Përgjigje: Aksesi i kufizuar në FromLinux për rrjetet Tor?

Një javë më parë i pyeta për këtë, Unë përmenda një situatë ose problem që kemi pasur në DesdeLinux me përdorues të caktuar që, duke përdorur anonimitetin e ofruar nga rrjeti Tor, mund të na dëmtojë ne si administratorë, si dhe faqen dhe përmbajtjen e saj. Objektivi i postimit të mëparshëm ishte të dinim mendimin tuaj si lexues, si përdorues, gjithashtu të kërkoni një alternativë që nuk ishte thjesht të mohonte aksesin për të gjithë përdoruesit e Tor, për të parë opsionet, sugjerimet dhe idetë që ju na ofroni, në mënyrë që rezultati përfundimtar është sa më i përshtatshëm për të gjithë.

Përfundimi dhe rezultati i përkohshëm (pasi nuk duhet të jetë përfundimtar) kemi arritur diçka që shumë e përmendën në postin e mëparshëm: Lejoni hyrjen e plotë në përmbajtjen e faqes nga çdo IP, pavarësisht nëse Tor përdoret ose jo. Tani, gjëja nuk mbaron këtu. Ne e mohojmë ngarkimin e të dhënave nga IP-të e Tor-it. Me fjalë të tjera, dhe shpjeguar më thjeshtë, nëse dikush përdor Tor, ata nuk do të jenë në gjendje të komentojnë në sit, ata nuk do të jenë në gjendje të identifikohen në sit.

Siç mund ta dinë disa, rrjetet e anonimitetit si Tor përdoren shpesh për përpjekje krisjeje, për 'shaka', të bezdisshme, etj. Duke mohuar ngarkimin e të dhënave (metoda POST) mund të thuhet se ne jemi "të sigurt" nga një numër i madh sulmesh, të dy komente fyese që kërkojnë vetëm të bezdisin ose më keq, siç janë përpjekjet e plasaritjes në panelin e administrimit, etj.

E përsëris, nga çdo IP mund të përdorni përmbajtjen tonë, të gjithë mund të lexojnë artikujt pa ndonjë problem. Artikujt tanë, udhëzimet tona, përmbajtja jonë është falas, nuk është e saktë të privosh nga askush këtë informacion, mbyllja e qasjes në njohuri nuk është qëllimi ynë. M'u deshën disa ditë për të rregulluar saktë kodin për ta arritur këtë, por shpresoj që të pritet mirë.

Çdo dyshim apo pyetje, ankesë ose sugjerim është gjithmonë i mirëpritur.

Përshëndetje dhe faleminderit për mirëkuptimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

48 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   metali666 dijo

  Pajtohem me vendimin.

 2.   Kevin Castro dijo

  Jo sepse ata përdorin Tor Ata janë Thyerje & Hackes Shumica janë Njerëz që Vetëm Mind Duan të Ruajnë Anonimatin e Tyre & Lënë Asnjë Gjurmë të Tyre Që Nuk Ilshtë I paligjshëm Isshtë E Drejta e Privatësisë. 😉

  1.    biskotë dijo

   Dhe askush nuk po e heq atë të drejtë për privatësi, ata mund të hyjnë në sit pa ndonjë problem, ata thjesht nuk do të jenë në gjendje të ndërveprojnë me përdoruesit e tjerë.
   Si e dini se shumica e përdorin atë vetëm për të mos lënë gjurmë? A e lexuat postimin e mëparshëm dhe arsyet pse u arrit në këtë përfundim? pse shkruan ashtu?

   1.    eliotime3000 dijo

    Mos e ushqe Troll-in, bro.

    Me siguri duhet të jetë i njëjti mashtrues që pozoi si Guxim.

 3.   biskotë dijo

  Gjithashtu. Ende nuk e përdor Torin për të hyrë këtu, por më pëlqente më shumë propozimi i stafit.

  1.    eliotime3000 dijo

   njëjtë, nuk përdor TOR për të lundruar.

 4.   kennatj dijo

  Mendoj se në këtë mënyrë të gjithë do të jenë të lumtur.

