Arch Linux + Regjistri i instalimit KDE: Instalimi i KDE SC

Archlinux_KDE

Ne tashmë e pamë se si instaloni Arch Linux dhe përgatisni sistemin, kështu që tani është koha për të instaluar KDE që është mjedisi i desktopit që përdor.

Gjëja e parë që duhet të instalojmë janë paketat që lidhen me Xorg. Ndërsa të gjithë kanë nevojat e tyre, ajo që duhet të bëjë është të ekzekutojë:

# pacman -S xorg

Kjo do të kthejë një listë të paketave të lidhura me Xorg si kjo:

:: Ka 77 anëtarë në grupin xorg: :: Depo shtesë 1) font-misc-etiopic 2) xf86-input-evdev 3) xf86-input-joystick 4) xf86-input-keyboard 5) xf86-input-mouse 6 ) xf86-input-synaptics 7) xf86-input-vmmouse 8) xf86-input-void 9) xf86-video-ark 10) xf86-video-ast 11) xf86-video-ati 12) xf86-video-cirrus 13) xf86-video-bedel 14) xf86-video-fbdev 15) xf86-video-glint 16) xf86-video-i128 17) xf86-video-intel 18) xf86-video-mach64 19) xf86-video-më 20) xf86 -Video-Modesetting 21) xf86-video-neomagic 22) xf86-video-nouveau 23) xf86-video-nv 24) xf86-video-openchrome 25) xf86-video-r128 26) xf86-video-egër 27) xf86- video-siliconmotion 28) xf86-video-sis 29) xf86-video-tdfx 30) xf86-video-trident 31) xf86-video-v4l 32) xf86-video-vesa 33) xf86-video-vmware 34) xf86-video -voodoo 35) xorg-bdftopcf 36) xorg-docs 37) xorg-font-util 38) xorg-fonts-100dpi 39) xorg-fonts-75dpi 40) xorg-fonts-kodime 41) xorg-iceauth 42) xorg-luit 43) xorg-mkfontdir 44) xorg-mkfontscale 45) xorg-server 46) xo rg-sessreg 47) xorg-setxkbmap 48) xorg-smproxy 49) xorg-x11perf 50) xorg-xauth 51) xorg-xbacklight 52) ​​xorg-xcmsdb 53) xorg-xcursorgen 54) xorg-xdpyinfo 55) xorg-xdriinfo 56) xorg-xev 57) xorg-xgamma 58) xorg-xhost 59) xorg-xinput 60) xorg-xkbcomp 61) xorg-xkbevd 62) xorg-xkbutils 63) xorg-xkill 64) xorg-xlsatoms 65) xorg-xlsclients 66) xorg-xmodmap 67) xorg-xpr 68) xorg-xprop 69) xorg-xrandr 70) xorg-xrdb 71) xorg-xrefresh 72) xorg-xset 73) xorg-xsetroot 74) xorg-xvinfo 75) xorg-xwd 76) xorg-xwininfo 77) xorg-xwud Vendos një përzgjedhje (parazgjedhur = të gjitha):

Thjesht duhet të zgjedhim ato që duam dhe kaq, duke vendosur numrin përpara asaj që duam të instalojmë. Në rast se jemi më shumë se një opsion, ne bëjmë një zgjedhje të shumëfishtë që ndan numrat me presje.

Tani për të instaluar KDE ne mund ta bëjmë atë në 3 mënyra

# pacman -S kde

Kjo do të instalojë paketat toooooodoooossss KDE. Ky opsion zgjat shumë më tepër për të gjitha paketat që ju nevojiten për të shkarkuar, por do të na lërë gati Mjedisi i Desktopit, me gjithçka që na duhet dhe madje edhe ato që nuk na duhen.

# pacman -S kde-meta

Ky opsion na lejon të kontrollojmë pak më shumë se çfarë duam të instalojmë, pasi na lejon të zgjedhim meta-paketat që lidhen me detyra të ndryshme të KDE. Kjo ishte metoda që kam përdorur dhe gjithçka ka funksionuar për herë të parë.

