Kompozitori: Redaktues HTML

Unë dua t'ju prezantoj Kompozitor. Redaktuesi HTML «WYSIWYG» - Ajo që shihni është ajo që merrni - ose ajo që shihni është ajo që merrni. Shtë një përbërës i apartamenteve Shiriti i akullit en Debianose për SeaMonkey en Ubuntu.

kompozoj

Karakteristikat kryesore:

 • Isshtë po aq e lehtë për t’u përdorur sa një redaktues teksti.
 • Asnjë njohuri e veçantë e HTML nuk është e nevojshme për ta përdorur atë.
 • Butonat në shiritin e veglave ju lejojnë të shtoni Listat, Tabelat, Imazhet, Lidhjet në faqet e tjera, Ngjyrat dhe Stilet e Shkronjave, etj.
 • Kur redaktoni një faqe, mund të shihni katër pamje të ndryshme: Normale, Etiketime HTML, Burim HTML dhe Paraqitje.
 • Ne mund të përfshijmë Sheets Style CSS në faqet tona.
 • Ndihma e integruar si pjesë e ndihmës së përgjithshme të kompletit, qoftë Iceape apo Seamonkey.
 • Kontrolluesi i drejtshkrimit «ndërsa shtypni», si dhe rishikimi fjalë për fjalë sipas dëshirës në gjuhët që kemi instaluar dhe deklaruar.

Me pak fjalë, Kompozitori ka shumë mundësi që duhet t'i zbuloni vetë nëse vendosni ta përdorni.

Rekomandime:

Gjithmonë kaloni nga e Thjeshta te Kompleksi. Nëse keni nevojë të krijoni një faqe ose faqe të thjeshtë, mos ngurroni ta përdorni këtë redaktues. Sa keq që ndërfaqja dhe Ndihma vijnë në anglisht.

Të paktën nuk kam gjetur një mënyrë për të kapur paketat në Spanjisht. Nëse në fund vendosin të bëjnë një sit statik ose kryesisht statik me mjete komplekse si WordPress, Drupal, Jomla, etj., Të cilat kërkojnë një server në internet, një bazë të dhënash MySql ose PostgreSQL dhe PHP të paktën, mendoj se do të ishte filloni me Kompleksin.

Si të dhëna anekdotale, unë ju them se unë "zbulova" Kompozitorin rreth vitit 2000 kur isha duke përdorur setin NetScape, babai i të gjithë familjes Mozilla dhe derivatet e saj: Firefox, Thunderbird, Iceweasel, Icedove, Iceape, Seamonkey, etj. Personalisht madje e përdor për të shkruar tekste të formatuara.

Unë përdor OpenOffice Writer për të lexuar dokumente në formate të tjera.

instalimit:

En Debian:

aptitude install iceape

En Ubuntu:

aptitude install seamonkey

Dhe a e keni parë Kompozer?. Unë nuk e vendosa atë për të kërkuar pjesëmarrje, por mendoj se duhet t'i referohemi. Theshtë e njëjta gjë Kompozitor, por e pavarur.

Dhe deri herën tjetër, miq!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   komentatori dijo

  Ky lloj redaktorësh (WYSIWYG) është më i keqi për krijimin e faqeve në internet. Para së gjithash, ata nuk inkurajojnë të mësuarit e html, ata prezantojnë shumë kod të panevojshëm, krijojnë praktika të këqija të krijimit të uebfaqeve (Përdorni tabela për hartimin e faqes), kjo bie ndesh me rrjetin semantik; Me pak fjalë, ky lloj aplikimi NUK duhet të rekomandohet sot. Për më tepër, zhvilluesit e aplikacioneve si NVU dhe Kompozer ndaluan zhvillimin e tyre disa vjet më parë, sepse ata e dinë që nuk është mjeti më i mirë për krijimin e faqeve në internet.
  Për të shkruar tekst të formatuar ka redaktorë të tjerë shumë më të plotë.