 5.   Ankh dijo

  Së pari, ideja prapa projektit Tor është që njerëzit mund të postojnë përmbajtje në internet pa pasur frikë se mund të gjurmohen. Kufizimi i hyrjes së Tor në GET është i barabartë me paaftësinë e çdo përdorimi praktik të tij.
  Nga ana tjetër, nuk e kuptoj pse të kërkoj mendimin e përdoruesve për një politikë të caktuar, pasi që kur ato të jenë në kundërshtim, ajo zbatohet me një kthesë të vogël. Kjo është pjesë e një modeli që përsëritet me frekuencë të habitshme në këtë blog.

  1.    Tesla dijo

   Ne duhet të shohim në postimin tjetër% e përdoruesve që thanë Po dhe% e përdoruesve që thanë Jo. Unë mendoj se ata ishin mjaft të barabartë.

   Nga ana tjetër, askush nuk ju pengon të krijoni përmbajtje nga Tor, ky blog thjesht nuk e mbështet atë nga ky rrjet. Ju duhet t'i shihni gjërat pak më shumë nga këndvështrimi i administratorëve të blogut: emrat tanë nuk janë prapa blogut, tuajat janë. Duke e vendosur veten në skenarin më të keq, për shkak të komenteve të tilla si ato që janë bërë nga TOR mund të mbyllin blogun, dhe kjo është diçka që askush prej nesh nuk e dëshiron. Në terma egoistë, ju lejoni që të dëshironi në shtëpinë tuaj. Dhe kjo është ajo që vlen këtu. Sipas mendimit tim, ky blog jep shumë më tepër liri sesa të tjerët, pasi kushdo që dëshiron mund të krijojë përmbajtje. Edhe nga rrjeti TOR, askush nuk ju pengon të dërgoni një artikull te redaktorët për botim. Jam i sigurt se nëse plotëson një minimum do të botohet.

   Ditën që njerëzit janë përgjegjës dhe dinë se cilat komente janë të përshtatshme për një blog të softuerit të lirë, këto masa nuk do të jenë të nevojshme. Ndërkohë, është një e keqe më e vogël për përfitimin e vetë blogut.

   Mos më keqkupto, unë jam pro vetë lirisë, por mendoj se fshehja pas anonimitetit të Internetit për të bojkotuar një blog të softuerit të lirë dhe / ose dëmtuar administratorët e tij është një qëndrim 5-vjeçar.

   Një përshëndetje!

   1.    Ankh dijo

    @Je këtu

    Ne duhet të shohim në postimin tjetër% e përdoruesve që thanë Po dhe% e përdoruesve që thanë Jo. Unë mendoj se ata ishin mjaft të barabartë.

    Artikulli thotë se ata dolën në favor të lejimit të TOR.

    Nga ana tjetër, askush nuk ju pengon të krijoni përmbajtje nga Tor, ky blog thjesht nuk e mbështet atë nga ky rrjet.

    Shtë e qartë. Dhe ishte para gjithë këtij diskutimi.

    Ju duhet t'i shihni gjërat pak më shumë nga këndvështrimi i administratorëve të blogut: emrat tanë nuk janë prapa blogut, tuajat janë. Duke e vënë veten në rastin më të keq, për shkak të komenteve të tilla si ato që janë bërë nga TOR mund të mbyllin blogun

    Kjo u ekspozua në kohën e konsultimit me përdoruesit.

    Në terma egoistë, ju lejoni që të dëshironi në shtëpinë tuaj.

    Askush nuk e konteston atë.

    Edhe nga rrjeti TOR, askush nuk ju pengon të dërgoni një artikull te redaktorët për botim. Jam i sigurt se nëse plotëson një minimum do të botohet.

    Djathtas Sidoqoftë, ne po flasim për një masë që lidhet me qasjen në internet.

    Ditën që njerëzit janë përgjegjës dhe dinë se cilat komente janë të përshtatshme për një blog të softuerit të lirë, këto masa nuk do të jenë të nevojshme. Ndërkohë, është një e keqe më e vogël për përfitimin e vetë blogut.

    Kjo duhet të ishte zgjidhur në kohën e konsultimit me përdoruesit.

