Lista e shpërndarjeve falas të sistemit

SysV Init u zëvendësua nga systemd de facto në shumicën e shpërndarjeve aktuale GNU / Linux. Në mes të këtij tranzicioni, distro të tjera tashmë zgjodhën sisteme të modifikuara si Upstart bazuar në daemon init, i cili ishte i pranishëm në Ubuntu, ChromeOS, openSUSE, Debian, Red Hat, Fedora, etj.

Sistemi i ri është shumë më kompleks sesa sistemet e vjetra, diçka që nuk përputhej shumë me filozofinë e Unix për zbatimin e programeve të thjeshta. Përveç kësaj, fakti që i mban regjistrat binarë nuk është pëlqyer nga shumë as. Sidoqoftë, duhet thënë se i ka bërë disa detyra më të lehta dhe se ka edhe përparësitë e veta. Sidoqoftë, ende duke mërzitur shumë përdorues të cilët ende preferojnë sistemin klasik ...

Per te gjithe ata që duan të ikin nga systemd dhe të qëndrojnë me klasiken, ju duhet ta dini se ka shumë distro që janë ende pa këtë sistem tjetër. Dhe nuk është vetëm Devuan (një variant i Debian pa systemd që është bërë mjaft popullor).

Këtu ju tregoj një interesante lista e shpërndarjeve pa sistem:

 • devuan: Basshtë në thelb një Debian pa systemd, duke shkuar "një hap prapa" në këtë kuptim për të çliruar përdoruesit e tij nga ky sistem i ri. Në fakt, emri i saj vjen nga bashkimi i fjalës Debian + VUA (Administratorët Veteranë të UNIX).
 • Linux Alpine: është një tjetër nga shpërndarjet pa systemd që mund ta gjeni. Isshtë i bazuar në muslim dhe BusyBox, për të qenë shumë më i lehtë dhe më i sigurt.
 • artixlinux- Kjo bashkohet me shpërndarjet e ndryshme ekzistuese të bazuara në Arch Linux. Një shpërndarje mjaft e shkathët për të funksionuar shpejt dhe pa sistemuar.
 • i pavlefshëm: është një nga ato shpërndarje të rralla. Nuk është një pirun i një ekzistuese, por është bërë nga e para, me menaxherin e vet të paketës dhe duke përdorur SysV init. Isshtë një opsion i fuqishëm, por mund të mos jetë më i miri nëse kërkoni diçka më të thjeshtë dhe nuk jeni shumë me përvojë. Edhe pse nëse doni të provoni diçka ndryshe, është një mundësi e shkëlqyeshme.
 • Slackware: një klasik për linuxers "e vjetër". Një nga shpërndarjet më të njohura dhe të komplikuara, së bashku me Gentoo dhe Arch. Por si këto, është super fleksibël, i fuqishëm dhe shumë i mirë për ata përdorues që janë më të përparuar. Në këtë rast ai përdor një sistem skriptimi të çuditshëm, nuk është SysV init, por është një stil BSD si ato të përdorura nga disa * BSD.
 • Gentoo y shumë argëtuese: një tjetër distros drejtuar përdoruesve më me përvojë për shkak të vështirësisë së tij, por po aq i mrekullueshëm. Kjo distro gjithashtu distancohet nga përdorimi i systemd OpenRC.
 • GUIX: një tjetër nga shpërndarjet që heqin qafe systemd, në këtë rast GNU Daemon Sherped përdoret si sistem init. Nuk është një shpërndarje e lehtë për t'u përdorur dhe përdor një sistem të menaxhimit të paketës transaksionare.
 • antiX Linux: një tjetër nga shpërndarjet e sistemeve falas, dhe bazuar në Debian.
 • RRUG: është një distro tjetër e bazuar në skenarë të stilit BSD dhe shumë e lehtë.
 • PCLinuxOS: Nëse ju pëlqen distra Mandrake, atëherë duhet të provoni këtë pirun i cili ende mban iniciativën SysV.
 • Adelie Linux: një projekt mjaft i ri që synon të respektojë tre shtylla themelore mbi të cilat mbështetet: të qenit plotësisht i pajtueshëm me POSIX, pajtueshmëri me shumë arkitekturë dhe fleksibël.
 • obarun: një tjetër më shumë e bazuar në Arch, me gjithçka që nënkupton, si dhe duke u përqëndruar në transparencën dhe thjeshtësinë. Në këtë rast, ai përdor një sistem të çuditshëm të quajtur 6s në vend të systemd.
 • Puth Linux: emri i saj tashmë jep një ide se çfarë është, domethënë, ndjek parimin KISS. Shtë një projekt i pavarur, i krijuar nga burimi, me BusyBox dhe sistemin e tij të fillimit.
 • LIGURAT- As nuk mund të konsiderohet si një nga distrot e zakonshme, por është pa sistem. Isshtë i bazuar në Gentoo dhe përdor dy mundësi si zëvendësues të systemd: openRC ose s6.