# pacman -S kde-base

Nëse e dimë se çfarë duam dhe çfarë duhet të instalojmë më vonë, ky opsion na ndihmon sepse instalon vetëm atë që është e nevojshme në mënyrë që KDE punon si duhet. Pastaj më vonë do të instalojmë paketat që do të përdorim.

Po sikur të mos harrojmë është të instalojmë paketën së bashku me ndonjë nga këto opsione:

# pacman -S kde-l10n-es

Tani për çfarë KDM fillimi duhet të aktivizojmë shërbimin:

# systemctl enable kdm.service

Dhe kjo eshte. Ne rifillojmë dhe mund të hyjmë në tonat KDE.

Mjete të tjera të dobishme

Pasi të ketë mbaruar KDE, të gjithë duhet të vazhdojnë të instalojnë paketat që u nevojiten. Në rastin tim, ka shumë aplikacione që përdor, të cilat i rendis më poshtë:

 • amarok
 • kaligra
 • çokoq
 • Clementine
 • encfs
 • firefox
 • fitil
 • GIMP
 • skena e ngjyrave
 • ipcalc
 • k3b
 • Kate
 • mbaj
 • kmmail
 • LibreOffice
 • mc
 • Pidgin
 • qemu-kvm
 • rekonq
 • sinaptiks
 • VirtualBox

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

37 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Shumë sekrete dijo

  Pyetje; Çfarë instaloni janë binarë ose shkarkoni burime dhe përpiloni? Na vjen keq nëse po kërkoj një truizëm, por nuk e di distro dhe ajo që kam dëgjuar është që të përpiloj në stilin e gentoo.

  1.    Ankh dijo

   Binare. Përpilimi është opsional, përmes skripteve të thjeshta të ndërtimit, të cilat nuk zgjidhin varësitë dhe as nuk trajtojnë opsionet e përpilimit; me fjalë të tjera, nuk është aspak si Gentoo.

   1.    Shumë sekrete dijo

    Thjesht më ndihmove të bëj një hap për të provuar Arch një herë (kam disa vite që dëshiroj, por gjithmonë e ndaloj këtë (pasi që të filloj përpilimin e përdor më mirë FreeBSD)).
    Thanks !!

    1.    elav dijo

     Jam i lumtur që ju shërbeu

    2.    mitrat dijo

     Provoni MANJARO, Arch për njerëzit
     Instalohet aq thjeshtë sa Ubuntu
     Dhe pastaj nëse dëshironi, ju keni të gjithë fuqinë e harkut për të konfiguruar
     Kurseni shumë kohë

     1.    MSX dijo

      Harku _es_ për njerëzit
      Megjithëse po, Manjaro është i ndërtuar mirë dhe kursen shumë kohë në instalimin e tij, disa ditë më parë provova 0.86 Openbox dhe funksionon shumë mirë, pothuajse më pëlqen më shumë se ArchBang!

      Sigurisht, versioni KDE SC i Manjaro është gjëja më e trashë dhe e shëmtuar që kam parë ndonjëherë>: [

     2.    ariki dijo

      Hark për qeniet njerëzore hahaha që më bëri të qesh, e vërteta është të instalosh harkun nuk është shumë e vështirë të merr vetëm ca kohë herën e parë por pasi të mësohesh, largohesh nga sistemi operativ ashtu si dëshiron, përveç kësaj më mirë ta kesh archwiki në andoid ta ndjekësh! ! Unë e lë lidhjen për ata që duan! pershendetje Ariki

      https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jtmcn.archwiki.viewer&hl=es

   2.    MSX dijo
 2.   omar3sau dijo

  Një pyetje… Çfarë teme plazme përdorni? Do të përdorni qtcurve? Smaragd?