    Me pak fjalë. Pika ime mbetet atje: Kufizimi i TOR në akseset POST është i njëjtë me çaktivizimin e TOR, dhe duke marrë parasysh që përdoruesit folën (kështu thotë artikulli) në favor të lejimit të TOR, është e qartë se ekziston një kontradiktë.

    Sqaroj se nuk jam as pro dhe as kundër masës. Nuk më intereson ta shtjelloj atë, por format.

    1.    hrenek dijo

     Çdokush mund të vijë në shtëpinë time, por hyjnë vetëm ata që u besoj. Kështu, postieri mund të jetë një person i mirë, por shitësi tregtar është një hajdut i maskuar; kështu që nëse nuk e di identitetin e tyre, nuk do të rrezikoj që shtëpia ime të shembet. Fatkeqësisht, gjithmonë zgjidhet e keqja më e vogël. Nuk e di nëse kuptohet analogjia. Përshëndetje

  2.    pandev92 dijo

   Nëse nuk jetoni në Iran, Korenë e Veriut ose ndonjë vend tjetër arab, nuk ka asnjë arsye për të hyrë me tor, përveç nëse doni të shkoni në trolling, gjë që është më normale.

  3.    elav dijo

   @Ankh:

   Ideja prapa TOR është të mbrojë përdoruesin, t'i japë atij anonimitet, por ka disa dobësi, si gjithçka. Ideja e thikës ishte të ishte në gjendje të copëtonte ushqimin më mirë dhe ju shihni, miliona vrasje me këtë mjet.

   Unë nuk mendoj se DesdeLinux është pikërisht një nga faqet ku ju duhet të përdorni TOR, në fakt, shumë përdorues që duan privatësi i japin të dhënat e tyre Facebook dhe Google dhe nuk protestojnë.

   Unë e them hapur dhe publikisht: Meqenëse Linux nuk i ofron askujt të dhënat e përdoruesve të tij, prandaj, nuk është e nevojshme të përdorni TOR këtu. Kush më thotë që e përdor sepse nga puna e tij nuk mundet, unë i jap 3 zgjidhje: Webproxys, VPN, SSH. Zgjidhni atë që dëshironi.

   Nga ana tjetër, nuk e kuptoj pse të kërkoj mendimin e përdoruesve për një politikë të caktuar, pasi që kur ato të jenë në kundërshtim, ajo zbatohet me një kthesë të vogël. Kjo është pjesë e një modeli që përsëritet me frekuencë të habitshme në këtë blog.

   Ku kam parë komente si ky? Ah po, në të njëjtin blog, dhe shumë herë nga përdoruesit që pëlqejnë pëllumbat, pëlqejnë të marrin ushqim por nuk kontribuojnë asgjë.

   Siç thotë Tesla, ne jemi ata që humbasim, ata që rrezikojnë të humbasin një projekt që na ka kushtuar kaq shumë punë, dhe megjithëse nuk jam duke shkuar në shtëpinë tuaj për të thënë atë që duhet të bëni, ju lutem mos vini në e jona, e cila gjithmonë i ka pasur dyert e hapura, që nuk do të thotë që ne lejojmë këdo që dëshiron vetëm të shqetësojë.

   1.    eliotime3000 dijo

    +1!

 6.   Carlos-Xfce dijo

  Përshëndetje Gaara.

  Mendoj se ky vendim është i duhur. Ata që përdorin TOR për të mbrojtur identitetin e tyre në rrjet, janë të vetëdijshëm se të dhënat e tyre janë në rrezik për shkak të kompanive dhe hakerave që trafikojnë në informacione të tilla. Nga ana tjetër, në kontekstin e softuerit të lirë dhe në Që prej Linux, pyes veten, kush nga administratorët do të marrë përsipër detyrën e vjedhjes së të dhënave nga vizitorët e faqeve?

  Me këtë vendim, shprehja e lirë e lexuesve nuk po kufizohet. Por këta nga ana tjetër duhet të jenë të vetëdijshëm se kjo hapësirë ​​është për diskutimin e çështjeve që lidhen me softuerin, jo politikën. Ata që bëjnë komente për vendin ku jetojnë administratorët janë padyshim njerëz me qëllim të keq si hakerat që janë të përkushtuar për të dëmtuar faqet e internetit të shumë njerëzve WordPress.org.

