Regjistri i instalimit: Archlinux

Ky udhëzues është zhvlerësuar më pas Arch Linux do të ndryshojë metodën e instalimit në korrik 2012. Tani për tani, dhe derisa të bëjmë manualin tonë të azhurnuar, ne rekomandojmë këshillim ky tutorial përgatitur nga blogu ynë mik Gespadas.

Pas KZKG ^ Gaara do të krijojë një kujtim për mua USB e bootable me e fundit .iso e përpiluar nga zhvilluesit e ArchLinux, Unë fillova ta instaloj këtë shpërndarje në PC-në tim.

Procesi i instalimit.

Procesi i instalimit që përshkruaj më poshtë u bë më vonë në një makinë virtuale, diçka që ju rekomandoj ta bëni nëse është hera e parë që instaloni ArchLinux. Ndonjë errata ju lutem më tregoni ta korrigjoj.

Ekrani i parë që do të shohim është ky:

Ekrani fillestar

Siç është logjike, ne zgjedhim opsionin e treguar në imazh: Boot Arch Linux (i686). Pas fillimit, nëse gjithçka shkon mirë, ne marrim këtë ekran:

Siç mund ta lexoni mirë, për të filluar procesin e instalimit duhet të ekzekutojmë komandën:

# /arch/setup

Por së pari, këshillohet të konfiguroni tastierën tonë, kështu që të shkruajmë:

# km

Me këtë komandë ArchLinux na lejon të zgjedhim paraqitjen e tastierës që do të përdorim. Në rastin tim, unë kam një tastierë angleze, kështu që unë zgjodha opsionin e mëposhtëm:

Më vonë kemi ekranin e mëposhtëm:

Ku na kërkon të zgjedhim një font për konsolën. Unë e lë atë si parazgjedhje .. Dhe pastaj tani nëse vendosim komandën për të filluar instalimin:

# /arch/setup

Kur japim Shkruani do ta marrim këtë menu të këndshme (e cila na fton ta turpërojmë veten tonë hahahaha)..

Goesshtë e vetëkuptueshme që menuja ndjek një rend logjik, kështu që nuk këshillohet të kaloni ndonjë hap, megjithëse më duket se instaluesi vetë nuk ju lejon. Ky opsion i parë do të na lejojë të zgjedhim se ku do të instalojmë paketat fillestare dhe kur japim Shkruani ky ekran nuk shfaqet.

Ne e lëmë atë në mënyrë të paracaktuar në opsionin e parë, në mënyrë që të instalojë paketat e nevojshme nga CD-ROM, ose në këtë rast nga kujtesa. Pasi të japim Ok kthehemi te menuja në figurën 5. Më pas kalojmë në hapin e dytë, ku zgjedhim redaktuesin e tekstit që duam të përdorim:

Nuk di për ty, por të paktën për mua VI është për përdoruesit me kompleks oktapodi, kështu që unë përdor NANO LOL Pasi të japim Ok kthehemi te menuja në figurën 5. Shkojmë në hapin e tretë ku konfigurojmë orën e sistemit:

Në rastin tim unë zgjedh Amerikë »Havana.

Pastaj ne konfigurojmë orën me opsionin Vendosni kohën dhe datën. Unë përdor opsionin: Koha lokale.

Dhe unë zgjedh opsionin udhëzues:

Kur mbarojmë me orën vjen pjesa më kritike e instalimit: Ndarja e diskut. Për të ilustruar këtë shembull, më parë kam krijuar 3 ndarje:

 • sdaxnumx : Për rrënjën [/].
 • sdaxnumx : Për shtëpinë [/ shtëpinë].
 • sdaxnumx : Për ndërrim [ndërrim]
ArchLinux Si parazgjedhje nëse përdorni një disk bosh, ai do të krijojë 4 ndarje. E para nga të gjitha do të jetë në Ext2 dhe është caktuar për të / boot. Në rastin tim të veçantë unë nuk e ndaj / boot. Për të shmangur këtë hap, ne do të shohim më vonë një imazh që përshkruan këtë proces.

Çfarë duhet të dimë gjatë ndarjes?

