Raspberry Pi OS 2022-09-06, një përditësim i vogël me rregullime dhe disa ndryshime

Rrjeti Menaxher në Raspberry Pi OS 2022-09-06

NetworkManager tashmë i integruar në përditësimin e ri të Raspberry Pi OS 2022-09-06

Zhvilluesit e projektit Raspberry Pi kanë publikuar përditësimi i ri i shpërndarjes suaj linux, "Raspberry Pi OS 2022-09-06" (i njohur më parë si Raspbian), bazuar në bazën e paketës Debian.

Ky azhurnim i ri, sjell në thelb të gjitha rregullimet e gabimeve dhe lëshimet e reja të softuerit të cilat janë publikuar që nga imazhi i mëparshëm në prill, por përmendet se ka disa rregullime të vogla në përvojën e përdoruesit.

Risitë kryesore të Raspberry Pi OS 2022-09-06

Në këtë përditësim të ri të Raspberry Pi OS 2022-09-06, mund të gjejmë se menyja e aplikacionit, zbatohet aftësia për të kërkuar me emrat e programeve të instaluara, të cilat thjeshton navigimin me tastierë, meqenëse përdoruesi mund të hapë menunë duke shtypur tastin Windows, pastaj menjëherë fillon të shtypë maskën e kërkimit dhe pasi të marrë një listë të aplikacioneve që përputhen me kërkesën, zgjidhni atë që dëshironi me çelësat e kursorit.

Një tjetër ndryshim që bie në sy në këtë version të ri është ai paneli ka tregues të veçantë për të kontrolluar volumin dhe ndjeshmërinë e mikrofonit (një tregues i zakonshëm ishte ofruar më parë). Kur klikoni me të djathtën mbi treguesit, shfaqen listat e pajisjeve hyrëse dhe dalëse të disponueshme të audios.

Përveç kësaj, Raspberry Pi OS 2022-09-06 gjithashtu thekson mbështetje e shtuar për konfiguruesin e rrjetit NetworkManager, i cili tani mund të përdoret si një opsion për të konfiguruar një lidhje me valë në vend të procesit të paracaktuar të sfondit dhcpcd.

Shumë shpërndarje të tjera Linux përdorin tani një pjesë të softuerit të quajtur NetworkManager për të bërë të njëjtën punë, e cila duket se bëhet standardi de facto, prandaj ne kemi shtuar opsionin për të përdorur NetworkManager në Raspberry Pi OS.

Përmendet se për të përdorur një VPN, duhet të instalohet plugin-i përkatës VPN. Shtojca OpenVPN është e dobishme për shumë rrjete. Për ta shtuar atë, thjesht hapni një dritare terminali dhe shkruani:

sudo apt install network-manager-openvpn-gnome

 

Vlen të theksohet se madje parazgjedhja është ende dhcpcd për momentin, por në të ardhmen përmendet se ka plane për të kaluar në NetworkManager, i cili ofron shumë veçori shtesë të dobishme, si mbështetja e VPN, aftësia për të krijuar një pikë aksesi me valë dhe për t'u lidhur me rrjetet pa tel me një SSID të fshehur. Mund të kaloni te NetworkManager në seksionin e cilësimeve të avancuara të cilësimeve të raspi-config.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

  • Propozohet një ndërfaqe e re softuerike për kontrollin e kamerës: Picamera2, e cila është një lidhje e nivelit të lartë në krye të bibliotekës libcamera në Python.
  • Janë propozuar shkurtore të reja të tastierës: Ctrl-Alt-B për të hapur menynë Bluetooth dhe Ctrl-Alt-W për të hapur menynë Wi-Fi.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të Në lidhje me këtë azhurnim të ri të sistemit, mund të kontrolloni detajet në postimin origjinal, Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni Raspberry Pi OS 2022-09-06

Si në versionet e kaluara, tre grupe ofrohen për shkarkim: një i vogël (338 MB) për sistemet e serverëve, me një desktop bazë (891 MB) dhe i kompletuar me një grup shtesë aplikacionesh (2,7 GB).

Nëse nuk jeni përdorues i shpërndarjes dhe doni ta përdorni në pajisjen tuaj. Ju mund të merrni imazhin e sistemit, Ju vetëm duhet të shkoni në faqen zyrtare të projektit ku mund ta shkarkoni imazhin në seksionin e tij të shkarkimit.

Në fund të shkarkimit tuaj mund të përdorni Etcher për të djegur imazhin në një flash drive dhe kështu boot sistemin tuaj nga SDCard tuaj. OSE përndryshe ju mund të mbani veten me përdorimin e NOOBS ose PINN.

Lidhja është si më poshtë.

Për më tepër, nëse tashmë e keni të instaluar sistemin dhe dëshironi të azhurnoni dhe merrni lajmet për këtë version të ri të sistemit, ju vetëm duhet të ekzekutoni komandat e përditësimit në terminalin tuaj.

Ajo që do të ekzekutoni në terminal është si më poshtë:

azhurnimi i sudo apt-get && sudo apt-get dist-upgrade

Sa për ata që tashmë kanë një imazh ekzistues dhe duan të përditësojnë, ata duhet të ekzekutojnë një komandë shtesë nëse duan të kenë NetworkManager:

sudo apt instaloni menaxherin e rrjetit

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.