  Shpresoj se ky veprim do t'ju parandalojë që të dëshironi të vazhdoni të përpiqeni të dëmtoni reputacionin e Nga Linux përmes komenteve jashtë kontekstit. Të fala.

 7.   Babil dijo

  A do të jenë ata në gjendje të ndajnë mënyrën e filtrimit të hyrjes nga tor? Unë jam i interesuar në pjesën teknike të sysadmin, faleminderit!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Me kënaqësi. Në ditët në vijim do të lë një postim se si të bëjmë diçka të tillë për Nginx (që është ajo që përdorim në FromLinux), dhe ndoshta edhe për Apache.

   të fala

   1.    Babil dijo

    Thank you very much!

  2.    Jose GDF dijo

   Unë do të bashkohesha me të njëjtën kërkesë, megjithëse nuk e di nëse mund të më shërbente. Në rastin tim është për një faqe në internet që po ndërtoj nga e para në PHP, dhe një siguri shtesë nuk do të dëmtonte.

   Nga ana tjetër, ekzistenca e përdoruesve që i detyrojnë ata të marrin këtë lloj vendimi do të thotë vetëm një gjë, që blog-u është shumë i suksesshëm dhe se ka shumë smirë të lëshuar atje.

   Unë komentoj pak, por unë ju lexoj nga burimi, kështu që unë jam i vetëdijshëm për gjithçka. Përshëndetje dhe vazhdoni përpara

 8.   peterçeko dijo

  Më duket si një ide shumë e mirë dhe mendoj se mund të interpretohet si një zgjidhje përfundimtare: D.

 9.   le të përdorim linux dijo

  Mirë! Diçka duhej bërë për këtë temë ...
  Unë mendoj se kemi marrë vendimin më të mirë.
  Perqafo! Paul.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë lexoj lajmet dhe jam në mëdyshje… gjithsesi, nuk mund të mos mendoj për personalitete të caktuara 😀. vetëm bëj shaka ^ _ ^

  2.    eliotime3000 dijo

   Për ata që urrejnë Ubuntu, Shuttleworth dhe Canonical, ja shansi juaj të heqin qafe udhëheqësin e Ubuntu (megjithëse nuk mendoj se ata do ta bëjnë këtë nga një burim i egër).

  3.    malajat dijo

   Sipas këndvështrimit tuaj, kur ka një aksident trafiku ne duhet të fajësojmë ata që përdorin makinën !!!

   Fatkeqësisht, gjithçka u krijua për një fund nëse doni "të mirë", por njerëzit si gjithmonë e përdorin atë për "të keqen".

   Unë e kuptoj plotësisht situatën tuaj, e vetmja gjë që dua është t'ju bëj të kuptoni se sa keqardhës është komenti juaj kundër mundësisë së përdorimit të anonimatit në Internet, një mundësi për të cilën të gjithë kemi të drejta.

   1.    elav dijo

    Në përgjithësi (dhe vërej ta them përgjithësisht), kur ndodh një aksident automobilistik, po, është faji i disa prej atyre që përdorën makinën. Faji nuk është te makina, por te kush e përdor në mënyrë të gabuar.

    E njëjta gjë vlen për Torin, qëllimi i tyre do të jetë shumë çlirues dhe e gjithë kjo, por ata e përdorin atë për qëllime të tjera. E perseris perseri:

    Meqenëse Linux nuk i përdor të dhënat e përdoruesve të tij për asgjë. As të dhënat e përdoruesve të regjistruar, siç janë përdoruesit e paregjistruar. Prandaj unë pyes: Çfarë nevoje ka për të përdorur TOR për të hyrë në një blog që merret me Softuer të Lirë?

    Nëse dikush mund të më bëjë të kuptoj se është e nevojshme të përdorim TOR për të hyrë në FromLinux, unë do të jem i pari që do ta ngre atë me ekipin e Administratorëve.

    1.    biskotë dijo

     @elav ju nuk i përdorni ato të dhëna, por çfarë do të ndodhte nëse FromLinux do të ishte disi hacked?
     Vetëm një pyetje që më erdhi në mendje.

