Redaktoni video në Linux shpejt dhe lehtë me VidCutter

Epoka e youtubers Vazhdon të konsolidohet dhe gjithnjë e më shumë guxon të ngjitet video të çdo lloji në këtë platformë të shkëlqyeshme, në të njëjtën mënyrë, pak nga pak lexo më pak dhe shiko më shumë multimedia. E gjithë kjo sjell me vete, krijimin e mjeteve të ndryshme që na lejojnë të modifikojmë video, njëra prej tyre është VidCutter të cilën unë e konsideroj si mjetin më të thjeshtë dhe më efikas për t'u bashkuar / shkurtuar video.

VidCutter Stshtë budallallëk i lehtë për t'u përdorur, i cili vlerësohet, por i shtohet kësaj veçorie të shkëlqyeshme është gjithashtu efikas, thjesht tërhiqni, zgjidhni, renditni dhe bashkohuni për të pasur një përzierje të shpejtë të videove dhe me një përfundim profesional.redakto videot

Çfarë është VidCutter?

Shtë një mjet falas, multiplatform (Linux, Windows, MacOS), i shkruar në QT5 nga Pete alexandrou, e cila ju lejon të shkurtoni, ndani, funksiononi dhe bashkoni me shpejtësi dhe lehtësi videot, duke e bërë procesin e redaktimit të videove argëtuese dhe efikase.

Ndërfaqja dhe përdorimi i tij është me të vërtetë e thjeshtë, me një objektiv të qartë që përdoruesi të mos klikojë shumë herë, thjesht ngarkoni videot që dëshironi të bashkohen / prerë / përziejnë, zgjidhni linjat që dëshironi të përdorni dhe ruani. Në pak minuta do të kemi atë që duam VidCutter

Si të instaloni VidCutter?

Instaloni VidCutter në çdo Distro

VidCutter shpërndahet përmes një AppImage, të cilën krijuesi rekomandon të përdoret vetëm në rast se distro juaj nuk bazohet në Debian ose ArchLinux, pasi VidCutter ka një instalues ​​të optimizuar për këto distros, në AUR dhe Launchpad.

Në rast dëshire instaloni nga AppImage thjesht shkarkojeni nga: VidCutter-2.5.0-linux-x64.AppImageduhet të keni të instaluar Qt 5.5 dhe PyQt 5.5.

Pastaj duhet të hapim një terminal dhe të ekzekutojmë komandat e mëposhtme:

chmod +x VidCutter-2.5.0-x86_64.AppImage
./VidCutter-2.5.0-x86_64.AppImage

Në të njëjtën mënyrë mund të instalojmë me python

sudo pip3 install vidcutter

Instaloni VidCutter në ArchLinux dhe derivatet

ArchLinux dhe përdoruesit e derivateve mund të instalojnë VidCutter direkt nga AUR, paketa e qëndrueshme dhe tiparet e fundit që janë duke u zhvilluar janë në dispozicion.

AUR: vidcutter, vidcutter-git

Për të instaluar nga AUR do të ketë një terminal dhe do të ekzekutohet:

yaourt -S vidcutter

Instaloni VidCutter në Debian dhe Derivatet

Përdoruesit e Ubuntu / Mint / Debian mund të instalojnë përmes Launchpad PPA:

ppa:ozmartian/apps

Për ta bërë këtë, hapni një terminal dhe ekzekutoni komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa: ozmartian / apps sudo apt-get update sudo apt-get instaloni vidcutter

Ky mjet i thjeshtë, praktik dhe i fuqishëm me siguri do të ndihmojë më shumë se një për të redaktuar videot shpejt. Përveç kësaj, zhvillimi i tyre është mjaft aktiv, kështu që ne e kuptojmë se ato do të përmirësohen vazhdimisht.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   oscar gunsett dijo

  Nuk ofrohet për Debian / 64-bit

 2.   Jorge dijo

  Dhe në Gentoo, nuk mund ta humbisja, në repon time. Në ekskluzive.

  https://github.com/jorgicio/jorgicio-gentoo/

 3.   Daniel Smith dijo

  A e dini nëse nuk e sinkronizon audion dhe videon kur redaktoni diçka të regjistruar nga DTT?

 4.   Ren Canteros dijo

  A është më mirë të përdor këtë aplikacion në vend që të përdor ffmpeg? Unë preferoj këtë të fundit, i cili për atë që dua të bëj (një video muzikore) më mjafton.

  Përshëndetje.

 5.   leillo1975 dijo

  Një program vërtet i mirë, dhe i lehtë për t’u përdorur. Nuk ka shumë karakteristika, por kjo është me të vërtetë ajo që e bën atë të jashtëzakonshëm. Për mua, pasi e kam njohur ai është bërë thelbësor. Kohët e fundit kam lënë një artikull në lidhje me të në blogun tim ( http://www.oblogdeleo.es/corta-e-pega-videos-de-forma-sinxela-con-vidcutter/ ).

 6.   RADEL dijo

  Përshëndetje për të gjithë përdoruesit dhe përdoruesit e internetit, kërkoj me forcë që të më ndihmoni me mirësi të zgjidh disa probleme me Vidcutter në sistemin operativ Linux Fedora 28 LXDE x86 x64. Problemi është se kur luani skedarin video nuk shfaqet, dëgjohet vetëm audio dhe mund të shihni kornizat e videos për tu modifikuar, por nuk shfaqet, mbetet vetëm një sfond i errët me audio.

  Faleminderit paraprakisht për vëmendjen tuaj të mirë, ndihmën dhe përgjigjet e menjëhershme.