Regolith Desktop 3.0: Një version i ri me lajme të shkëlqyera

Regolith Desktop 3.0: Një version i ri me lajme të shkëlqyera

Regolith Desktop 3.0: Një version i ri me lajme të shkëlqyera

Në botën e softuerit të lirë dhe burimit të hapur ka zhvillime të mëdha emblematike që zakonisht na ofrojnë lajme (përmirësime, ndryshime dhe korrigjime) shumë shpesh. Qoftë mujore, tremujore apo edhe gjashtëmujore. Duke qenë një shembull i mirë i tyre, Firefox, LibreOffice, dhe shumë prej shpërndarjeve të njohura GNU/Linux. Megjithatë, ka zhvillime të tjera më pak të njohura dhe më të vogla që priren të përditësohen më rrallë. Dhe sot, ne do të flasim për një prej tyre të quajtur Desktop Regolith.

Zhvillimi i lirë dhe i hapur, për të cilin folëm për herë të fundit gati 3 vjet më parë, kur version 1.4.1. Dhe meqenëse së fundi ka lëshuar versionin e ri, sot do të trajtojmë statusin aktual dhe lajmet e «Regolith Desktop 3.0». Mbani në mend se, nëse nuk keni dëgjuar kurrë për të, ky është një mjedis desktop interesant dhe alternativ për GNU/Linux.

Regolith: Një mjedis modern dhe funksional Desktop bazuar në i3wm

Regolith: Një mjedis modern dhe funksional Desktop bazuar në i3wm

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë botim rreth «Regolith Desktop 3.0», ju rekomandojmë të lexoni më vonë, tonë postimi i mëparshëm i lidhur me zhvillimin e thënë falas dhe të hapur:

Regolith: Një mjedis modern dhe funksional Desktop bazuar në i3wm
Artikulli i lidhur:
Regolith: Një mjedis modern dhe funksional Desktop bazuar në i3wm

Regolith Desktop 3.0: Tani me mbështetje për Ubuntu 23.04 dhe Debian 12

Regolith Desktop 3.0: Tani me mbështetje për Ubuntu 23.04 dhe Debian 12

Rreth Regolith Desktop sot

Derisa version 1.6, dhe sipas tij faqen e vjetër zyrtare, Regolith Desktop u përshkrua si:

Një mjedis modern i desktopit i krijuar për t'i mundësuar përdoruesit mesatar të punojë më shpejt duke reduktuar rrëmujën dhe gjërat e panevojshme. E ndërtuar në krye të Ubuntu, GNOME dhe i3, Regolith është ndërtuar mbi një bazë të qëndrueshme dhe të mbështetur mirë.

Ndërsa, në të tij faqen zyrtare aktuale, Regolith Desktop përshkruhet si:

Një mjedis desktopi që funksionon i3 dhe Sway. Të cilët janë 2 menaxherë të njohur, të shpejtë dhe të konfigurueshëm të dritareve me pllaka, që janë të shkëlqyera për flukse pune produktive të drejtuara nga tastiera. Përveç kësaj, ai integron i3 dhe Sway me komponentë të tjerë të desktopit si: i3bar, rofication, i3status-rs dhe ilia, për të ofruar një përvojë më të plotë në desktop.

Për më tepër, edhe sot e kësaj dite, ajo ende ruan integrimin e saj me seancë gnome. Kjo ju lejon të shmangni shumë nga kompleksiteti i një mjedisi tipik të bazuar në cloud. gnome-shell, duke ofruar aftësi të thjeshta dhe të qëndrueshme të menaxhimit të sistemit.

Çfarë ka të re në Regolith Desktop 3.0

Edhe pse, që nga sot, ajo ende nuk është në dispozicion në tuaj seksioni zyrtar i GitHub versioni 3.0, sipas njoftimi zyrtar i lëshimit (shënimet e publikimit) de Regolith Desktop 3.0, në mesin e shumë prej risive të shquara të përfshira në të, janë këto 10:

 1. Mbështetje për Ubuntu 23.04 (Lunar).
 2. Mbështetje për Debian 12 (Bookworm).
 3. Mbështetja alfa e sesionit Wayland bazuar në kompozitorin Sway.
 4. Mbështetja e shkallës së pjesshme për rezolucione më të larta se 1920x1080.
 5. Pastrim i vogël i meta të dhënave të paketës.
 6. Korrigjime të ndryshme për menaxherët e dritareve: i3 dhe Sway.
 7. Shtimi i programit gnome-terminal në listën e rekomanduar.
 8. Një konfigurim i ri për modulin 'regolith-sway-audio-idle-inhibit'.
 9. Rregullime të ndryshme për sjelljet jokonsistente të modulit XF86AudioPlay.
 10. Përmirësime në miniaplikacionet e përqindjes/karikimit të baterisë që lejojnë përdorimin e vlerave të ngjyrave për të shfaqur të dhënat.

Dhe për ata që mund të jenë të interesuar, ju lëmë në vijim lidhje për të njohur tuajën procesi i instalimit.

Pamjet e pamjes së saj aktuale

Regolith Desktop 3.0: Pamjet e ekranit të pamjes së tij aktuale - 1

Regolith Desktop 3.0: Pamjet e ekranit të pamjes së tij aktuale - 2

Regolith Desktop 3.0: Pamjet e ekranit të pamjes së tij aktuale - 3

Regolith Desktop 3.0: Pamjet e ekranit të pamjes së tij aktuale - 4

Pamjet e pamjes së tij aktuale - 5

Pamjet e pamjes së tij aktuale - 6

Pamjet e pamjes së tij aktuale - 7

Pamjet e pamjes së tij aktuale - 8

Pamjet e pamjes së tij aktuale - 9

Pamjet e pamjes së tij aktuale - 10

Përdorimi i ndërfaqes vizuale të Regolith Desktop është relativisht i thjeshtë, pasi dy kombinimet e mëposhtme të tasteve ruhen në memorie: "Super+Shift+?" për të parë dhe ekzekutuar të gjitha kombinimet e tasteve të disponueshme për momentin dhe "Super+Space" për të nisur lëshuesin e aplikacionit në desktop. Publikimi i parë i Regolith Desktop

Equinox Desktop Environment (EDE): Një DE e vogël dhe e shpejtë për Linux
Artikulli i lidhur:
Equinox Desktop Environment (EDE): Një DE e vogël dhe e shpejtë për Linux

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, «Regolith Desktop 3.0» është një alternativë shumë e mirë për Mjedisin e Desktopit, falë lehtësisë së përdorimit dhe konsumit të ulët të burimeve. Gjithashtu, me të vërtetë ofron një pamje vizuale të bukur dhe elegante pavarësisht minimalizmit të saj. Dhe, nëse nuk e keni provuar kurrë dhe e shihni instalimin e tij të realizueshëm në rrymën tuaj Debian/Ubuntu i bazuar në shpërndarjen GNU/Linux, ju ftojmë ta provoni dhe na tregoni përvojën tuaj me të përmes komenteve. Për dijen dhe kënaqësinë e të gjithë Komunitetit.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.