RealVNC: një mjet i shkëlqyeshëm desktop i largët për Linux

Në disa artikuj të mëparshëm ne folëm për disa nga mjetet më të mira të desktopit në distancë që mund të gjejmë për Linux, midis tyre gjejmë RealVNC i cili është një mjet i shkëlqyeshëm ndër-platformor për desktopët e largët.

RealVNC është një aplikacion falas me burim të hapur i shpërndarë nën licencën GPL, megjithëse ekziston edhe një version komercial, Në këtë artikull do të përqendrohemi në versionin personal multiplatform. Ky version na ofron përkatësisht një klient dhe server vnc4server dhe xvnc4viewer.

LKlientët RealVNC duke përdorur vncviewer mund të ekzekutohen në modalitetin e ekranit të plotë, ata përdorin tastin e funksionit F8 si tastin e paracaktuar për të shfaqur një menu opsionesh (e cila përfshin opsionin për të, ndër të tjera, çaktivizimin e modalitetit të ekranit të plotë ose ridërgimin e një sekuence Ctrl-Alt-Del).

Komponenti i serverit të RealVNC lejon që një kompjuter të kontrollohet në distancë nga një tjetër.

RealVNC përdor Protokollin RFB i cili përdor portin TCP 5900 si parazgjedhje për të bërë lidhjen e largët të desktopit.

Përndryshe, ju mund të tuneloni VNC duke përdorur SSH, duke shmangur hapjen e porteve shtesë dhe kështu automatikisht përshkon routerin NAT (router). SSH gjithashtu siguron kriptimin e lidhjes midis serverit VNC dhe shikuesit.

Si të instaloni RealVNC në Linux?

Për shkak të popullaritetit të madh të softuerit si klienti ashtu edhe serveri për këtë mund të gjenden në shumicën e depove të shpërndarjeve më të njohura të Linux.

Në rastin e Debian, Ubuntu, Linux Mint ose ndonjë prej derivateve të tyre, thjesht shkoni në faqen zyrtare të internetit të aplikacionit dhe merrni paketën më aktuale të deb, i cili aktualisht është versioni 6.3.1

RealVNC

Ju mundeni hapni një terminal dhe ekzekutoni ndonjë nga komandat e mëposhtme, varësisht nga rasti që ju dëshironi.

Në rastin e Sistemet 64-bit nëse dëshironi të instaloni serverin duhet te shkruani:

wget https://www.realvnc.com/download/file/vnc.files/VNC-Server-6.3.1-Linux-x64.deb
sudo dpkg -i VNC-Server-6.3.1-Linux-x64.deb

Sistemet 32-bitëshe:

wget https://www.realvnc.com/download/file/vnc.files/VNC-Server-6.3.1-Linux-x86.deb
sudo dpkg -i VNC-Server-6.3.1-Linux-x86.deb

tani nëse dëshironi të instaloni klientin në sistemin tuaj 32-bit:

wget https://www.realvnc.com/download/file/viewer.files/VNC-Viewer-6.18.625-Linux-x86.deb
sudo dpkg -i VNC-Viewer-6.18.625-Linux-x86.deb

Sisteme 64-bit që duan të instalojnë klientin:

wget https://www.realvnc.com/download/file/viewer.files/VNC-Viewer-6.18.625-Linux-x64.deb
sudo dpkg -i VNC-Viewer-6.18.625-Linux-x64.deb

Tani në rastin e atyre që janë përdorues të Arch Linux, Manjaro, Antergos ose ndonjë sistemi që rrjedh nga Arch Linux, ne mund të instalojmë klientin dhe serverin nga depot AUR me komandat e mëposhtme.

Për të instaluar serverin RealVNC ne shkruajmë:

aurman -S realvnc-vnc-server

Nëse dëshironi të instaloni klientin RealVNC duhet të shkruani:

aurman -S realvnc-vnc-viewer

Ndërsa në rastin e atyre që janë përdorues të shpërndarjeve me mbështetje për paketat rpm, të tilla si Fedora, CentOS, RHEL, openSUSE ose ndonjë tjetër, ne mund ta shkarkojmë paketën nga faqja zyrtare e internetit.

Ju mund të hapni një terminal dhe të ekzekutoni ndonjë nga komandat e mëposhtme në të, në varësi të rastit që dëshironi.

Në rastin e Sistemet 64-bit nëse dëshironi të instaloni serverin duhet të shkruani:

wget https://www.realvnc.com/download/file/vnc.files/VNC-Server-6.3.1-Linux-x64. rpm
sudo rpm -U VNC-Server-6.3.1-Linux-x64. rpm

Sistemet 32-bitëshe:

wget https://www.realvnc.com/download/file/vnc.files/VNC-Server-6.3.1-Linux-x86. rpm
sudo rpm -U VNC-Server-6.3.1-Linux-x86.rpm

Tani nëse doni të instaloni klientin në sistemin tuaj 32-bit:

wget https://www.realvnc.com/download/file/viewer.files/VNC-Viewer-6.18.625-Linux-x86. rpm
sudo rpm -U VNC-Viewer-6.18.625-Linux-x86.rpm

Sisteme 64-bit që duan të instalojnë klientin:

wget https://www.realvnc.com/download/file/viewer.files/VNC-Viewer-6.18.625-Linux-x64. rpm

sudo rpm -U VNC-Viewer-6.18.625-Linux-x64.rpm

Si të drejtohet RealVNC?

Pasi të keni kryer instalimin e klientit, serverit ose të dyve, Ne kemi vetëm për të ekzekutuar ndonjë nga këto, në varësi të rastitNëse do të lidhemi me një kompjuter tjetër, thjesht ekzekutoni klientin, ndërsa nga ana tjetër do të ishte serveri.

Në shumicën e shpërndarjeve që përdorin systemd, thjesht lëshoni shërbimin dhe mundësojeni atë.

Ne e bëjmë këtë duke shtypur komandat e mëposhtme në terminal:

sudo systemctl start vncserver-x11-serviced
sudo systemctl enable vncserver-x11-serviced

Dhe me këtë ne tashmë mund të bëjmë lidhjen.

Në anën e serverit, ai do t'ju ofrojë një adresë IP me të cilën mund të lidheni me klientin dhe madje të caktoni një ID për të identifikuar pajisjet në një mënyrë më të thjeshtë dhe më të rehatshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)