Qershor 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Qershor 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Qershor 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Në këtë ditë të parafundit të Qershor 2021, si zakonisht në fund të çdo muaji, ne ju sjellim këtë pak resumen, nga disa nga më të mirat botime të paraqitura të asaj periudhe.

Kështu që ata të mund të rishikojnë (shikojnë, lexojnë dhe ndajnë) disa nga më të mirat dhe më të rëndësishme informacione, lajme, udhëzime, manuale, udhëzues dhe njoftime, si tonat ashtu edhe nga burime të tjera të besueshme, të tilla si Fondacioni i Programit të Lirë (FSF), Iniciativa për Burim të Hapur (OSI) dhe rrjetin DistroWatch.

Hyrje e Muajit

Me këtë Përmbledhje mujore, ne shpresojmë si zakonisht, të kontribuojë një kokërr e dobishme e rërës për të gjithë lexuesit tanë, në mënyrë që ata të mund të azhurnohen përmes botimeve tona në lidhje me Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, dhe fusha të tjera që lidhen me lajmet teknologjike.

Postimet e Muajit

Përmbledhje e Qershor 2021

Brenda FromLinux

mirë

Artikulli i lidhur:
OpenProject: Versioni i ri 11.3.1 i Softuerit të Menaxhimit të Projektit
Artikulli i lidhur:
Sigstore: Projekt për të përmirësuar zinxhirin e furnizimit me burim të hapur
Artikulli i lidhur:
Thirrje për Kod: Iniciativa Globale e TI-së për Progresin dhe Zhvillimin e Qëndrueshëm

E keqe

Artikulli i lidhur:
Linus Torvalds shpërtheu përsëri në listat e postave, këtë herë ishte me anti-vaksinën 

Artikulli i lidhur:
U deshën më shumë se 80 zhvillues për të rregulluar 'rrëmujën' e krijuar nga studentët në Universitetin e Minesotës
Artikulli i lidhur:
Amazon gjithashtu bashkohet me bllokadën e FLoC

Interesante

Artikulli i lidhur:
Projekti XFCE: Migroni kontributet tuaja financiare në OpenCollective
Artikulli i lidhur:
Kanella 5.0 arrin me përmirësime të menaxhimit të kujtesës, përmirësime të përbërësve dhe më shumë
Artikulli i lidhur:
Blender 2.93 LTS: Gjithçka në lidhje me Blender dhe versionin e tij të ri LTS të disponueshëm

Postime të tjera të rekomanduara nga Qershor 2021

 • Përvoja Virtuale OpenExpo 2021, një nga ngjarjet më të famshme të Software-it të Lirë kthehet. (Ver)
 • Poligoni: Ekosistemi DeFi me burim të hapur për Rrjetet Blockchain. (Ver)
 • Firefox 89 arrin me ndryshime në ndërfaqe, kalkulator në shiritin e adresave dhe më shumë. (Ver)
 • Portofolet prej letre: Rrjeta që krijojnë kuleta letre me burim të hapur. (Ver)
 • Jami "Maloya" arrin me përmirësime të ndërfaqes, unifikim të klientit për Windows dhe Linux dhe më shumë. (Ver)
 • Lojërat AppImage: Ku të merrni më shumë Lojëra AppImage? (Ver)
 • Përvoja Virtuale e OpenExpo 2021, një sukses që DeepFake nuk ishte. (Ver)
 • Google ka shtyrë zbatimin e FloC në Chrome deri në 2023. (Ver)
 • TPM: Pak nga gjithçka në lidhje me Modulin e Platformës së Besuar. Dhe përdorimi i tij në Linux! (Ver)