     1.    elav dijo

      Hmm ... po, e njëjta gjë ndodh që ka ndodhur kur kompanitë ose shërbimet e mëdha janë hakuar. Por, vetëm përdoruesit e regjistruar do të ishin të prekshëm në një mënyrë të caktuar, pasi ata hyjnë me emrin e përdoruesit: fjalëkalimin. Shumica e lexuesve ose komentuesve të FromLinux nuk janë regjistruar në blog. 😉

    2.    Urizev dijo

     @elav Jam dakord me ju per cdo gje. Në fakt, zgjidhja që keni marrë më duket e mirë, sidomos kur u keni mbështetur lexuesve edhe pse jeni pronarë të faqes. Unë heq kapelën për shqetësimin dhe përpjekjen tënde.

     Isshtë e vërtetë që rrjeti Tor përdoret me qëllime shumë të këqija dhe kjo mund të ndikojë tek ju. Unë mendoj se ju jeni i pari dhe nuk duhet të rrezikoni për të shkruar një blog. Sidoqoftë, mendoj se ka një gjë që ju shpëton. Supozimi se dikush nuk do të ketë nevojë të përdorë rrjetin TOR për të hyrë në një faqe të softuerit të lirë (ose ndonjë temë tjetër) është një gabim. Unë nuk mendoj se dikush është në gjendje të mendojë se cilat do të jenë kushtet dhe konteksti i një përdoruesi (vendi, puna, mjedisi, etj.).

     Isshtë e vërtetë që është një rast ekstrem por doja ta sqaroja. Më duket se ju po e merrni temën me shumë detaje dhe po rrotulloheni shumë mirë dhe u duk e përshtatshme ta thoni.

     E përsëris, mendoj se është shumë e mirë ajo që keni bërë dhe vazhdoni të bëni. Thjesht doja të jepja një këndvështrim tjetër.

   2.    eliotime3000 dijo

    Gjëja me të vërtetë e rëndësishme nuk është mjeti, është kush do ta përdorë dhe si të dijë si ta trajtojë atë.

    E shoh që deri më tani, ata nuk kanë kuptuar asgjë nga ato.

  4.    Stafi dijo

   Koment fatkeq.
   Kjo nuk ka asnjë lidhje me anonimitetin.
   Vrasja me pagesë (e vërteta, jo shaka gati si ajo që propozon ajo faqe mashtrimi) ka ekzistuar që para se të shpikeshin paratë.
   Ndoshta për shkak të situatës gjeografike nuk ju ka prekur, por të paktën në vendin tim, në çdo faqe që merret me politikën lokale, ju lexoni komente nga njerëz të ngopur me situatën e tyre, të cilët propozojnë (disa më seriozisht të tjerët me shaka) gjëra si ata në atë faqe, nuk u intereson nëse e bëjnë përmes TOR apo drejtpërdrejt me llogarinë e tyre në Facebook, mrekulli të lirisë së shprehjes ...

   1.    elav dijo

    Isshtë e vërtetë, nuk ka asnjë lidhje me anonimitetin, por ata përdorin TOR dhe të tjerët për të qenë në gjendje të thonë në mënyrë anonime atë që kanë frikë të thonë përpara. 😉

    1.    Stafi dijo

     Ashtu si interneti, ai do të duhet të ndalohet. XD

  5.    tH0r dijo

   Ky nuk është justifikim ... se përdoret anonimati për atë nuk do të thotë që të gjithë e përdorin atë në atë mënyrë.
   Nuk është opsioni më i mirë që ata kanë marrë, pavarësisht nëse duan apo nuk janë duke censuruar.

   1.    elav dijo

    Epo tH0r, për fat të keq është ajo që është. Ne nuk po e humbasim FromLinux.net me 1 hov që thjesht dëshiron të bezdisë. Dhe nuk është një justifikim, është realitet i pastër.

    1.    XOR dijo

     Nuk e di, por në ditët e sotme është në modë të bësh gjëra shumë kufizuese = p), në vend që të parandalosh p.sh. kamerat për të spiunuar qytetarët me arsyetimin e trajtimit të vjedhjeve, qartazi nuk është një veprim parandalues ​​por një ndërhyrje dhe kufizim, por mirë e kuptoj që parandalimi është më i ndërlikuar.