  1.    elav dijo

   Unë përdor temën openSUSE. Dhe po, edhe unë përdor QtCurve.

   1.    Tarkin dijo

    Me temën plazmatike për Kde, a keni fjalën për Produkt? Në atë rast në variantin origjinal (tonet portokalli) ose versionin e përfshirë në opensuse 12.3 (tonet jeshile), nëse kjo e fundit, a mund ta ndani atë?

    1.    elav dijo

     Po, dua të them variantin openSUSE. Mund ta shkarkoni nga këtu.

 3.   St0rmt4il dijo

  Më falni elav, por pse të ndërtoni vetë Arch + KDE nëse tashmë keni një distro me vlerësime jashtëzakonisht të mira, e cila është CHAKRA?

  Thjesht është të dish pse, mbase mund të kesh ergonomizuar të gjithë këta hapa, por në të njëjtën mënyrë ju falënderojmë, shtoni në të preferuarat!

  😀

  1.    elav dijo

   Është e thjeshtë:

   Nuk më pëlqen që ata po kontrollojnë aplikacionet që unë dua të instaloj, dhe unë përdor disa që janë GTK. A janë depot e Chakra-s të njëjtat me ato të Arch-it? Nëse jo, nuk funksionon për mua, sepse do të më duhet të shkarkoj paketat e Internetit dhe lidhja ime nuk më ndihmon për këtë. Mendoj se këto janë dy arsyet kryesore.

   1.    Shigjetarë27 dijo

    Në Chackra ISO më të fundit është përfshirë një netinstall që ju lejon të bëni një instalim minimal, të ngjashëm me kdebase të Archlinux. Ata gjithashtu lanë mënjanë paketat dhe tani përfshijnë një depo shtesë për aplikacionet GTK.

    1.    elav dijo

     Por a mund të përdor të njëjtat depo Arch?

     1.    Shigjetarë27 dijo

      Jo, depot nuk janë të njëjtat. Ka metoda për t'i përdorur ato, por nuk rekomandohet.

      1.    elav dijo

       Sa keq, atëherë Chakra nuk më shërben


     2.    eliotime3000 dijo

      Dhe a e keni provuar Slackware 14? E provova dhe KDE duket si XFCE. Më pëlqen shumë ajo shpërndarje sepse mund të rregullosh me slapt-get dhe të shtosh varësi individualisht me slackpkg.

      Më e mira: tastiera e saj e bërë mirë (ju ndihmon deri në detajet më të vogla).

   2.    mitrat dijo

    Test MANJARIO janë ish Chakra por përveç që është i thjeshtë është i pajtueshëm me shumë desktop dhe plotësisht i harkut.
    Kurseni shumë kohë me paravendosje të shkëlqyera dhe instalim si Ubuntu

 4.   tarkin88 dijo

  Një sugjerim i vogël në mënyrë që kur të bëhet një instalim bazë të mbetet të paktën funksional, rekomandohet që të shtohet phonon-vlc, kështu që komanda do të ishte:
  pacman -S kde-base phonon-vlc kde-l10n-es

  përndryshe një udhëzues i mirë për ata që ende nuk guxojnë.

  1.    ridri dijo

   Normalisht kur instaloni kde pacman ju pyet se cili fonom duhet të instaloni.

   1.    omar3sau dijo

    Kjo është e drejtë ... kur ju bëni një pacman -S kdebase pacman ju pyet se cili telefon dëshironi të instaloni ...
    Unë e dua pacman! 😀

 5.   Yoyo dijo

  Kohë më parë unë kisha Arch me Gnome, Xfce dhe KDE

  Gjithmonë kam goditur azhurnimet e mëdha dhe kam ndryshuar për dembelizëm

  Por Arch është Arch, fjalë të mëdha

  1.    eliotime3000 dijo

   Përdorni Slackware. Shtë disi i zakonshëm, por jo në nivelin që ka Arch.

