Redcore Linux 2401 "Tarazed" tashmë është lëshuar dhe këto janë veçoritë e tij të reja

Redcore Linux

Pamje nga Redcore Linux

Është njoftuar së fundmi lëshimi i versionit të ri të Redcore Linux 2401 me emrin e koduar "Tarazed", i cili vjen pas pak më shumë se 11 muaj zhvillimi dhe përfshin përditësime përkatëse të bazuara në Gentoo deri më 21 janar, së bashku me versionet e reja të Kernelit Linux dhe përditësime të tjera.

Për ata që nuk dinë për Redcore, duhet ta dini se ështëa është një shpërndarje Linux që kërkon të kombinojë funksionalitetin e Gentoo me lehtësinë e përdorimit për përdoruesit e përgjithshëm. Ky sistem synon të ofrojë një mënyrë të shpejtë për të instaluar një sistem të pastër Gentoo Linux, pa pasur nevojë të shpenzoni orë ose ditë për të përpiluar kodin burimor dhe për të lexuar dokumentacionin. Për të arritur këtë qëllim, Redcore ofron një depo me paketa binare të para-përpiluara që përditësohen vazhdimisht, sipas një modeli të lëshimit të vazhdueshëm.

bërthama e kuqe ofron një instalues ​​të thjeshtë që i lejon përdoruesit të vendosin shpejt një sistem në funksionim pa pasur nevojë të rindërtoni komponentët nga burimi. Për menaxhimin e paketave ai ka menaxherin e tij të paketave "Sisyphus", i cili në thelb është një mbështjellës për menaxherin e paketave "Portage" së bashku me pak Gentoolkit dhe Portage-utils.

Karakteristikat kryesore të reja të Redcore Linux 2401 "Tarazed"

Ky version i ri që është paraqitur i Redcore Linux 2401 mbërrin i ndërtuar në majë të pemës së testimit të Gentoo Linux duke filluar nga 21 janari dhe të zgjeruara nga Kerneli Linux 6.6.13 dhe me disponueshmëri për të kaluar në versionet LTS të Linux 6.1 dhe Linux 5.15 nga depot.

Sa i përket ndryshimeve më të rëndësishme, përmendet se Pipewire është tani serveri i parazgjedhur audio dhe që zëvendëson serverët e zërit PulseAudio dhe Jack të përdorur më parë, në desktopin që na ofrohet Plasma 5.27.10 dhe KDE Frameworks 5.114.0 së bashku me Paketën e Aplikimit të KDE Gear 23.08.4.

Përveç kësaj, ne mund të gjejmë gjithashtu përditësime për mjetet thelbësore si shfletuesi Firefox 121, paketa e zyrës LibreOffice 7.5, Glibc 2.37 (versioni që zgjidh një dobësi që ju lejoi të merrni privilegje të larta), gcc 13.2.0, binutils 2.40, openssh 9.6, QT 5.15, clang/llvm v17.0.6, calamares-3.2.62-r1, zinxhiri i veglave i bazuar në Rust 1.74.1, si dhe versionet më të fundit grafike të bazuara në Mesa 23.3, Xorg 21.1, Xwayland 23.2 dhe Wayland 1.22 për një përvojë vizuale më moderne.

Ndryshime të tjera që bien në sy në Redcore Linux 2401 "Tarazed" janë se është implementuar një backend krejtësisht i ri Sisyphus, i cili tani jo vetëm është i shkëputur nga frontend, por ofron edhe një API më efikas, pasi tani ka mundësinë të instalojë paketa pa duke i shënuar në mënyrë eksplicite si të instaluara dhe nëse ka gabime shtypi në emrin e paketës, Sisyphus do të sugjerojë alternativa të përshtatshme. Rregullime janë zbatuar në ndërveprimin midis Sisyphus dhe Portage, pasi ata tani shkëmbejnë saktë informacionin e konfigurimit pa shkelur njëri-tjetrin

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy në këtë version të ri:

 • Landlock LSM aktivizohet si parazgjedhje në ndërtimin e kernelit, duke i lejuar aplikacionet ta përdorin atë
 • OpenSSL 3 tani është parazgjedhja, duke shënuar një largim nga versioni më i vjetër i OpenSSL v1.
 • FFmpeg 6 tani është parazgjedhja, duke zëvendësuar versionin e mëparshëm të FFmpeg v4.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, njoftimi i këtij versioni të ri përmend sa vijon:

Gentoo Linux më në fund e bëri atë. Ata shpallën një depo të paketave binare dhe përdoret si parazgjedhje në instalimet e reja, me një opsion për të injoruar binaret sikur të mos ekzistonin kurrë.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të Në lidhje me këtë version të ri, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.

Shkarkoni dhe instaloni Redcore Linux 2401 "Tarazed"

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të marrin këtë version të ri ose duan të testojnë shpërndarjen nën një makinë virtuale ose në kompjuterin e tyre. Duhet të dini se një imazh ISO me desktopin e KDE ofrohet nga faqja e saj zyrtare e internetit, e cila është 4.5 GB në madhësi dhe e disponueshme vetëm për arkitekturën x86_64. Lidhja është kjo.

Kredencialet e hyrjes në LiveCD janë:

 • Emri i përdoruesit: rrënjë
  pa fjalëkalim
 • Emri i përdoruesit: redcore
  pa fjalëkalim

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.