Radio në internet me mpd + ncmpcpp / Mplayer (dhe Bonus)

Ky do të ishte postimi im i parë i vitit dhe nuk është ndonjë gjë e madhe... vetëm një këshillë nga ata që duan të dëgjojnë radio përmes internetit, nëse jeni përdorues i mpd, Është një nga mënyrat më të mira për të përdorur shërbimin e transmetimit të shumë stacioneve pa pasur nevojë të nisni më shumë programe, përveç të njëjtit daemon mpd, i cili funksionon mrekullisht (dhe sepse është më geek sesa përdorimi i VLC ose xD të ngjashëm).

Ka disa formate për transmetimin e audios përmes rrjetit, por më të zakonshmet janë .pls y .m3u, nëse radioja që dëshironi të dëgjoni shpërndan skedarë m3u, urime! Thjesht duhet t'i kopjoni në drejtorinë tuaj .lista për luajtje sipas konfigurimit tuaj mpd.

Për dosjet pls ju duhet të bëni një veprim shtesë. Si shembull do të provojmë një stacion që më pëlqen shumë, WFMU, një radio stacion i pavarur në New Jersey, në faqen e tij gjejmë formatin .pls, të cilin e kam shkarkuar dhe përmbajtja e tij është si kjo:

> cat wfmu.pls numberofentries = 1 Title1 = WFMU - Freeform File1 = http: //stream0.wfmu.org/freeform-128k

Linja e rëndësishme është drejtimi http, të cilin e kopjojmë dhe e ruajmë në një skedar teksti me shtesën .m3u e drejtorisë sonë të playlists nga mpd dhe voila! …… postimi është pak i shkurtër, apo jo?, mirë, si mbushje një bonus!!!

Duke përdorur Mplayer

Ne mund të dëgjojmë transmetimin lehtësisht me mplayer dhe skedarët .m3u :

Skedari mplayer -playlist.m3u

me dosjet .pls ne do ta ndryshojmë shtrirjen e tij në .tekst , dhe më pas ekzekutojmë:

mplayer -playlist file.txt

dhe gati! po dëgjojmë radio përmes internetit me mplayer-in e mrekullueshëm! Nëse për ndonjë arsye doni të regjistroni transmetimin, për shembull, ta dëgjoni më vonë, ne mund ta përdorim këtë komandë:

mplayer -listë mi_stream.m3u -ao pcm: skedar = mi_stream.wav -vc bedel -vo null

Ne nuk do të dëgjojmë asgjë por audio do të ruhet brenda rryma ime.wav i cili do të ishte skedari audio përfundimtar në të cilin më vonë mund të konvertohemi mp3 ú ogg ose formatin e pëlqimit tonë.

mp3 (na duhet i çalë i instaluar)

lëpirja rrjedhën time.wav rrjedhën time.mp3

ogg (na duhet mjete vorbis i instaluar)

oggenc -q 10 mi_stream.wav

Dhe kështu mbaron ky postim i vogël, shpresoj të jetë i dobishëm dhe përshëndetje për të gjithë lexuesit besnikë të blogut. Ne lexojmë më vonë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   I ngurtë dijo

  Shumë mirë!

  Unë jam gjithmonë duke dëgjuar radio elektronike

 2.   diegoelsurfer dijo

  Shikoni, një mik e programoi këtë -> https://github.com/quijot/radio

  Shtë një skenar python shumë i thjeshtë për të dëgjuar radio me mplayer.

  1.    helena_ryuu dijo

   Unë e kisha parë tashmë, doja të përdorja mpd direkt: D, edhe kështu që skenari mund të jetë gjithashtu një mundësi e mirë,

 3.   Giskard dijo

  Unë qëndroj me RadioTray.

  1.    david dijo

   ne jemi 2

 4.   Altobelli dijo

  Një pyetje: Nëse transmetimi ofrohet vetëm përmes jwplayer, a mund të bëni diçka për ta dëgjuar atë me mplayer? Si në këtë stacion: emisora.univalle.edu.co.

