"Pse u kalova në KDE?" ... "Pse e përdor KDE?"

linuxtechie ndani mendimin tuaj pse ai përdor KDE. Këtu do të shohim mendimin tuaj, si dhe atë të përdoruesve të tjerë në komunitetin tonë

Unë lë përkthimin e asaj shkruajti ne blogun e tij, pasi që unë e shoh këndvështrimin tuaj shumë të ngjashëm me timen:

Unë gjithmonë kam qenë një person xhuxh, E kam Provuar KDE shumë shpesh, por kurrë nuk më pëlqente vërtet. Më dukej se po mungonin disa funksione që kishte Gnome, ose disa të tjera që nuk funksiononin si duhet, ndërsa në Gnome po. .. Unë kurrë nuk u mësova me KDE, kështu që gjithmonë u ktheva në Gnome.

Edhe pse kohët e fundit, ka pasur disa ndryshime. Unë përfundova duke u bërë një tifoz i madh i Unitet, por versioni i fundit që është në Ubuntu 11.10 më bëri të krijoj pak refuzim, më pëlqente shumë më shumë versioni në 11.04. Për të mos përmendur që ishte shumë më e qëndrueshme. Ky version në 11.10 ishte shumë i paqëndrueshëm për mua, si dhe nuk më pëlqyen veçoritë e reja. Unë shpejt ndalova së qeni i lumtur me Unitetin, kuptova që nuk isha aq adhurues i saj. Thjesht nuk doja të përdorja Unitetin më pasi isha i irrituar me të, kështu që fillova të shikoj mundësitë e mia.

Vendosa që do të provoja përsëri KDE edhe një herë, jo vetëm sepse është sigurisht e bukur, por edhe sepse të gjitha ato mundësi që i mungonin më parë (dhe unë dëshiroja) ishin tashmë të disponueshme, dhe gjithashtu të gjitha ato gabime që bezdisën u rregulluan me kalimin e viteve. Kështu që vendosa t'i jap KDE një tjetër goditje. Ishte paksa e vështirë në fillim, pasi nuk isha mësuar sesi duhej të bëheshin gjërat në KDE, por u dashurova me të pas vetëm disa ditësh ... Unë as që ktheva kokën pas. Më duket KDE vërtet freskuese në krahasim me Gnome, mund të rregulloj çdo detaj të vogël të mjedisit, tani kur mendoj për Gnome, kuptoj se sa kufizues ishte.

Kjo është arsyeja pse ai ka ndryshuar në KDE... për ta përdorur atë aktualisht, megjithatë në një temë nga forumi ynë Disa përdorues ndanë pikëpamjen e tyre, këtu janë disa nga ato komente:

muadib dijo:

Hello!
Unë përdor KDE jo vetëm për mjedisin e saj, praktik dhe shumë të personalizueshëm, por edhe për aplikacionet që ekzekutohen natyrshëm ose janë pjesë e grupit KDE SC. Aplikacione si gwenview, okular, choqok janë disa nga aplikacionet që më mungojnë kur nuk përdor KDE. Për më tepër, pak nga pak po i përshtatem përdorimit të Aktiviteteve, i mbaj aplikacionet e mia të hapura më të organizuara.
të fala

Guxim dijo:

Unë e përdora atë sepse nuk isha në gjendje të instaloja Gnome (gjë që unë tashmë di të bëj) dhe më pas më pëlqeu më shumë, për të ardhur keq që kompjuteri që kam nuk e merr atë. Më pëlqejnë më shumë aplikacionet Qt, ato më duken më cilësore.

psalama dijo:

Mendova se KDE do të sillej më rëndë ... por ajo sillet më e shkathët sesa kur kisha ubuntu 11 me të gjitha efektet. Supershtë super i konfigurueshëm, ka shumë për të hetuar në të, sjell shërbime më të mira për të punuar menjëherë, unë nuk duhej të menaxhoja asgjë në lidhje me rrjetin me PC të tjerë në shtëpinë time që gjithçka të funksiononte. Më pëlqen të jem në gjendje të modifikoj kdm, spërkatje, tema, ikona, ... kaq lehtë. Dhe çfarë ***, në parim është më e bukur.

nano dijo:

Unë personalisht përdor KDE për një numër arsyesh ... E para është se më pëlqen të përfitoj nga pajisja ime dhe mjedisi më i kërkuar është KDE.