Jashtë FromLinux

Qershor 2021 Lëshon Distros GNU / Linux Sipas DistroWatch

 • LibreELEC 10.0 Beta 5: 2021-06-24
 • Proxmox 7.0 Beta 1 "Mjedisi Virtual": 2021-06-24
 • SUSE Linux Enterprise 15 SP3: 2021-06-23
 • android-x86 8.1-r6: 2021-06-23
 • Emmabuntü DE4 RC1: 2021-06-21
 • Linux Rocky 8.4: 2021-06-21
 • IPFire 2.25 Bërthama 157: 2021-06-21
 • Linux Mint 20.2 Beta: 2021-06-18
 • Manuali i Sigurisë së Rrjetit 34-12743: 2021-06-17
 • OS 6.0 Beta 2: 2021-06-16
 • Serveri i NVM-ve 10.0: 2021-06-15
 • Linux Rocky 8.4 RC1: 2021-06-09
 • Red Core Linux 2101: 2021-06-09
 • Gecko Linux 153.210608: 2021-06-08
 • CentOS 8.4.2105: 2021-06-04
 • Shpëtim 2.2: 2021-06-03
 • Nix OS 21.05: 2021-06-02
 • OpenSUSE 15.3: 2021-06-02
 • KaliLinux 2021.2: 2021-06-01
 • Clonezilla Drejtpërdrejt 2.7.2-38: 2021-06-01

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre njoftimeve dhe më shumë, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Fondacioni i Software-it të Lirë (FSF)

 • 11-06-2021 - FSF dhe GNU lëvizin kanalet zyrtare IRC në rrjetin Libera.chat: Si rezultat i këtij takimi dhe rishikimit tonë, FSF dhe GNU kanë vendosur të zhvendosin kanalet tona IRC në Libera.Chat. Në fuqi menjëherë, Libera është shtëpia zyrtare e kanaleve tona, të cilat përfshijnë, por nuk kufizohen në, të gjitha hapësirat e emrave #fsf, #gnu dhe #libreplanet. (Ver)
 • 15-06-2021 - FSF dhe GNU azhurnojnë planin për të lëvizur kanalet IRC në Libera.Chat: Kanalet #fsf dhe #gnu në rrjetin Freenode konsiderohen jozyrtare dhe nuk do të moderohen nga stafi i FSF-së ose vullnetarët e GNU-së. Për të mos hutuar përdoruesit, të cilët mund të mendojnë se kanalet #fsf dhe #gnu në Freenode janë kanalet zyrtare të organizatave tona, pseudonimi irc.gnu.org tërhiqet menjëherë. Në vend të kësaj, ai tani tregon serverin tonë që do të njoftojë klientët IRC që përpiqen të lidhen me të për migracionin tonë në rrjetin Libera.Chat. (Ver)
 • 24-06-2021 - Mbështetni ekipin teknik të FSF-së: Mënyra më efektive për të mbështetur FSF dhe ekipin tonë teknik të guximshëm është të bashkoheni me ne si një anëtar i asociuar. Nëse nuk jeni financiarisht në gjendje të angazhoheni për të qenë një anëtar i asociuar, ne e kuptojmë: përhapja e fjalës është po aq e rëndësishme! Merrni një moment për të tërhequr vëmendjen e publikut për nevojën për softuer falas. Përdorni hashtagun #UserFreedom dhe ndani këtë mesazh dhe të tjerët për të na ndihmuar të krijojmë mbështetje dhe të arrijmë qëllimin tonë për mbledhjen e fondeve prej $ 50.000 deri më 16 korrik. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre lajmeve dhe më shumë, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Iniciativa me Burim të Hapur (OSI)

 • 04-06-2021 - Informacion praktik për burimin e hapur: Ngjarje e Re, CFP Hapet Sot!: Iniciativa me Burim të Hapur do të mbajë një ngjarje gjysmë-ditore virtuale në 16 Shtator për të diskutuar Informacionin Praktik me Burim të Hapur (POSI). Publiku ynë për këtë seri është biznesi, organizatat jofitimprurëse dhe institucionet akademike që janë të interesuar të përdorin më shumë burim të hapur. (Ver)
 • 23-06-2021 - FOSS për të Ardhmen: Mirë se vini në Teckids si një Anëtar Anëtar: Ne jemi të kënaqur të njoftojmë se Teckids eV bashkohet me OSI si një Anëtar i Filialit. Teckids është një organizatë arsimore me bazë në Gjermani që përqendrohet në sigurimin e burimeve dhe mjeteve të Programit të Lirë për studentët dhe arsimtarët. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth lajmeve të datave të mëparshme, klikoni në vijim lidhje.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Si zakonisht, shpresojmë kjo "përmbledhje e dobishme e vogël" me pikat kryesore brenda dhe jashte blogut «DesdeLinux» për muajin e «junio» nga viti 2021, të jetë me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të aplikacioneve të dhe për «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)