Sapo të hyjmë në opsionin e ndarjes dhe të tjerët, do të shohim këtë ekran:

Në thelb kemi 4 mundësi:

 1. Përgatit automatikisht : Isshtë një ndarje e drejtuar. Përdorimi i tij është i shkëlqyeshëm kur kemi një disk bosh ose kujdesemi pak për humbjen e të dhënave, por nuk është ai që do të përdorim.
 2. Ndarja manualisht e diskut të ngurtë : Këtu duhet të futemi vetëm nëse duam të krijojmë ndarje të reja ose t'i fshijmë ato në hard disk, tani nuk jemi të interesuar.
 3. Konfiguroni manualisht pajisjet e bllokut, sistemin e skedarëve dhe pikat e montimit : Ky është opsioni që na intereson pasi do të na lejojë të zgjedhim se në cilat ndarje do të montojmë rrënja, shtëpia dhe ndërrimi.
 4. Rikthe ndryshimet e fundit të sistemit të skedarëve : Ky opsion është kthimi në gjendjen fillestare të diskut. As nuk mendoj se kemi nevojë për të.
Epo, ne zgjedhim opsionin # 3 dhe duhet të marrim diçka si kjo:

Në rastin tim shumë të veçantë, me një hard drive, zgjedh opsionin e parë si parazgjedhje. Zgjedhja e disa prej opsioneve të tjera nuk e di nëse do të rekomandohet, prandaj mos i prekni nëse nuk jeni në një makinë virtuale. Ne japim Shkruani dhe ne kemi ekranin e mëposhtëm:

Këtu mund të shohim 3 ndarjet për të cilat ju thashë më parë. Mos shikoni në madhësinë e tyre. Ata thjesht duhet ta dinë këtë sda1 është për root, sda2 per shtepi y sda5 për ndërrim. Ne zgjedhim të parën dhe japim Shkruani. Ne kemi ekranin e mëposhtëm:

Vëmendje me këtë mesazh. Ajo që ai po na pyet këtu është që ne të zgjedhim nëse duam i paster, format ose si të doni ta quani ndarjen në fjalë. Për sda1 nuk ka problem, por duhet të jemi të kujdesshëm nëse duam të mbajmë të dhënat tona në ndarjen e / shtëpi.

Në këtë rast ne ju themi se PO <Po> dhe ne kemi dritaren e mëposhtme:

Ne zgjedhim Ext4 me shigjetat e Lart / poshtë dhe ne japim Shkruani. Pastaj ekrani ku ne zgjedhim atë që duam të montojmë në atë ndarje nuk shfaqet:

Në rastin tonë ne zgjedhim / rrënjë. Ne japim Shkruani dhe ne shkojmë në ekranin tjetër:

Këtu mund të vendosim një Etiketa ose Etiketa në disk. Ky hap është opsional, prandaj e lë ashtu siç është parazgjedhur. Ne japim Shkruani dhe ne shkojmë në ekranin e mëposhtëm:

Njësoj si hapi i mëparshëm, ai lihet si parazgjedhje, përveç nëse ne dimë se si t'u kalojmë parametra specifik mkf.ext4.

Ne e përsërisim të njëjtin hap për të sdaxnumx, gjithmonë duke kujtuar se nuk duhet t'i japim Po opsionit të imazhit # 16 nëse duam t’i mbajmë tonat / shtëpi. Në rastin e sdaxnumx e vetmja gjë që ndryshon me sda1 është se në vend të zgjedhjes Ext4, ne zgjedhim opsionin e parë në imazh #17, ose këmbe

Nëse bëjmë gjithçka në mënyrë korrekte, ndarjet duhet të duken kështu:

Ne zgjedhim DONE, ne japim Shkruani dhe ne marrim mesazhin e mëposhtëm:

Ajo që na tregon kjo është se ne nuk krijuam një ndarje të veçantë për / boot. Si parazgjedhje, ai na kërkon të kthehemi për ta korrigjuar këtë me opsionin: prapa, por ne zgjedhim opsionin: injorojPasi të japim Ok kthehemi në menunë në imazhin 5 dhe shkojmë te opsioni 5: Zgjidhni Paketat.

