Pyesni FromLinux është këtu!

Ne jemi të kënaqur t'ju informojmë se kemi vendosur një shërbim të ri në internet që shpresojmë të jetë i dobishëm për komunitetin. Eshte per Pyesni FromLinux, një sistem pyetjesh dhe përgjigjesh "frymëzuar" nga Ask Ubuntu dhe të ngjashme. Ata që janë të njohur me mënyrën e funksionimit do ta dinë se për çfarë bëhet fjalë.

Me të hyrë, ata do të marrin mesazhin e mirëseardhjes vijues:

Mirësevini në Ask FromLinux, vendi ku mund të bëni pyetje dhe të merrni përgjigje nga anëtarët e tjerë të komunitetit Linux.

Ky është vendi ideal për të marrë ndihmë për çdo pyetje ose problem në lidhje me GNU / Linux.

Pse krijoni Pyetni FromLinux?

Ideja lindi si rezultat i komenteve të disa lexuesve tanë për pyetjen tonë në lidhje me çfarë hapash të rinj duhet të ndërmarrë blog-u. Në atë kohë, Decker-Spain komentoi:

Duke u kthyer në përmendjen e mëparshme të forumit, vërej se në shumë raste, ata që fillojnë postin duke kërkuar ndihmë kurrë ose pothuajse kurrë nuk postojnë zgjidhjen që kanë gjetur (natyrisht, nëse zgjidhja u është dhënë atyre nga anëtarët e tjerë të forumit, gjithçka pasqyrohet) fijet janë lënë në harresë, pa një zgjidhje dhe krejtësisht të vdekur, e cila përndryshe do të ndihmonte të tjerët për të gjetur, edhe pse jo zgjidhjen, të paktën një rrugë përpara për ta zgjidhur atë.

Nga ana e saj, Tete komentoi sa vijon:

… Forumi duhet të ketë publicitet dhe shumë prej tij, unë mendoj se të gjithë jemi dakord që rrjetet sociale janë të tmerrshme për atë që është çështja e zgjidhjes së problemeve, ata mund t'i zgjidhin ato sa më shpejt që të jetë e mundur, por në planin afatgjatë nuk ka asnjë shënim për të, ai është Midis deteve të postës, kjo është arsyeja pse për mua, ju gjithashtu duhet të promovoni forumin, sa herë që unë mund të inkurajoj njerëzit të shprehin dyshimet e tyre në forum, kjo është ajo për të cilën është ...

Këto dhe komente të tjera na lanë të pyesim për rolin e Forum. Në veçanti më dukej se një sistem forumi nuk është mediumi ideal për t'iu përgjigjur pyetjeve. Në thelb, sepse një forum është më shumë një hapësirë ​​për diskutim dhe shkëmbim idesh dhe jo një mjet i krijuar posaçërisht për të zgjidhur problemet. Sigurisht, ju mund ta përmbushni atë rol, por gjithmonë do ta bëni atë në mënyrë të pamjaftueshme. Simptoma që ndodh është se përdoruesit duhet të shtojnë manualisht "[Fixed]" në titull sa herë që dikush jep përgjigjen për problemin e tyre dhe në faktin se nuk ka asnjë mënyrë për të theksuar se cila prej qindra përgjigjeve është ai që me të vërtetë e ka zgjidhur problemin. Ergo, duhet të lexosh të gjithë fillin e bisedës për të marrë diçka të pastër.

Nga ana tjetër, siç deklaroi Tete, shumë përdorues nuk dinë për ekzistencën e forumit dhe bëjnë pyetje direkt në komentet e postimeve. Pra, problemi është i dyfishtë: nga njëra anë, që forumi mund të mos jetë sistemi më i mirë për t'iu përgjigjur pyetjeve ose pyetjeve dhe, nga ana tjetër, që këto shërbime duhet të shpërndahen më gjerësisht ( forum, pyes, ngjit dhe të tjerët të siguruar nga DesdeLinux).