Një tjetër është për komunitetin dhe projektet që kanë plazmën aktive si plazmë, pjesë e së cilës unë synoj të jem. QT është jashtëzakonisht interesante, unë e dua atë, aq shumë sa që unë marr pjesë në PyQT sa herë që mundem.

Rrjedhshmëria e sistemit, mjetet, ndërfaqja e mbajtur mirë, intuitiviteti i sistemit dhe sa mirë i integruar pothuajse gjithçka është në KDE.

Une ... mirë, arsyet e mia për përdorimin e KDE janë mjaft të gjera, unë premtoj të bëj një postim për këtë posaçërisht

të fala ^ - ^


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

55 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Isshtë fati i elavës, si ai apo jo

  1.    José Miguel dijo

   @Kurajo. Kur kjo të ndodhë, do të jetë lajmi i shekullit. LOL

  2.    elav <° Linux dijo

   KDE është Mjedisi Desktop më i përparuar dhe më i fuqishëm në GNU / Linux. Unë e kam përdorur, e kam testuar plotësisht dhe po, më ka pëlqyer. Shtë e vërtetë që ka aplikime të shkëlqyera. Shtë e vërtetë që është e bukur dhe shumë e konfigurueshme. Shtë e vërtetë që konsumon të vetat.

   Por është gjithashtu e vërtetë që nuk kam nevojë për kaq shumë funksione për punën time të përditshme. Nuk kam nevojë që Akonadi + Nepomuk dhe Virtuoso të kenë një desktop semantik. Nuk kam nevojë për super integrimin e KDEWallet (i cili prek vezët mjaft). Nuk më duhen gjysma e gjërave që ofron KDE. Unë nuk e mbështes menunë e KDE-së edhe në formën e saj të thjeshtë. Nuk kam nevojë për një Dolphin, i cili duket më shumë si një balenë sesa një Dolphin.

   Çfarë më duhet? Shpejtësia, lehtësia, thjeshtësia dhe gjithçka është dy klikime larg miut. Kush më ofron atë? As Gnome-Shell, as Kanella, as KDE, që më ofrohet nga miu i vogël që kam si desktop. Por asgjë, pasi që jemi, unë do të bëj artikullin tim pse preferoj Xfce.

   1.    përqafim0 dijo

    Unë gjithmonë isha një dashnor i Gnome derisa erdhi Gnome3, Uniteti as që po mendonte për këtë, thjesht duke e parë atë më jep zhgënjim. KDE shumë e bukur shumë e gjallë, askush nuk e heq, por shumë e rëndë dhe rastësisht menuja më bën të bezdisshme.

    Me Xfce kam arritur të gjej përsëri funksionalitetin që më duhej në desktopin tim, shumë i lehtë dhe shumë i shpejtë. Rekomandohet plotësisht për ata që dëshirojnë Gnome 2.

    1.    Të ndryshme dijo

     Por gjithashtu mund ta ndryshoni menunë në KDE, ka më shumë lëshues (si Lancelot, ose ROSA Launcher ...), nuk është vetëm menuja klasike ose Kickoff.

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      Veryshtë shumë e lehtë të kritikosh pa ditur as të gjitha opsionet / avantazhet që ke ... KWallet të paktën e shoh të shkëlqyeshme, asnjëherë (dhe e përsëris ... ASNJEHERE) nuk kam pasur probleme me të, dhe menuja KDE është vetëm një aplikacion KDE, të cilin mund të shkëmbehet me një tjetër.