Ky opsion ndër të tjera na lejon të instalojmë Grub:

Dhe sapo të përfundojmë, ne shkojmë në opsionin tjetër të menusë: Instaloni Paketat.

Si parazgjedhje, zgjidhet vetëm opsioni i parë. I shënoj të dyja për të instaluar aplikacione shtesë që mund të më duhen më vonë për t'i përpiluar etj. Nëse shënojmë të dytën, do të shfaqet ekrani vijues:

Ku do të duhet të shënojmë (me shiritin hapësinor) cilat paketa duam të instalojmë. Kur të mbarojmë klikojmë në rregull dhe sistemi fillon të instalohet:

Kur të mbarojmë, ne japim Shkruani dhe ne e marrim këtë:

Nëse duam mund ta kalojmë këtë hap, për sa kohë që dimë më vonë se duhet të modifikojmë në mënyrë që Hark të punojë ashtu si duhet. Cilat janë skedarët që modifikoj?

 • /etc/rc.conf : Një skedar kritik që nga daemonët që fillojnë me sistemin, rrjetin, modulet dhe opsionet e tjera janë konfiguruar në të.
 • /etc/resolv.conf : Për të vendosur kërkimin DNS për rrjetin.
 • /etc/pacman.conf : Ku modifikoj vetëm opsionin për të përdorur proxy në Pacman.
 • /etc/pacman.d/mirrorlist : Ku depot e Harkut shtohen ose hiqen.
 • Root-Fjalëkalimi : Nëse ju rekomandoj që të zgjidhni këtë mundësi për t'i dhënë Root një fjalëkalim për arsye sigurie, përndryshe nuk do të kërkojë një fjalëkalim për këtë përdorues.
Ne do t'i shohim të gjitha këto opsione në këstin e dytë të këtij artikulli. Kur japim Shkruani en E bërë Redaktori duhet të dalë me konfigurimin e argat. Unë në mënyrë të paracaktuar e mbyll me Ctrl + X për të mos modifikuar asgjë në këtë skedar dhe kemi këtë dritare:
Ne japim Shkruani që të instalohet argat në / dev / sda dhe kur të mbarojë mund të rinisim PC-në me komandën:

# reboot

Dorëzimi tjetër.

Në artikullin tjetër do të shohim se si të konfigurojmë skedarët:

 • /etc/rc.conf.
 • /etc/resolv.conf.
 • /etc/pacman.conf.
 • /etc/pacman.d/mirrorlist.
Ne gjithashtu do të shohim se si ta krijojmë përdoruesin tonë dhe ta vendosim atë në grupet e nevojshme, përveç instalimit të Xfce.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ren dijo

  postimi i shkëlqyeshëm elav vlerësohet shumë.
  Hapi i opsioneve shtesë për mkfs.ext4 mund të shtojmë disa opsione mjaft interesante siç është koha e nodiratës së noatit në wiki wiki ka shumë informacion të mirë për këtë.

  1.    elav <° Linux dijo

   Isshtë e vërtetë, por nuk e dija të gjithë se çfarë është ora e natës për hahaha. Kështu që më mirë ta mësoni atje duke lexuar

 2.   ren dijo
 3.   Guso dijo

  Derisa të inkurajohem të komentoj xD ... por ata goditën një akord ...

  Unë gjithmonë kam qenë një nga ata që kalojnë nëpër të gjitha distrot që gjenden, por Arch është një rast i veçantë në historinë time, unë akoma dua të provoj gentoo dhe akoma provoj çdo x distro, por ai që ka zgjatur më gjatë në kompjuterin tim dhe më shumë Më ka pëlqyer Arch, si desktop ashtu edhe laptop ...

  U hutova pak: P, por gjithsesi doja t'ju tregoja 2 gjëra:
  1) Personalisht preferoj të kapërcej grub, dhe në fund të instalimit, para se të rindizet sigurisht, bëj një pacman -S grub2 && update-grub

  Unë preferoj në këtë mënyrë për të shmangur problemet kur azhurnoni grub për të bërë gjëra të tilla si instalimi i burg.