Problemi i shpërndarjes zgjidhet lehtësisht, duke vendosur një banderolë tërheqëse ose duke kujtuar ekzistencën e një hapësire specifike për të zgjidhur problemet për përdoruesit që bëjnë pyetje në komentet e postimeve ose në rrjetet sociale. Por çfarë alternative të përdoret për të zëvendësuar Forumin?

Pyesni FromLinux

Pasi analizuam disa alternativa, ne vendosëm për platformën Pyetja2Përgjigje (Q2A), i cili është zhvilluar në PHP, ka pajtueshmëri me WordPress dhe është softuer i lirë. Përveç kësaj, është e mundur të zgjerohet funksionimi i saj përmes një larmie të gjerë shtojcash, të cilat lejojnë, ndër të tjera, të filtrojnë spam, të krijojnë një faqe FAQ, të shtojnë një sistem shpërblimesh, etj. Isshtë gjithashtu e mundur të ndryshohet pamja e sistemit përmes përdorimit të temave të ndryshme. Në fakt, tema që përdor Ask FromLinux bazohet në Snow, një nga ato që vjen si parazgjedhje në Q2A, megjithëse e modifikova atë që të ishte në përputhje me temën e blogut tonë.

kërkoj nga linux

Ashtu si Ask Ubuntu dhe të ngjashme, Ask From Linux është thjesht një sistem pyetjesh dhe përgjigjesh. Kjo është, ajo është projektuar posaçërisht për zgjidhjen e problemeve. Në këtë kuptim, bën të mundur krijimin dhe nxjerrjen në pah të një "përgjigjeje më të mirë", duke lehtësuar vizualizimin dhe regjistrimin e zgjidhjeve për problemet që dalin. Për më tepër, ai përfshin mbështetje për kategoritë dhe etiketat, ju lejon të ruani pyetje në të preferuarat, të shihni pyetjet që nuk kanë marrë ende përgjigje dhe një etj. Shumë të gjatë.

Pyetje të shpeshta

Si të filloni të përdorni Pyetni FromLinux?
E tëra çfarë ju duhet të bëni është të krijoni një përdorues dhe të klikoni në butonin "Bëj një pyetje". Pjesa tjetër është vetë-shpjeguese. Thatshtë kaq e lehtë.

Çfarë lloj pyetjesh mund të bëj në Ask FromLinux?
Pyetje në lidhje me GNU / Linux dhe Softuerin e Lirë. Me fjalë të tjera, gjithçka që ka ndonjë lidhje me FromLinux.net dhe përmbajtjen e saj. Para se të bëni ndonjë pyetje, ju lutemi kontrolloni duke përdorur Etiketat dhe Kategoritë që dikush tjetër nuk ka bërë të njëjtën gjë më parë.

Çfarë lloj pyetjesh NUK mund të bëj?
Gjithçka nën domenin desdelinux.net duhet të ketë të bëjë me GNU / Linux ose Softuerin e Lirë në përgjithësi. Nuk është qëllimi ynë të flasim për politikë, seks ose çështje të tjera të huaja.

Çfarë duhet të shmang në Përgjigjet e mia?
Ky është një faqe pyetje-përgjigje, JO diskutim ose bisedë në grup. Mundohuni të jeni të qartë, të drejtpërdrejtë dhe të shkurtër, në këtë mënyrë ndihma që po kërkoni do të arrijë më shpejt. Për mirënjohje ose tekste të tjera të ngjashme, lini një koment për një përgjigje (tekstet e vogla poshtë secilës përgjigje), MOS lini një përgjigje si të tillë.