     Por në këtë mënyrë ne largohemi gjithnjë e më shumë. Të duash të jesh anonim nuk do të thotë se ekziston dëshira për të krijuar një rrjet të trafikut të drogës ose për të goditur burra ose çfarëdo tjetër, më shumë se gjithçka dua të them se duke thënë se është një justifikim.

     Sa për censurimin e përdoruesve të Tor dhe çfarë do të bëhet, ditën kur ata shkatërrojnë internetin, ne bëjmë një të ri !!!
     \ OSE /

     1.    elav dijo

      Argument i mirë për temën e kamerave, por le të shohim dy shembuj të thjeshtë.

      Dikush zbret në rrugë dhe thotë: Ata po më shikojnë, nuk po e respektojnë privatësinë time, hiqi tani! Dhe mirë, le të themi se ata i heqin ato. Pastaj një ditë tjetër, në të njëjtën rrugë, ata të plaçkitin ty (ose një të afërm), të sulmojnë ose më keq, dhe kjo është kur ne themi: Po të kishte kamera kjo nuk do të ndodhteose të paktën do të kishte prova të asaj që ka ndodhur..

      Kjo është kur hyjmë në dilemë: Kamera për të spiunuar apo kamera për të mbrojtur? Varet vetëm nga mënyra se si e përdorni.

     2.    Stafi dijo

      @Elav
      "Nëse do të kishte kamera, kjo nuk do të ndodhte, ..."
      Ky është një argument i rremë ...

      "Të paktën do të kishte prova të asaj që ndodhi .."
      Kjo, megjithëse është e vërtetë, nuk është domosdoshmërisht e rëndësishme, pasi dëshmia e sulmuesit është vetë dëshmi e asaj që ka ndodhur.

      Problemi me këtë logjikë është se duhet të kujtojmë se ekziston gjithashtu mundësia që dikush të hyjë në shtëpinë tonë dhe të na sulmojë ndërsa jemi duke larë ose duke fjetur, kështu që ne duhet të lejojmë që policia të vendosë kamera në banjat dhe dhomat e gjumit.

 10.   elav dijo

  Unë me të vërtetë çuditem me disa komentues.

  Rezulton se në DesdeLinux, ku kurrë më parë nuk kishim censuruar ndonjë koment, ku Komuniteti është i ftuar të botojë artikuj, tani jemi keq që dëshirojmë të kujdesemi për blogun tonë, sepse dëshirojmë të kemi kontroll.

  Nuk e kuptoj për çfarë ankohen. A mund të kenë anonimitet në bloge të tjera që përdorin Disqus ose sisteme komentesh që përfshijnë vërtetimin?

  Ah jo, por është më lehtë të shqetësohemi kur i pranojmë me krahëhapur. Jo

  Epo e dini çfarë?

  1- Unë nuk do të aprovoj asnjë koment fyes, as për një përdorues, as për një artikull, as për një redaktor, pasi disa prej këtij lloji po mbërrijnë në baza të përsëritura.

  2- Unë nuk do të miratoj komentet nga përdoruesit që përdorin si email sdsfaaee@aol.com.

  Dhe po e them nga pozicioni im. Unë nuk jam duke folur për KZKG ^ Gaara, as për Pablo. Unë nuk do të lejoj, në asnjë rrethanë, që gjithçka për të cilën kemi luftuar kaq shumë të prishet nga disa njerëz që kanë pak interes në përpjekjen tonë dhe thjesht duan të bezdisin dhe të trokasin.

  Ky është një sit ku ofrohen informacione falas, të hapura, për t'u ndarë mes të gjithëve dhe për ta ditur nga të gjithë. Nuk ka asgjë për të fshehur këtu.

  1.    eliotime3000 dijo

   Así es.