   2.    Sergio Esau Arámbula Duran dijo

    Pajtohem me elav por përdor kanellë nëse dua që gjithçka të jetë dy klikime larg

   3.    Carlos-Xfce dijo

    Po, të lutem bëje!

   4.    Esauli ld dijo

    rregullat xfce!

 2.   José Miguel dijo

  Gnome është shumë e thjeshtë, e cila mund të jetë një avantazh, por asgjë nuk ka të bëjë me KDE.
  Unë isha një përdorues i Gnome dhe përfundoi duke më mërzitur. Aq sa kam lënë Ubuntu.
  Tani më pëlqen Debian me KDE.

 3.   hernando sanxhez dijo

  Kam përdorur disa shpërndarje GNU / LINUX: ubuntu, mandriva, opensuse, PCLinux, Linuxmint, me desktopin GNOME; megjithëse nuk kam pasur probleme me këtë ambient, unë shoh kubuntu 11.10 shumë të konfiguruar dhe më elegant, pa kaq shumë ndërlikime me trendet e reja sa i përket kernelit dhe ndërfaqeve të përdoruesit. Për këtë arsye e kam instaluar në pajisjet e kompjuterit tim dhe deri më tani nuk kam pasur probleme të mëdha.

 4.   Alf dijo

  Guxim, mendoj se është fati i shumë vetave, kur uniteti është opsioni "i domosdoshëm" në shpërndarjet që e presin atë.

 5.   Anibal dijo

  Mire si jeni te gjithe Unë kam përdorur linux për rreth 10 vjet, por gjithmonë me Gnome2, kam provuar kde një herë, por më dukej si shumë dritare dhe gjysmë e shëmtuar ... Nuk e di si do të jetë tani.

  Tani përdor ubuntu 11.10 dhe jam i kënaqur me unitetin ...

  Ata që përdorin kde, çfarë distro përdorin? kubuntu, debian, arch, apo çfarë?

  arsyet apo përmirësimet që shihni në krahasim me gnome? shikoni gërma të mira, ikona, cilësime?

  po ekzekutohen të njëjtat programe? për shembull unë përdor:
  - verë me sqlyog dhe diçka tjetër
  - netbeans, eklips
  - krom
  - pidgin
  - gedit për redaktim të thjeshtë të kodit
  - pus për të menaxhuar fotot e mia
  - bojë ose krita për të redaktuar imazhe (gimp e urren atë)

  kryesisht për zhvillimin e internetit dhe disa relaksime në shtëpi.

  1.    Sergio Esau Arámbula Duran dijo

   Unity dhe Cinnamon janë më Gnome 2 duke qenë Gnome 3 që aktualisht është në Linux, unë i rekomandoj dhe i dua të dy dhe ata kurrë nuk më kanë dështuar pavarësisht përdorimit të Unitetit 5 ose Kanellës vetë (pasi është diçka si beta) por në të njëjtën kohë përfundimtare ju zgjidhni se çfarë të përdorni

  2.    Sergio Esau Arámbula Duran dijo

   Sa i përket aplikacioneve që përmendni, unë mendoj se nëse të gjithë punojnë në Ubuntu 11.10, pasi që Gnome 3 përdor GTK + 3 si parazgjedhje, por ata e mbajtën GTK + 2 në mënyrë që aplikacionet në versionet e kaluara të ndiqen ose nëse nuk përdorin dhe nuk kanë qëllim për të përdorur GTK + 3

  3.    Të ndryshme dijo

   Unë përdor OpenSUSE me KDE.
   Sigurisht që e gjithë kjo funksionon në KDE, megjithëse disa prej tyre kanë homologun e tyre për KDE, për shembull:

   Gedit -> Kwrite
   Shotwell -> Digikam
   Pint -> KolourPaint

  4.    KZKG ^ Gaara dijo

   Nuk e di se çfarë do të ishte e shëmtuar, sepse për mendimin tim ka një përfundim më të mirë, është më mirë e lëmuar se Gnome2.
   Aq sa që nëse dëshironi të konfiguroni diçka, thjesht hapni preferencat e sistemit dhe voila, do të ketë të gjitha opsionet.