Cili është ndryshimi midis përgjigjeve dhe komenteve?
Një përgjigje është pikërisht ajo, një zgjidhje e mundshme e problemit të shtruar në Pyetje. Një koment, nga ana tjetër, kërkon të sqarojë ose të kërkojë shpjegime të mëtejshme në lidhje me pyetjen ose përgjigjet e paraqitura. Ergo, nëse qëllimi i ndërhyrjes tënde është të japësh një zgjidhje për problemin, atëherë ajo është një Përgjigje; përndryshe, është një koment.

Kush e moderon këtë faqe?
Përgjigja e shkurtër është: ti. Kjo faqe moderohet nga të njëjtët përdorues, të cilët administrojnë (japin ose marrin) pikët dhe përmes të njëjtit sistem ata fitojnë leje ose privilegje, etj. Sigurisht, ka edhe administratorë - njësoj si në DesdeLinux - që kanë privilegje të moderojnë mesazhet, të filtrojnë spam-et, etj.

Si funksionon sistemi i pikave?
Kur një pyetje ose përgjigje merr një votë, përdoruesi që ka postuar do të marrë pikë. Këto pika shërbejnë si një sistem për të ditur se sa i besueshëm është një përdorues. Nëse bëni një pyetje interesante ose jepni një përgjigje të dobishme, dikush me siguri do t'ju japë një votë pozitive (+1). Nga ana tjetër, nëse pyetja juaj është shkruar dobët, pa informacion të dobishëm ose diçka të ngjashme, ju mund të merrni një votim negativ (-1).

Mirupafshim forumi?

Noel forum vazhdon të jetë një hapësirë ​​informale takimesh në të cilën mund të shkëmbejmë ide në lidhje me blogun, GNU / Linux dhe / ose softuer të lirë në përgjithësi. Nga ana tjetër, të gjitha temat e diskutimit do të mbeten të disponueshme si një rekord historik, megjithëse ndoshta në të ardhmen mundësia e bërjes së pyetjeve të reja do të mbyllet në ato dhoma që do të zëvendësohen nga Ask From Linux (për shembull, ato të destinuara për pyetje në lidhje me shpërndarjet ose mjediset specifike të desktopit, etj.).

Si çdo shërbim i ri, Pyesni FromLinux është akoma nën provë. Nëse keni ndonjë shqetësim, ju lutemi na shkruani duke përdorur formë në përputhje me rrethanat.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

42 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   engjëllore dijo

  Lidhja e parë në paragrafin e parë është e gabuar, duhet të tregojë http://ask.desdelinux.net/

  1.    le të përdorim linux dijo

   Korrigjuar! Faleminderit!

 2.   Juan Manuel dijo

  Nismë e shkëlqyeshme, sigurisht që do të jetë ndihmë e madhe për të gjithë ne

 3.   Gabriel dijo

  URL-ja për të vërtetuar përdoruesin duhet të jetë: http://ask.desdelinux.net/confirm?c=xxxxx=xxxxx
  Por eshte: http://pregunta.desdelinux.net/confirm?c=xxxxx=xxxxx

  1.    le të përdorim linux dijo

   I korrigjuar. Tani duhet të funksionojë. 🙂

 4.   kockat dijo

  StackOverflow përgatit azh-në tuaj
  Ku në titullin e faqes do të jetë lidhja?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Në shërbime ... por ne do të mundësojmë që në ditët në vijim ...

 5.   tahuri dijo

  Iniciativë shumë e mirë

 6.   falas dijo

  Do të ishte mirë nëse të gjitha shërbimet "desdelinux" mund të arrihen me një emër përdoruesi dhe fjalëkalim të vetëm, në vend që të regjistroheni për secilin prej tyre.
  Përshëndetje.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Po, ideja origjinale ishte ajo por është pak më e komplikuar nga sa menduam.

   1.    eliotime3000 dijo

    Ah, unë shoh, bazat e të dhënave.

   2.    Joaquin dijo

    Gjithmonë e pyesja veten. Pse duhet të identifikohem veçmas për secilin shërbim?

 7.   nano dijo

  Nuk do të më lejojë të identifikohem, gjë që është e bezdisshme.