 6.   arkdeb dijo

  elav, unë bëj një sugjerim: botoni një udhëzues hap pas hapi për instalimin e Arch me LVM të koduar dhe me mbështetjen TRIM për SSD Unë dua të instaloj Arch në laptopin tim, por jo në udhëzuesin zyrtar të instalimit nuk e parashikon këtë mundësi dhe mendoj se do të ishte e dobishme për shumë njerëz. Faleminderit dhe gjithë të mirat.

  1.    elav dijo

   Do të doja t'ju ndihmoja por nuk kam një SSD për të bërë testet me ..

   1.    arkdeb dijo

    Epo, pjesa SSD është më e parëndësishmja, por mbaj mend gabimisht ishte vendosja e një opsioni në kriptab, një tjetër në lvm dhe një tjetër në ndarje. Por një instalim me sistemin 100% të koduar dhe LVM është i komplikuar. Mund t'ju gjej nëse doni një lidhje që unë kisha që shpjegonte pak procesin, por për Gentoo, kjo mund të ndihmojë: p

 7.   eliotime3000 dijo

  Arch është shumë i mirë, por mënyra e harkut është filozofia KISS + RTFM, kështu që unë mund të instaloj MATE + Openbox dhe ta vendos Iceweasel si shfletuesin e paracaktuar.

  Përveç kësaj, a do të ketë një version LTS të Arch për t'u përdorur?

 8.   Z. Linux dijo

  Përdorimi i ArchLinux përsëri falë udhëzuesve të tij të instalimit.

 9.   a dijo

  Le të shohim nëse një ditë provoj ARCH, ndërsa jam akoma me Mageia 3 me arkitekturë KDE 4.10.4 X86_64

 10.   Blitzkrieg dijo

  Nuk mund të gjej një lojtar si winamp për kde D:

  1.    ridri dijo

   qmmp është një nga lojtarët me tingullin më të mirë në linux dhe është mjaft i ngjashëm me winamp. Writtenshtë shkruar në qt. Barazimi është i shkëlqyeshëm edhe pse me pak kanale.

  2.    eliotime3000 dijo

   Google Audacious dhe më trego nëse ke gjetur një ekuivalent Linux të Winamp.

 11.   serfraviret dijo

  Unë kam qenë me Arch për gati pesë vjet dhe për sa kohë që dy kompjuterët e mi (një desktop pesë vjeçar dhe një netbook një vjeçar) mbështesin lëshimin e këtij distro, unë nuk do ta ndryshoj atë për asgjë, kur nuk mund t'i transferoj më në Debian. Unë kam qenë duke përdorur Openbox në netbook dhe desktop për një kohë të gjatë, por isha i çmendur dhe instalova KDE në fletore për të provuar. Më pëlqente shumë KDE, e keqja është që ha baterinë, në Openbox (pasi ta konfigurosh) i duheshin vetëm 10 minuta për të zgjatur 3 orët që zgjati në Windows dhe me KDE zgjat vetëm 2 orë pa marrë parasysh sa programet ose cilësimet që modifikoj.
  Më në fund, Arch Linux kërkon më shumë ose më shumë vëmendje sesa e dashura juaj: nëse nuk e azhurnoni atë në më shumë se një muaj dhe më pas vendosni ta azhurnoni papritmas, do të prishet, nëse e azhurnoni pa lexuar lajmet, ju do të me siguri e prish atë. Prandaj, mos e braktisni këtë distro dhe nëse doni diçka, kontrolloni së pari se si ndihet

  1.    Luani dijo

   Bestshtë mirë që gjithmonë të keni një CD të drejtpërdrejtë të dobishëm për të hyrë në faqen zyrtare dhe për të lexuar se si ta zgjidhni pyetjen.
   Nga rruga: shkarkimi i harkut !!!!

 12.   Alf dijo

  Kjo distro tërheq vëmendjen time, unë jam duke shkuar për të parë nëse këtë fundjavë kam kohë për të provuar atë.

bool (e vërtetë)