Qendra e Monitorimit të Sistemit dhe Qendra e Misionit: 2 Monitorues të detyrave

Qendra e Monitorimit të Sistemit dhe Qendra e Misionit: 2 Monitorues të detyrave

Qendra e Monitorimit të Sistemit dhe Qendra e Misionit: 2 Monitorues të detyrave

Pak ditë më parë, ne shpërndamë një tjetër postim për një nga të shumtët monitorët e burimeve, detyrave ose sistemit operativ disponueshme në Linuxverse, domethënë për sistemet operative të lira dhe të hapura që ne zakonisht i quajmë GNU/Linux Distros ose Distributions. Në mënyrë të veçantë, ne u thamë atyre për monitorin e detyrave të terminalit (CLI) të thirrur Bpytop. E cila ka si krijues të njëjtë me të tjerët që njihen si BashTop dhe BTop, te dyja edhe per terminal.

Ndërsa, më tej në kohë, ju kemi treguar për të tjera që janë aplikacione grafike për desktop, dhe, për rrjedhojë, shumë më miqësore, tërheqëse dhe me shumë funksione më të integruara. Duke qenë shembull i mirë i këtyre, të ashtuquajturit SysMonTask dhe WSysMon. Të dyja shumë të ngjashme me Windows Task Monitor. Prandaj, sot do t'ju prezantojmë me 2 Desktop të tjerë (GUI) për njohjen dhe zbatimin e atyre që e shohin të dobishëm dhe të nevojshëm në Distrot e tyre të ndryshme GNU/Linux. Dhe këta emërtohen: “Qendra e Monitorimit të Sistemit dhe Qendra e Misionit”.

Bytop: Një monitor elegant dhe i fuqishëm i burimeve për terminalin

Bytop: Një monitor elegant dhe i fuqishëm i burimeve për terminalin

Dhe, para se të filloni këtë postim për të njohurit monitorët e detyrave “Qendra e Monitorimit të Sistemit dhe Qendra e Misionit”, ju rekomandojmë të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur, në fund të tij:

Bytop: Një monitor elegant dhe i fuqishëm i burimeve për terminalin
Artikulli i lidhur:
Bpytop: Një monitor elegant dhe i fuqishëm i burimeve për terminalin

2 Monitorues të dobishëm të detyrave: Qendra e Monitorimit të Sistemit dhe Qendra e Misionit

2 Monitorues të dobishëm të detyrave: Qendra e Monitorimit të Sistemit dhe Qendra e Misionit

Për Qendra e Monitorimit të Sistemit

Rreth aplikacionit Qendra e Monitorimit të Sistemit mund të komentojmë shkurtimisht, pasi të eksplorojmë dhe analizojmë përmbajtjen e tij faqe zyrtare në GitHub, tjetri:

Është një zhvillim falas dhe i hapur që ofron një aplikacion desktopi pa pagesë me shumë platforma (GNU/Linux, MacOS dhe Windows), nën një format të gjithanshëm, për të monitoruar statistikat e burimeve thelbësore të sistemit, duke eliminuar kështu nevojën për të përdorur mjete të ndryshme për këtë qëllim. Prandaj, me të çdo përdorues mund të shohë detajet e performancës së sistemit dhe detajet e përdorimit të CPU, RAM, Disku, Rrjeti, GPU, Sensorët, përdorimin dhe fillimin e OS dhe më shumë. Së fundi, është një aplikacion me një ndërfaqe shumë të habitshme dhe inovative, bazuar në GTK3 dhe Python 3.

Rreth Qendrës së Monitorimit të Sistemit

Aktualisht, ai ka 2 versione të disponueshme, të cilat janë këto:

  • Një i bazuar në GTK3: I cili sot është i disponueshëm me numrin e versionit 1.43.11 nga gushti 2023. Këto versione përfshijnë vetëm korrigjime të ndryshme gabimesh dhe instalues ​​në formatin .deb.
  • Një i bazuar në GTK4: I cili sot është i disponueshëm nën numrin e versionit 2.24.0 nga tetori 2023. Këto versione përfshijnë veçori të reja dhe rregullime të ndryshme të gabimeve, si dhe instalues ​​në formatin .deb dhe Flatpak.

Për Qendra e Misionit

Rreth aplikacionit Qendra e Misionit mund të komentojmë shkurtimisht, pasi të eksplorojmë dhe analizojmë përmbajtjen e tij faqen zyrtare të internetit, tjetri:

Është një aplikacion modern për monitorimpërdorimin e CPU-së, kujtesës, diskut, rrjetit dhe GPU-së të çdo kompjuteri GNU/Linux. Prandaj, dhes të aftë për të shfaqur përdorimin e CPU-së, në përgjithësi ose me fije; shfaq çdo proces të sistemit, numrin e thread-ve dhe drejtuesve; tregoni përdorimin e RAM-it dhe Swap-in e instaluar; shfaqni përdorimin e diskut dhe normat e transferimit të përdorura; shfaqni përdorimin e rrjetit dhe shpejtësinë e transferimit të përdorur; tregoni informacione për ndërfaqet e rrjetit dhe GPU-në e instaluar, ndër shumë gjëra të tjera.

Rreth Qendrës së Misionit

Aktualisht, ky aplikacion është krijuar me GTK4 dhe Libadwaita, dhe përmes gjuhës së programimit Rust është i disponueshëm vetëm në Formati Flatpak ose direkt tuajin kodi burim për përpilim. Që nga sot, versioni aktual i disponueshëm është numri 0.3.2 nga gushti 2023.

SysMonTask: Një Monitor i Sistemit i dobishëm dhe kompakt për GNU / Linux
Artikulli i lidhur:
SysMonTask: Një Monitor i Sistemit i dobishëm dhe kompakt për GNU / Linux

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Në përmbledhje, edhe një herë është e qartë se në tonë Terminalet ose desktopët GNU/Linux Ne mund të përdorim një numër të mirë aplikacionesh, mjetesh ose burimesh për të njëjtin funksion. Dhe në rastin e monitorimit të burimeve, detyrave dhe sistemit operativ në përgjithësi, për përdoruesit e zakonshëm, dy opsione të mira janë ato të njohura. monitorët e detyrave “Qendra e Monitorimit të Sistemit dhe Qendra e Misionit”, Plus SysMonTask dhe WSysMon. Sigurisht, për sa kohë që ne nuk na pëlqejnë ose përdorim zgjidhjet vendase për këtë, të cilat zakonisht ofrohen nga mjediset e desktopit GNU/Linux më të përdorura dhe më të kompletuara.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.