtuesit më të fundit të intel, ose grupe ikonash lehtësisht, etj. Unë do t'i jepja një mundësi tjetër.

 28.   Të ndryshme dijo

  Unë e kam përdorur Debian gjatë një viti e gjysmë, veçanërisht për praktikën në studimet e mia, në thelb sepse sistemi bazë që mësuesit zotërojnë në ciklin tim të trajnimit profesional është Debian, por për mjedisin tim të shtëpisë në fillim ishte Mandriva, koha me Ubuntu dhe Linux Mint, por zgjedhja ime sot dhe për më shumë se një vit është padyshim OpenSUSE.

 29.   dapig dijo

  Isshtë e vërtetë që debian nuk është më i azhurnuari në botën Gnu / Linux, por kjo është arsyeja pse ekziston dega e testimit, e cila ka më shumë paketa aktuale, kështu që po, provojini ato me rrezikun tuaj. Unë kam Wheezy dhe paketat e testimit dhe sistemi nuk jep probleme.

 30.   ankova dijo

  Unë jam duke përdorur Debian që relativisht kohët e fundit. Edhe pse duhet ta pranoj që jo në versionin e tij origjinal. Fillova me Linux Mint të bazuar në Ubuntu dhe më pas u zhvendosa në LMDE dhe aktualisht kam SolydX dhe SolydK në kompjuterët e mi në shtëpi.
  Arsyeja ishte mbi të gjitha konsumi i ulët i burimeve, pasi kompjuterat e mi nuk janë saktësisht të rinj. Në fillim kisha frikë se Debian ishte shumë "arkaik", pasi provova një distro LMDE nga 2011 dhe dukej sikur gjithçka ishte kthyer mbrapa disa vjet nga Mint i zakonshëm. Por kur provova LMDE në versionin e tyre të vitit 2012 dhe pashë që ata tashmë kishin arritur të dallonin mezi ndryshimin, unë instalova LMDE. Kohët e fundit kam ndërruar LMDE për SolydX dhe Mint 13 KDE me bazë Ubuntu për SolydK, dhe tranzicioni ka qenë gjithçka përveç dramatik. Tani mendoj se i përdor më mirë makineritë.

 31.   eliotime3000 dijo

  Artikull i mirë Gjithashtu, shkathtësia e tij është ajo që më pëlqen më shumë në lidhje me atë shpërndarje.

 32.   Vladimir dijo

  Pse e përdor Debian? .. për të gjitha arsyet që përmendët dhe një më të rëndësishme ... PSE DUA !!

  1.    federico dijo

   Saktë !!! 🙂

 33.   paco dijo

  Unë i kam provuar praktikisht të gjithë ata nga xhoko, hark, ... të suse dhe sigurisht derivate si ubuntu, bodhi, knoppix, ... me të gjitha llojet e desktopëve dhe pa to hahaha
  Herët ose vonë kjo tregon se shumica e tyre bazohen në debian (përfshirë iOS), që ju mund të konvertoni debian në ubuntu (për shembull) pa plehra kanonike, që të gjitha mjediset të funksionojnë në mënyrë të përsosur, se nuk ka interesa biznesi prapa (kanonike, rhat, suse…) dhe se nuk vendos blloqe me burim të mbyllur në bërthamë, siç bëjnë shumica e atyre… free? https://www.gnu.org/distros/common-distros.html
  Nëse nuk do të ekzistonte, ata duhet ... Uff lignux nuk do të ishte e njëjta gjë

 34.   federico dijo

  Faleminderit shumë Paco për komentin tuaj mbi një artikull të shkruar vite më parë, por që është ende i vlefshëm. Lart Debian !!!

  1.    Luigys toro dijo

   Ne ju falënderojmë që keni kontribuar me një përmbajtje kaq të mirë në këtë blog, duke shpresuar se një ditë do të kontribuoni sërish me njohuritë tuaja të gjera.

   1.    federico dijo

    Përshëndetje Luigys !!!
    Nuk kam mungesë dëshirash për të shkruar përsëri për Zbatimin e Shërbimeve për bizneset e vogla dhe të mesme. Unë ndalova botimin më shumë se dy vjet më parë dhe iu përkusha vetes studimit të Kontrolluesve të Domenit, OpenLAP, Samba 3 dhe 4, etj. Ato punë studimi paguan dividentin e tyre. Unë e di që ju jeni Master i faqes dhe ju ftoj të më shkruani në adresën time: federicotoujague@gmail.com. Mund të flasim më shumë për këtë temë.

    1.    Luigys toro dijo

     Faleminderit shumë Federico, një kënaqësi e madhe për të shkëmbyer email me ju.

     Në të njëjtën mënyrë, përfitoj nga rasti t'i bëj të ditur komunitetit se ata mund të komunikojnë me mua përmes admin@fromlinux.net, skype: tgtmundo dhe twitter: @lagharto