   Për pjesën time unë përdor Arch + KDE
   të fala

 6.   Sergio Esau Arámbula Duran dijo

  Unë jam një përdorues i Gnomeero dhe KDEero (më parë vetëm gnomeero) dhe më pëlqejnë shumë të dy, por në Gnome ekzistojnë dy variante që marrin duartrokitjet e mia Unitetit dhe Kanellës, të dyja janë mundësi të shkëlqyera duke qenë Uniteti ideal për Netbooks dhe kanellë për PC Desktop dhe laptopë. (gnome shell do të ishte për tabletët) dhe të them të drejtën po përdor Unitetin tani thuhet, ekziston vetëm një version i cili gjithashtu merr duartrokitjet e mia për lehtësinë e personalizimit, aplikacionet dhe fuqinë e tij, dhe Netbook dhe mënyrat aktive të tij janë të pabesueshme edhe pse të vështira për tu mësuar por në fund të fundit ky është vetëm një mendim i thjeshtë

 7.   Saito dijo

  Dikur isha një përdorues i Gnome, mjedisi i tij i thjeshtë dhe i personalizueshëm më mbajti të lumtur, derisa nuk zgjati shumë. Pas mbërritjes së Ubuntu 11.04 me mjedisin e saj Unity, kjo më bëri të largohem nga Ubuntu, ishte shumë i ngadaltë, shumë pak personalizim dhe ai shirit në anën e majtë më bëri të pakëndshëm (kështu që mund të hiqej = më shqetësonte). Shumë më rekomanduan KDE (edhe Gaara e rekomandoi atë në blogun e tij të vjetër), ishte super i përshtatshëm (që është ajo që unë dua), aplikimet e tij janë të shkëlqyera dhe më të shpejta se mjediset e tjera (unë jam i plotë). Kështu që provova Kubuntu 11.04 dhe menjëherë u dashurova me të, mund të bëj çfarë të dua dhe ta rregulloj si të dua: D.

  Përshëndetje!

  1.    Sergio Esau Arámbula Duran dijo

   Ide e keqe DEB + KDE provoni Chakra Linux, KDE po aq të personalizueshëm, të lehtë për tu instaluar dhe përdorur OS dhe më e mira nga të gjitha është që është duke lëshuar kodrina, kështu që ju ta instaloni atë vetëm një herë dhe zgjat për ju përgjithmonë për sa kohë që projekti nuk braktiset , origjina e saj ishte shumë e mrekullueshme, por ato nuk janë më të përputhshme që kur Chakra u bë e pavarur nga Arch

   1.    Të ndryshme dijo

    Vetëm një pyetje: pse është DEB + KDE një ide e keqe?

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Në përvojën time shumë personale, Kubuntu është thjesht e paqëndrueshme, e rëndë, e tepërt, kështu që bëhet një zgjedhje e dobët.
     Debian është shumë më mirë po, por përsëri të paktën nuk më pëlqen… Unë e shoh parimin KISS dhe Rolling Release si një mundësi më të mirë, dhe Debian nuk e ofron këtë. Ndodh që KDE lëshon azhurnime më shpesh sesa Gnome, kështu që të kesh RR është e dobishme për ne.

     1.    elav <° Linux dijo

      A keni provuar ndonjëherë Aptosid? Jo Pra, si jeni i sigurt që Debian nuk mund të rrokulliset? Por gjithashtu, unë azhurnoj Testimin tim çdo ditë. A nuk ju duket sikur Rolling? Ahh, mbase nuk kam versionet më të fundit të paketave, mund të jetë, por me lëvizjen në Sid ose Experimental kam

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Unë tashmë jua përmenda këtë një ditë, jua përsërita një tjetër ... dhe e bëj përsëri tani.
       Le të bëjmë sa vijon ... ju përdorni repot Sid dhe Experimental Debian, unë ende përdor repot e mia Arch, do të shohim se kush i merr së pari versionet e reja, dhe mbi të gjitha, do të shohim se kush ka më shumë paqëndrueshmëri