  Gjithsesi, ideja më duket interesante por gjithashtu shtrembëron forumin dhe shumë punë që është bërë atje. Për çfarë është forumi nëse nuk synon të përdoret më për të zgjidhur problemet? Mendoj se ajo pyetje nuk u bë kurrë.

  Unë shpjegoj:

  Në forum, 90% e veprimtarisë ka për qëllim zgjidhjen e problemeve, jo diskutimin e asgjë për asgjë, a jam duke u kuptuar? Temat e diskutimit / debatit / kohës së lirë janë të pakta dhe unë shoh që të kesh dy faqe ku në thelb bëhet e njëjta gjë është e tepërt, e paqartë.

  A është Pyetja një ide e keqe? Unë nuk e kam thënë atë, por mua më duket se nisja e këtij shërbimi duke propozuar edhe të tjera më interesante është një hap i keq për momentin, kryesisht sepse kalon forumin, faqen ku unë vetë i kam kushtuar 70% të punës time Nga Linux

  Tani është koha të rimendojmë qëllimin e forumit, njerëzit do të vazhdojnë të pyesin dhe do të duhet të vazhdojnë të përgjigjen, dhe se ndarja do të krijohet midis pyetjeve të forumit dhe atyre të Pyetjes; Me kalimin e kohës, pyetjet do të klonohen në njërën dhe në tjetrën sepse do të jetë dikush që pyet për "kastravec kastravec" në forum dhe një tjetër me të njëjtën pyetje në Pyet, ndoshta të dy pa ditur ekzistencën e pyetjes së tjetrit.

  Unë ju dua djema, por ende mendoj se është një ide e pa lustruar ose një situatë e llogaritur mirë. Pyetja vazhdon në ajër. Çfarë do të ndodhë me forumin? Për momentin asgjë, unë do të duhet të mbledh ata që bashkëpunojnë atje për të bërë një debat në lidhje me të dhe për të parë se cilat ide dalin.

  1.    i gjallë dijo

   eNano, e kuptoj që ju ndiheni të aluduar dhe pjesërisht i kuptoj, kuptoj dhe ndaj ato që thoni. E gjithë kjo lindi nga ideja e Pablo, duke kërkuar një sistem më të kënaqshëm të shpërblimit për përdoruesit. Në të vërtetë, unë jam i mendimit se një forum është shumë më i organizuar, por në të njëjtën kohë nuk dihet si t'i jepet rëndësi një përgjigjeje përkatëse, të cilën ASK e bën.

   Me fjalë të tjera, le të themi se keni vendosur në forum: Si ta korrigjoni një gjë të tillë? Mund të merrni një përgjigje shumë të mirë që mund të humbasë në mesin e njëmijë, domethënë duhet të lexoni të gjithë përmbajtjen, ndërsa me ASK mund të theksohen përgjigjet më të mira. Me pak fjalë, ju duhet t'i jepni kohë kohës dhe të shihni se çfarë ndodh me gjithë këtë.

  2.    x11tete11x dijo

   Përfitoni nga fakti që "pyesni" është e re dhe u bashkua në bazat e të dhënave kështu që nuk duhet të regjistroheni më shumë se një herë xDDD hahaha

  3.    x11tete11x dijo

   upa ... Sapo lexova komentin RAW .. mjaft interesante për të referuar «flakët» në forum (ashtu si me siguri shumë do të jenë dembelë për të regjistruar xDDD)

  4.    eliotime3000 dijo

   Pyetjet janë për përgjigje të menjëhershme. Sidoqoftë, këto faqe zakonisht nuk janë efektive kur keni një problem që është ose shumë kompleks, ose shumë i vështirë për t'u përgjigjur për shkak të paqartësisë së tij. Me lidhjen me mesazhin në të cilin tregon zgjidhjen dhe një përshkrim të shkurtër të një problemi kompleks në të cilin është gjetur një zgjidhje, është më se e mjaftueshme që të jetë e vlefshme si një përgjigje e menjëhershme në Pyetjet. Ky është rasti në SuperUser, StackOverflow dhe faqe të tjera në të cilat ata vendosin si burim kryesor shënimet e problemeve komplekse të zgjidhura në forume të tilla si LinuxQuestions.org dhe / ose të ngjashme.