   Mezi bëj shaka me të emaili im tjeter duke përdorur emrin tim të vërtetë në një mënyrë humoristike, por unë nuk do të bëj një bujë të tillë për një koment të thjeshtë të derdhur për të qenë në gjendje të shkaktojë bezdi.

   e vërteta është se Disqus nuk i afrohet as asaj që mund t'ju ofrojë WordPress Jetpack. Thjesht nuk është aq e gjithanshme sa WordPress Jetpack.

  2.    malajat dijo

   Ata janë brenda të drejtave të tyre, dhe unë i kuptoj ata, thjesht mendoj se moderimi i komenteve ishte i mjaftueshëm, pa bllokuar përdoruesit e tor (nga këndvështrimi im, unë nuk di gjithçka që ata do të hapin për të shmangur arritjen e kësaj situate).
   Nëse ata mërziten kaq shumë nga komentet, atëherë pse t'i hapni ato për debat? Ata pyetën mendimin e komunitetit dhe atje ku e keni, ne thjesht po ngremë këndvështrimin tonë. Unë mendoj se mendimet e shprehura në këtë post janë për të mirën, dhe kush e bën atë për të keqen, atëherë moderojeni atë.

   të fala

   1.    elav dijo

    Përshëndetje Malayat,
    Çështja është që sapo të miratohet një koment i përdoruesit, ata mund të vazhdojnë të postojnë pa moderim. Për fat të mirë ose për fat të keq ne kemi një jetë, një punë dhe mund të hyjmë në internet normalisht vetëm ndërmjet javësh. Ju mund ta imagjinoni që jo gjithmonë kemi kohë të jemi të vetëdijshëm për atë që të gjithë botojnë. 😉

    1.    malajat dijo

     Nëse është e komplikuar, atëherë nëse nuk mund të propozoj diçka më të mirë do të hesht, por në asnjë mënyrë, shpresojmë që së shpejti të mund të implementohet një mekanizëm që i çon gandalet jashtë linje pa bllokuar përdoruesit e tor.
     të fala

  3.    MSX dijo

   +1 ad infinitum për vendimet tuaja.

   @elav dhe @KZ e bëjnë atë në Termopilat dixhitale !!! : D: D

   Unë i duartrokas njerëzit me mençuri.

 11.   adeplus dijo

  Tani rezulton se ju mund ta jepni mendimin tuaj lirisht nëse e përdorni me tor. Nga sa kuptoj, leximi nuk pengohet, vetëm shkrimi është i kufizuar. Unë u tmerrova nga një humbje e tillë ...

  Ndonjëherë pyes veten se si jemi në gjendje të kapemi pas diskutimeve bizantine për të arritur fitore të mjerueshme Pirro. Dhe një raund tjetër temash në kurriz të lirisë ...

  1.    malajat dijo

   Jo saktësisht, liria është qasja me tor, pa tor, nga Linux, Mac, windows, safari, Firefox, chrome, midori, etj ... me të vërtetë siç ju dëshironi, dhe nëse është një humbje e madhe që nuk mund të komentoni për shkak të ky bllok, fatkeqësisht shpresojmë se kështu është vendosur derisa të gjejmë një zgjidhje tjetër, dhe po ne jemi, qenie debati dhe diskutimesh, veçanërisht pyetje, politike, liri, fetare, etj, ndërsa diskutohet pa ofenduar ose trolling sepse unë mendoj se ata janë mirë
   të fala

 12.   jamac4k dijo

  Tingëllon mirë për mua. Oneshtë një gjë që të kesh Tor për të mbrojtur liritë që po na priten dhe një tjetër që ta kesh atë për të bërë canelo.

  1.    Alf dijo

   Pavarësisht se pothuajse nuk kisha kohë të lirë, nuk mund të mos e lexoja këtë, dhe ... hahahahahahaha
   Mbaj mend që në fillim e pyeta elavin për rregullat, por ai më tha jo, do të ishte një vend tjetër.

   Nëse është, dhe kjo është ajo që përfitojnë nga trollet, nëse do të kisha në pronësi blogun, unë do të hiqja hyrjen totale për këdo që përdor Thor, nëse ata mërziten, për të qarë diku tjetër, është shtëpia ime, periudha.

   E di, ata do të qajnë (ose ndoshta jo) për komentin tim, por në fund të muajit vetëm kjo, duke qarë.