      2.    elav <° Linux dijo

       Ndoshta nuk kam të fundit para teje (megjithëse do të ishte e nevojshme të provohet)Sidoqoftë, jam i sigurt që nuk do të marr gabime të papritura të Bash dhe gjëra të tilla. Ndërsa po i thosha nano, thjesht po pres një ditë, një ditë të mirë, Arch për të ngarkuar sistemin tuaj ose më keq, të dhënat tuaja dhe pastaj atje do të shoh 2 gjëra:

       1- E njëjta gjë si me Ubuntu, e cila ishte distroja juaj ideale (për të cilën vrau) derisa nuk funksionoi për ju.
       2- Shihemi me fytyrën e një fëmije të mërzitur që vishni kur gjërat shkojnë keq ...

       Dhe kjo është kur unë do të vdes nga e qeshura ..


      3.    elav <° Linux dijo

       Ahh nga rruga, kam harruar t'ju komentoj. Për sa platforma janë paketuar Arch? Impossibleshtë e pamundur që në Debian të mund të kesh të gjitha më të fundit në këtë moment, kur duhet të mbash kaq shumë arkitekturë .. Mos harroni se Debian jo vetëm që mbështet i686 dhe amd64 ..


      4.    KZKG ^ Gaara dijo

       Sa platforma mbështet? ... uff, siç ju thashë më parë, ideja është që të mos bëni një Debian VS Arch larg tij, le të mos fillojmë me krahasimet e zakonshme ... Unë kufizohem të mos i përgjigjem kësaj 🙂


     2.    Sergio Esau Arámbula Duran dijo

      E drejta @elav Arch ka artikullin më të ri por më të qëndrueshëm, @ Salto këtu është një artikull i bërë nga unë për Chakra: http://linuxblogx6.wordpress.com/2011/11/24/chakra-dulce-y-amado-chakra-kde-a-su-maxio-explendor/

      1.    elav <° Linux dijo

       Sergio Esau Arambula Duran:
       Unë kam provuar Arch. Unë e di se si funksionon, por kam dyshimet e mia. Kur del një paketë, e deklaruar nga zhvilluesi i saj si e qëndrueshme, nuk do të thotë se është plotësisht e qëndrueshme, sepse dyshoj shumë se është testuar në të gjitha llojet e Hardware. Shembull i thjeshtë, kur Xorg 7 doli i qëndrueshëm, shumë përdorues kishin probleme.


     3.    Saito dijo

      E provuat versionin 11.04? Nga atje ata janë përmirësuar shumë për sa i përket shpejtësisë dhe konsumit
      Archlinux e kam shumë të vështirë të instaloj dhe duke parë se si instalohen drejtuesit në atë shpërndarje, unë gjithashtu e shoh të komplikuar D:… Kjo është arsyeja pse preferoj që Kubuntu instalon gjithçka menjëherë dhe troç

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Po, e provova ... në të vërtetë unë testova betën prej 11.10
       Gjëja që më bie më shumë në sy është Muon Suite, me të vërtetë është një aspekt themelor që gjithmonë i mungonte Kubuntu (si dhe KDE + Debian). Akoma ... Unë e vura re atë të paqëndrueshëm (si beta 11.04 ashtu edhe 11.10, kjo e dyta është e qartë), nuk ndihej aq e lëngshme sa jam mësuar


     4.    Sergio Esau Arámbula Duran dijo

      @elav mos u tregoni shpërfillës dhe siç e thashë Arch është super i qëndrueshëm, ashtu si Chakra

     5.    Sergio Esau Arámbula Duran dijo

      @salto kjo është arsyeja pse unë them përdor Chakra, është një distro e qëndrueshme rrotulluese si hark por është e lehtë për t'u përdorur dhe instaluar XD që është më erkanoja që një përdorues fillestar mund të jetë nga Arch

    2.    elav <° Linux dijo

     Kush tha një gjë të tillë?