  1.    Anthony dijo

   A keni arritur të luani radion jwplayer në një android? Nuk mund të gjej një aplikacion për ta dëgjuar.

  2.    Më e zezë dijo

   Meqenëse JWplayer është thjesht një lojtar dhe webmasteri është ai që i tregon nga do të merret transmetimi, është diçka që varet shumë nga secila sit i veçantë, megjithëse në rastin e asaj faqe, transmetimi bëhet përmes Protokolli RTMP, për të cilin së pari duhet të instaloni RTMPDump (me sudo apt-get instaloni rtmpdump ose kërkoni për paketën përkatëse për secilën shpërndarje) dhe më pas mund të luani radion me komandën e mëposhtme
   rtmpdump -r rtmp://livezone02.netdna.com/live/64880/uvstereo.mp3 | mplayer -
   Në rast se lidhja pushon së funksionuari, atëherë thjesht kontrolloni kodin burimor të faqes ku është JWplayer (Control + U) dhe kërkoni se çfarë thotë skedari: 'rtmp: //path/del/streaming.mp3' për të marrë drejtimin aktual të transmetim (padyshim që ju vetëm duhet të merrni atë që është në thonjëza).
   Për të bërë të njëjtën gjë në lojtarët e tjerë, do të ishte e nevojshme të gjesh se si të riprodhosh RTMP me atë program.

 5.   fabianpa dijo

  postimi shumë i mirë është një nga programet që harxhon më pak burime për të riprodhuar dhe regjistruar, kam përdorur moc dhe ffmpeg

 6.   disavantazh dijo

  Uhh! e shkëlqyeshme Helena ... një këshillë të mirë që do ta shkruaj

 7.   MSX dijo

  @helena_ryu Unë jam tifozja juaj, e di atë.

  Ka vetëm një gjë që nuk jam plotësisht dakord me atë që keni shkruar:
  "Kjo funksionon për mrekulli (dhe sepse është më shumë geek sesa përdorimi i VLC ose xD të ngjashëm)."
  Në rastin tim konsol rregulla për një çështje të thjeshtë:
  1. Lehtësi, është e lehtë për t'u përdorur.
  2. lehtësia: përdor burime minimale dhe thelbësore.
  Edhe pse është e vërtetë që ju mund të përdorni VLC, Amarok, Clementine ose çfarëdo aplikacioni që dëshironi të dëgjoni të transmetohet në internet, konsumi i burimeve nuk është as afër atij të mpd / mplayer nga një tastierë tmux.
  Post te mbare!

  1.    Helena dijo

   haha faleminderit (po behem njeri i famshem?) hahaha mire e thashe si shaka per VLC (duhet te permiresoj sensin e humorit) gjithsesi, gjithashtu mendoj se me te mirat ne shume raste jane aplikacionet e orientuara drejt terminalit Pervec kesaj për të qenë të lehta, ata janë më të shkathët dhe performojnë më mirë se aplikacionet grafike, por jo të gjithë e ndajnë këtë kriter, ky postim është vetëm sepse doja të dëgjoja radio por nuk doja të instaloja asgjë tjetër, dhe siç thoni ju, mpd nuk krahasohet me të asnjë!

   1.    Helena dijo

    dhe përsëri falni flamurin e Windozes…. Unë nuk jam në kompjuterin tim -__-

    1.    targoni dijo

     Na ndodh të gjithëve = p

 8.   targoni dijo

  Shkëlqyeshëm! Më pëlqen koncepti

 9.   gjeli dijo

  ate qe kerkoja !! 🙂

 10.   hënë dijo

  E .Ehhh, më falni por me VLC është e njëjta gjë dhe del gjithashtu lirë, them sepse ata më kalojnë VLC dhe gjithçka kalbet!

  cvlc $ http://el.fuking.ip.delrario:puerto

  ((((- - muzikë -))))