   Lidhur me Ask, më duket se shumica e pyetjeve zgjidhen mjaft lehtë, prandaj mendoj se vendimi është i saktë. Forumi nuk do të ndërpritet, plus forumi është perfekt për të analizuar problemet komplekse me më shumë durim.

   Të dyja (pyetja, ashtu si forumi) janë plotësuese, dhe Pyetja, nëse menaxhohet shumë mirë, duhet të jetë mjeti që është kërkuar për të përhapur ekzistencën e forumit.

  5.    le të përdorim linux dijo

   Pershendetje nano!

   Shikoni, mund t'ju siguroj se kjo është një ide "e lëmuar", për të cilën kemi debatuar dhe planifikuar për muaj të tërë. Përparësitë e një sistemi si Pyetni mbi forumin janë të dukshme pasi që një forum është më shumë një hapësirë ​​për diskutim dhe, nëse dëshironi, për të bashkuar të gjithë anëtarët e komunitetit. Përkundrazi, nuk është diçka e vogël apo e papërfillshme, por një sistem si Ask, nga ana tjetër, ka një qëllim më pak të gjerë dhe më specifik: t'u përgjigjet pyetjeve dhe të zgjidhë problemet. Dhe kjo bën shumë mirë, madje edhe më mirë se një sistem forumi. Jam i sigurt që do të jetë një sukses.

   Mund të na duhet të rimendojmë funksionimin e forumit, por në këtë fazë tranzicioni është më mirë ta lëmë atë diskutim për pak më vonë. Në planin afatshkurtër, ju mund të dëshironi t'u sugjeroni atyre që bëjnë pyetje të shkurtra, me përgjigje të lehtë t'i referojnë përmes Pyetni. Në një periudhë afatmesme, mund të jetë një ide e mirë të mbyllni dhomat distro dhe mjediset desktop dhe t'i lini ato për qëllime thjesht arkivore ose regjistruese historike, duke e lënë forumin si një hapësirë ​​informale takimesh.

   Për të përfunduar, luleshtrydhe për ëmbëlsirë. Edhe në Muy Linux ata kërkojnë që Ask të jetë një "ide e mirë":
   http://www.muylinux.com/2014/10/18/ping-63

   Kjo nuk është diçka që ju shihni çdo ditë, apo jo? 🙂

   Unë të dërgoj një përqafim, Pablo.

  6.    Joaquin dijo

   Po e kuptoj Nano, por mendoj se një forum është më shumë për të diskutuar problemet dhe për të nxjerrë përfundime. Pyetni e shoh më shumë si: Unë bëj një pyetje, marr një përgjigje të kënaqshme dhe ju them faleminderit.

   Sigurisht, forumi përdoret për të bërë pyetje, por nga këndvështrimi im, forumi është në një nivel më të lartë: kur keni një problem dhe kërkoni dhe provoni një mijë opsione dhe nuk mund të mendoni se çfarë të bëni tjetër, këshillohuni me forumin. Pastaj, nëse jepet një rezultat pozitiv, gjëja më e mirë do të ishte për këdo që fillon fillin duke bërë një pyetje, pastaj e mbyll atë me përgjigjen (si udhëzues ose mini tutorial, për lexuesit e ardhshëm).

   Ndoshta, ata që nuk kanë pasur kurrë kontakt me një forum ose vështirë se e dinë se çfarë është (unë e përfshij veten time), mendojnë se në forum ata mund të marrin përgjigje për problemet e tyre në një mënyrë magjike, dhe pastaj ankohen kur përgjigjen me një «përdorim google »ose" RTFM !!! ".