  2) Një rekomandim ... sipas mendimit tim modest dhe duke marrë parasysh që edhe unë migrova nga debian ... ki kujdes që të mos emocionohesh shumë për kaq shumë risi në parcelë (natyrisht kur e bëra ishte atje në kohën e kde4.dicka), pacman është Addictive sidomos nëse shtoni AUR në të, dhe mund të përfundoni me një shpërndarje "të tej-fryrë" të paketave që nuk mund t'i përdorni kurrë pas eksperimentit të parë.

  hehehehe mendoj se zgjata me shume se llogaria por mire per pjesen tjeter faleminderit shume per postimin dhe urime: D.

  1.    elav <° Linux dijo

   Mirësevini Guso:
   Faleminderit shumë për informacionin e Grub, nëse KZKG ^ Gaara do ta kishte ditur më parë, sistemi nuk do të ishte ngarkuar një herë hahaha. Fatkeqësisht për ne nuk mund ta shijojmë përvojën e plotë, sepse nuk kemi qasje të plotë në internet dhe për këtë arsye nuk mund të përdorim AUR.

   të fala

 4.   Miguelinux dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, po mendoja të instaloja Arch (depot e tij më magjepsin) dhe kur të botoj artikullin tjetër do të bëj kërcimin

 5.   Holmes dijo

  Me të vërtetë është një post i shkëlqyeshëm, unë nuk kam provuar ende arch, por do ta provoj më vonë.
  Brohoritje.
  vlw fwi, Holmes

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit Holmes

 6.   i çmendur dijo

  Faleminderit udhëzues shumë të mirë, nëse mund të instaloj do t'ju tregoj si shkoi.
  përshëndetje.

 7.   Guxim dijo

  ISO-ja e fundit nuk e di pse diçka që kam bërë gabim më ka dhënë probleme me pacman dhe internetin.

  Do të ruaj postimin për atë problem specifik që me albumin që kam nga viti i kaluar nuk më ndodh

  1.    Guxim dijo

   Nga rruga, resolv.conf? Unë mendoj se ajo skedar nuk ka nevojë të preket

   1.    elav <° Linux dijo

    Guxim, mos harroni se ne përdorim IP statike dhe dalim përmes një serveri në punë. Pra, ne duhet të deklarojmë manualisht ato të dhëna, serverin DNS etj.

   2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Po, atje ju specifikoni domenin e LAN tuaj (nga linux.net për shembull) dhe serverat DNS që duhet të përdorni.

 8.   Lucas Matias dijo

  Shumë mirë, më kujtoi shumë instalimin e Vector Linux, unë do ta provoj.

 9.   Alf dijo

  Unë ndoqa instalimin hap pas hapi dhe nuk funksionon për mua, grub nuk instalohet, nuk ka asnjë mesazh gabimi, thjesht nuk instalohet.

  2 imazhe të shkarkuara, md5 të zgjedhura dhe asgjë, 3 përpjekje me secilën imazh.

  Gjithçka në kuti virtuale.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ju i thoni që të instalojë Grub në / dev / sda dhe NUK e instalon?

 10.   Alf dijo

  Nuk instalohet dhe nuk jep një mesazh gabimi, thjesht nuk u instalua.

  Një ditë

 11.   ezcamb dijo

  hej shoq, gjithçka shpjegohet shumë mirë në këtë blog, por do të ishte interesante për ju të botonit pjesën tjetër, konfigurimin e skedarëve! ..

 12.   Gurren-Lagan dijo

  Exclenete post edhe pse do të ishte mirë nëse do të bënit manualin tuaj për të instaluar versionin e ri

 13.   Ndërprerja dijo

  Uuuu, shkëlqyeshëm, tek të preferuarit për ta bërë më vonë, kam kohë që dëshiroj të përdor Arch për një kohë të gjatë, edhe pse jam disi me brirë kur gjërat nuk funksionojnë, ose isha ngulur për një kohë të gjatë në diçka, nuk ka asgjë më mirë sesa kënaqësia e marrë duke zgjidhur problemin dhe duke mësuar nga ajo përvojë haha, kështu që atëherë unë do të instaloj Arch të hidhem në ujë dhe të filloj të përdor një distro të tillë (unë gjithashtu kam një kompleks që më pëlqen minimalizmi, dhe zhvilluesit e Arch mendojnë se e njejta xD!)

  Thanks !!