  2.    Anibal dijo

   Kam lexuar komentet, por nuk e kuptoj atë që ata e quajnë të përshtatshëm? Të ndryshohen ikonat, shkronjat, ngjyrat? Apo çfarë?

   Një tjetër gjë. Unë pashë pamjet e ekranit të faqes zyrtare në internet dhe nuk më pëlqeu shumë 🙁 a ka ndonjë uebfaqe të këndshme për të parë cilësime të mira?

 8.   moskosov dijo

  Unë jam duke qëndruar pranë Xfce, Gnome 2.3 dhe po i jap një mundësi tjetër Gnome-Shell.
  KDE gjithmonë më është dukur shumë e rëndë, me shumë kolesterol ... dhe nuk më pëlqen vizualisht, nga ana tjetër, në varietet është shija dhe e shoh joefektive të kaloj kohë dhe linja në përballjen e një ambienti me një tjetër , nëse në fund të fundit zgjedhim bazuar në subjektivitetet tona pavarësisht nga të gjitha argumentet teknike që bëjmë.

  Komuniteti i pershendetjeve.

 9.   Carlos-Xfce dijo

  Gaara, faleminderit për artikullin, është pasurues për mua sepse unë kurrë nuk kam përdorur KDE. Sigurisht, nuk mund të humbas një gabim të pafalshëm në paragrafin e dytë të përkthimit; një gabim mbi të cilin kam lënë tashmë komente:

  "Edhe pse kohët e fundit, kishte disa ndryshime."

  Si "kishin" ata? Atje ishte! "Kishte disa ndryshime." "Ekziston" ekzistenca është jopersonale, nuk është e nevojshme ta pluralizojmë atë: ka ndryshime, ka pasur ndryshime, do të ketë ndryshime, ka pasur ndryshime, do të ketë ndryshime, ka ndryshime, ka ndryshime, etj.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   hehe gati, korrigjuar
   A është kjo kur përkthehet shpejt dhe pak çmendur, këto gjëra ndodhin hehehe.

 10.   elektron22 dijo

  Unë kohët e fundit kam migruar, unë jam me fat me një kubuntu që po përmirësohet dhe që i ka bërë gjërat më të lehta për mua, komuniteti kubuntu është shumë miqësor dhe një KDE shumë e qëndrueshme që më bën të ndihem shumë rehat dhe mësoj gjëra të reja çdo ditë. Lidhur me opsionet e tjera për mua ato janë të shkëlqyera dhe shumë të lehta për t'u përdorur, por nuk e ka atë "karamele me sy" që ka KDE, të gjithë ata nuk kanë asgjë për t'u patur zili ndaj alternativave tregtare.

 11.   psalama dijo

  Unë çuditem me kde + harkun tim ... me këtë i them të gjitha ...
  Nga rruga ... faleminderit për shtimin e komentit tim në forum për këtë post ... (dhe nëse në postim ju hiqni r nga ppsalarma për ta lënë atë në ppsalama unë mund të chulear duke treguar postimin për miqtë e mi të varfër hasefrocheros ...
  Salu2 dhe urime për blogun dhe forumin (është e përditshmja ime që duhet të lexohet)
  Ju faleminderit.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   E njëjta gjë ndodh me mua ... Arch + KDE thjesht e mrekullueshme
   hehe unë tashmë e rregullova pseudonimin tënd, më fal

   Asgjë, një kënaqësi të të lexoj vërtet ...

   1.    Sergio Esau Arámbula Duran dijo

    Chakra + KDE maksimumi

   2.    psalama dijo

    heyyyyyyy… thankssssssssssssss.

