Raspberry Pi mori një investim nga ARM

mjedra

Logoja e Raspberry Pi

Pak ditë më parë lajmi u publikua që njoftuan ARM dhe Raspberry Pi marrëveshja e ARM për të bërë një investim strategjik në Raspberry Pi, e cila përmend se marrëveshja do t'i lejojë kompanitë të punojnë së bashku për të zhvilluar pajisje të reja kompjuterike dhe Internet of Things (IoT).

Aksionet e pakicës midis ARM dhe Raspberry Pi zgjeron një partneritet të suksesshëm afatgjatë mes dy kompanive që bashkëpunojnë për të ofruar zgjidhje kritike.

Eben Upton, CEO i Raspberry Pi, dhe Paul Williamson i ARM-së kanë theksuar qëllimin e përbashkët të demokratizimit të aksesit në kompjuter Botëror. Qëllimi i tij është të nxisë inovacionin e shpejtë dhe të nxisë adoptimin global të pajisjeve IoT me performancë të lartë. Dyshja nënvizuan rolin kritik të platformave të bazuara në ARM si Raspberry Pi në arritjen e këtij qëllimi.

Upton e njohu këtë investim si një moment historik në bashkëpunimin e vazhdueshëm me ARM-në. Partneriteti ka rezultuar në një numër produktesh të njohura të bazuara në ARM Raspberry Pi.

“Me rritjen e shpejtë të aplikacioneve të inteligjencës artificiale në skaj dhe në pikën përfundimtare, platformat si Raspberry Pi, të ndërtuara në Arm, janë kritike për të nxitur adoptimin e pajisjeve IoT me performancë të lartë globalisht duke u mundësuar zhvilluesve të inovojnë.” më shpejt dhe më lehtë. “Ky investim strategjik është dëshmi e mëtejshme e angazhimit tonë të vazhdueshëm ndaj komunitetit të zhvilluesve dhe partneritetit tonë me Raspberry Pi.”

Paul Williamson, nënkryetar i lartë dhe menaxher i përgjithshëm i biznesit të Arm's IoT, Ai tha se objektivi i marrëveshjes është konsolidimi i pozitës së tij në komunitet i zhvilluesve të IoT dhe nxisin krijimin e zgjidhjeve të IoT.

“Arm dhe Raspberry Pi ndajnë të njëjtin vizion: për ta bërë kompjuterin të aksesueshëm për të gjithë, duke reduktuar barrierat ndaj inovacionit në mënyrë që të gjithë, kudo që të mund të mësojnë, eksperimentojnë dhe krijojnë zgjidhje të reja IoT”, tha Paul Williamson, nënkryetar i lartë dhe CEO i Internet of Things.

Ky investim forcon një partneritet që filloi në 2008 dhe ka parë lëshimin e shumë produkteve të njohura të bazuara në ARM Raspberry Pi për studentët, entuziastët dhe zhvilluesit komercialë, si Duhet të kujtojmë se ARM gjithmonë ka mbështetur punën e Fondacionit Raspberry Pi Në fund të fundit, CPU-të ARM kanë qenë të pranishme në të gjitha produktet Raspberry Pi deri më sot, duke përfshirë Raspberry Pi 5 të lëshuar së fundmi.

"Përdorimi i teknologjisë Arm si themeli i produkteve tona aktuale dhe të ardhshme na jep akses në performancën kompjuterike, efikasitetin e energjisë dhe ekosistemin e zgjeruar të softuerit që na nevojitet ndërsa vazhdojmë të heqim barrierat për hyrjen për të gjithë, nga studentët dhe entuziastët te zhvilluesit profesionistë." "Shpërndarja e sistemeve komerciale IoT në shkallë."

Vlen të përmendet se Kjo marrëveshje bëhet investimi i dytë më i madh për Raspberry, pasi ajo pason investime të ngjashme minoritare në fillim të këtij viti nga Sony, e cila bën shumë borde me kontratë për Raspberry Pi. Edhe pse vlera e këtij financimi nuk u zbulua në atë kohë, raporti vjetor i Raspberry Pi thotë se ai kishte vlerën e 4,2 milionë funte.

Nga ana tjetër, vlen të kujtohet gjithashtu se muajin e kaluar, kompania tha se po konsideronte listimin në bursën e Londrës me një vlerësim prej rreth 409 milionë funte. Lëvizja vjen pas një lëvizjeje të shtyrë nga viti 2021 për shkak të kushteve të dobëta të çmimeve dhe mungesës globale të çipave, e cila fajësohet kryesisht për çështjet themelore të shkaktuara nga pandemia COVID-2019 e vitit 19.

Për më tepër, Eben Upton, CEO i Raspberry Pi, tha:

"Teknologjia e armëve ka qenë gjithmonë në qendër të platformave që ne krijojmë dhe ky investim është një moment historik i rëndësishëm në partneritetin tonë të gjatë"

Së fundi, nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth tij, mund të konsultoni detajet në Next.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.