Pse Ubuntu ka nevojë për një "Projekt Gjalpi" të stilit Android?

Ditën tjetër, duke shfletuar në internet, hasa në një artikull interesant të opinioneve të botuar në Techdrivein në të cilin Manuel José postuloi se Ubuntu keni nevojë për një «Projekt Gjalpë"stili i android për të përmirësuar performancën e saj urgjentisht.


Manuel José fillon duke thënë:

Kur them "imitoni Project Butter" nuk dua të them që Ubuntu duhet të ndjekë Project Butter në çdo detaj teknik. Në vend të kësaj, zhvilluesit e Ubuntu duhet të synojnë atë që Google arriti me atë projekt: performanca e butë e butë dhe nivele shumë të larta të përsosjes.

Padyshim, Ubuntu duhet të përmirësohet në shumë fronte. Por ankesa më e madhe është ende performanca e Unitetit. Ju nuk do të vëreni probleme nëse përdorni Unity në një përbindësh Core i7 (për shembull), por sigurisht që do t'i vini re ato kur ekzekutoni Unity në një pajisje me specifikim më të ulët, si një netbook apo edhe një laptop "normal".

Ironikisht, ngadalësia e Unitetit (dhe Ubuntu) nuk është vetëm serioze "në vetvete", por gjithashtu shkon kundër interesave të vetë Canonical. Kujtojmë që, në fund të fundit, Unity u krijua në mënyrë që Ubuntu të mund të përdoret në pajisjet me ekrane të vegjël dhe specifikime teknike më të ulëta. Në mënyrë paradoksale, pavarësisht se nuk keni një zhvillim "zyrtar" nga Canonical, Lubuntu ose Xubuntu janë një BOT apart përveç Ubuntu kur bëhet fjalë për performancën në kompjuterë me specifikime të ulëta teknike.

Qendra e Programeve Ubuntu: Ai Elefanti i Bardhë i Vjetër

Me siguri, ju e dini për çfarë po flas: Ubuntu Software Center (USC) kërkon mosha të ngarkohen. Le ta pranojmë, kjo është imazhi i parë që vjen në mendje kur flasim për USC. Në fakt, ky problem ka ekzistuar që nga fillimi i tij.

Sidoqoftë, USC është aplikacioni më i rëndësishëm për sa i përket Canonical. Isshtë një nga burimet e tyre kryesore të të ardhurave përveç Ubuntu One Music Store. Nëse Qendra e Programeve Ubuntu është aplikacioni kryesor i Ubuntu, Canonical duhet të fillojë ta trajtojë atë si të tillë.

Pajtohem me Manuelin duke thënë se:

Unë nuk jam armik i Unitetit, në asnjë mënyrë. Më pëlqejnë përmirësimet në rrjedhën e punës. […] Por unë kurrë nuk do të negocioja shtimin e funksioneve të reja në dëm të performancës së përgjithshme të sistemit.

Ti cfare mendoni ju

Fuente: Techdrivein


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.