QEMU 5.0 është këtu dhe këto janë ndryshimet e saj më të rëndësishme

QEMU
Versioni i ri i emulatorit QEMU 5.0 tashmë është lëshuar dhe përmban disa përmirësime kryesore, si dhe mbështetje më të madhe për më shumë arkitektura. Për ata që nuk dinë për QEMU, ata duhet ta dinë këtë ky është një emulator i cili ju lejon të ekzekutoni një program të përpiluar për një platformë harduerike në një sistem me një arkitekturë krejtësisht të ndryshme, për shembull, ekzekutoni një aplikacion ARM në një PC të pajtueshëm me x86.

Në mënyrën e virtualizimit Në QEMU, performanca e kodit të ekzekutimit në një mjedis të izoluar është afër sistemit vendas për shkak të ekzekutimit të drejtpërdrejtë të udhëzimeve në CPU dhe përdorimit të hypervisor Xen ose modulit KVM.

QEMU mundëson virtualizim pa imitim, nëse sistemi i mysafirëve përdor të njëjtin procesor si sistemi pritës ose dështon që imiton arkitekturat e procesorëve x86, ARM, PowerPC, Sparc, MIPS1. Punon në platformat x86, x64, PPC, Sparc, MIPS, ARM dhe në Linux, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Mac OS X, Unix dhe Windows.

Gjatë gjithë viteve të zhvillimit, është shtuar mbështetja për imitim të plotë të 14 arkitekturave Për pajisjet, numri i pajisjeve të imituara të harduerit ka tejkaluar 400. Në përgatitje të versionit 5.0, më shumë se 2800 ndryshime u bënë nga 232 zhvillues.

Lajmet kryesore të QEMU 5.0

Në versionin e ri 5.0 aftësia e shtuar për të përcjellë një pjesë të sistemit të skedarëve nga sistemi pritës në sistemin e ftuar duke përdorur virtiofsd. Sistemi mysafir mund të montojë direktorinë e shënuar për eksport në anën e hostit, e cila thjeshton shumë organizimin e aksesit ndahen në direktoritë në sistemet e virtualizimit. Ndryshe nga përdorimi i rrjetit FS, si NFS dhe virtio-9P, virtiofs mundëson performancë afër sistemit të skedarëve lokal.

Me tutje Emulator i arkitekturës ARM shton aftësinë për të imituar CPU-të Cortex-M7 dhe siguron mbështetje për bordet e PC-ve tacoma-bmc, Netduino Plus 2 dhe Orangepi.

Mbështetje e zbatuar për imitim i karakteristikave të mëposhtme arkitektonike:

 • ARMv8.1: HEV, VMID16, PAN, PMU
 • ARMv8.2: UAO, DCPoP, ATS1E1, TTCNP
 • ARMv8.3: RCPC, CCIDX
 • ARMv8.4: PMU, RCPC

Komanda e masës qemu-img tani mund të punojë me imazhe LUKS dhe opsioni –Caku është-zero shtohet në komandën e shndërrimit qemu-img për të kapërcyer zerosjen e imazhit të synuar.

Shtuar mbështetje eksperimentale për procesin qemu-magazinim-daemon, i cili siguron qasje në nivelin e bllokut QEMU dhe komandat QMP, duke përfshirë punën me pajisjet e bllokut dhe serverin e ngulitur NBD, pa pasur nevojë të filloni një makinë të plotë virtuale.

Në imituesin e arkitekturës PowerPC për makinat 'powernv', imitimi i përshpejtimit të pajisjeve KVM është shtuar për të ekzekutuar sisteme mysafirësh KVM me gjeneratorin klasik të kodit TCG (Tiny Code Generator). Për të imituar kujtesën e vazhdueshme, mbështetja shtohet për NVDIMM e pasqyruar në skedar.

Emulator i arkitekturës RISC-V për bordet virt dhe sifive_u zbaton mbështetje për drejtuesit e syscon Aplikime Linux për menaxhim të energjisë dhe rindezje.

Nga ndryshimet e tjera të përmendura, veçohen sa vijon:

 • Mbështetje për migrimin e drejtpërdrejtë të të dhënave të procesit të jashtëm duke përdorur QEMU D-Bus
 • Aftësia për të përdorur memorjen e prapambetur për të siguruar RAM kryesore të sistemit të ftuar.
 • Backend është konfiguruar me opsionin "-makina memorie-backend"
 • Filtri i ri "ngjesh", i cili mund të përdoret për të krijuar kopje rezervë të imazheve të kompresuara
 • Mbështetja për pajisjet vTPM dhe virtio-iommu është shtuar në makinat e emuluara 'virt'.
 • Aftësia për të përdorur pritësit AArch32 për të drejtuar ambiente të ftuar KVM është e vjetëruar.
 • Mbështetja për një tastierë grafike duke përdorur një pajisje grafike HP Artist është shtuar në imituesin e arkitekturës HPPA
 • Mbështetje e shtuar për deklaratën GINVT (Global Invalidation TLB) në imituesin e arkitekturës MIPS
 • Shtoi mbështetjen Goldfish RTC për bordin 'virt'. Zbatimi eksperimental i shtimeve të hipervizorit u shtua.
 • Mbështetje e shtuar për AIS (Shtypja e Ndërprerë e Adaptorit) kur punoni në modalitetin KVM në imituesin e arkitekturës s390. Mbështetje për migrimin e drejtpërdrejtë të të dhënave të procesit të jashtëm duke përdorur QEMU D-Bus.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)