Remix i Ubuntu Netbook: bye OO, hello Abiword & Gnumeric

Ndërsa Open Office.org (OO) është një komplet i frikshëm zyre, është pak "i rëndë" për një netbook. Kjo është arsyeja pse është vendosur të hiqet OO nga shpërndarja netbook Ubuntu e njohur si Remix Ubuntu Netbook.


Në fillim, flitej për zëvendësimin e OO me Google Docs, pas propozimit të bërë nga Google kur nisi sistemin e tij operativ ChromeOS: të gjitha aplikacionet duhet të jenë në re. Sidoqoftë, kjo solli disa kritika, jo aq për shkak të idesë së përdorimit të reve ose sepse Google Docs nuk ishte në lartësinë e detyrës (duam apo nuk duam, është me të vërtetë një program i mirë) ... thellë, shumë nuk ndihen rehat duke pushuar në "kthetrat" ​​e gjigantit të ri kompjuterik.

Si një alternativë, atëherë, u propozua që të përfshiheshin Gnumerica dhe Abiword për të zëvendësuar OO.

Zhvilluesi i Ubuntu Rick Spencer bëri deklaratën vijuese:

"Unë mendoj se duhet të provojmë gnumerik dhe abiword dhe ata që duan të instalojnë disa nga programet OO mund ta bëjnë këtë nëse duan."

Ky është një lajm i mirë pasi Abiword, përveç që është një aplikacion super i shpejtë me burim të hapur, ka pajtueshmëri shumë të mirë me formatet më të zakonshme të përpunuesve aktualë të fjalëve.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.