   Përfundim: Unë e kuptoj shqetësimin tuaj sepse ju jeni një person shumë aktiv në forum, por duke parë nga një këndvështrim tjetër, ky propozim do ta bënte forumin më të pastër pa kaq shumë pyetje budallaqe ose të thjeshta, përgjigja e të cilave mund të gjendet lehtësisht duke kërkuar pak në internet.

   Përshëndetje.

  7.    neysonv dijo

   Unë personalisht mendoj se një pyetje është një vend më i mirë për t'iu përgjigjur pyetjeve.
   Koha që kam investuar për t'iu përgjigjur pyetjeve në forume do të jetë 5% e asaj që kam investuar në Yahoo Answers dhe kjo sepse kjo e fundit ka një sistem shpërblimi.
   përgjigjet janë ato që e mbajnë gjallë hapësirën e pyetjeve dhe përgjigjeve. nëse njerëzit nuk janë të motivuar të përgjigjen atëherë gjërat nuk do të rrjedhin dhe për fat të keq një forum nuk ka ndonjë sistem shpërblimi ose motivimi që ju tregon hej! bravo pergjigja juaj eshte bla bla bla me e mira.
   forumi mund të vazhdojë të jetë një hapësirë ​​për diskutim
   Çfarë rekomandoni testimin e arc os debian ??
   Dua një distro të ngjashme me OSX, më rekomandoni OS Elementary ose Pear OS?
   cili është më i mirë firefox ose krom ???
   A nuk ju duket marrëzi ndryshimi i ndërfaqes së softuerit në versionin e fundit?
   Siç mund ta shihni, të gjitha këto pyetje kanë diçka të përbashkët dhe kjo është se ato nuk kanë një përgjigje të vetme, prandaj ato duhet të jenë në një forum që është krijuar për të gjeneruar diskutim dhe debat

 8.   O_Piksot_O dijo

  Duket si një ide e mirë dhe do të shihni se si përparon. Unë gjithashtu do të konsideroja krijimin e një wikia nëse do të shihej e realizueshme.

  1.    i gjallë dijo

   Me çfarë objektivi? : /

 9.   i papërpunuarBasic dijo

  Më pëlqen .. ..kjo do të jetë produktive dhe orientuese për sa i përket zgjidhjes së problemeve në pyetje .. dhe debate, lajme për t'u marrë parasysh kur krijoni postime në blog dhe të tjera në forum

  Shpresoj të mund të ndiqni idenë minimaliste të blogut .. dhe ndërfaqet në njërin skaj janë sa më të ngjashme që të jetë e mundur ..

  Unë tashmë kam një llogari atje .. .. jemi në kontakt ..

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë tashmë jam regjistruar në FromLinux Ask (dhe nga rruga, unë azhurnova gravatar: v).

 10.   Dayara dijo

  Urime për iniciativën.

 11.   Ekuandekuera dijo

  Ide e shkëlqyeshme, urime.
  Por a nuk mund të quhet Pyetje nga Linux? Meqenëse jemi një komunitet spanjishtfolës… Jam i sëmurë nga anglishtja kudo everywhere

  1.    le të përdorim linux dijo

   Po, fillimisht e kemi menduar në atë mënyrë. Problemi është se emri i saktë në spanjisht duhet të jetë Pyetja A nga Linux, jo Pyetja Nga Linux. Nga ana tjetër, ky emër do të ishte shumë i gjatë, madje edhe për URL-në. Për të mos përmendur faktin se shumë njerëz tashmë e njohin sistemin Ask Ubuntu dhe të ngjashme.
   Përqafo, Pablo.

 12.   auroszx dijo

  Epo duket mjaft mirë, le të shohim si rezulton eksperimenti. Ajo që di është se ata duhet ta bëjnë atë një temë si Nga Linux.