 12.   John dijo

  Faleminderit për artikullin; Unë gjithmonë përdor Gnome, kështu që do të inkurajohem të provoj KDE

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Për asgjë, nuk është qëllimi im të ungjillëzoj larg tij (siç më tha elavi këtu personalisht hahahaha), unë thjesht doja të ndaja mendimin / kriteret e disa përdoruesve të komunitetit tonë

 13.   Gabriel dijo

  KDE është ajo që kërkon një përdorues i linux-it, një mjedis me aplikacione vendase shumë të mira dhe i rregullueshëm sipas shijes së përdoruesit.

 14.   Sëpatë dijo

  Unë e dua KDE por nuk e përdor sepse Acer Aspire One shkon me adhuruesit që duket si një Boeing 747 xD
  Akoma hedh në Openbox sa më shumë Qt që mundem! 😉

 15.   Luweeds dijo

  Epo, unë jam një i çuditshëm, unë gjithmonë përdor Lxde dhe sigurisht është i imi (nuk më intereson të jem në një pentium IV ose një më modern), po, nuk ka dëm që t'i provosh të gjitha dhe natyrisht të lexosh kaq shumë përshtypje / përvoja të linuxers. Përshëndetje dhe faleminderit për ndarjen

 16.   kik1n dijo

  Kde konsumon shumë.
  Por është shumë bukur, nuk rekomandohet për makineritë me performancë të ulët.

  Gnome 3
  Ata qëndruan me idenë dhe nuk mund ta përmirësojnë atë.

  Unitet
  Shumë mirë, thjesht i mungon stabiliteti

  Kanellë
  Më e mira e sotme në tryezat e punës ende në beta.

  Xfce
  Sipas mendimit tim ajo mungon. Nuk mund ta gjej të përfunduar.

 17.   Ozzar dijo

  Desktopi im i preferuar: për mundësitë e tij të personalizimit, lehtësinë e përdorimit dhe integrimin me aplikacionet e tij vendase. Unë vetëm do ta fajësoja atë që nuk është pak më e lehtë, por unë ende e dua atë ...

  Mbajeni KDE dhe Chakra!

  1.    Sergio Esaù Aràmbula Duran dijo

   po Chakra + shkëmbinjtë KDE

   Sapo u ktheva në Chakra pasi isha në Ubuntu për lehtësi, ajo që më bëri të kthehem ishte se si do të jetë shtëpia e Unitetit, por nëse e dua Unitetin, nëse nuk e ndryshoja, mund ta instaloja përsëri, por deri në 13.10

 18.   cesvlc dijo

  Unë isha një Gnomer i bindur, derisa të vinte Bashkimi. Shkova në LMDE dhe erdhi Gnome 3. Unë u ndryshova në versionin e tij me KDE dhe këtu qëndroj stay

 19.   kondur05 dijo

  Përshëndetje, ju e dini, unë jam kurioz se cilat programe përdoren në gnome dhe në kde, do të ishte mirë të prekja këtë temë, aktualisht përdor gnome 2, dhe kam përdorur kde në rosto por nuk ishte gjithmonë e qëndrueshme, mbase nga injoranca e lash, xfce nuk e kam provuar keshtu qe nuk mendoj.

  Çështja që dua të marr është se në vend që të krahasoj ose të dëshmoj ndonjë prej tyre, do të ishte mirë të bëja një temë ku dikush si unë ose më keq se unë mund të shohë të mirën dhe të keqen e tyre dhe të dijë se cila i përshtatet më shumë , Për shembull, më pëlqen të shkruaj, të shikoj filma, internet dhe të dëgjoj muzikë, dhe meqenëse ndaj skedarë me fitimin që përdor të dyja ndarjet, shpresoj të më kuptosh. Faleminderit

  1.    Guxim dijo

   Çdo program KDE mund të instalohet në Gnome dhe anasjelltas.

   KDE është më e mira, programet Qt janë shumë më të mira, përveç që janë më të lehta për tu personalizuar

 20.   viliam dijo

  Unë mendoj se është mjeti më i mirë falas për ubuntu, Linux, Windows dhe Mac OX S - Valentina Studio http://www.valentina-db.com/en/valentina-studio-overview
  Rekomandoni të shikoni !!!

bool (e vërtetë)