Eric: Një redaktues i Python i mbushur me veçori dhe IDE i bazuar në Qt6

Eric: Një redaktues i Python i mbushur me veçori dhe IDE i bazuar në Qt6

Eric: Një redaktues i Python i mbushur me veçori dhe IDE i bazuar në Qt6

Kur aplikimet për fushën e zhvillimit të softuerit bëhet fjalë për, këtu brenda Desde Linux, theksim të veçantë i kushtojmë gjithmonë botimeve në këtë fushë. Të cilat variojnë nga bëjnë të ditur ekzistencën e shumë prej tyre dhe karakteristikat e tyre të fuqishme, deri në shpërndarjen e lajmeve më të fundit dhe të rëndësishme për çdo version dhe udhëzimet e instalimit për shumë prej tyre. Të cilat, në përgjithësi, priren të jenë shërbime softuerike, të tilla si Redaktorët dhe IDE-të, të përshtatshme për programuesit më të ndryshëm në gjuhët më të ndryshme dhe më të njohura të programimit në botë.

Dhe që, kur flasim për GNU/Linux dhe zhvillimin e softuerit, është shumë logjike të mendosh Piton, përveç gjuhëve të tjera të rëndësishme dhe shumë thelbësore të programimit, si gjuha C; Sot do të shfrytëzojmë rastin të flasim (shkruajmë) për herë të parë për një Editor të fuqishëm dhe shumë të kompletuar Python dhe IDE të quajtur «"Eric". E cila, si një fakt qesharak, ka si logon e saj, kokën e një gjarpri Python. Dhe këtë muaj prill 2024, ka lançuar një version të ri me funksione interesante për përdoruesit aktualë dhe të rinjtë që me siguri do të shtohen.

Go, Node.js, PHP, Python dhe Ruby: 5 Projekte për Zhvillimin e Programeve

Go, Node.js, PHP, Python dhe Ruby: 5 Projekte për Zhvillimin e Programeve

Por, para se të fillojmë t'ju tregojmë për këtë Editor dhe IDE interesante dhe të fuqishme Python të thirrur «"Eric", ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me qëllimin e zhvillimit të softuerit, pas përfundimit:

Go, Node.js, PHP, Python dhe Ruby: 5 Projekte për Zhvillimin e Programeve
Artikulli i lidhur:
Go, Node.js, PHP, Python dhe Ruby: 5 Projekte për Zhvillimin e Programeve

Eric: Një Redaktues Python dhe IDE i bazuar në PyQt6 (me Qt6) dhe Python 3

Eric: Një Redaktues Python dhe IDE i bazuar në PyQt6 (me Qt6) dhe Python 3

Çfarë është Eric?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, ekipi i tij i zhvillimit e përshkruan atë në shumë detaje si më poshtë:

Eric është një redaktues Python dhe IDE me funksione të plota, i shkruar në Python. Ai bazohet në paketën e veglave të ndër-platformës Qt UI dhe integron kontrollin shumë fleksibël të redaktuesit Scintilla. Është projektuar për t'u përdorur si redaktuesi juaj i përditshëm i shpejtë dhe i ndyrë, si dhe një mjet profesional i menaxhimit të projektit që integron shumë veçori të avancuara që Python ofron për koduesin profesionist. Eric përfshin një sistem shtesë që ju lejon të zgjeroni lehtësisht funksionalitetin IDE me shtojca të shkarkueshme nga ueb. Për më tepër, në versionin e tij aktual të qëndrueshëm, Eric 7.X, ai bazohet në PyQt6 (me Qt6) dhe Python 3.

Ndërsa, në të tij depoja zyrtare në SourceForge Ata e përshkruajnë atë shumë shkurt si më poshtë:

Eric është një IDE Python i shkruar me PyQt dhe QScintilla. Ai ofron disa veçori, si çdo redaktues/IDE tjetër ekzistues i hapur, si: Një korrigjues i integruar (në distancë), funksione të menaxhimit të projektit, testim njësie, rifaktorim dhe shumë më tepër.

karakteristika të

karakteristika të

Ndër veçoritë e tij më të spikatura të pranishme deri në të versioni i fundit aktual (Eriku 7.24.4) mund të përmenden 10 në vijim:

 1. Shton mbështetjen e integruar të profilit dhe mbulimin e kodit.
 2. Ka një sistem të integruar të dokumentacionit të kodit burimor.
 3. Është i disponueshëm për Windows dhe Linux dhe përditësohet shpesh.
 4. Përfshin menaxhim të shkëlqyer të integruar të detyrave (artikuj në pritje).
 5. Përfshin veçori të integruara të bashkëpunimit (të tilla si një Chat dhe një Redaktues i përbashkët).
 6. Ka mjete të dobishme për shikimin paraprak të formave dhe përkthimeve Qt.
 7. Ofron kërkim të avancuar që përfshin kërkimin dhe zëvendësimin e kodit në të gjithë projektin.
 8. Përdor kontrollues automatik të kodit të integruar (për sintaksë, gabime dhe stil [PEP-8]).
 9. Shfaq një ndërfaqe të integruar të kontrollit të versionit për magazinat Mercurial, Subversion dhe Git.
 10. Ai integron një Python Debugger që përfshin mbështetje për korrigjimin e aplikacioneve me shumë fije dhe multiprocesore.
shpërblim
Artikulli i lidhur:
Mungesa e shpërblimit vazhdon të jetë një nga problemet kryesore për zhvilluesit e softuerit të lirë 

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, nëse nuk keni dëgjuar ose lexuar kurrë për këtë Redaktori i plotë dhe i dobishëm i Python dhe IDE i quajtur "Eric" Shpresojmë që të ketë qenë interesante për ju nëse jeni një zhvillues i softuerit Python. Pavarësisht nëse jeni student ose fillestar, ose një zhvillues ose ekspert i avancuar në gjuhën e përmendur. Meqenëse jemi të sigurt se e njëjta gjë do të jetë për shumë njerëz, një alternativë ideale, e gjithanshme, e hapur, efikase dhe me shumë platforma, për të kryer zhvillimin e aplikacioneve dhe sistemit me Python. Dhe nëse dini ndonjë mjet tjetër softuerik të ngjashëm, të cilin ende nuk e kemi bërë të ditur, ju ftojmë ta përmendni përmes komenteve. Në këtë mënyrë, të vazhdojmë të kontribuojmë në përhapjen dhe masivizimin e gjithçkaje që lidhet me Linuxverse.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.