 13.   hënë dijo

  Xhevahir!

 14.   linuXgirl dijo

  Pyetni FromLinux do të testojë, por funksionon shumë mirë, shumë shpejt!
  Jam regjistruar tashmë dhe po bëj timen.
  Urime dhe faleminderit!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Për atë jemi. Mirë ta dini se po merrni pjesë!
   Përshëndetje, Pablo.

 15.   i paemëruar dijo

  me një fjalë: FALEMINDERIT

  😀

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit për komentin dhe transmetimin e vipave të mira.
   Përqafo, Pablo.

 16.   HO2Gi dijo

  E shkëlqyeshme tashmë gjeta diçka interesante.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Shkëlqyeshëm! Ne jemi të lumtur të dëgjojmë se ju jeni të dobishëm.

 17.   Emiljano Correa dijo

  Unë mendoj se është e mrekullueshme hehe, kjo më bën të kujtoj përgjigjet e yahoo para se ta shpartallojnë XD, kjo është diçka vërtet e dobishme!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit Emiljano!
   Shpresojmë që të jetë e dobishme dhe t'ju shohim të merrni pjesë aktive në Ask FromLinux.
   Përshëndetje, Pablo.

 18.   neysonv dijo

  Pablo Unë mendoj se është e nevojshme të shtoni lidhjen për të kërkuar në menunë e shërbimeve. në fakt unë gjithashtu kam vërejtur se lidhja me desdefirefoxos nuk është aty
  regards

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Gati tashmë e shtova Pyet.

 19.   william_oops dijo

  Propozim i shkëlqyeshëm! Urime!
  Unë tashmë kam një pyetje për Ask FromLinux, e cila më mundon prej muajsh ...
  Përshëndetje!

 20.   Deker-Spanjë dijo

  Natën e mirë të gjithëve!
  Dua të filloj duke falënderuar administratorët një maksimum që nuk përmbushet gjithmonë, duke lexuar komentet e atyre që vizitojnë këtë hapësirë. Befasia që u përmenda gjatë përcaktimit të së ardhmes së këtij projekti më inkurajon t'ju ndjek pa kushte siç kam bërë deri më tani; Unë me të vërtetë e vlerësoj këtë fakt shumë pozitivisht.