Nëse nuk jeni shumë të aftë në botën Linux ose nuk doni ndërlikime, unë personalisht e rekomandoj atë ju qëndroni mundësisht me Devuan… Nëse jeni një përdorues i përparuar ose dëshironi të provoni alternativa të tjera, ju jeni të lirë të zgjidhni ndonjë nga të tjerët.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Senpai dijo

  Përshëndetje;
  Unë mendoj se duhet shtuar edhe në MXLinux sepse si parazgjedhje nuk funksionon me systemd, megjithëse vjen i instaluar në rast se dikush duhet të fillojë me të, por duhet të bëhet nga opsionet e përparuara të Grub dhe ndryshimi i tij manualisht nga përdoruesi.
  Një përshëndetje

 2.   një nga disa dijo

  Unë personalisht përdor Artix me OpenRC, kam boot të trefishtë me Arch (nuk e kam çinstaluar akoma dhe më ndihmon të krahasoj) dhe Windows 10 për lojëra.

  Unë përdor OpenRC sepse më duket më i pjekur, i lehtë për t’u përdorur dhe më duket se kam një të ardhme më shumë pasi tregon se disa BSD do ta përdorin gjithashtu.

  Gjëja e mirë për të pasur Artix dhe Arch në të njëjtin laptop është se ju mund të krahasoni performancën, kohën e nisjes, etj. Ajo që mund të them është se Artix i jep Arch një goditje të madhe në gjithçka, përveç fikjes së kompjuterit që është më e shpejtë në Arch. Në përgjithësi gjithçka funksionon më mirë, madje edhe Plasma fillon shumë më shpejt nga ekrani i hyrjes derisa të shfaqet kërkesa. tavolinë Unë kam të njëjtën gjë në të dy, por nëse vë re që me çdo azhurnim të systemd Arch përkeqësohet, veçanërisht kohët e nisjes që janë rritur nga një vit në këtë pjesë. Isshtë e vërtetë që arnimet e Intel (Meltdown, Spectre, etj.) Ndikojnë por ato gjithashtu do të ndikojnë në Artix dhe ndryshimi midis njërit dhe tjetrit është i madh.

  1.    G3O4 dijo

   Shqyrtim shumë i mirë dhe faleminderit për këtë krahasim.
   Përveç kësaj, shtoni "Knoppix" në listën e shpërndarjeve pa Systemd. Distro shumë e plotë nëse ka ndonjë.

  2.    G3O4 dijo

   @ unodetantos faleminderit ...

 3.   nemecis1000 dijo

  cili është ndryshimi midis njërit dhe tjetrit dhe cili është më i miri dhe në cilat aspekte është më i mirë. Siguria?

  1.    një nga disa dijo

   Ato janë saktësisht të njëjta në gjithçka përveç inic. Ata kanë të njëjtat pako, në fakt Arch repos (përveç bërthamës) janë në Artix por për mendimin tim ato janë si një kopje rezervë e repove të tyre. Unë e kuptoj që ata planifikojnë në planin afatmesëm (nëse koha dhe burimet e lejojnë atë) të kenë kontroll të plotë të repos dhe kështu të mos kenë ato Arch në konfigurim. Unë imagjinoj se kjo është në rast se ata rrëshqasin një varësi nga systemd (ky është një mendim personal) pasi ata kanë hequr plotësisht çdo pjesë tjetër të systemd, ju nuk do të gjeni shim ose libsystemd-bedel ose ndonjë gjë të ngjashme.

   Sa i përket sigurisë, sepse e njëjta gjë si Arch, varësisht nga mënyra se si e siguroni, do ta keni, edhe pse duke mos pasur sistem, është e sigurt që mirëmbajtësit e njësive të ndryshme e konsiderojnë çështjen e sigurisë shumë më seriozisht sesa njerëzit e systemd dhe prandaj unë e konsideroj të mirëqenë. ulur vetëm për shkak të kësaj është më e sigurt.

   Nga rruga, ju gjithashtu mund të instaloni paketa AUR pa probleme, unë kam instaluar disa dhe probleme zero.

 4.   Bruno dijo

  Vlen të përmendet se sistemi init është S6, jo 6S. Në rastin e Artix, ai ofron 3 versione me hyrje të ndryshme: openrc, S6 dhe runit.