  1.    Bler Paskal dijo

   ¬¬

  2.    kalbet87 dijo

   mos harroni se shumë fëmijë mund të jenë më të interesuar për të bërë një faqe lehtë dhe pak nga pak përfshihen kodet HTML. për dikë të avancuar, ky lloj programi mund të jetë i parëndësishëm, por për dikë që nuk di asgjë për html mirë ...

 2.   JoNgaBrooklyn dijo

  Ekziston edhe Blue Griffon

  1.    JoNgaBrooklyn dijo

   Dhe gjithashtu, sapo e lexova në wikipedia, “BlueGriffon përputhet me standardet e W3C në ueb. Mund të krijojë dhe modifikojë faqe në përputhje me HTML 4, XHTML 1.1, HTML 5 dhe XHTML 5 ».

   Përmbush standardet.

 3.   Percaff_TI99 dijo

  Unë kam ndërfaqen dhe ndihmën në spanjisht. Unë instalova paketën iceape-l10n-en-ar gjithashtu ka të gjitha paketat e lokalizimit. Unë përdor Debian Weezy.

 4.   thjesht-një-përdorues tjetër i DL-së dijo

  E keqja është se profesorët në universitete na mësojnë zhvillimin e faqeve në internet vetëm me Dreamweaver.

 5.   Gabriel dijo

  teksti sublime dhe shtojca emmet.

 6.   Marcelo dijo

  Për të bërë faqe në internet, më e mira është Bluefish. Nuk është "WYSIWYG", por lehtësitë dhe shkurtesat për të vendosur kodin janë të mrekullueshme.

 7.   nano dijo

  Kjo është gjithnjë çështje e shijes por e vërteta është që të kodosh uebin gjëja më e mirë që nuk do të kesh kurrë janë gjëra të tilla si teksti Sublime, VIM, Gedit, etj. Unë nuk jam aspak kundër WYSIWYG, por as mua nuk më duhen. Tani, nëse ka ndonjë që ia vlen, është Bluegriffon, nëse dhe vetëm nëse mund të paguash për shtojcat, sepse bluegriffon pa shtojca është një xD pështirë gati e padobishme.

  Gjë është se nuk është një gjë e keqe të kesh një WYSIWYG pasi të kursen që të mos kesh nevojë të hapësh shfletuesin aq shpesh dhe të kesh një pamje paraprake, atëherë duhet të hapësh shfletuesit vetëm për pajtueshmëri dhe gjëra të tjera ... Unë jam duke përdorur Tekstin e Lartë tani Unë e konsideroj ose shkoj në VIM (Kvim) ose shoh nëse paguaj për prizat bluegriffon dhe e përdor atë.

  1.    si kush dijo

   Kjo është hera e parë që unë "dëgjoj" (lexo, për të qenë i saktë) për Kvim. * Googling *

  2.    Gabriel dijo

   Ekziston një shtojcë sublime e quajtur livereload por funksionon vetëm për mac nga sa kuptoj edhe pse ka diçka të ngjashme për firefox gjatë rrugës, me përmirësimet e shiritave anësorë duke klikuar me të djathtën në shiritin e skedarëve ju lejon të hapeni në shfletuesin edhe pse nuk di si ta bëj atë të funksionojë në linux

 8.   federico dijo

  Faleminderit GJITHA për komentet dhe sukseset tuaja !!!

 9.   Gustavo dijo

  Iatedshtë vlerësuar, për atë që po kërkoja ishte më se e mjaftueshme. E vërteta është se nuk jam i interesuar dhe nuk kam kohë të filloj të studioj programimin HTML, e vetmja gjë që më duhej ishte të kisha mundësi të modifikoja 2 marrëzi në një faqe

  1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Më vjen mirë që të ka shërbyer për diçka. Unë gjithashtu e përdor atë për të hartuar faqet e internetit statike dhe me stilet dhe të gjitha.