  Në momentin që ia kushtova ato fjalë në kokë e kisha të qartë se çfarë doja, por ju i keni formësuar ato me këtë shërbim të ri. Më duket një ide që përdoruesit si unë vlerësojnë shumë sepse jemi objektivë, sa herë nuk keni kërkuar zgjidhje për një problem me shpërndarjen që ka secili dhe e shihni veten në detyrimin për të përgatitur një kafe dhe të zhyteni plotësisht në detet e letrave , post i vdekur pa ndonjë adresë dhe komente që nuk çojnë në ndonjë sit produktiv? Përdoruesit si unë dhe si shumë profile të tjerë kërkojnë një zgjidhje efektive për problemin tonë dhe ne nuk kemi gjithmonë kohën për t'ua kushtuar atyre.
  Unë mendoj se ask.desdelinux.net do të jetë një shërbim me të vërtetë efektiv për të zgjidhur problemet për përdoruesit e të gjitha niveleve dhe me efikasitet të lartë pa investuar shumë kohë dhe duke e vënë durimin tuaj në provë. Ne gjithashtu e dimë që kjo nuk është e re dhe që askubuntu.com ka ekzistuar për një kohë të gjatë por që për shumë nuk na pëlqen të lexojmë përgjigje të pafundme në një gjuhë që nuk e zotërojmë. Për këtë arsye, pyesni.desdelinux.net, duke e bërë atë në një gjuhë aq të përhapur sa e jona, mund të bëhet një qendër informacioni për spanjishtfolësit siç nuk ka qenë e njohur deri më tani.
  Në shumë raste jam përpjekur të bëj që njerëzit nga mjedisi im (personal dhe profesional) të hidhen në një botë interesante si GNU / Linux por pengesa kryesore (për të mos përmendur që në shumicën e rasteve ata as nuk e dinë atë) «Se është për geeks» dhe nuk ua mohoj atyre arsyen, siç thashë edhe më parë, jo të gjithë duan të investojnë kaq shumë kohë ose të kenë njohuri të caktuara për këtë mjet pune dhe të kohës së lirë si PC (në çfarëdo forme të tij) duke shpresuar se gjithçka vazhdon të punojë me ndërhyrjen më të vogël të përdoruesit.
  Epo, nëse është kështu dhe pyesni.desdelinux.net është i aftë të sjellë së bashku një vëllim të mjaftueshëm njohurish, me qasje të lehtë, një shkallë të lartë efektiviteti dhe në Spanjisht, a do të ishte e mundur që kjo hapësirë ​​që po lind tani mund të bëhet një pikë referimi dhe takimi në komunitet? Veçanërisht besoj se mundësia ekziston dhe me siguri ka më shumë njerëz që pasi të lexojnë këto rreshta do të pajtohen me mua.
  Kjo është arsyeja pse unë i ofroj përsëri idenë e shkëlqyer dhe aftësinë për të përkthyer një nevojë të përgjithësuar në një shërbim që qëndron vetëm, sepse le të mos harrojmë se përmbajtja do të bëhej nga përdoruesit për përdoruesit që kanë pasur administratorët e kësaj hapësire.
  Sigurisht, ato nuk janë të gjitha shkëlqime dhe shkëlqime, ekziston edhe një anë e errët që mund ta zbresë këtë shërbim në një Përgjigje Yahoo, ku siç e dimë të gjithë, ju mund të gjeni si një komandë për të azhurnuar depot komandën »sudo rm -rf / »(Ka shumë pak humor të lirshëm) kështu që një punë e moderimit do të jetë thelbësore për funksionimin e duhur të shërbimit. Unë gjithashtu besoj dhe kjo është tashmë subjektive se do të ishte mirë të ndahesh në tre pjesë (për shembull) të tilla si Zgjidhje Softuerësh - Zgjidhje Hardware - Konsultime / Këshilla
  me të treguar veten si një indeks kur hyn në ask.desdelinux.net ne do të arrinim ose zbutnim pyetje të llojeve të ndryshme duke u përzier (të tilla si një kërkesë për këshilla që pashë në lidhje me migrimin e disa kompjuterëve në ask.desdelinux.net). Si mund të përfitojë kjo, e thjeshtë në atë që përdoruesi do të kërkojë atje ku adresohen probleme specifike për ato që ai kërkon.

  Kam lexuar gjithashtu në lidhje me funksionin në të cilin forumi që ekziston aktualisht do të zbritet, është e vërtetë që shërbimi i ri tashmë do të thithë një përqindje të lartë të vizitave në forum, por mund të ofrojë të gjithë ndihmën e një mbështetje teknike në të cilën problemet shpalosen pak nga pak dhe së bashku. Ku, deri më tani, debatohen tema interesante, jo thjesht duke dhënë një përgjigje, por një shpjegim të zhvilluar mirë nëse është e nevojshme.

  Shpresoj se nuk ju kam mërzitur dhe kam dhënë një këndvështrim të dobishëm sesi i shoh gjërat, për shijet e ngjyrave dhe shpjegimet për mendimet.

  Përshëndetje për të gjithë dhe ju uroj fat në këtë projekt të ri !!

  Deker-Spanjë

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Decker! Faleminderit për komentin tuaj të gjerë dhe kontributet tuaja. Ato do të merren parasysh, pa dyshim, pasi ato ngrenë shumë të vërteta.
   Ne shpresojmë që pjesëmarrja juaj aktive në Ask. 😉
   Nje perqafim! Paul.